Social media

Lifestyle

Biofeedback a zdrowie. W czym może nam pomóc ta metoda

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Istnieje wiele problemów zdrowotnych, w leczeniu których farmakoterapia okazuje się nieskuteczna lub mało skuteczna. W niektórych przypadkach bardziej niż tabletki pomóc może odpowiedni trening – biofeedback.

Dzięki precyzyjnym pomiarom różnych parametrów pracy organizmu metoda ta pomaga wyćwiczyć odpowiednie reakcje i w ten sposób złagodzić, czy też usunąć konkretne dolegliwości. Może pomóc m.in. w leczeniu nietrzymania moczu, zaparć, a także bólów głowy.Wiele osób z pewnością przyzna, że trudno jest im szybko się zrelaksować (niejako „na życzenie”) po męczącym i stresującym dniu. Po części może tak być dlatego, że nie do końca jesteśmy świadomi swojego stanu. Podobnie, często człowiek sobie nie uświadamia, które mięśnie napina i jak mocno. Takich reakcji jest więcej. Wiele z nich można tymczasem świadomie wyćwiczyć, co może przełożyć się poprawę zdrowia.

Jak jednak to zrobić? Pomóc może właśnie biofeedback. W metodzie tej używa się różnego typu czujników – mierzących fale mózgowe, ciśnienie krwi, tętno, napięcie mięśni czy ułożenie ciała. Zebrane informacje, przedstawione w łatwej do zrozumienia formie można na przykład zobaczyć na monitorze. Pacjent uświadamia więc sobie swój stan, choćby poziom zdenerwowania, czy nieprawidłowe napięcia mięśni i stara się go zmodyfikować.

W czym pomoże biofeedback?

„W 2008 roku ukazała się publikacja pod auspicjami amerykańskiego Stowarzyszenia Psychofizjologii Stosowanej i Biofeedbacku autorstwa Yucha i Montgomery, w której oceniono skuteczność zastosowania biofeedbacku w przypadku różnych schorzeń. Ocena została oparta na dostępnych naukowych badaniach empirycznych, tak więc można uznać ją za rzetelne podsumowanie. Do schorzeń, w których biofeedback okazał się najbardziej skuteczny należą: nietrzymanie moczu u kobiet, zaburzenia lękowe, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), chroniczny ból (w tym również migreny), padaczka czy nadciśnienie” – mówi prof. Marek Binder z Zakładu Psychofizjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Niedawno naukowcy z Veterans Affairs Portland Health Care System oraz Oregon Health & Science University opublikowali podobną ocenę, wykonując przegląd badań na temat biofeedbacku.

„Jesteśmy zachęceni pozytywnym wynikiem naszej analizy i odkryciem szerokiego wachlarza potencjalnych zastosowań” – mówi autorka badania dr Karli Kondo.

Badacze znaleźli dowody na to, że z pomocą biofeedbacku można pomagać przy bólach głowy – ograniczać zarówno nasilenie jak i częstość występowania migren, jak i bólów głowy typu napięciowego. Umiarkowanie silne dowody wskazały, że u cierpiących dotąd na takie bóle chorych spada ilość przyjmowanych leków, maleje niepożądane napięcie mięśni, zmniejszają się lęki i depresja. Naukowcy znaleźli też potwierdzenie, że biofeedback pomaga mężczyznom z usuniętą prostatą przy nietrzymaniu moczu  – pacjenci ćwiczą w tym przypadku mięśnie miednicy.Dobre efekty, według przeanalizowanych badań metoda przynosi przy nietrzymaniu stolca u obu płci i przy rehabilitacji po udarze.

Badacze ci nie znaleźli jednak przekonujących dowodów na działanie metody przy nadciśnieniu, nietrzymaniu moczu przez kobiety, bruksizmie (zgrzytaniu zębami), bólach porodowych czy objawie Raynauda (napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk lub stóp). Prowadzonych jednak było w tym zakresie niewiele badań. Zdaniem naukowców dalszych analiz wymaga ewentualne potwierdzenie skuteczności np. w terapii nadciśnienia, zaburzeń równowagi, fibromialgii, czy zbyt niskiego ciśnienia.

Sposób na nietypowe problemy

Trzeba zaznaczyć, że dla skuteczności tej metody kluczowe jest zaangażowanie chorego.

„Co ważne, biofeedback można potraktować jako rodzaj treningu, procesu uczenia się, który ma na celu zwiększenie świadomości własnego ciała i jego reakcji, na przykład na stresory, a zatem bez zaangażowania pacjenta może nie być skuteczny. Na szczęście procedury stosowane w biofeedbacku nie są trudne i nie zabierają zbyt wiele czasu” – zwraca uwagę naukowiec z Krakowa.

Przy odpowiednim podejściu metoda może się jednak okazać skuteczna tam, gdzie nie pomagają inne sposoby. Dobrze pokazał to zespół z Augusta University, który opracował opartą na biofeedbacku metodę terapii trudnej w leczeniu formy zaparć – wynikającej z wadliwego wzorca napinania i rozluźniania mięśni jelita grubego.

„Kiedy zdrowa osoba stara się wypróżnić, zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i odbytnicy, w tym samym czasie jednak rozluźnia ujście odbytu. Zwykle uczymy się tego w czasie, gdy jeszcze korzystamy z nocnika, a potem już nigdy o tym nie myślimy. Niestety pacjenci z zaparciami dyssenyrgicznymi nie mają takiego wzorca. Kiedy próbują wydalić stolec, nieświadomie wtłaczają go z powrotem lub po prostu zatrzymują” – wyjaśnia autor metody dr Satish S.C. Rao.

Niektóre osoby cierpią na takie zaburzenie od dzieciństwa, u innych pojawia się później z różnych powodów, np. po zabiegu chirurgicznym, a nawet po ciąży.

„Ci ludzie zaczynali tworzyć napięcia i stopniowo zmieniać normalne odruchy na zaburzone. Sedno biofeedbacku jest oparte na przywróceniu naturalnych, skutecznych odruchów” – tłumaczy badacz.

Wraz z zespołem stworzył on specjalny system, który mierzy napięcie odpowiednich mięśni i skutecznie uczy w ten sposób pacjentów właściwej sekwencji. Co więcej, naukowcy opracowali wersję do samodzielnego stosowania w domu.Nie tylko medycyna

Metoda może być przydatna także w sporcie. Przykładu na takie jej wykorzystanie dostarczyli specjaliści z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie. Otóż wykorzystali ją do stworzenia cyfrowego trenera kulturystycznego. Dzięki czujnikom umieszczonym na ciele kulturystów-amatorów badacze sprawdzali poprawność postawy utrzymywanej w trakcie wykonywania trudnego ćwiczenia nazywanego martwym ciągiem. Kiedy ktoś wykonywał ćwiczenie poprawnie, słyszał specjalnie skomponowaną wysokiej jakości muzykę, kiedy robił błędy, jakość dźwięku spadała.

„Dźwiękowy instruktor to oparty na muzyce system biofeedbacku zdolny do pomagania ludziom w usprawnieniu techniki martwego ciągu dla poprawy wydajności i zapobiegania urazom” – wyjaśniają autorzy publikacji, która ukazała się w piśmie „PLOS ONE”.

Kiedy wyniki takiego szkolenia badacze porównali ze skutkami pomocy fachowca, okazało się, że korzyści były podobne.

Bezpieczna metoda

Czy biofeedback stwarza jakieś zagrożenia?

„Technika biofeedbacku jest nieinwazyjna – wszystkie czujniki, czy to mierzące fale mózgowe, czy przewodność skóry albo aktywność mięśniową, nie naruszają w żaden sposób ciągłości skóry. A zatem można ją uznać za bezpieczną dla naszego organizmu – o ile jest wykonywana za pomocą certyfikowanych urządzeń. Oczywiście biofeedback nie może zastąpić właściwej terapii, jeśli jest ona zalecana przez lekarza. Przeciwwskazaniem do biofeedbacku może być ciężka choroba somatyczna lub psychiczna” – podsumowuje prof. Binder.

 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie
PAP MEDIA ROOM

Wiadomości z Kielc

Bezdomne zwierzęta ze schroniska w Dyminach czekają na nowy dom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach na adopcję czeka blisko sto psów i kotów. Pracownicy ośrodka podkreślają, że wzięcie czworonoga ze schroniska jest dużym wyzwaniem i musi być przemyślaną decyzją. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Jak zapewnić dziecku bezpieczny powrót do szkoły? Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania

Opublikowano

-

W poniedziałek 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócili do zajęć w szkole. Placówki otrzymały wytyczne, jak ma wyglądać nauczanie w reżimie sanitarnym. Postępując zgodnie z nimi, mają zapewnić bezpieczeństwo w szkole zarówno uczniom, jak i personelowi. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Dzień Babci i Dzień Dziadka okazją do podarowania seniorom pozytywnych emocji

Opublikowano

-

Babcia i dziadek odgrywają szczególną rolę w życiu wielu wnucząt, okazując im ciepło, kształtując tożsamość rodzinną. Czas z nimi spędzony jest dla dziecka wyjątkowo cenny. Nie dziwi więc fakt, że z okazji Dnia Babci i Dziadka chcielibyśmy podarować im coś szczególnego, wywołującego uśmiech na ich twarzy i pokazującego, jak bardzo cenimy ich obecność w naszym życiu.

Nie jest to jednak proste w czasie pandemii, dlatego oto kilka wskazówek jaką niespodziankę możemy im podarować, aby ich miło zaskoczyć. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z regionu

Świętokrzyskie: Wilk padł ofiarą kłusowników. Zwierzę miało na szyi pętle ze stalowej linki

Opublikowano

-

fot. facebook / Nadleśnictwo Daleszyce

Drastyczne odkrycie w lesie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Jeden z leśniczych dostał informacje o znalezieniu martwego wilka. Na szyi zwierzęcia była pętla ze stalowej linki. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Jak funkcjonalnie i tanio urządzić mieszkanie?

Opublikowano

-

Czy meble muszą być drogie? Akcesoria do dekoracji oraz stylowe meble wiele osób mogą przyprawić o zawrót głowy, ale ich ceny… Często również. Czy jednak naprawdę nie ma sposobów na to, aby urządzić tanio, stylowo oraz funkcjonalne mieszkanie? Oczywiście, że są. Zapraszamy do artykułu, w którym doradzamy jak ekonomicznie i bardzo elegancko budować stylizacje w salonie, kuchni czy sypialni. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Lubisz grać na PC? Płacisz za to 50 zł miesięcznie!

Opublikowano

-

Okazuje się, że granie na komputerze zostawia za sobą spory rachunek za prąd. Ciężko przyznać, że tak z pozoru niewielki i cichy sprzęt, może generować tak olbrzymie koszty. A jednak! Czy wiesz, że 4 godziny grania na średniej klasie sprzęcie będzie kosztować Cię po miesiącu ponad 50 złotych? To cena dobrej gry, nieprawdaż? Sprawdźmy, z czego wynika na kalkulacja. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Wiadomości z regionu9 godzin temu

Świętokrzyskie: Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem przekroczyła już tysiąc

Liczba zgonów wśród zakażonych koronawirusem mieszkańców województwa świętokrzyskiego przekroczyła już tysiąc. W czwartek (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia podało, że w...

Wiadomości z Kielc9 godzin temu

Bezdomne zwierzęta ze schroniska w Dyminach czekają na nowy dom [ZDJĘCIA, WIDEO]

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach na adopcję czeka blisko sto psów i kotów. Pracownicy ośrodka podkreślają, że wzięcie...

Wiadomości z regionu11 godzin temu

CBOS: 56 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19. 30 proc. deklaruje, że się nie zaszczepi

56 proc. dorosłych Polaków chciałaby zaszczepić się przeciw COVID-19, 30 proc. nie chce się szczepić – wynika ze styczniowego sondażu...

Wiadomości z Kielc12 godzin temu

Kielczanka nagrała piosenkę z tekstów, które padły podczas finałów WOŚP [WIDEO]

Kielczanka nagrała piosenkę z wypowiedzi które padały podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Utwór powstał z okazji zbliżającego się 29....

Wiadomości z regionu16 godzin temu

Ministerstwo Zdrowia: W świętokrzyskim wzrost dobowej liczby zgonów wśród osób zakażonych

W ciągu ostatniej doby w województwie świętokrzyskim zmarło 26 osób zakażonych koronawirusem – poinformowało w czwartek (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia....

Drogi i komunikacja17 godzin temu

Prace społeczne za jazdę bez biletu? ZTM zapowiada ostrą walkę z gapowiczami

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach zapowiada bardziej skuteczną walkę z osobami, które jeżdżą bez biletu. Urzędnicy zapowiadają, że po trzykrotnym...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

W szpitalu na kieleckim Czarnowie podają drugą dawkę szczepionki. Wiemy ile osób już zostało zaszczepionych

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach rozpoczął podawanie drugiej dawki szczepionki na koronawirusa. W pierwszej kolejności otrzymały je te osoby, które...

Policja2 dni temu

Nieuczciwy kurier zdemaskowany przez kielecką policję. Kradł paczki i pieniądze

Kara więzienia grozi 28-letniemu kurierowi oszustowi. Nieuczciwego dostawcę zdemaskowali policjanci z Wydziału Kryminalnego kieleckiej komendy miejskiej.

Drogi i komunikacja2 dni temu

Na ważnym skrzyżowaniu w Kielcach stanie fotoradar. ITD ogłosiła już przetarg

Na skrzyżowaniu Alei Solidarności, Sandomierskiej, Źródłowej i IX Wieków Kielc ma zostać ustawiony fotoradar. Inspekcja Transportu Drogowego ogłosiła w tej...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Od soboty kolejne zmiany w kieleckiej komunikacji. Jedna linia do likwidacji, dwie zmienią trasy [MAPY]

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. W sobotę (23 stycznia) całkowicie zlikwidowana zostanie linia nr 39.  Nowe...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Kielce pomogą dojechać na szczepienie. Działa już specjalna miejska infolinia

Urząd Miasta Kielce zapowiada możliwość skorzystania z dowozu do punktów szczepień przeciwko wirusowi.

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Sanepid w obstawie Policji kontrolował restaurację na Czarnowie. Chodzi o bistro otwarte mimo obostrzeń

Pracownicy Sanepidu w obstawie Policji kontrolowali we wtorkowe przedpołudnie restaurację Family Bistro na kieleckim Czarnowie. Lokal w poniedziałek zapowiedział pełne...

Policja3 dni temu

Świętokrzyskie: Tajemnicza śmierć na stacji paliw. Nie żyje 58-letni mężczyzna

Tragedia na jednej ze stacji paliw w Sobkowie w powiecie jędrzejowskim. W toalecie znalezione zostało ciało 58-letniego mężczyzny. Makabrycznego odkrycia...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Świętokrzyskie: Wilk padł ofiarą kłusowników. Zwierzę miało na szyi pętle ze stalowej linki

Drastyczne odkrycie w lesie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Jeden z leśniczych dostał informacje o znalezieniu martwego wilka. Na szyi zwierzęcia...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Kieleckie Bistro otworzyło się mimo rządowych obostrzeń. Klienci mogą zjeść przy stoliku

„Informujemy iż od dzisiaj jesteśmy już otwarciu” – ogłosiło w poniedziałek Bistro Family na kieleckim Czarnowie. Lokal poinformował, że wróciła...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Kielecka Kadzielnia w śmieciach. Radni przedstawiają pomysły na uporządkowanie miasta

Zdjęcie zaśmieconego parkingu przed kielecką Kadzielnią zamieścił na swoim profilu na facebooku radny Marcin Chłodnicki. Zaznaczył, że w tej sprawie...

Wiadomości z regionu4 dni temu

„Pomagamy jak umiemy kobietom”. Rossmann ruszył z kolejną edycją swojej akcji pomocowej

Sieć drogerii Rossmann rusza z kolejną edycją swojej sztandarowej akcji pomocowej „Pomagamy jak umiemy kobietom”.

Polityka4 dni temu

Świętokrzyskie: Jarosław Kaczyński na mszy o… Amber Gold. Społecznicy piszą do sanepidu w sprawie dystansu społecznego w kościele

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął udział we mszy świętej w w Starachowicach, w rocznicę śmierci jego matki Jadwigi Kaczyńskiej. Jego...

Polityka5 dni temu

„Kielce solidarne z Sędziami”. Przeciwnicy polityki PiS będą protestować przed Sądem Okręgowym

W poniedziałek (18 stycznia) przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbędzie się kolejny protest w obronie wolnych sądów. Manifestację organizuje Komitet...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Trwa zbiórka darów dla pacjentów chorych na COVID-19 leczonych w szpitalu wojewódzkim

Wciąż potrzebna jest pomoc dla chorych na COVID-19, przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Do Domu Środowisk Twórczych przy...

Policja5 dni temu

Kielce: Policyjny pościg z finałem na ogrodzeniu posesji. Kierowca miał zakaz prowadzenia pojazdów

Policjanci z Komendy Miejskiej w Kielcach po pościgu zatrzymali 29-latka, który na ulicy Ściegiennego podjął próbę ucieczki przed kontrolą drogową....

Wiadomości z regionu5 dni temu

Lekarze ze szpitala na Czarnowie ostrzegają: wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne

Wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne. Każdego roku do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiają pacjenci w stanie hipotermii. Nie...

Policja5 dni temu

Radiowozem w 20 minut ze Skarżyska do Kielc. Rodząca kobieta w porę trafiła do szpitala

Bardzo nietypową interwencję przeprowadzili policjanci skarżyskiej drogówki. Z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych wieźli do szpitala w Kielcach rodzącą bliźniaki...

Drogi i komunikacja6 dni temu

ZTM wprowadził istotne zmiany na trzech liniach. I już zapowiada następne

W sobotę (16 stycznia) wprowadzony został kolejny etap zmian w komunikacji miejskiej w Kielcach. Tym razem objął trzy linie autobusowe:...

Polityka6 dni temu

Świętokrzyskie: Radny PiS z zarzutami. Podczas domowej awantury zaatakował policjanta

Miejski radny Prawa i Sprawiedliwości w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednocześnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, usłyszał zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z regionu1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Zuchwała kradzież jedliny. Mnóstwo ogołoconych drzew w lesie [ZDJĘCIA]

Do dwóch zuchwałych kradzieży stroiszu jodłowego doszło na początku roku na terenie Nadleśnictwa Barycz w powiecie koneckim w województwie świętokrzyskim.

Turystyka1 tydzień temu

Świętokrzyski Park Narodowy wprowadził całoroczne opłaty za wstęp na szlaki. Dotychczas pobierane były tylko latem

Świętokrzyski Park Narodowy wprowadził całoroczne opłaty za wstęp na szlaki. Dotychczas bilety trzeba było kupować w okresie od kwietnia.

Drogi i komunikacja1 tydzień temu

Straż Miejska zabrała się za busiarzy blokujących zatoki autobusowe. Założyła im blokady [ZDJĘCIA]

Straż Miejska w Kielcach nakłada kary na kierowców busów, którzy blokują zatoki autobusowe. Prywatni przewoźnicy mogą zatrzymać na przystankach tylko...

Dzieje się1 tydzień temu

Rocznica śmierci prezydenta Gdańska. Na kieleckim Rynku zapłonie serce ze świec

W czwartek (14 stycznia) na kieleckim Rynku ułożone zostanie serce ze świec. Wydarzenie zostanie zorganizowane w związku z drugą rocznicę...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Kupują kolejny sprzęt do szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Ale szpital wciąż jest zamknięty

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zamawia kolejny sprzęt przeznaczony do zamkniętego wciąż tymczasowego szpitala, który powstał w halach Targów Kielce....

Drogi i komunikacja1 tydzień temu

Atak zimy sparaliżował komunikację miejską. Jeden z autobusów zjechał do rowu

Atak zimy doprowadził do paraliżu w komunikacji miejskiej.

Turystyka1 tydzień temu

Rządowa pomoc dla branży turystyki zimowej. Świętokrzyskie stoki nie mają na co liczyć

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt uchwały w sprawie wsparcia dla gmin górskich. Program zakłada refinansowanie 80 procent umorzenia podatku...

Straż miejska1 tydzień temu

Nie możesz uruchomić auta? Straż Miejska w Kielcach deklaruje gotowość do pomocy

Straż Miejska w Kielcach obiecuje pomoc kierowcom, którzy w czasie mrozów będą mieli problem z uruchomieniem własnego samochodu.

Popularne artykuły