Connect with us

Lifestyle

Dotacja do fotowoltaiki. Warto wykorzystać?

Opublikowano

-

fot. Informacja prasowa

Jakiś czas temu rząd ogłosił program dopłat do instalacji fotowoltaicznych. Można liczyć na dofinansowanie maksymalnie 50% wartości całej instalacji, ale nie więcej niż 5000 zł. Na cały program przeznaczono 1 miliard złotych, co oznacza, że pieniądze otrzyma maksymalnie 200 tys. inwestorów. Jest to na pewno coś, czym warto się zainteresować. Z dopłaty mogą skorzystać osoby, które inwestują w instalację od mocy od 2 do 10 kW.

Odliczenie instalacji PV od podatku dochodowego

Od początku 2019, instalację fotowoltaiczną można w pewnym stopniu odliczyć także od podatku dochodowego. Uldze podlega zakup ogniw, akcesoriów, ale też koszt montażu. Maksymalna kwota, jaką można odliczyć to w tym przypadku 53 tys. złotych!

Co ważniejsze, jeśli kwota, którą możesz odliczyć przekracza należny podatek dochodowy, możesz kolejne jej części odliczyć w ciągu następnych lat. I jeszcze jedna ważna sprawa. Z ulgi mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się według skali podatkowej, jak i te korzystające z podatku liniowego oraz ryczałtu.

Ta ulga to tzw. ulga termomodernizacyjna, która pozwala także na odliczenie od podatku, kosztów związanych z termomodernizacją budynków, oraz wymianą źródła ciepła (czyli pieca, ale też montaż pompy ciepła) oraz wszystkie usługi z tym związane.

Z całej takiej inwestycji możesz odliczyć 18% swoich kosztów

Ile można odliczyć – przykład

Przeciętna instalacja PV, montowana w Polsce to taka o mocy 4 – 6 kW. Jej koszt kształtuje się w okolicach 25 tys. złotych. Dotacja spowoduje, że z własnej kieszeni wydamy 20 tysięcy.

Od 20 tys. możemy odliczyć jeszcze 18%, co jest równoznaczne z kwotą 3600 zł. Ostatecznie więc koszt inwestycji w fotowoltaikę zamknie się w kwocie 16400 zł. Łączna oszczędność wyniesie więc niespełna 35%.

Policzmy jeszcze jak to wygląda w przypadku instalacji maksymalnej, przy której można skorzystać z dopłaty, czyli 10 kW. Jej koszt to około 50 tys. złotych.

Otrzymując dopłatę w wysokości 5 tysięcy, z własnej kieszeni wydajemy 45 tys. Z tego odliczamy jeszcze 18%, które odpisujemy od podatku, a jest to kwota 8100 zł. Sumarycznie wychodzi na to, że za taką instalację będzie trzeba wydać 36900 zł, a łączna oszczędność wyniesie nieco ponad 26%.

W tej chwili do ustalenia przez rząd jest jeszcze kwestia czy ulga i dopłata mogą zostać wykorzystane przez jednego inwestora.

Instalacja fotowoltaiczna – czy to się opłaca?

Policzmy jeszcze, jak długo należy czekać, by inwestycja w instalację fotowoltaiczną się zwróciła.

Jeśli Twoja instalacja ma pokrywać jedynie bieżące opłaty za prąd (bez ogrzewania), a Twoje miesięczne rachunki opiewają na kwotę około 200 zł, to wystarczy mniejsza instalacja, o mocy 5 kW.

Gdyby, zgodnie z powyższym przykładem, jej koszt wynosił 16400 zł, to cały wydatek zwróci się po 82 miesiącach, czyli po niespełna 7 latach. Oczywiście w tych obliczeniach należałoby jeszcze uwzględnić m.in. utratę sprawności urządzeń, ale wiesz już z jakim rzędem wielkości mamy do czynienia.

Policzmy jeszcze opłacalność w przypadku instalacji 10 kW, w przypadku której uwzględnione zostałoby też ogrzewanie domu. W tym przypadku miesięczne rachunki będą opiewać średnio na kwotę 650 zł.

Przy inwestycji w wysokości 36900 zł, koszt takiej instalacji zwróci się po 57 miesiącach, czyli po niespełna 5 latach. Oczywiście tutaj także należy uwzględnić inne czynniki przy dokonywaniu bardziej dokładnych obliczeń.

Dla kogo dopłaty?

Niewątpliwie z dopłaty lub ulg może skorzystać każdy, kto i tak chciał już wcześniej zainwestować w zieloną energię. Ale prawdopodobnie takie podejście rządzących spowoduje też, że nakręci się spirala kolejnych osób, które zechcą dołączyć.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, warto zacząć od policzenia co i kiedy Ci się opłaci.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Magdaleną Pawlak
http://www.szefowadomu.pl/pl,15,ogrzewanie-elektryczne-w-istniejacym-domu

Lifestyle

Z wizytą w SPA – 5 zabiegów, które warto wykonać

Opublikowano

-

Każdy z nas zasługuje na chwile relaksu i przyjemności. Najlepiej, jeśli łączy się to z okazją do zadbania o urodę. Nic zatem dziwnego, że hotele SPA wciąż cieszą się ogromną popularnością. Warto wybrać się tam choćby na krótki pobyt by odpocząć, naładować baterie i dać wytchnienie ciału. Takie ośrodki oferują szeroką gamę zabiegów. Przedstawiamy kilka z najciekawszych opcji. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Dlaczego rolnicy są zadłużeni?

Opublikowano

-

Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln złotych. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Z danych tych wynika także, że 84 procent z tej kwoty przypada na samych rolników. Największa liczba zadłużonych rolników mieszka na Mazowszu. Średnia kwota zobowiązania, która przypada na jednego dłużnika to ponad 52 tysiące złotych. Statystyczny rolnik zalega ze spłatą czterech rat. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Żyj bardziej eko

Opublikowano

-

Zniszczyliśmy ziemię. Robiliśmy to małymi krokami od pokoleń, nie zastanawialiśmy się nad skutkami naszych działań i podejmowanych decyzji. Efekty widać już dziś, a w kolejnych latach będą dla każdego z nas jeszcze bardziej dotkliwe. Zmierzamy do katastrofy i jeśli się nie zatrzymamy, kiepsko na tym wyjdziemy. Dziś podrzucamy kilka prostych, całkiem przyjemnych i nie wymagających wcale wiele zachodu zmian, które każdy z nas może wprowadzić w swoje codzienne życie, czyniąc je bardziej eko. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

E-dowód: rewolucja czy falstart? Jak z niego korzystać?

Opublikowano

-

Od marca 2019 roku osoby składające wniosek o dowód osobisty otrzymują elektroniczny dowód osobisty. Zapowiadana od dawna rewolucja dotknęła już ponad milion Polaków. Jak działa e-dowód i czy rzeczywiście daje tak wiele możliwości? Sprawdźmy! (więcej…)

Continue Reading

Artykuł sponsorowany

Dlaczego regularne badanie słuchu jest ważne?

Opublikowano

-

Słuch jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Dlaczego więc tak często zapominamy o tym, aby wykonywać regularne badania w tym zakresie? (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Eksperci ostrzegają przed oszustami. Oferta pracy sezonowej może być fikcją

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wciąż jest wysokie, a w okresie letnim rośnie liczba osób poszukujących pracy sezonowej. Pracodawcy publikują ogłoszenia dla kelnerów i hostess, opiekunek do dzieci, pracowników call center czy ekipy obsługi imprez masowych. Wzrost natężenia ruchu na rynku pracy tymczasowej daje nowe możliwości oszustom, polującym na dane osobowe swoich ofiar. Eksperci ChronPESEL.pl wskazują najbardziej popularne metody oszustwa oraz podają sposoby zapobieganiu podpisywania fikcyjnych umów o pracę. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Dzieje się5 godzin temu

Przed nami imprezowy weekend na Kadzielni. W sobotę Gala Kabaretowa, w niedzielę Przebój Lata

W najbliższy weekend na kieleckiej Kadzielni odbędzie się festiwal Magiczne Zakończenie Wakacji. W sobotę w amfiteatrze odbędzie się Świętokrzyska Gala...

Policja6 godzin temu

Wandale zniszczyli cmentarz. 14 krzyży połamanych, na nagrobkach są ślady po obuwiu

Policja poszukuje sprawców zniszczenia 14 nagrobków na cmentarzu w Odrowążu w powiecie koneckim.  Z ustaleń śledczych wynika, że był to...

Policja11 godzin temu

Policja i rodzina szukają 20-latka. Wyszedł z domu i od kilku dni nie dał znaku życia

Policja oraz rodzina poszukują zaginionego mieszkańca Starachowic. 20-letni Emil Fijołek w dniu 19 sierpnia w nocy wyszedł z domu i do...

Policja12 godzin temu

Starszy mężczyzna wyszedł z domu i słuch o nim zaginął. Widziałeś go? Zadzwoń na policję

Świętokrzyscy policjanci poszukują zaginionego mieszkańca Starachowic. Edward Łabudzki (86 lat)  w dniu 20 sierpnia około godz. 13 wyszedł z domu i...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Zamiast miejsca parkingowego będzie mini strefa dla pieszych. Zobacz gdzie powstanie pierwszy w Kielcach parklet

W Kielcach powstanie pierwszy w mieście parklet. To mini strefa dla pieszych o wielkości zbliżonej do samochodu osobowego, która ma...

Drogi i komunikacja1 dzień temu

Będzie więcej pociągów z Kielc do Warszawy. PKP zapowiada zmiany od września

PKP Intercity zapowiada przywrócenie części zlikwidowanych w grudniu ubiegłego roku połączeń między Kielcami a Warszawą. Z ośmiu bezpośrednich pociągów zostały...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Salon sportowy 4F wprowadza się do Galerii Korona

Do Galerii Korona wprowadza się marka 4F. Sklep znany jest już kielczanom z Galerii Echo oraz Pasażu Świętokrzyskiego. Oferuje odzież, obuwie...

Dzieje się1 dzień temu

„Moc Solidarności” w kieleckim Parku Miejskim. KOD zaprasza na koncert pod hasłem „Gramy dla demokracji”

Koncert z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, otwierających drogę do odbudowy demokracji w wolnej Polsce, odbędzie się w piątek...

Policja1 dzień temu

Nocne włamanie do sklepu na osiedlu KSM. Łupem złodzieja padło… 16 puszek piwa

Policjanci zatrzymali 16-letniego mieszkańca Kielc, który włamał się do jednego ze sklepów na osiedlu KSM. Jego łupem padło 16 puszek...

Policja1 dzień temu

Awantura w autobusie odwożącym gości z wesela. Okazało się, że jeden z mężczyzn był poszukiwany

Niezbyt przyjemnie zakończył się udział w weselnej imprezie dla 37-letniego kielczanina. Mężczyzna w niedzielny poranek z przyjęcia autokarem. W trakcie jazdy...

Policja1 dzień temu

Policyjna akcja na osiedlu Świętokrzyskim. Zatrzymany został mężczyzna poszukiwany dwoma listami gończymi

Kieleccy kryminalni zatrzymali na Osiedlu Świętokrzyskim poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości 36-latka. Pochodzący z gminy Mniów mężczyzna w przeszłości usłyszał wyroki...

Straż pożarna2 dni temu

Zbierają pieniądze dla rodzin strażaków. Jeden z ratowników zmarł, drugi poważnie ucierpiał podczas gaszenia pożaru

Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny zmarłego strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Jachowej oraz poszkodowanego ratownika z OSP w...

Dzieje się2 dni temu

Międzynarodowe zawody pojazdów kosmicznych już nie niespełna miesiąc. Do Kielc przyjadą zespoły z 40 krajów

Prawie 400 osób z 15 krajów weźmie udział w European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich. Impreza odbędzie się...

Sport2 dni temu

Za nami pierwsza odsłona Festiwalu Sportów Plażowych. Takiej imprezy na kieleckim Rynku jeszcze nie było

Za nami pierwszy weekend Festiwalu Sportów Plażowych na kieleckim Rynku. W sobotę i niedzielę odbył się tam Ogólnopolski Turniej w...

Policja2 dni temu

Napad na cmentarzu. Kobietę zaatakowało czterech nastolatków

Policjanci z Pińczowa rozpracowali szajkę młodocianych przestępców, których podejrzewają o udział w kradzieży na terenie cmentarza w Kijach. Do chwili...

Policja2 dni temu

Policyjny pościg w podkieleckim Sukowie. Żaden z zatrzymanych nie chce się przyznać do kierowania samochodem

Świętokrzyscy policjanci po pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy uciekali fiatem seicento i nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Żaden z...

Policja2 dni temu

20 wypadków, 2 osoby nie żyją. Policja podsumowała długi weekend na świętokrzyskich drogach

Świętokrzyska Policja podsumowała długi weekend na trasach regionu.  Od 14 sierpnia do północy 18 sierpnia na drogach województwa służbę pełniło...

Samorząd3 dni temu

Ostatnie dni na zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego. Można poprosić urzędników o pomoc

Jeszcze do najbliższego czwartku (22 sierpnia) przyjmowane będą wnioski w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.  Doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że najwięcej...

Dzieje się4 dni temu

Zwyciężczyni ubiegłorocznej Eurowizji wystąpi w Kielcach. Koncert już za kilka dni

Netta, izraelska piosenkarka i gitarzystka, zwyciężczyni ubiegłorocznej Eurowizji, będzie jedną z gwiazd imprezy Przebój Lata RMF FM i Polsatu, która...

Drogi i komunikacja5 dni temu

ZTM apeluje o wcześniejsze kupowanie biletów okresowych. We wrześniu mogą być kolejki

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach zaapelował o wcześniejszy zakup biletów okresowych. We wrześniu w punktach sprzedaży mogą tworzyć się kolejki,...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Poważne konsekwencje wypadków w rolnictwie. Lekarze ze szpitala na Czarnowie apelują o rozwagę

W czasie żniw i przed jesiennymi zbiorami ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach uczulają i zwracają uwagę na zachowanie...

Dzieje się5 dni temu

Na Rynku rozpoczyna się Festiwal Sportów Plażowych. Publikujemy program imprezy

Od 17 sierpnia do 1 września na kieleckim Rynku trwać będzie Festiwal Sportów Plażowych. Mieszkańcy miasta będą mogli oglądać, na...

Media5 dni temu

Jest skarga do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poszło o festiwal disco-polo w Kielcach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie musiała przeanalizować treści, jakie padły podczas zorganizowanego na kieleckiej Kadzielni Festiwalu Muzyki Tanecznej. O...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Budowa strefy relaksu już rozpoczęta. W Dolinie Silnicy będzie nowe miejsce do odpoczynku

W Dolinie Silnicy, między ulicą Jesionową i Al. IX Wieków, rozpoczęła się budowa strefy relaksu. Miejsce ma być gotowe jeszcze...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Przy ul. Pileckiego powstała farma fotowoltaiczna. Dzięki niej MPEC mniej zapłaci za prąd

U zbiegu ulic Pileckiego i Hauke-Bosaka została uruchomiona farma fotowoltaiczna. Panele będą wytwarzały energię w oparciu o promienie społeczne na...

Reklama

Trzeba zobaczyć

Reklama

Popularne artykuły