Connect with us

Wiadomości z Kielc

Lekarka z oddziału zakaźnego w Kielcach o walce z wirusem: „świat się zatrzymał z powodów niezrozumiałych dla mnie”

Opublikowano

-

fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

– Musimy się nauczyć żyć z koronawirusem, tak jak nauczyliśmy się żyć z coroczną epidemią grypy – mówi dr n. med. Dorota Zarębska – Michaluk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To ona, jako członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, z grupą najwybitniejszych polskich zakaźników współtworzyła zalecenia dotyczące postępowania w przypadku SARS-CoV -2.

Lekarka, która każdego dnia jest na pierwszej linii frontu, udzieliła wywiadu, który opublikowany został na stronie internetowej szpitala. Mówiła w nim m.in. o tym, na co należy zwracać uwagę w codziennym życiu. Zwróciła też uwagę na duże problemy kadrowe, z którymi w obecnej sytuacji boryka się polska służba zdrowia.

Opublikowany przez szpital wywiad publikujemy poniżej.Czy już przyzwyczailiśmy się do życia z koronawirusem w tle?

Powoli do tego przywykamy, bo przecież nie można żyć w stałym napięciu i uzależniać życia milionów ludzi od jednego wirusa. Kilkanaście tygodni temu świat całkowicie zatrzymał się z powodów niezrozumiałych dla mnie, jako lekarza chorób zakaźnych. Choroby zakaźne towarzyszyły ludzkości od zawsze, z ich powodu w historii świata zginęło więcej ludzi, niż w czasie wszystkich wojen i bitew.

Wzmiankę o najstarszej znanej ludzkości chorobie zakaźnej – ospie prawdziwej możemy znaleźć w Starym Testamencie, gdzie została opisana jako jedna z plag egipskich. Pandemie czarnej śmierci, które w ciągu wieków zabrały miliony istnień ludzkich, grypa „hiszpanka”, z powodu której zginęło więcej ludzi, niż na wszystkich frontach I Wojny Światowej, nowe choroby zakaźne które pojawiły się w XX wieku: AIDS, borelioza, gorączki krwotoczne czy WZWC, stare choroby, które nadal zbierają śmiertelne żniwo: co minutę na świecie umiera człowiek z powodu malarii, a odra, choroba wieku dziecięcego, przed którą umiemy się zabezpieczać szczepieniami, co roku powoduje śmierć ponad stu tysięcy ludzi na świecie…

Można by wymieniać długo jeszcze, to wszystko dowodzi, że choroby zakaźne były, są i będą, a ktokolwiek myślał, że to zanikający problem, a specjalizacja „choroby zakaźne” to dyscyplina średniowieczna, teraz musi przyznać, jak bardzo się mylił.

Pewnie takie zatrzymanie świata na chwilę było nam wszystkim potrzebne, po to, by nabrać pokory, na nowo ocenić i docenić pewne wartości, aby zrozumieć jak delikatne jest życie. Ale na chwilę, a nie na zawsze. Musimy się nauczyć żyć z koronawirusem, tak jak nauczyliśmy się żyć z coroczną epidemią grypy.

Jako lekarze, nie możemy pozwolić na to, żeby COVID-19 przesłonił nam inne problemy zdrowotne naszych pacjentów, bo telemedycyna nie zdaje egzaminu, a Izby Przyjęć Oddziałów Zakaźnych, nie pomieszczą wszystkich chorych, którzy gorączkują z bardzo różnych powodów i wymagają pomocy lekarzy innych specjalności.

Czy możemy stracić czujność? Na co szczególnie należy uważać w codziennym życiu?

Oczywiście, że łatwo jest stracić czujność w sytuacji, kiedy powoli życie będzie wracało na zwykłe tory. Już na wiadomość o powrocie elementów starego ładu, zsuwamy maseczki na brodę. Powinniśmy przestrzegać ustalonych zasad w kwestii stosowania maseczek zakrywających nos i usta, które muszą być zmieniane odpowiednio często, co 15-30 minut, w przeciwnym razie stanowią siedlisko wirusów i bakterii, a nie ochronę przed nimi.

Jednorazowe rękawiczki również stosujmy na jeden raz, a nie zakładajmy rano i zdejmujmy wieczorem, po drodze dotykając wszystko i wszystkich.

Znakomitym sposobem obrony przed transmisją drobnoustrojów na rękach jest ich mycie, przez co najmniej 20 sekund, mydłem i wodą lub dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Podczas kaszlu lub kichania zakrywajmy usta i nos chusteczką jednorazową lub wewnętrzną stroną łokcia. Unikajmy bliskiego kontaktu z osobami, które mają infekcję dróg oddechowych i/lub gorączkują, a sami jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu i ograniczmy kontakty z domownikami.

Kto powinien szczególnie stosować się do zaleceń i zachowywać najwyższe środki ostrożności?

Trzeba pamiętać przede wszystkim o tych, którzy są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19: ludziach starszych, obciążonych przewlekłymi chorobami, zwłaszcza: cukrzycą, schorzeniami układu oddechowego i krążenia. To ich mamy szczególnie chronić, zachowując bezpieczny dystans, za jaki uważa się odległość 2 metrów i pomagając im w codziennym życiu, aby nie musieli przebywać w skupiskach ludzkich, a takimi za chwilę staną się otwierane coraz szerzej sklepy i galerie handlowe.Chorzy, o czym mówi się powszechnie, zaczęli obawiać się szpitali. Co możemy powiedzieć pacjentom, którzy wymagają pilnej hospitalizacji? Czy powinni odkładać leczenie?

Obecna sytuacja epidemiologiczna w sposób bezlitosny obnażyła niedobory w służbie zdrowia, zwłaszcza te dotyczące personelu. Ponieważ polska służba zdrowia boryka się z problemami kadrowymi od wielu lat, to personel medyczny zatrudniany jest często w kilku placówkach, na co ma również wpływ aspekt finansowy. Taka sytuacja sprzyja transmisji zakażeń pomiędzy placówkami medycznymi, a następnie w ich obrębie. Wysoki odsetek zakażeń SARS-CoV-2 wśród polskiego personelu medycznego stał się źródłem obaw pacjentów przed szpitalami.

To sytuacja, która nie powinna się wydarzyć i musimy zrobić wszystko, aby odzyskać zaufanie chorych, którzy wymagają naszej pomocy. Proponuję, aby lekarze innych specjalności przyjęli strategię, którą my zakaźnicy stosujemy od wielu lat, czyli traktowali każdego pacjenta, jako potencjalnie zakaźnego. Oznacza to: stosowanie niezbędnych środków ochrony osobistej i zasad postępowania ograniczających transmisję zakażeń w kontakcie z każdym chorym.

Niedopuszczalne jest pozostawianie pacjenta bez leczenia kardiologicznego, chirurgicznego, internistycznego, czy jakiejkolwiek innej pomocy specjalistycznej tylko dlatego, że ma gorączkę czy kaszle. Taką pomoc powinien uzyskać z zachowaniem zasad chroniących personel przez zakażeniem.

Polecam pouczający wywiad z Prezesem PTEiLChZ Panem Profesorem Robertem Flisiakiem, który traktuje o tych zagadnieniach i zawiera bardzo cenne praktyczne wskazówki. Jeżeli naszym działaniem, jako lekarzy przestanie kierować strach, a górę weźmie wiedza medyczna i doświadczenie zawodowe, to mamy szansę, że obawa pacjentów przed leczeniem szpitalnym przestanie być faktem. Niestety, nie przekonamy chorych do siebie i nie odbudujemy zaufania tylko słowami.

Kto w świetle obecnych wytycznych, powinien wykonać sobie test?

Test powinien być wykonany u każdej osoby, która w świetle obowiązującej definicji spełnia kryteria „przypadku podejrzanego” o COVID-19.

Ponieważ od kilku tygodni w Polsce potwierdzona jest transmisja lokalna SARS-CoV-2, to w praktyce oznacza to, że wszyscy pacjenci z objawami ostrej infekcji oddechowej stwierdzanymi podczas pierwszego kontaktu z opieką zdrowotną (w podstawowej opiece zdrowotnej lub w szpitalu o jakimkolwiek profilu) powinni być traktowani jako przypadki podejrzane, a więc poddani badaniu potwierdzającemu zakażenie.

Zgodnie z rekomendacjami PTEiLChZ podstawą rozpoznania aktywnego zakażenia SARS-CoV-2 jest test molekularny wykonany techniką PCR czasu rzeczywistego, z wymazu z nosogardzieli, a czas oczekiwania na wynik tego testu wynosi kilka godzin. Wykonywanie badań szybkim testem molekularnym zarejestrowanym ostatnio przez FDA może być szczególnie przydatne w izbach przyjęć oddziałów zakaźnych i w SOR, ponieważ czas oczekiwania na wynik jest krótki i nie przekracza godziny.

Badania serologiczne z użyciem szybkich testów wykrywające przeciwciała w klasie IgM, mogą znaleźć zastosowanie w identyfikowaniu bezobjawowych zakażeń po wyczerpaniu innych sposobów ograniczania epidemii, natomiast testy wykrywające przeciwciała IgG lub IgM/IgG mogą być przydatne w badaniach epidemiologicznych, na przykład do oszacowania liczby osób, które miały kontakt z wirusem, a także do badań populacyjnych.Pamiętać jednak należy, że aby ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2, należy wykonać badanie z zastosowaniem diagnostyki molekularnej techniką RT-PCR.

Rekomendacje odnośnie testowania w kierunku SARS-CoV-2 znajdują się na stronie pteilchz.org.pl

Czy musimy liczyć się z tym, że SARS-COv-2 pozostanie z nami na dłużej?

Tak, prawdopodobnie tak się stanie. Ale pamiętajmy o tym, że cały czas toczą się badania i prace nad szczepionką i lekami działającymi na wirusa. To daje nadzieję, że w tej nierównej obecnie walce z SARS-CoV-2 zyskamy punkty, które w końcu dadzą nam przewagę.

 

 

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

 

 

Wiadomości z Kielc

Zakład energetyczny będzie modernizował sieć. Sprawdź, gdzie nie będzie prądu

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

PGE Dystrybucja przedstawiło harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń prądu. Publikujemy harmonogram na najbliższe dni. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Niedziela: Bilans osób zakażonych koronawirusem wzrósł do 480

Opublikowano

-

fot. pixabay / CC0 Creative Commons

W niedzielę w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Dobrze Cię widzieć! Kieleckie restauracje witają swoich gości specjalnymi naklejkami [ZDJĘCIA]

Opublikowano

-

fot. Instytut Dizajnu w Kielcach / Paula Dulnik

Mieszkańcy Kielc powracający po dłuższej przerwie do lokali gastronomicznych witani są naklejkami z hasłami. Akcję przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach, a jej pomysłodawczynią była Aleksandra Banaś. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Przebudowa dworca autobusowego w Kielcach na finiszu [DUŻO ZDJĘĆ]

Opublikowano

-

fot. Budimex SA

Przebudowa dworca autobusowego przy ulicy Czarnowskiej w Kielcach zbliża się do końca. Firma Budimex informuje, ze wykonano już 90 procent zaplanowanych robót. Obecnie trwają prace wykończeniowe na wszystkich obiektach tworzących nowe centrum komunikacyjne. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Sobota: Kolejny rokord w regionie! Aż 34 nowe przypadki zakażenia

Opublikowano

-

fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Aż 34 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w sobotę w województwie świętokrzyskim. To największy dobowy wzrost zakażeń odnotowany od początku epidemii. Tak duży wzrost ma związek z wykrytym tydzień temu ogniskiem zachorowań w Starachowicach.

(więcej…)

Czytaj dalej

Sport

Piłkarze wracają do gry. Niebawem na trybuny wrócą też kibice

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

19 czerwca na polskie stadiony wrócą kibice piłkarscy. Taką informację przekazali na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i prezes PZPN Zbigniew Boniek. Trybuny będą mogły być wypełnione jednak nie więcej niż w 25 proc. pojemności stadionu. Kluby mają teraz trzy tygodnie na przygotowanie się do nowych wytycznych. (więcej…)

Czytaj dalej
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc7 godzin temu

Zakład energetyczny będzie modernizował sieć. Sprawdź, gdzie nie będzie prądu

PGE Dystrybucja przedstawiło harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń prądu....

Wiadomości z regionu14 godzin temu

Kupią ponad milion maseczek i prawie 5 milionów rękawiczek. Samorząd województwa rozdzielił pieniądze

Samorząd województwa świętokrzyskiego rozdzielił 42 miliony złotych na walkę z epidemią koronawirusa. To pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej, którymi dysponował...

Wiadomości z regionu15 godzin temu

Wizyta w szpitalu po zbiorach truskawek? Nieprawidłowa pozycja może mieć fatalne skutki

Fizjoterapeuci i lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przypominają i apelują o regularne zmienianie pozycji w...

Wiadomości z Kielc18 godzin temu

Niedziela: Bilans osób zakażonych koronawirusem wzrósł do 480

W niedzielę w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Wiadomości z Kielc19 godzin temu

Dobrze Cię widzieć! Kieleckie restauracje witają swoich gości specjalnymi naklejkami [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Kielc powracający po dłuższej przerwie do lokali gastronomicznych witani są naklejkami z hasłami. Akcję przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach,...

Drogi i komunikacja1 dzień temu

Przebudowa dworca autobusowego w Kielcach na finiszu [DUŻO ZDJĘĆ]

Przebudowa dworca autobusowego przy ulicy Czarnowskiej w Kielcach zbliża się do końca. Firma Budimex informuje, ze wykonano już 90 procent...

Wiadomości z regionu1 dzień temu

Student ze świętokrzyskiego walczy o udział w programie MasterChef. Trwa głosowanie

Patryk Kłusek, student pochodzący z województwa świętokrzyskiego, walczy o udział w nowej edycji programu MasterChef w TVN. Na stronie internetowej...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Sobota: Kolejny rokord w regionie! Aż 34 nowe przypadki zakażenia

Aż 34 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w sobotę w województwie świętokrzyskim. To największy dobowy wzrost zakażeń odnotowany od początku epidemii....

Wiadomości z regionu2 dni temu

Trudny czas dla alergików. Lekarze z Kielc przygotowali porady związane z codziennym funkcjonowaniem

Wiosna nie jest korzystnym okresem dla alergików, ponieważ o tej porze kończą pylenie drzewa, a zaczynają pylenie trawy. Stężenie ich...

Sport2 dni temu

Piłkarze wracają do gry. Niebawem na trybuny wrócą też kibice

19 czerwca na polskie stadiony wrócą kibice piłkarscy. Taką informację przekazali na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i prezes...

Sport2 dni temu

130 km pokonał w 13 godzin. By pomóc małemu Miłoszowi

Dystans 130 km pokonał w 13 godzin i 33 minuty. Pobiegł, by zwrócić uwagę na 5-letniego Miłosza Lasotę, który jak...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Przez epidemię pacjenci boją się szpitali? „Obserwujemy kilkudniowe zawały ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca”

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację pacjentów kardiologicznych. Wielu z nich obawiając się zakażenia w szpitalu, unika kontaktu z placówkami służby...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

W Kielcach będzie więcej kwietnych łąk. Akcję zainaugurowano na Ślichowicach

Przy ulicy Szajnowicza-Iwanowa na osiedlu Ślichowice powstała kwietna łąka. Władze Kielc zainaugurowały tam pilotażowy projekt tzw. naturalnych łąk kwietnych. Wydział...

Policja2 dni temu

Włamanie do sklepu w centrum Kielc. Sprawca potrzebował… kilku małpek

Kilka małych butelek alkoholu, tzw. małpek, pało łupem złodzieja, który włamał się do sklepu w  samym centrum Kielc. Mężczyznę udało...

Policja2 dni temu

Fałszywy policjant wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy. 26-latkowi grozi teraz więzienie

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 26-latka z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim, który oszukał mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego. Mężczyzna podając się za policjanta wyłudził...

Policja2 dni temu

Wyrwał kierowcy kluczyki i ukradł auto. Dwa dni po zwolnieniu z aresztu za podobne przestępstwo

Przebywanie na wolności najwyraźniej nie służy 26-latkowi ze Skarżyska-Kamiennej. Dwa dni od wysłuchania zarzutu kradzieży samochodu, mężczyzna ponownie dopuścił się...

Samorząd3 dni temu

Wydział Komunikacji otwiera się w poniedziałek. Będzie jednak wiele ograniczeń

W poniedziałek (1 czerwca) przywrócona zostanie bezpośrednia obsługa mieszkańców w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Kielce. Na razie nie ma jednak...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Wojewoda zabiera głos w sprawie ogniska zachorowań w firmie Animex. Żołnierze są w gotowości

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zabrał głos w sprawie ogniska zachorowań wykrytego kilka dni temu w zakładach mięsnych Animex Food w...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Piątek: Bilans koronawirusa w regionie to już 439 zakażeń i 22 zgony

W piątek w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba osób zakażonych wzrosła do 439.

Policja3 dni temu

Policyjny pościg za 17-latkiem. Młody kierowca zakończył jazdę na ogrodzeniu posesji

Na ogrodzeniu jednej z posesji zakończył się pościg za 17-latkiem, który uciekał przed policją na drodze krajowej nr 42 w...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Już ponad 50 zakażonych w zakładach mięsnych. Firma nie chce wstrzymać produkcji

Nie udało się na razie opanować wykrytego kilka dni temu ogniska zachorowań w zakładach mięsnych Animex Food w Starachowicach. Liczba...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Po zniesieniu ograniczeń wzrosła liczba porzucanych zwierząt

W czasie tzw. narodowej kwarantanny i ograniczeń w poruszaniu się, zmniejszyła się liczba zwierząt w schronisku w kieleckich Dyminach. Okazuje...

Kultura4 dni temu

Turyści stęsknili się za Oblęgorkiem? Zainteresowanie zwiedzaniem jest duże

120 osób odwiedziło Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w pierwszy weekend po jego ponownym otwarciu. Obiekt, który pisarz otrzymał od społeczeństwa...

Artykuł sponsorowany4 dni temu

Filtry do maszyn rolniczych – wszystko co powinieneś wiedzieć

W każdym gospodarstwie rolniczym znajdują się różnego rodzaju maszyny, które wymagają odpowiedniego serwisowania. Dzięki wdrażaniu odpowiednich działań, pojazdy te będą...

Wiadomości z regionu4 dni temu

Koronawirus w Polsce [WYKRESY, NAJNOWSZE DANE]

Prezentujemy aktualizowane na bieżąco mapy i wykresy dot. potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce oraz liczby przeprowadzonych testów.

Reklama

Z kraju i ze świata

Reklama

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Poradnia Neurochirurgiczna w szpitalu na Czarnowie zmieniła lokalizację

Poradnia Neurochirurgiczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zmieniła lokalizację. Została ponownie przeniesiona z budynku Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii do Przychodni Przyszpitalnej....

Policja6 dni temu

Bimber, dziczyzna, trofea łowieckie i broń. To wszystko policjanci znaleźli w gospodarstwie 28-latka

Świętokrzyscy policjanci przeszukali gospodarstwo prowadzone przez 28-letniego mieszkańca gminy Tuczępy. Zabezpieczyli 10 kg wyrobów wędliniarskich z dziczyzny, około 4 kg...

Fakty z Chęcin6 dni temu

Wypożyczalnia rowerów w Chęcinach już otwarta

Wypożyczalnia rowerów w Chęcinach jest już otwarta. Do dyspozycji miłośników jednośladów jest 20 rowerów w różnych rozmiarach, a także kaski...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Wtorek: Już prawie 400 nowych zakażeń w regionie. Potwierdzono 7 nowych przypadków i kolejny zgon

We wtorek w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Wiadomości z regionu6 dni temu

PKP planują inwestycję za 150 milionów złotych. W województwie świętokrzyskim ma powstać terminal przeładunkowy

W Skarżysku ma powstać terminal intermodalny. Do inwestycji przymierza się PKP, a jej koszt szacuje się na około 150 milionów...

Policja6 dni temu

Kierowca zasłabł za kierownicą. Badanie alkomatem wyjaśniło dlaczego

2 lata za kratkami – taka kara grozi 47-letni kierowcy ze Skarżyska, któremu policjanci zatrzymali prawo jazdy. Mężczyzna zasłabł w...

Wiadomości z regionu6 dni temu

W ciągu tygodnia w regionie wykonano ponad 9 tys. testów. Jak wypadamy na tle kraju?

9347 testów pod kątem koronawirusa wykonano w ciągu ostatniego tygodnia w województwie świętokrzyskim – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia. 

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Wodociągi Kieleckie informują o awarii sieci. Wysłane zostały beczkowozy z wodą dla mieszkańców

Poważna awaria sieci wodociągowej na ulicy Piłsudskiego w Kielcach.

Reklama

Popularne artykuły