Social media

Dom i ogród

Uprawa astrów – jak je sadzić, nawozić i podlewać?

Opublikowano

-

Astry kojarzą nam się z tradycyjnym wiejskim ogrodem utrzymanym w naturalistycznym stylu. W powszechnej świadomości najczęściej funkcjonują jako kwiaty typowo jesienne, wprowadzające kolor na rabaty bylinowe po przekwitnięciu większości letnich kwiatów. Tymczasem wśród ich wielu odmian bez problemu możemy znaleźć także te cieszące oko latem, a nawet wiosną.

Uprawa astrów nie jest trudna. Często polecane są osobom, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w uprawie roślin. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o te piękne kwiaty, przeczytaj dalszą część artykułu.

Astry – charakterystyka gatunku

„Aster” wywodzi się od greckiego słowa oznaczające gwiazdę. Nawiązuje zarówno do wyglądu kwiatów, jak i mitologicznej historii, według której astry miały wyrosnąć z łez jednej z bogiń zasmuconej brakiem gwiazd na niebie.

Do astrów zalicza się aż kilkaset odmian. Dzięki temu jest to bardzo zróżnicowana grupa. Najpopularniejsze są te kwitnące jesienią, ale możemy spotkać także odmiany letnie czy wiosenne. Od odmiany uzależniony jest również rozmiar roślin. Ich wysokość może wahać się od kilkunastu centymetrów do nawet dwóch metrów. W polskich ogrodach najczęściej możemy spotkać astry krzaczaste, nowoangielskie oraz nowobelgijskie. Bez wątpienia jednak na uwagę zasługują także astry gładkie czy wrzosolistne.

Zdecydowana większość astrów to byliny, choć pojawiają się także zadarniające krzewinki. Ich liście najczęściej cechują się lancetowatym kształtem i porastają sztywne łodygi. Część zielona astrów pokryta jest zwykle krótkimi, szorstkimi włoskami. Wszystkie gatunki i odmiany łączy bez wątpienia kształt kwiatostanów. Nazywane są koszyczkami – ich zewnętrzną warstwę, mogącą przybierać różne kolory, nazywa się kwiatami języczkowymi, natomiast środkową kwiatami rurkowatymi.

Wymagania astrów

Niezależnie od gatunku, jaki ostatecznie wybierzemy, powinniśmy zapewnić astrom słoneczne stanowisko, które będzie sprzyjało obfitemu kwitnieniu. Ich preferencje względem podłoża są nieco bardziej zróżnicowane. Astry nowobelgijskie oraz nowoangielskie preferują glebę żyzną i przepuszczalną o umiarkowanej wilgotności. Inne gatunki, a szczególnie astry wrzosolistne bardzo dobrze czują się na podłożu mocno przepuszczalnym i bardziej suchym.

Sadzenie i wysiew astrów

Wybierając astry na ogrodowe rabaty, możemy zdecydować się na kupno gotowych sadzonek lub na wyhodowanie ich z nasion. W pierwszym przypadku powinniśmy zająć się tym wiosną lub jesienią, ponieważ naturalna wilgotność gleby sprzyja łatwiejszemu przyjmowaniu się roślin. Odległość, jaką musimy zachować między roślinami, jest uzależniona od ich docelowej wysokości. Odmiany wysokie zazwyczaj sadzi się co 80 cm, średnie co 50 cm, natomiast astrom niskim wystarczy, że od kolejnej sadzonki będzie je dzielić 20 cm.

Decydując się na uprawę z nasion, powinniśmy wysiać je do pojemnika już w lutym. Kiełkującym roślinom należy zapewnić warunki cieplarniane, ale jeśli nie mamy odpowiednich warunków, poradzą sobie także ustawione na parapecie. Już w połowie kwietnia możemy przystąpić do wysadzania ich do gruntu.

Jak pielęgnować astry?

Nawożenie astrów

W uprawie astrów najlepiej sprawdza się stosowanie organicznych nawozów jak kompost. Warto wmieszać go w glebę przed sadzeniem, zwracając uwagę, by korzenie sadzonki nie miały z nim bezpośredniego kontaktu, lub w mieszać w górną warstwę gleby na początku okresu wegetacyjnego jeszcze przed kwitnieniem. Wybierając nawozy dla astrów i planując ich podawanie, należy zwrócić uwagę, by nie dostarczyć roślinom zbyt dużo azotu, ponieważ będzie to skutkowało znacznie słabszym kwitnieniem.

Podlewanie astrów

Astry, by prawidłowo się rozwijać, potrzebują regularnego podlewania w okresie wegetacyjnym. Ważne jest to szczególnie w przypadku odmian preferujących wilgotne podłoże. Wodę można im dostarczać raz lub dwa razy w tygodniu, zwracając uwagę, by spadała bezpośrednio w okolice ich korzeni, nie mocząc części zielonej rośliny.

Obcinanie astrów i ich odmładzanie

Astry zachowają ładny pokrój, jeśli będziemy je przycinać. Pędy powinno się skracać po zakończeniu kwitnienia. Dzięki temu roślina nie stanie się zbyt wybujała, lecz będzie się ładnie zagęszczać. Na bieżąco warto także usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ ułatwi to rozwój kolejnych pąków.

Astry są bylinami, lecz co kilka lat należy je odmłodzić. W tym celu wczesną wiosną wykopuje się roślinę i dzieli kępę na kilka części. Jest to także najlepszy sposób na ich rozmnożenie.

Zastosowanie astrów w ogrodzie

Astry to klasyczny wybór na kwiatowe rabaty. Szczególnie dobrze prezentują się na tych o charakterze wiejskim, rustykalnym. Odmiany wysokie najlepiej jest sadzić jako tylne lub środkowe piętro, natomiast astry niskie doskonale sprawdzają się do tworzenia obwódek na rabatach. Możemy je wybrać także na skalniaki. Wyjątkowo prezentuje się tam szczególnie aster wrzosolistny.

Autor publikacji
Autorem artykułu jest Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowy sklep oferujący wiele przydatnych produktów do ogrodu.

 

Czytaj też:
> Filiżanki w domu i firmie
> Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki i suplementy?
> Świece sojowe – zawsze w modzie
> Skuteczny środek – polysect

Dom i ogród

Dlaczego materiały budowlane drożeją?

Opublikowano

-

Ceny gotowych mieszkań z roku na rok rosną. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczęło poszukiwać alternatywy na zdobycie własnego M. Dla części pomysłem na swoje cztery kąty stało się zainteresowanie tematyką budowy domu jednorodzinnego. Jeszcze kilka miesięcy temu postawienie 60-metrowego domku znacząco różniło się ceną od zakupu lokalu w budynku wielomieszkaniowym. Niestety pandemia, a co za tym idzie wzrost cen materiałów budowlanych, sprawiły, że wybudowanie własnego domu wiąże się z dodatkowymi, często nieplanowanymi kosztami. Jakie są więc przewidywania na kolejne lata? (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

Opublikowano

-

fot. facebook / Majonez Kielecki

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na dania, które można przygotować na bazie tego produktu. Zobaczcie najciekawsze, które dla Was wybraliśmy. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Skuteczny środek – polysect

Opublikowano

-

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Polysect

(więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Escentric Molecules – poznaj magię zapachowych molekuł

Opublikowano

-

Escentric Molecules to niezwykła seria zapachów na rynku perfum niszowych. Jak tylko pojawiły się w ofercie w 2006 roku, zdobyły wielu fanów. Ich twórca Geza Schön w swojej pracy wykorzystuje nowoczesne odkrycia nauki i technologii, by tworzyć nowe i zaskakujące zapachy, oparte na minimalnej ilości składników, które zniewalają. W czym tkwi tajemnica tych perfum, że tak wielu się nimi zachwyca? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Świece sojowe – zawsze w modzie

Opublikowano

-

Świece sojowe to produkty naturalne, które wprowadzą do Twojego domu, nie tylko piękny zapach, ale także stan odprężenia i relaksu. Są bezpieczne dla dzieci, alergików i palą się nawet dwa razy dłużej niż świece parafinowe. Dodatkowo, stanowią piękną dekorację, która zachwyci niejedno oko. Dlaczego warto je mieć w swoim domu? (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Dlaczego warto postawić na naturalne kosmetyki i suplementy?

Opublikowano

-

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license ARTYKUŁ DO POBRANIA

Na nasz organizm czyhają grzyby oraz inne drobnoustroje. Dlatego też warto raz na jakiś czas go odgrzybiać, w czym mogą pomóc preparaty dostępne na stronie https://www.izielnik.pl/naturalne-suplementy-na-odgrzybianie-organizmu. W sklepie Izielnik.pl znajdziesz o wiele więcej interesujących artykułów, które skutecznie wzmocnią Twój organizm. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Artykuł sponsorowany1 dzień temu

Jakie są rodzaje pożyczek i na jaką najlepiej się zdecydować?

Pożyczka przez internet

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Hania Terlecka przegrała walkę z rakiem. W zbiórkę na jej leczenie angażowały się tysiące osób z całej Polski

Nie żyje Hania Terlecka, 3-letnia dziewczynka z Kielc, którą w walce z chorobą wspierała cała Polska. U dziewczynki w listopadzie...

Policja2 dni temu

Interwencja Policji w kieleckiej katedrze. Zatrzymano 39-latka

Funkcjonariusze Policji interweniowali w niedzielę (19 września) w kieleckiej bazylice katedralnej z powodu mężczyzny, który wszedł do kościoła i wykrzykiwał...

Wydarzenia2 dni temu

Pokaz mody na… dworcu autobusowym. Tego w Kielcach jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Na dworcu autobusowym w Kielcach odbył się… pokaz mody. W ten sposób zainaugurowana została pierwsza edycja Festiwalu Wiatru. W sobotni...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Woonerf zamiast miejsc parkingowych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urząd Miasta Kielce przeprowadził w sobotę eksperyment polegający na stworzeniu na ulicy Głowackiego woonerfu. Na miejscach parkingowych dla samochodów stanęły...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Pielęgniarka z Kielc wróciła z Ugandy. Pomagała chorym na covid-19

Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy...

Sport2 dni temu

Szpital na Czarnowie zaprasza sportowców. „Badania i konsultacje w ciągu jednego dnia”

Poradnia Medycyny Sportowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaprasza młodych sportowców na badania i konsultacje. Czas oczekiwania na wizytę jest...

Podróże2 dni temu

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do...

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Zabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Policji udało się namierzyć sprawcę wypadku

Jest tymczasowy areszt dla 43-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca. Do tragicznego w skutkach...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Miasto wprowadza zmiany w centrum. Szykany na Sienkiewicza, zakazy na Paderewskiego

W poniedziałek (20 września) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Kielc. Obejmą rejon ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego, Silnicznej oraz...

Policja4 dni temu

Nie żyje 71-latek, który zgwałcił 13-latkę. Zmarł czekając na proces

W szpitalu zmarł 71-letni mężczyzna oskarżony o wykorzystanie seksualnie 13-letniej dziewczynki. Badania DNA wykazały, że to on był ojcem dziecka,...

Policja4 dni temu

Sceny jak z filmu akcji: 21-latek na podwórku potrącił policjanta, padły strzały

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się na terenie prywatnej posesji w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Po tym jak...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Kolejny etap rewolucji w kieleckiej komunikacji. Zobacz co się zmieni [WYKAZ ZMIAN]

9 października wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane, a dziewięć...

Policja4 dni temu

Świętokrzyskie: 18-latek wiózł kolegów do szkoły. Wjechał w drzewo, zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Nie żyje 18-letni kierowca, który w piątek o poranku jadąc do szkoły stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Na jeden dzień woonerf zamiast miejsc parkingowych

Urząd Miasta Kielce w ramach eksperymentu wprowadzi jednodniowe zmiany na ulicy Głowackiego w Kielcach. W sobotę (18 września) będzie tam...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Nadajesz list? Poczta Polska zaproponuje też… ubezpieczenie od zachorowania na raka

Poczta Polska będzie oferowała swoim klientom… ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwory albo choroby układu krążenia.

Media6 dni temu

Jakich stacji radiowych słucha się w Kielcach? Są najnowsze badania rynku [WYKRES]

Jest najnowszy raport o słuchalności stacji radiowych w Kielcach. Zestawienie przygotowane przez pracownię Kantar Polska, za okres od lutego do...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Kaufland będzie sprzedawał produkty pochodzące z obiegu zamkniętego. Na półkach od 16 września

Kaufland ogłosił ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych i zwiększenie wykorzystania surowców będących już w obiegu. Od 16 września w ofercie sieci...

Dom i ogród6 dni temu

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Majonez Kielecki ma swoje święto. Jest hitem nie tylko w Polsce, ale i za oceanem

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. Okazuje się, że jego smakiem zachwycają się nie tylko Polacy....

Media7 dni temu

Rusza budowa nowej siedziby TVP w Kielcach. Na uroczystości Jacek Kurski i politycy PiS

Na działce pomiędzy stadionem piłkarskim a Wojewódzkim Domem Kultury rozpoczęła się budowa nowej siedziby kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. W uroczystym...

Straż pożarna7 dni temu

Strażacy z kieleckiego Niewachlowa zostaną włączeni do krajowego systemu? „Rozpoczęła się procedura”

Rozpoczęła się procedura włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele jednostki,...

Policja7 dni temu

Kielce: Pijany kierowca potrącił rowerzystę

Pijany kierowca potrącił rowerzystę na ulicy Kryształowej na kieleckiej Podkarczówce. Do wypadku doszło we wtorek.

Stowarzyszenia i fundacje1 tydzień temu

Ekolodzy będą protestować pod Kielcami. Nie godzą się na rządowe plany zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Pod hasłem „100 lat ochrony Łysogór, niszczone jednym rozporządzeniem” demonstrować będą w środę przedstawiciele środowisk przyrodniczych i obywatelskich. Manifestacja rozpocznie...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Internetowa mapa kieleckich rzemieślników już działa. Są tam adresy do fachowców z miasta

Miasto Kielce uruchomiło internetową mapę rzemieślników. Na początek dodano w niej adresy 40 fachowców działających w mieście. Twórcy tego narzędzia...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja3 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Dziewiąty raz został zatrzymany, gdy kierował po alkoholu!

42-latek ze Skarżyska dziewiąty raz został zatrzymany przez Policję, gdy kierował po alkoholu! Już wcześniej miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Pięć tysięcy endoskopii rocznie w szpitalu w Czerwonej Górze. „To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta”

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze. – Na...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Za nami Świętokrzyska Gala Kabaretowa. Zobacz najciekawsze fragmenty programu Polsatu [WIDEO]

Ponad 1 mln 900 tys. osób oglądało w niedzielę transmisję Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej. Impreza na Kadzielni sprawiła, że Polsat był...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

„Najlepsza oprawa na pasterce to kibice Korony Kielce”. Kabaret Nowaki zrobił show na Kadzielni [WIDEO]

Kabaret Nowaki skradł show artystom polskiej i światowej sceny muzycznej podczas imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Krótkie kabaretowe...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Polskie i światowe gwiazdy na kieleckiej Kadzielni. Zobacz najciekawsze fragmenty [WIDEO]

Gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej wystąpiły na kieleckiej kadzielni w trakcie imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Przed publicznością...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Odór na osiedlu Sieje. Mieszkańcy mają dość składowiska odpadów firmy Eneris

Mieszkańcy osiedla Sieje w Kielcach mają dość uciążliwego sąsiedztwa firmy Eneris. Apelują o „eliminację smrodu, jaki zatruwa życie mieszkańcom osiedla...

Dzieje się4 tygodnie temu

Michael Patrick Kelly i Olivia Addams w Kielcach! Zagraniczne gwiazdy wystąpią na Kadzielni

Letnią Kliniką Skeczów Męczących rozpoczął się w piątek (27 sierpnia) Festiwal Muzyczne Zakończenie Wakacji. Kulminacyjnym punktem będzie jednak sobotni koncert...

Dom i ogród4 tygodnie temu

Escentric Molecules – poznaj magię zapachowych molekuł

Escentric Molecules to niezwykła seria zapachów na rynku perfum niszowych. Jak tylko pojawiły się w ofercie w 2006 roku, zdobyły...

Popularne artykuły