Lifestyle
PKP InterCity: Zasady kulturalnego podróżowania najskuteczniej promują sami pasażerowie

Jak najlepiej promować zasady kulturalnego podróżowania koleją? Pasażerowie uważają, że najlepszy jest bezpośredni przykład, jaki dają sobie wzajemnie. To ważne, ponieważ zdarza się, że podróżni wybierając pociąg czy inny środek transportu zbiorowego, zapominają o przyjętych społecznie zasadach kulturalnego podróżowania.
Pociąg to miejsce publiczne. Niestety zdarza się, że wchodząc do składu wiele osób zapomina, że w podróży będą im towarzyszyć inni. Za najbardziej irytujące zachowanie, użytkownicy Strefy Ciszy uznali głośne rozmowy pomiędzy współpasażerami (39% wskazań) oraz rozmowy przez telefon (34% osób). Podróżujących denerwuje także włączony dźwięk w urządzeniach (laptopach, telefonach komórkowych), głośne słuchanie muzyki, a nawet głośne używanie klawiatury.
Czy napominamy współpasażerów?
50% pasażerów zwraca uwagę współpasażerom na niewłaściwe zachowanie, a 21% zwraca się do obsługi pociągu z prośbą o interwencję. Z drugiej strony jednak aż 32% ignoruje niestosowne zachowanie, a 16% deklaruje, że nigdy nie zwróciłoby uwagi drugiej osobie. Wynika to z obawy o wywołanie kłótni w przestrzeni publicznej (47% wskazań), z odczucia braku sensu takiej interwencji (30%), strachu przed urażeniem współpasażera (29%), a czasem po prostu ze wstydu czy braku odwagi (23%).
Strefa Ciszy PKP Intercity jest to przykład miejsca, które ma zapewnić pasażerom spokojną i komfortową podróż. Jeśli zaś stykamy się z łamaniem zasad savoir-vivre’u w podróży, można taktownie zareagować i poprosić o uszanowanie wspólnej przestrzeni. Nawzajem możemy dawać sobie dobry przykład i to jest najlepsza forma promowania dobrych obyczajów, nie tylko podczas podróży pociągiem – mówi Adam Jarczyński z Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety, autor bloga dobremaniery24.pl.
Kulturalne podróżowanie wychodzi od samych podróżnych
Zdaniem ankietowanych pomocne w ograniczaniu łamania zasad ciszy i spokoju, okazują się komunikaty przekazywane przez personel pociągu oraz komunikaty wyświetlane na ekranach informacyjnych. Dodatkowo od kwietnia 2016 roku, tj. od czasu uruchomienia Strefy Ciszy, w składach Pendolino rozwieszono blisko 10 tys. informacyjnych ulotek z zasadami kulturalnego podróżowania. Jednak nieocenioną rolę przypisuje się bezpośredniemu przykładowi, jaki dają sobie sami podróżni. Blisko 40% pasażerów Strefy Ciszy uznaje, że jest to najskuteczniejszy sposób promowania zasad kulturalnego podróżowania.
PKP Intercity jako pierwszy przewoźnik w Polsce wprowadził do pociągów Strefę Ciszy, ponieważ wiemy, że cisza i spokój są tym czego oczekują i co cenią sobie nasi pasażerowie w czasie podróży. Na potrzebę promowania zasad kulturalnego podróżowania wskazuje aż 99% zapytanych o to pasażerów. Obsługa pociągów Pendolino dba o to, żeby pasażerowie Strefy Ciszy byli usatysfakcjonowani podróżą, ale najlepszymi ambasadorami tych stref okazują są sami podróżni – podkreśla Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.
Strefy ciszy w innych państwach
Strefa ciszy to idea wprowadzona także w innych państwach na świecie. Jednym z wyróżniających się przykładów w tym zakresie jest Japonia, w której w pociągach dalekobieżnych – w tym również w Shinkansenie – obowiązuje ogólny zakaz rozmawiania przez telefon w przedziałach. Rozmowy telefoniczne mogą odbywać się wyłącznie na końcu wagonu w wyznaczonej do tego strefie. Jeśli Japończycy prowadzą rozmowy ze współpasażerami, to ściszają głos. W Europie przykłady stref ciszy znajdziemy m.in. w Niemczech, gdzie stosuje się osobne przedziały czy nawet wagony dla osób, które cenią sobie podróż w ciszy i spokoju. Ciekawy system obowiązuje również w Szwajcarii. Tam w strefach ciszy obowiązuje także zakaz słuchania muzyki czy oglądania filmów – nawet przy użyciu słuchawek.
Źródło: Informacja prasowa PKP INTERCITY

Lifestyle
Co robimy, gdy dopada nas kaszel? Zdaniem ekspertów niestety lekceważymy problem

Potrafi spędzić sen z powiek, nie pozwala normalnie funkcjonować i bywa męczący. Choć kaszel potrafi uprzykrzyć życie, to tylko 39% z nas ogranicza swoje plany, gdy się pojawi. Jednocześnie, ponad połowa badanych reaguje na niego od razu, aby zapobiec dalszemu rozwojowi dolegliwości. Co zatem robimy, kiedy dopada nas kaszel? (więcej…)
Lifestyle
Święta przy rodzinnym stole. A potem… jedna trzecia jedzenia trafia do kosza

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z rodzinnymi spotkaniami przy stole. Dlatego poprzedza je prawdziwe zakupowe szaleństwo. Jak się okazuje, często osoby, które zapełniają sklepowe wózki różnymi produktami, nie zastanawiają się, czy rzeczywiście będą w stanie spożyć taką ilość jedzenia. (więcej…)
Lifestyle
Coraz więcej osób wykupuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Już ponad 2,4 mln osób posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Liczba ubezpieczonych wzrosła w ciągu roku aż o 20 procent – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Liczba ta prawdopodobnie będzie dalej rosła, a zakres polis będziesz coraz szerszy. (więcej…)
Lifestyle
Jemy więcej warzyw? Eksperci mówią o nowym trendzie konsumenckim

Już blisko 60% Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa na rzecz roślinnych alternatyw. Ten światowy trend potwierdza także najnowszy raport GUS „Polska w liczbach 2018”, którego wyniki dowodzą, że miesięcznie zjadamy niemalże 12 kg warzyw i owoców. (więcej…)
Lifestyle
31% Polaków płaci rachunki po terminie. Główny powód? Zapominalstwo

Zalegam z opłacaniem rachunków, bo o nich nie pamiętam – tak najczęściej tłumaczą swoje zaległości w opłatach Polacy. Jeśliby wierzyć tym deklaracjom, to najmniejsze problemy z pamięcią mają… osoby powyżej 60. roku życia. Takie wnioski płyną z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG „Portfel statystycznego Polaka”. (więcej…)
Lifestyle
Czas przygotować okna na nadchodzącą zimę

Intensywne burze, porywisty wiatr, chłodne poranki i duże dobowe różnice temperatur to pierwszy sprawdzian stanu naszych okien przed nadchodzącą zimą. Pomimo ich zamknięcia, nad ranem budzi Cię zimny powiew, a po deszczu wewnątrz mieszkania znajdujesz ślady wilgoci? To pierwsze oznaki, że czas działać. (więcej…)
-
Stowarzyszenia i fundacje2 tygodnie temu
26-latka ze świętokrzyskiego zmaga się z rzadkim nowotworem. Rusza akcja pomocy
-
Policja1 tydzień temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Policja2 tygodnie temu
Nietypowa akcja kieleckiej policji. W autobusie MPK… pasażer w piżamie i z wkutym wenflonem
-
Samorząd2 tygodnie temu
Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego zwolniony z pracy. To decyzja władz miasta
-
Polityka1 tydzień temu
Wojciech Lubawski ma nową pracę. Będzie zarabiał dwa razy więcej niż gdy był prezydentem
-
Drogi i komunikacja6 dni temu
Jest przetarg na nowe ścieżki rowerowe w Kielcach. Rowerzyści wytykają serię błędów
-
Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu
Supermarket „Piotr i Paweł” wyprowadza się z Galerii Korona
-
Samorząd3 dni temu
Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”