Kiedy już spełniliśmy wszystkie warunki pozwalające na posiadanie broni i faktycznie już jesteśmy w jej posiadaniu, musimy również zdawać sobie sprawę, że należy ją przechowywać zgodnie z prawem.
Wymogi prawne dotyczące przechowywania broni.
Bezpieczeństwo jest tutaj priorytetem. Broń nie może być rzeczą dostępną dla osób nieuprawnionych. Najważniejsze kwestie dotyczące bezpiecznego przechowywania broni w mieszkaniu, domu czy w firmie zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. Sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia i ewidencjonowania broni i amunicji. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224). Zgodnie z tym dokumentem zarówno broń, jak i amunicję, należy przechowywać w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu zwanym magazynem broni lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 wg. Normy PN-EN 14450. Przechowywana broń musi mieć wyjęty magazynek, jak również być rozładowana. Natomiast amunicja zabezpieczona w pojemniku przed przypadkowym zbiciem spłonki.
Jak przechowywać broń?
Magazyn na broń musi być wydzielonym pomieszczeniem, najlepiej jak by to było na piętrze. Ściany tego pomieszczenia muszą być murowane i niepalne. Jeżeli będą tam okna, to muszą być zabezpieczone w stalową siatkę i kraty też z prętów stalowych lub w szyby kuloodporne. Drzwi powinny być co najmniej obite blachą, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową, zamek i zasuwę zamykaną na kłódkę. Najlepiej to drzwi pancerne. Drzwi muszą spełniać wymogi normy PN-EN 14450.
Musimy również wyposażyć pomieszczenie w środki gaśnicze, jak również zamontować system alarmowy. Dodatkowo w miejscu ładowania i rozładowania broni wymagana jest skrzynia z piaskiem lub inny przyrząd służący do przechwytywania pocisków. Wielkość pomieszczenia nie jest dokładnie określona. Nie zawsze mamy warunki, by wygospodarować takie pomieszczenie. W tej sytuacji możemy skorzystać z różnego rodzaju sejfów, szaf lub kasetek na broń. Jest to opcja znacznie prostsza i trzeba spełnić tylko kilka zasad, również zgodnych z ww. rozporządzeniem. Jeżeli posiadamy broń do celów kolekcjonerskich lub ozdobnym, a nie chcemy pozbawić jej cech użytkowych, to możemy użyć gabloty. Tu również musimy spełnić niewielkie wymagania. Stabilna konstrukcja z możliwością przytwierdzenia do podłoża, szyby o zwiększonej odporności na uszkodzenia oraz zamek co najmniej klasy 5 wg. Normy PN-EN 12209.
Natomiast broń palną w zależności od wielkości czy ilości przechowujemy w sejfach, szafach czy kasetkach. Wystarczy, że spełniają wymogi klasy S1. Musi być co najmniej jeden zamek czy to na klucz, czy szyfr bądź elektroniczny, odpowiednia osłona mechanizmu ryglowego czy specjalne progi uniemożliwiające wepchnięcie drzwi do środka. Posiadać otwory do kotwienia i być odporna na włamanie. Często są wyposażone w dodatkowe akcesoria i uchwyty na broń, co pozwala zachować porządek, a co z tym się wiąże bezpieczeństwo. To są minimalne wymagania i jeżeli chcemy czuć się jeszcze bezpieczniej, możemy wybrać urządzenia o wyższej klasie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każde urządzenie do przechowywania broni musi mieć odpowiedni atest potwierdzający klasę tego urządzenia. Należy go trzymać w pobliżu, gdyż Policja może w każdej chwili skontrolować, jak przechowujemy broń i czy robimy to zgodnie z przepisami. Na szafie czy na sejfie powinna być naklejka potwierdzająca klasę urządzenia. Pamiętajmy również że osoby nieuprawnione nie mogą mieć dostępu nie tylko do broni, ale również do klucza czy znać szyfr do zamka.
|
Autor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |