Wiadomości z Kielc
Przez epidemię pacjenci boją się szpitali? „Obserwujemy kilkudniowe zawały ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca”
Opublikowano
5 lat temu-

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację pacjentów kardiologicznych. Wielu z nich obawiając się zakażenia w szpitalu, unika kontaktu z placówkami służby zdrowia.
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne rozpoczęło z tego powodu akcję pod hasłem „Nie zostań w domu z zawałem”.
O tym jak dużym wyzwaniem jest dla kardiologów pandemia opowiada profesor Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wywiad z nią został opublikowany na stronie internetowej szpitala. Publikujemy go w całości.
Czy dla kardiologów pandemia COVID-19 stanowi duże wyzwanie?
Naturalnie tak, dla nas kardiologów i dla naszych pacjentów. Po pierwsze dlatego, że wśród naszych chorych z niewydolnością serca, ciężkim nadciśnieniem, zespołami wieńcowymi, wśród seniorów obciążonych schorzeniami kardiologicznymi choroba szerzy się najgęściej, po wtóre dlatego, że zbiera wśród nich największe żniwo.
Nasz początkowy brak doświadczenia z tą chorobą, brak wypracowanych strategii postępowania potęgował w pierwszych dniach niepokój, a przecież musieliśmy się zorganizować szybko i fachowo. W szpitalu wieloprofilowym, w jakim pracujemy, nasi pacjenci to chorzy o nieznanym statusie dotyczącym infekcji SARS-COV2 i każdy pacjent skąpo lub bezobjawowy, potencjalnie może być źródłem transmisji wirusa.
Jakie główne problemy dotyczą obecnie chorych ze schorzeniami serca i układu krążenia?
W ostatnich tygodniach organizacja ochrony zdrowia skupiona jest na walce z koronawirusem. Wprowadzone restrykcje spowodowały ograniczenie dostępu do kardiologa pozostałym pacjentom, w tym przewlekle chorym, wymagającym stałej kontroli.
Efektem tego są już obserwowane przez nas w Klinice „przechodzone”, kilkudniowe zawały, ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca czy przyjęcia pacjentów, w zaawansowanym okresie choroby podstawowej. Osobną grupą są pacjenci oczekujący na planowe zabiegi kardiologii inwazyjnej, które obecnie są przesuwane na bliżej niesprecyzowany termin, często zresztą jest to sprowokowane prośbami pacjentów, którzy obawiają się hospitalizacji, w czasie epidemii.
W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy musieli otworzyć poradnie, gabinety i sale zabiegowe, by nie stracić tego co wypracowaliśmy przez lata, czyli skutecznego leczenia w wielu schorzeniach kardiologicznych, a zarazem leczenia poprawiającego rokowanie tych chorych. Wymaga to organizacji systemu ochrony zdrowia praktycznie na nowo, z uwzględnieniem pacjentów z koronawirusem. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zainicjowało kampanie medialną: „Nie zostań w domu z zawałem”
Czy według Pani Profesor szpital jest rzeczywiście miejscem gdzie bardziej jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV2?
Potencjalnie tak, ponieważ ok. 80% przypadków COVID-19 przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo i nawet wówczas, kiedy wynik testu PCR jest ujemny, nie można w 100% wykluczyć możliwości infekcji.
Na pewno dużej wyobraźni i zaangażowania wymagała organizacja klinik i oddziałów w tych miesiącach, nie wszyscy chorzy z COVID-19 mogą i są zdiagnozowani na SOR, więc wyznaczenie stref buforowych, tj. sal przejściowych, wstępnej obserwacji i izolacji pacjentów przyjmowanych na ostro z podejrzanymi objawami, wyodrębnienie w miarę możliwości osobnych pracowni dla tych właśnie chorych, stosowania wobec nich szczególnego reżimu sanitarnego, skutkuje brakiem zakażeń w klinice w której pracuję i dużym bezpieczeństwem pacjentów przebywających na innych oddziałach naszego szpitala.
Pacjenci noszą maseczki, personel jest zabezpieczony. Muszę podkreślić, że pomysłowość, skuteczność i zapobiegliwość Dyrekcji w pozyskiwanie środków i sprzętu ochrony osobistej, ofiarność i zaangażowanie nie znanych nam wcześniej darczyńców, osób prywatnych i instytucji jest krzepiąca. Sprzęt i środki ochrony bowiem zużywają się bardzo szybko, a potrzeby są niezmiennie duże.
Odczuwalnym problemem był długi czas oczekiwania na wynik testu w kierunku materiału genetycznego SARS-COV2, techniką PCR.
Odczuwaliśmy to rzeczywiście w początkowym okresie epidemii. W naszym Szpitalu została uruchomiona pracownia wykonująca testy dla naszych pacjentów, więc sytuacja znacznie się poprawiła, a czas oczekiwania na wynik testu istotnie skrócił.
Jak infekcja COVID-19 wpływa na układ krążenia u osób ze zdrowym sercem oraz u pacjentów już obciążonych kardiologicznie?
W pierwszym przypadku może dojść do powikłań kardiologicznych i zajęcia serca (np. pod postacią zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności serca), podobnie jak się to dzieje w innych infekcjach wirusowych, np. w grypie. W drugim przypadku dochodzi do pogorszenia lub nasilenia schorzeń współistniejących.
U chorych z COVID-19 i chorobami kardiologicznymi, często stwierdza się m.in. podwyższony poziom markerów uszkodzenia mięśnia serca (wzrost stężenia troponiny, CK-MB). Zauważono korelację podwyższonego poziomu troponiny z większą śmiertelnością, z powodu COVID-19. W badaniach sekcyjnych chorych, którzy zmarli, opisywano nacieczenie mięśnia serca, przez komórki zapalne. Nałożenie infekcji COVID-19 na niedokrwienie mięśnia serca u chorych po zawale serca, może zaostrzyć przebieg choroby i prowadzić do powikłań, jak zawał serca, zaburzenia rytmu czy zgon.
U chorych z niewydolnością serca, zastojem w krążeniu płucnym, dochodzi do gorszej wentylacji płuc, co sprzyja infekcji koronawirusem i pogarsza przebieg choroby.
A co z lekami kardiologicznymi? Czy powinny być przyjmowane tak jak do tej pory?
Pod żadnym pozorem pacjent nie powinien samodzielnie zmieniać leczenia, choćby dlatego, że w przypadku destabilizacji stanu klinicznego (np. wzrostu wartości ciśnienia czy pojawienia się nowych objawów chorobowych) będzie trudno uzyskać poradę lekarską w przychodni lub w szpitalu.
Warto uświadomić chorego, że regularne zażywanie leków jest kluczowe w tej sytuacji. Zamieszanie związane z terapią inhibitorami konwertazy i sartanami spowodowało, że niektórzy z naszych chorych, czasami w ślad za swoimi lekarzami, w niekorzystny sposób modyfikowali swoją terapię, czy wręcz ją zaniedbywali. Na szczęście, duże towarzystwa naukowe bardzo szybko zareagowały zalecając utrzymanie dotychczasowych strategii postępowania.
Pandemia i istniejące ograniczenia działają na nas dość obciążająco i przygnębiająco, czy możemy zakończyć czymś optymistycznym?
Myślę, że pocieszający jest fakt, że zdążyliśmy wprowadzić przed epidemią koronawirusa informatyzację w polskiej ochronie zdrowia. Telemedycyna oraz e-recepty, okazały się nad wyraz przydatne, bez nich sytuacja polskich pacjentów byłaby jeszcze trudniejsza, pewnie kiedy wdrażaliśmy informatyzację w początkach roku nie było to łatwe. Teraz wiemy, jak znaczny uczyniliśmy postęp w tej dziedzinie.
Na koniec osobista refleksja, otóż pandemia, która wymusiła na nas „zwolnienie aktywności” uświadomiła również jak bardzo byliśmy przepracowani i przytłoczeni obowiązkami. W ostatnim czasie, zyskaliśmy okazję do refleksji nad sobą i tempem życia. Jest wyjątkowa okazja do przewartościowania wielu spraw i docenienia bardzo zwyczajnych, ale jakże ważnych podstawowych wartości w naszym życiu.
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
To może Cię zainteresować
-
Pacjent zaatakował pielęgniarza w kieleckim szpitalu. Poważne złamanie ręki
-
Skomplikowane zabiegi na chirurgii naczyniowej w szpitalu na Czarnowie
-
Kielce: Lekarze pokazali jakie przedmioty wyciągnęli z przewodów pokarmowych dzieci
-
Szpital wojewódzki zaprasza na bezpłatne badania dla ciężarnych
-
Neurochirurdzy ze szpitala na Czarnowie dostali nowoczesny sprzęt. Będzie wykorzystywany w operacjach mózgu
-
Czy da się monitorować rytm serca w domu?
-
Niewydolność serca to jedna z najczęstszych chorób kardiologicznych. Pacjenci wciąż mało o niej wiedzą
-
Święto wcześniaków. W tym roku w szpitalu na Czarnowie urodziło się ich już 200
-
Odkryj Holter EKG w Kielcach: Twoja droga do zdrowego serca
Artykuł sponsorowany
Jak działa ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach? Przebieg terapii
Opublikowano
4 tygodnie temu-
16 czerwca 2025Autor
Artykuł sponsorowany
Nosisz się z zamiarem podjęcia terapii uzależnień? A może członek Twojej najbliższej rodziny zmaga się z nałogiem i chcesz mu pomóc? Wybierz dobry ośrodek leczenia uzależnień, który podchodzi do swoich pacjentów z empatią i otacza ich profesjonalną opieką na każdym etapie terapii. Dowiedz się, jak działa takie miejsce. (więcej…)
Nauka i oświata
Nadzieje Kielc 2025 przyznane. Zobacz do kogo trafiły nagrody
Opublikowano
1 miesiąc temu-
11 czerwca 2025
Za nami jubileuszowa, 30. edycja gali „Nadzieje Kielc”. To wyróżnienie dla młodych ludzi z pasją, ambicją i imponującymi osiągnięciami – w nauce, kulturze, sporcie i działalności społecznej.
Wiadomości z Kielc
Pacjent zaatakował pielęgniarza w kieleckim szpitalu. Poważne złamanie ręki
Opublikowano
1 miesiąc temu-
11 czerwca 2025
Agresywny incydent na SOR-ze
Sport
Industria Kielce z nowym partnerem. Od sezonu 2025/2026 w strojach adidas
Opublikowano
1 miesiąc temu-
11 czerwca 2025Drogi i komunikacja
Kielce szykują się do remontów ulic Piekoszowskiej i Kołłątaja
Opublikowano
1 miesiąc temu-
8 czerwca 2025
Miejski Zarząd Dróg wkrótce wybierze wykonawców prac, które mają poprawić stan nawierzchni dwóch ważnych arterii w mieście. Prace potrwają 120 dni i będą prowadzone głównie w nocy, by ograniczyć utrudnienia dla kierowców. (więcej…)
Wiadomości z Kielc
Skąd bierze się paliwo na kieleckich stacjach? Zajrzyj za kulisy logistyki Orlenu, BP i Shell
Opublikowano
1 miesiąc temu-
8 czerwca 2025
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi paliwo, które tankujesz na co dzień? Choć może się wydawać, że każda stacja dostaje paliwo prosto z rafinerii, rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona. Wyjaśniamy, jak działa dystrybucja paliw w Polsce — od rafinerii po Twoją stację benzynową. (więcej…)
Najnowsze informacje


Złote kolczyki – ponadczasowy wybór dla każdej kobiety
Złote kolczyki to jeden z tych elementów biżuterii, który od pokoleń pozostaje symbolem elegancji, klasy i dobrego smaku. Ich uniwersalny charakter sprawia, że doskonale komponują się...


Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
W dzisiejszym biznesie dokładność jest kluczem do sukcesu. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw marża jest często niewielka.


Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Objawy, których nie można ignorować
Masz ból pleców, ograniczoną ruchomość lub przewlekłe napięcie mięśni? Sprawdź, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.


Rossmann: Z Amo’ya bądź dla siebie codziennie
Już jest – nowa, wyjątkowa marka, dostępna tylko w drogeriach Rossmann. Zachęca do traktowania swojego ciała z uwagą i czułością, do „bycia dla siebie codziennie”.


Jak działa ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach? Przebieg terapii
Nosisz się z zamiarem podjęcia terapii uzależnień? A może członek Twojej najbliższej rodziny zmaga się z nałogiem i chcesz mu pomóc? Wybierz dobry ośrodek leczenia uzależnień,...


Nadzieje Kielc 2025 przyznane. Zobacz do kogo trafiły nagrody
Za nami jubileuszowa, 30. edycja gali „Nadzieje Kielc”. To wyróżnienie dla młodych ludzi z pasją, ambicją i imponującymi osiągnięciami – w nauce, kulturze, sporcie i działalności...


Pacjent zaatakował pielęgniarza w kieleckim szpitalu. Poważne złamanie ręki
Agresywny incydent na SOR-ze


Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej świętowała 7. rocznicę powstania
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej (10 ŚBOT) po raz siódmy obchodziła swoje święto. Główne uroczystości odbyły się 10 czerwca w Parku Etnograficznym...


Industria Kielce z nowym partnerem. Od sezonu 2025/2026 w strojach adidas
Legenda polskiej piłki ręcznej łączy siły z adidas


Policja zlikwidowała plantację marihuany – zabezpieczono 2 kg suszu i 28 krzewów
Nielegalna uprawa konopi odkryta przez policję


Kazimierza Wielka z nową trasą rowerową! Są pieniądze na projekt „Rowerowe SPA VELO”
Świętokrzyskie inwestuje w turystykę rowerową – w latach 2025-2027 powstanie nowy odcinek ścieżki rowerowej w Kazimierzy Wielkiej, który połączy uzdrowiskowe atrakcje regionu.


Świętokrzyskie: 81-latek przygnieciony przez własny ciągnik [zdjęcia]
Do groźnego wypadku doszło w sobotę (7.06) na leśnym odcinku ul. Trójca w Zawichoście. 81-letni rolnik został przygnieciony przez wywrócony ciągnik Ursus, ale samodzielnie wydostał się spod...


Kielce szykują się do remontów ulic Piekoszowskiej i Kołłątaja
Miejski Zarząd Dróg wkrótce wybierze wykonawców prac, które mają poprawić stan nawierzchni dwóch ważnych arterii w mieście. Prace potrwają 120 dni...


Świętokrzyskie: Wycieczka zostawiła dziecko w toalecie restauracji… i odjechała
Szokujące zdarzenie w Sandomierzu: grupa wycieczkowa odjechała, zostawiając w toalecie pizzerii 7-letniego chłopca. Dzięki czujności właściciela lokalu dziecko zostało odnalezione, ale sytuacja budzi...


Radni Masłowa blokują utworzenie Centrum Historii Lotnictwa. „Jest wiele ważniejszych inwestycji…”
Po burzliwej sześciogodzinnej debacie radni gminy Masłów nie wyrazili zgody na zmianę wieloletniej prognozy finansowej, blokując budowę Centrum Historii Lotnictwa, nowej atrakcji regionu.


Kierowca zignorował zakaz jazdy i wiózł dzieci autokarem z pękniętą szybą! Interwencja policji w Sandomierzu
Policjanci z Sandomierza udaremnili niebezpieczny wyjazd 20 uczniów na wycieczkę szkolną. Kierowca autokaru, mimo wcześniejszego zakazu, zdecydował się jechać niesprawnym pojazdem.


Świętokrzyskie: Niewybuch w… podporach szopy
Podczas prac porządkowych na prywatnej posesji w Ludwinowie (gm. Małogoszcz) 46-letni mężczyzna odkrył cztery rakiety kalibru 210 mm pochodzące z czasów II Wojny Światowej....


Policja z Końskich ma swoją maskotkę. To Sierżant Kuc
Ponad 300 prac konkursowych, mnóstwo kreatywności i w końcu – zwycięzcy! Komenda Powiatowa Policji w Końskich ma już swoją oficjalną maskotkę, która będzie towarzyszyć funkcjonariuszom...


Urobus w Świętokrzyskiem: Bezpłatne badania urologiczne dla mężczyzn 45+
Mobilna pracownia urologiczna jeździ po regionie, oferując darmowe badania profilaktyczne. To szansa na wczesne wykrycie nowotworów i innych chorób układu moczowo-płciowego!


Skąd bierze się paliwo na kieleckich stacjach? Zajrzyj za kulisy logistyki Orlenu, BP i Shell
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi paliwo, które tankujesz na co dzień? Choć może się wydawać, że każda stacja dostaje paliwo prosto z rafinerii, rzeczywistość...


Schroniska młodzieżowe w Górach Świętokrzyskich – idealna baza dla turystów
Planujesz aktywny wypoczynek w regionie świętokrzyskim? Sprawdź ofertę komfortowych i niedrogich schronisk w Mąchocicach i Chęcinach!


Remont ul. Warszawskiej w Kielcach rusza już wkrótce! Co się zmieni i jakich utrudnień się spodziewać?
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach podpisał umowę na remont nakładkowy ul. Warszawskiej. Prace potrwają 120 dni i obejmą odcinek od ul. Turystycznej do ul. Jesionowej. Kierowcy zyskają nową,...


Rewolucja na placach zabaw w Kielcach! Trzy lokalizacje czekają na modernizację
Miasto Kielce rozpoczyna modernizację placów zabaw na Skwerze Brzezinki, ul. Giserskiej i ul. Różyckiego w ramach programu „Przyjazne Place Zabaw”. Nowe przestrzenie będą kolorowe, bezpieczne...


Politechnika Świętokrzyska świętuje 60-lecie
60 lat innowacji i kształcenia przyszłych inżynierów


Szkoła Rodzenia Vita w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka – przygotuj się do porodu i rodzicielstwa
Chcesz pewnie wejść w rolę rodzica? Szkoła Rodzenia Vita pomoże Ci przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem. Bez stresu, za to z profesjonalnym wsparciem położnych!
Z kraju i ze świata


Samoleczenie w Polsce: 55% obywateli radzi sobie z drobnymi dolegliwościami bez wizyty u lekarza
Polska jest liderem w UE pod względem samoleczenia – aż 55% pacjentów samodzielnie radzi sobie z łagodnymi objawami. Eksperci podkreślają, że odpowiedzialne samoleczenie odciąża system...


Polsce zabrakło mocy! Awaryjna dostawa prądu zza granicy! Czy grożą nam blackouty?
Poniedziałkowy wieczór (2 czerwca) przyniósł niepokojące sygnały – polski system energetyczny był na skraju wydolności. Słońce zaszło, wiatr ucichł, a elektrownie nie nadążały...


Rekordowy spadek ograniczeń prędkości na polskich kolejach. Pociągi punktualniejsze niż kiedykolwiek
Liczba ograniczeń na polskiej sieci kolejowej drastycznie spadła w ostatnich latach. W 2024 r. Polskie Linie Kolejowe S.A. odnotowały historyczny, 27-procentowy spadek, a do maja 2025 r....


Kanada w ogniu. Największa ewakuacja w historii – prawie 100 pożarów wymknęło się spod kontroli
Ponad 17 tysięcy osób ewakuowanych, setki pożarów i dramatyczna walka z żywiołem – Kanada mierzy się z jednym z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii. Władze ostrzegają...


Wakacyjne zmiany na kolei: nowe przystanki, krótsze czasy przejazdów
Od 15 czerwca podróżowanie pociągami stanie się szybsze i wygodniejsze. Wprowadzana korekta rozkładu jazdy przyniesie wiele zmian, w tym nowe przystanki, skrócone czasy...
Przeczytaj też


Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
Bieganie w środku dnia, kiedy słońce praży jak opiekacz do tostów, może być zarówno błogim resetem, jak i przepisem na zjazd energetyczny rodem z filmu...


Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
Wprowadzenie nowych zasad dotyczących badań prenatalnych w Polsce budzi wiele emocji. W ciągu pierwszego roku od ich wdrożenia zauważalny jest wyraźny wpływ na zdrowie...


Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
Wybór odpowiedniego sportu dla dziewczynki to jedna z najważniejszych decyzji, które mogą wpłynąć na jej całe życie. Aktywność fizyczna nie tylko kształtuje zdrowe nawyki, ale także...


Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
W dobie powszechnych połączeń zdalnych, aplikacji do pracy online, zdalnej pomocy technicznej i komunikatorów, zdalny dostęp do ekranu komputera stał się czymś codziennym. Niestety,...


Czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne zużywa dużo prądu?
Wielu opiekunów osób chorych, starszych lub z niepełnosprawnościami staje przed pytaniem: czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne nie podniesie znacząco rachunków za prąd? W czasach rosnących cen energii...


Jak zmienić pozycję chorego bez wysiłku fizycznego?
Zmienianie pozycji chorego w łóżku to codzienność setek tysięcy opiekunów w Polsce. Czasem robimy to intuicyjnie, czasem z trudem, obawiając się, że zrobimy krzywdę albo sobie, albo osobie,...


Jak dobrać rolety do aranżacji?
Wybór odpowiednich rolet to już nie tylko kwestia ochrony przed światłem i zapewnienia prywatności. W 2025 roku osłony okienne stają się istotnym elementem wystroju wnętrza, integrują...


Co to jest audyt SEO i kiedy warto go wykonać?
W dobie cyfrowej transformacji, obecność firmy w wyszukiwarce Google to nie luksus, a konieczność. SEO, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, pozwala osiągać lepszą widoczność...


Domowa apteczka seniora — co powinno się w niej znaleźć?
Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko występowania różnych schorzeń, dlatego warto zadbać o to, aby domowa apteczka seniora była odpowiednio wyposażona. To nie tylko kwestia...


Jaki kolor szminki najlepiej pasuje do blond włosów?
Wybór idealnej szminki dla blondynki to nie tylko kwestia gustu, ale głównie dopasowania kolorystycznego. Kluczowe jest rozróżnienie między ciepłymi a chłodnymi podtonami skóry – złociste...


Poduszka ortopedyczna – czy pomoże na problemy z kręgosłupem?
Sen uchodzi za najlepszy czas na regenerację organizmu – nie tylko dla mózgu, ale i dla układu ruchu. Niestety w praktyce wiele osób budzi się nie z poczuciem ulgi,...


Shopify w Polsce – przewodnik po popularnej platformie e-commerce
Platforma Shopify zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców, którzy szukają prostego sposobu na uruchomienie sklepu internetowego. W 2025 roku w Polsce działa już...


Rodzaje wód pitnych
Rodzaje wód pitnych – czym różni się woda artezyjska od mineralnej, źródlanej i stołowej?


JuraPark Bałtów z prestiżowym Godłem „Teraz Polska”! Turystyczna perła Świętokrzyskiego nagrodzona
Bałtowski Kompleks Turystyczny dołączył do elitarnego grona laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia w Polsce. Uroczysta gala w Belwederze potwierdziła wyjątkowość tego miejsca!


Świętokrzyskie: Filip Chajzer po dramatycznym wypadku na S7: „To był cud, że przeżyłem”
Filip Chajzer, znany dziennikarz i prezenter trafił do szpitala w Skarżysku-Kamiennej po groźnym wypadku motocyklowym. Sytuację opisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.


Katastrofa przy Dębie Bartku! Wichura złamała konar. Czy legendarny pomnik przyrody przetrwa?
Silny wiatr i ulewa spowodowały odłamanie spróchniałego konaru słynnego dębu. To kolejny taki incydent w jego długiej historii.


Aleksandra Kurzak gwiazdą XXXI Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
Festiwal z gwiazdą światowego formatu


Świętokrzyskie: Kibic z promilami wtargnął na mecz. Sąd wymierzył surową karę
32-latek z gminy Bodzechów w stanie upojenia alkoholowego przerwał mecz piłkarski. Teraz zapłaci wysoką grzywnę i nie wejdzie na stadion przez 2 lata.


Ponad 2 promile na hulajnodze elektrycznej! 31-latek stracił 2500 zł
Policjanci z Połańca zatrzymali nietrzeźwego użytkownika hulajnogi elektrycznej. Mandat był wysoki, ale konsekwencje mogły być znacznie poważniejsze.


Edukacja i zatrudnienie: Jak kieleckie uczelnie przygotowują studentów do rynku pracy
Współczesny rynek pracy wymaga od absolwentów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności i gotowości do adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.


Egzaminacyjne Hyundaie i20 już na ulicach Kielc. Zastąpiły czerwone toyoty yaris
Od 2 czerwca kandydaci na kierowców w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach będą zdawać praktyczny egzamin na prawo jazdy w nowych Hyundaiach i20. To efekt zakupu 25 nowoczesnych pojazdów,...
Popularne artykuły
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne zużywa dużo prądu?
-
Zdrowie2 tygodnie temu
Jak zmienić pozycję chorego bez wysiłku fizycznego?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
-
Artykuł sponsorowany2 tygodnie temu
Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
-
Artykuł sponsorowany1 dzień temu
Złote kolczyki – ponadczasowy wybór dla każdej kobiety