Social media

Lifestyle

Pulsometr – jak działa i jak czytać wyniki?

Opublikowano

-

Urządzenia medyczne pełnią bardzo ważną funkcję. Niewątpliwie są standardem w opiece nad pacjentami. Do takich urządzeń należy pulsometr, który obecnie wykorzystuje się nie tylko w szpitalach, czy karetkach, ale również w warunkach domowych bądź w czasie treningu. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Co to jest Pulsometr?

Wiele osób zastanawia się, co to jest pulsometr. O tym urządzeniu słyszy się coraz więcej, choć nadal wiele osób nie wie, jak prawidłowo wykonywać pomiar pulsu. Pulsometr jest to urządzenie monitorujące pracę serca. Używany jest również przez sportowców do pomiaru tętna wysiłkowego. Zazwyczaj pulsometr składa się z odbiornika, który często nazywany jest zegarkiem, gdyż jego część jest podobna do zwykłej tarczy zegarka. Wskazuje on aktualny puls. Oczywiście coraz częściej dostępne są urządzenia, które dodatkowo liczą kalorie, czy posiadają stoper. Drugą ważną częścią pulsometru jest czujnik. Najczęściej zakładany jest na wysokości piersi. Jego zadaniem jest odczyt pulsu, a następnie przesłanie wyniku do odbiornika. Alternatywą dla pulsometrów z czujnikiem, znajdującym się na wysokości piersi, są modele gdzie czujnik występuje w pasku odbiornika. Wtedy też puls mierzony jest na nadgarstku.Jak działa pulsometr?

Warto zatem dowiedzieć się, jak działa pulsometr. To urządzenie nazywane jest także tętnomierzem bądź pulsomierzem. Jego działanie jest podobne do tego, jak działa EKG. Otóż odczytuje się zmiany napięcia elektrycznego wywołane przez pracę mięśnia sercowego. O ile na EKG wynik przedstawiony jest w formie wykresu, tak w klasycznych pulsometrach – na wyświetlaczu. Nie bez znaczenia jest fakt, że pulsometr, choć działa w podobny sposób, to jednak sposób przekazywania wyniku może być różny. Wszystko zależy od rodzaju pulsometru. Wyróżniamy tutaj pulsometr klasyczny, który należy obwiązać wokół klatki piersiowej. Z opaski przekazywany jest sygnał, dzięki temu możliwe jest wykonanie i odczytanie pomiaru tętna, oczywiście przy wykorzystaniu odbiornika. Dzięki zastosowaniu dwuczłonowej konstrukcji, wyniki pomiaru są niezwykle precyzyjne. Pomiar tętna może być ciągły bądź też chwilowy. Drugim dobrym wyborem może być pulsometr jednoczęściowy. Składa się on z zegarka bądź urządzenia, które przypomina pierścionek. Wiele osób uważa takie rozwiązanie za bardzo wygodne. Niezwykle ważne jest również to, że pulsometr jednoczęściowy sprawdza się nie tylko dla sportowców, którzy chcą monitorować swoje wyniki, ale też dla osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego i lekarz zaleca im częste mierzenie pulsu. Jeżeli jednak chcecie kupić urządzenie przeznaczone typowo do pomiaru Waszych osiągnięć sportowych i ich wpływu na Wasze tętno, to polecamy pulsometr z licznikiem, który szczególnie wykorzystywany jest przez rowerzystów. Składa się on z dwóch elementów. Jeden zakłada się na ciało, a drugi montuje na kierownicy roweru.

Pulsometr – jak czytać wyniki?

Pulsometr jest urządzeniem elektronicznym, zatem nie powinno być problemów z tym, jak czytać wyniki. Na początku pomiaru najczęściej pojawia się ikona migającego serduszka, a gdy jest skończony wyświetla się wartość pulsu mierzona w określonej jednostce czasu. Precyzyjnie rzecz ujmując dokonywany jest pomiar częstości uderzeń serca na minutę. Zatem zarówno osoba chora, jak i sportowiec w czasie zwykłej aktywności bądź też treningu może monitorować bicie serca i wykrywać ewentualne nieprawidłowości. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku treningu wysiłkowego należy wyznaczyć strefy wysiłkowe – minimum 3 a maksymalnie 7. Trening z pulsometrem opracował Jo Friel. W pierwszym etapie wyznacza się próg mleczanowy, konieczne jest wtedy przeprowadzenie rozgrzewki. Następnie można już przejść do aktywności, którą się uprawia, czy to jazdy na rowerze, czy biegu. Pierwsze 10 minut powinno być spokojne, a następne 20 minut już maksymalne. Średni puls jest wtedy tętnem dla progu mleczanowego. Zatem strefa pierwsza <68% – to regeneracja. Strefa druga występuje w przypadku wyniku od 69 do 83% i oznacza aktywność „w tlenie”. Strefa trzecia występuje od 84 do 94% i poprawia siłę oraz wytrzymałość. Próg mleczanowy występuje od 95 do 105%. Strefa piąta, która wynosi więcej niż 105% oznacza poprawę wydajności tlenowej, a więc jeszcze bardziej efektywny trening.

Prawidłowy puls – co warto wiedzieć?

Prawidłowy puls jest wartością, która różni się w zależności od wieku, płci, a nawet kondycji fizycznej. Jak wiadomo pulsometr bada częstotliwość bicia serca, czyli liczbę wyczuwalnych uderzeń na minutę. Jednocześnie należy wiedzieć, że zarówno wysokie tętno, jak i niskie jest wartością nieprawidłową i wymaga diagnostyki. Jeżeli mierząc puls, uzyskuje się wynik mniej niż 60 uderzeń na minutę, oznacza on bradykardię, natomiast ten powyżej 100 uderzeń na minutę – tachykardię. U niemowląt tętno jest zdecydowanie wyższe i nawet 130 uderzeń na minutę nie oznacza choroby. W przypadku starszych dzieci prawidłowy wynik to ok. 100 uderzeń na minutę. Wraz z wiekiem wartość maleje. U nastolatków prawidłowy wynik to 85 uderzeń na minutę. U osób dorosłych około 70, a starszych – 60. Jeżeli więc Wasz wynik nie mieści się w normie, powinniście bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Pulsometr ważnym elementem podczas treningu i zawodów sportowych

Pulsometr sprawdza się w przypadku budowania formy sportowej lub weryfikacji zmęczenia organizmu w czasie zawodów. W tym przypadku im intensywniejszy jest wysiłek, tym wyższe jest tętno. Wynika to oczywiście z rytmu zwężania się naczyń tętniczych, co jest podyktowane pracą serca. Trzeba tutaj pamiętać, że optymalny i bezpieczny trening jest wtedy, gdy nie przekracza się granicznej wartości, a tą wartością jest tzw. HR max, czyli tętno maksymalne. Od tętna zależy jak spalają się mięśnie i tutaj wykorzystywane są różne rodzaje paliwa. Mogą być to wolne kwasy tłuszczowe, glikogen wątrobowy czy mięśniowy bądź też białka. Dzięki monitorowaniu tętna można efektywnie ćwiczyć i trenować, a przy tym uniknąć tzw. zjawiska spalania mięśni.

Co warto jeszcze wiedzieć na temat pomiaru pulsu?

Dla wielu osób najwygodniejsze jest badanie pulsu na tętnicy promieniowej. Najlepiej wykonywać pomiar rano bądź też wieczorem. Automatyczne urządzenia sprawdzą się nawet dla osób z nadwagą czy otyłych. Aby wynik był miarodajny, należy puls mierzyć w pozycji siedzącej, zawsze po kilkuminutowym odpoczynku. Polecamy przeprowadzenie badania, np. podczas siedzenia na fotelu czy na krześle, przy stole, dzięki temu będziecie mogli uzyskać najwygodniejszą pozycję. Najlepiej, aby ramię znajdowało się na wysokości serca, natomiast ręka powinna być delikatnie oparta.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany we współpracy z firmą Riester oferującej profesjonalny sprzęt dla lekarzy.

 

Dom i ogród

Dlaczego materiały budowlane drożeją?

Opublikowano

-

Ceny gotowych mieszkań z roku na rok rosną. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczęło poszukiwać alternatywy na zdobycie własnego M. Dla części pomysłem na swoje cztery kąty stało się zainteresowanie tematyką budowy domu jednorodzinnego. Jeszcze kilka miesięcy temu postawienie 60-metrowego domku znacząco różniło się ceną od zakupu lokalu w budynku wielomieszkaniowym. Niestety pandemia, a co za tym idzie wzrost cen materiałów budowlanych, sprawiły, że wybudowanie własnego domu wiąże się z dodatkowymi, często nieplanowanymi kosztami. Jakie są więc przewidywania na kolejne lata? (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja / mł. insp. Wojciech Sikora

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do grona zaledwie garstki osób, które przeszły go pieszo, przemaszerował w sumie ponad 2300 kilometrów. Wyruszył 10 lipca z Svinita w Rumunii i po 51 dniach dotarł do Polskich Tatr. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Te polskie atrakcje przeżywały w tym roku oblężenie! Byliście w którejś z nich?

Opublikowano

-

fot. energylandia.pl

Podczas tegorocznych wakacji polskie kurorty przeżyły prawdziwe oblężenie. Wszędzie ustawiały się kolejki! Gdzie było najwięcej ludzi?Portal nocowanie.pl przedstawił TOP 10 wakacyjnych atrakcji według użytkowników tegos erwisu. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Dlaczego warto zwiedzać Polskę?

Opublikowano

-

Choć wielu naszych rodaków wakacyjny wypoczynek spędza poza krajem, niemało jest także Polaków, którzy wolą spędzić urlop, korzystając z uroków kraju nad Wisłą. W tym tekście postaramy się pokrótce nakreślić, dlaczego warto wybrać różne zakątki Polski jako miejsce odpoczynku. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

Opublikowano

-

fot. facebook / Majonez Kielecki

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na dania, które można przygotować na bazie tego produktu. Zobaczcie najciekawsze, które dla Was wybraliśmy. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Dieta pudełkowa — czy warto z niej skorzystać? 5 najważniejszych zalet

Opublikowano

-

Czy warto wykupić dietę pudełkową? Jasne, że tak! Catering dietetyczny, jaki na przykład oferuje firma DietetycznaChatka.pl, jest całkowicie wart swojej ceny. Jest to bardzo wygodna usługa — jedzenie jest dostarczane prosto pod Twoje drzwi i możesz spróbować nowych rzeczy. Może tak spodobają Ci się dania, że będziesz chciał spróbować przygotować taki posiłek własnoręcznie? Dieta pudełkowa pomaga zmienić nawyki żywieniowe i wdrożyć zdrową rutynę jedzenia w życie codzienne. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Artykuł sponsorowany1 dzień temu

Jakie są rodzaje pożyczek i na jaką najlepiej się zdecydować?

Pożyczka przez internet

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Hania Terlecka przegrała walkę z rakiem. W zbiórkę na jej leczenie angażowały się tysiące osób z całej Polski

Nie żyje Hania Terlecka, 3-letnia dziewczynka z Kielc, którą w walce z chorobą wspierała cała Polska. U dziewczynki w listopadzie...

Policja2 dni temu

Interwencja Policji w kieleckiej katedrze. Zatrzymano 39-latka

Funkcjonariusze Policji interweniowali w niedzielę (19 września) w kieleckiej bazylice katedralnej z powodu mężczyzny, który wszedł do kościoła i wykrzykiwał...

Wydarzenia2 dni temu

Pokaz mody na… dworcu autobusowym. Tego w Kielcach jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Na dworcu autobusowym w Kielcach odbył się… pokaz mody. W ten sposób zainaugurowana została pierwsza edycja Festiwalu Wiatru. W sobotni...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Woonerf zamiast miejsc parkingowych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urząd Miasta Kielce przeprowadził w sobotę eksperyment polegający na stworzeniu na ulicy Głowackiego woonerfu. Na miejscach parkingowych dla samochodów stanęły...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Pielęgniarka z Kielc wróciła z Ugandy. Pomagała chorym na covid-19

Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy...

Sport2 dni temu

Szpital na Czarnowie zaprasza sportowców. „Badania i konsultacje w ciągu jednego dnia”

Poradnia Medycyny Sportowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaprasza młodych sportowców na badania i konsultacje. Czas oczekiwania na wizytę jest...

Podróże2 dni temu

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do...

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Zabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Policji udało się namierzyć sprawcę wypadku

Jest tymczasowy areszt dla 43-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca. Do tragicznego w skutkach...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Miasto wprowadza zmiany w centrum. Szykany na Sienkiewicza, zakazy na Paderewskiego

W poniedziałek (20 września) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Kielc. Obejmą rejon ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego, Silnicznej oraz...

Policja4 dni temu

Nie żyje 71-latek, który zgwałcił 13-latkę. Zmarł czekając na proces

W szpitalu zmarł 71-letni mężczyzna oskarżony o wykorzystanie seksualnie 13-letniej dziewczynki. Badania DNA wykazały, że to on był ojcem dziecka,...

Policja4 dni temu

Sceny jak z filmu akcji: 21-latek na podwórku potrącił policjanta, padły strzały

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się na terenie prywatnej posesji w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Po tym jak...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Kolejny etap rewolucji w kieleckiej komunikacji. Zobacz co się zmieni [WYKAZ ZMIAN]

9 października wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane, a dziewięć...

Policja4 dni temu

Świętokrzyskie: 18-latek wiózł kolegów do szkoły. Wjechał w drzewo, zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Nie żyje 18-letni kierowca, który w piątek o poranku jadąc do szkoły stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Na jeden dzień woonerf zamiast miejsc parkingowych

Urząd Miasta Kielce w ramach eksperymentu wprowadzi jednodniowe zmiany na ulicy Głowackiego w Kielcach. W sobotę (18 września) będzie tam...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Nadajesz list? Poczta Polska zaproponuje też… ubezpieczenie od zachorowania na raka

Poczta Polska będzie oferowała swoim klientom… ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwory albo choroby układu krążenia.

Media6 dni temu

Jakich stacji radiowych słucha się w Kielcach? Są najnowsze badania rynku [WYKRES]

Jest najnowszy raport o słuchalności stacji radiowych w Kielcach. Zestawienie przygotowane przez pracownię Kantar Polska, za okres od lutego do...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Kaufland będzie sprzedawał produkty pochodzące z obiegu zamkniętego. Na półkach od 16 września

Kaufland ogłosił ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych i zwiększenie wykorzystania surowców będących już w obiegu. Od 16 września w ofercie sieci...

Dom i ogród6 dni temu

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Majonez Kielecki ma swoje święto. Jest hitem nie tylko w Polsce, ale i za oceanem

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. Okazuje się, że jego smakiem zachwycają się nie tylko Polacy....

Media7 dni temu

Rusza budowa nowej siedziby TVP w Kielcach. Na uroczystości Jacek Kurski i politycy PiS

Na działce pomiędzy stadionem piłkarskim a Wojewódzkim Domem Kultury rozpoczęła się budowa nowej siedziby kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. W uroczystym...

Straż pożarna7 dni temu

Strażacy z kieleckiego Niewachlowa zostaną włączeni do krajowego systemu? „Rozpoczęła się procedura”

Rozpoczęła się procedura włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele jednostki,...

Policja7 dni temu

Kielce: Pijany kierowca potrącił rowerzystę

Pijany kierowca potrącił rowerzystę na ulicy Kryształowej na kieleckiej Podkarczówce. Do wypadku doszło we wtorek.

Stowarzyszenia i fundacje1 tydzień temu

Ekolodzy będą protestować pod Kielcami. Nie godzą się na rządowe plany zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Pod hasłem „100 lat ochrony Łysogór, niszczone jednym rozporządzeniem” demonstrować będą w środę przedstawiciele środowisk przyrodniczych i obywatelskich. Manifestacja rozpocznie...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Internetowa mapa kieleckich rzemieślników już działa. Są tam adresy do fachowców z miasta

Miasto Kielce uruchomiło internetową mapę rzemieślników. Na początek dodano w niej adresy 40 fachowców działających w mieście. Twórcy tego narzędzia...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja3 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Dziewiąty raz został zatrzymany, gdy kierował po alkoholu!

42-latek ze Skarżyska dziewiąty raz został zatrzymany przez Policję, gdy kierował po alkoholu! Już wcześniej miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Pięć tysięcy endoskopii rocznie w szpitalu w Czerwonej Górze. „To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta”

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze. – Na...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Za nami Świętokrzyska Gala Kabaretowa. Zobacz najciekawsze fragmenty programu Polsatu [WIDEO]

Ponad 1 mln 900 tys. osób oglądało w niedzielę transmisję Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej. Impreza na Kadzielni sprawiła, że Polsat był...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

„Najlepsza oprawa na pasterce to kibice Korony Kielce”. Kabaret Nowaki zrobił show na Kadzielni [WIDEO]

Kabaret Nowaki skradł show artystom polskiej i światowej sceny muzycznej podczas imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Krótkie kabaretowe...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Polskie i światowe gwiazdy na kieleckiej Kadzielni. Zobacz najciekawsze fragmenty [WIDEO]

Gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej wystąpiły na kieleckiej kadzielni w trakcie imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Przed publicznością...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Odór na osiedlu Sieje. Mieszkańcy mają dość składowiska odpadów firmy Eneris

Mieszkańcy osiedla Sieje w Kielcach mają dość uciążliwego sąsiedztwa firmy Eneris. Apelują o „eliminację smrodu, jaki zatruwa życie mieszkańcom osiedla...

Dzieje się4 tygodnie temu

Michael Patrick Kelly i Olivia Addams w Kielcach! Zagraniczne gwiazdy wystąpią na Kadzielni

Letnią Kliniką Skeczów Męczących rozpoczął się w piątek (27 sierpnia) Festiwal Muzyczne Zakończenie Wakacji. Kulminacyjnym punktem będzie jednak sobotni koncert...

Dom i ogród4 tygodnie temu

Escentric Molecules – poznaj magię zapachowych molekuł

Escentric Molecules to niezwykła seria zapachów na rynku perfum niszowych. Jak tylko pojawiły się w ofercie w 2006 roku, zdobyły...

Popularne artykuły