Connect with us

Wiadomości z Kielc

Przez epidemię pacjenci boją się szpitali? „Obserwujemy kilkudniowe zawały ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca”

Opublikowano

-

fot. pixabay.com // Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację pacjentów kardiologicznych. Wielu z nich obawiając się zakażenia w szpitalu, unika kontaktu z placówkami służby zdrowia.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne rozpoczęło z tego powodu akcję pod hasłem „Nie zostań w domu z zawałem”.

O tym jak dużym wyzwaniem jest dla kardiologów pandemia opowiada profesor Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wywiad z nią został opublikowany na stronie internetowej szpitala. Publikujemy go w całości.Czy dla kardiologów pandemia COVID-19 stanowi duże wyzwanie?

Naturalnie tak, dla nas kardiologów i dla naszych pacjentów. Po pierwsze dlatego, że wśród naszych chorych z niewydolnością serca, ciężkim nadciśnieniem, zespołami wieńcowymi, wśród seniorów obciążonych schorzeniami kardiologicznymi choroba szerzy się najgęściej, po wtóre dlatego, że zbiera wśród nich największe żniwo.

Nasz początkowy brak doświadczenia z tą chorobą, brak wypracowanych strategii postępowania potęgował w pierwszych dniach niepokój, a przecież musieliśmy się zorganizować szybko i fachowo. W szpitalu wieloprofilowym, w jakim pracujemy, nasi pacjenci to chorzy o nieznanym statusie dotyczącym infekcji SARS-COV2 i każdy pacjent skąpo lub bezobjawowy, potencjalnie może być źródłem transmisji wirusa.

Jakie główne problemy dotyczą obecnie chorych ze schorzeniami serca i układu krążenia?

W ostatnich tygodniach organizacja ochrony zdrowia skupiona jest na walce z koronawirusem. Wprowadzone restrykcje spowodowały ograniczenie dostępu do kardiologa pozostałym pacjentom, w tym przewlekle chorym, wymagającym stałej kontroli.

Efektem tego są już obserwowane przez nas w Klinice „przechodzone”, kilkudniowe zawały, ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca czy przyjęcia pacjentów, w zaawansowanym okresie choroby podstawowej. Osobną grupą są pacjenci oczekujący na planowe zabiegi kardiologii inwazyjnej, które obecnie są przesuwane na bliżej niesprecyzowany termin, często zresztą jest to sprowokowane prośbami pacjentów, którzy obawiają się hospitalizacji, w czasie epidemii.

W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy musieli otworzyć poradnie, gabinety i sale zabiegowe, by nie stracić tego co wypracowaliśmy przez lata, czyli skutecznego leczenia w wielu schorzeniach kardiologicznych, a zarazem leczenia poprawiającego rokowanie tych chorych. Wymaga to organizacji systemu ochrony zdrowia praktycznie na nowo, z uwzględnieniem pacjentów z koronawirusem. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zainicjowało kampanie medialną: „Nie zostań w domu z zawałem”

Czy według Pani Profesor szpital jest rzeczywiście miejscem gdzie bardziej jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV2?

Potencjalnie tak, ponieważ ok. 80% przypadków COVID-19 przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo i nawet wówczas, kiedy wynik testu PCR jest ujemny, nie można w 100% wykluczyć możliwości infekcji.Na pewno dużej wyobraźni i zaangażowania wymagała organizacja klinik i oddziałów w tych miesiącach, nie wszyscy chorzy z COVID-19 mogą i są zdiagnozowani na SOR, więc wyznaczenie stref buforowych, tj. sal przejściowych, wstępnej obserwacji i izolacji pacjentów przyjmowanych na ostro z podejrzanymi objawami, wyodrębnienie w miarę możliwości osobnych pracowni dla tych właśnie chorych, stosowania wobec nich szczególnego reżimu sanitarnego, skutkuje brakiem zakażeń w klinice w której pracuję i dużym bezpieczeństwem pacjentów przebywających na innych oddziałach naszego szpitala.

Pacjenci noszą maseczki, personel jest zabezpieczony. Muszę podkreślić, że pomysłowość, skuteczność i zapobiegliwość Dyrekcji w pozyskiwanie środków i sprzętu ochrony osobistej, ofiarność i zaangażowanie nie znanych nam wcześniej darczyńców, osób prywatnych i instytucji jest krzepiąca. Sprzęt i środki ochrony bowiem zużywają się bardzo szybko, a potrzeby są niezmiennie duże.

Odczuwalnym problemem był długi czas oczekiwania na wynik testu w kierunku materiału genetycznego SARS-COV2, techniką PCR.

Odczuwaliśmy to rzeczywiście w początkowym okresie epidemii. W naszym Szpitalu została uruchomiona pracownia wykonująca testy dla naszych pacjentów, więc sytuacja znacznie się poprawiła, a czas oczekiwania na wynik testu istotnie skrócił.

Jak infekcja COVID-19 wpływa na układ krążenia u osób ze zdrowym sercem oraz u pacjentów już obciążonych kardiologicznie?

W pierwszym przypadku może dojść do powikłań kardiologicznych i zajęcia serca (np. pod postacią zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności serca), podobnie jak się to dzieje w innych infekcjach wirusowych, np. w grypie. W drugim przypadku dochodzi do pogorszenia lub nasilenia schorzeń współistniejących.

U chorych z COVID-19 i chorobami kardiologicznymi, często stwierdza się m.in. podwyższony poziom markerów uszkodzenia mięśnia serca (wzrost stężenia troponiny, CK-MB). Zauważono korelację podwyższonego poziomu troponiny z większą śmiertelnością, z powodu COVID-19. W badaniach sekcyjnych chorych, którzy zmarli, opisywano nacieczenie mięśnia serca, przez komórki zapalne. Nałożenie infekcji COVID-19 na niedokrwienie mięśnia serca u chorych po zawale serca, może zaostrzyć przebieg choroby i prowadzić do powikłań, jak zawał serca, zaburzenia rytmu czy zgon.

U chorych z niewydolnością serca, zastojem w krążeniu płucnym, dochodzi do gorszej wentylacji płuc, co sprzyja infekcji koronawirusem i pogarsza przebieg choroby.A co z lekami kardiologicznymi? Czy powinny być przyjmowane tak jak do tej pory?

Pod żadnym pozorem pacjent nie powinien samodzielnie zmieniać leczenia, choćby dlatego, że w przypadku destabilizacji stanu klinicznego (np. wzrostu wartości ciśnienia czy pojawienia się nowych objawów chorobowych) będzie trudno uzyskać poradę lekarską w przychodni lub w szpitalu.

Warto uświadomić chorego, że regularne zażywanie leków jest kluczowe w tej sytuacji. Zamieszanie związane z terapią inhibitorami konwertazy i sartanami spowodowało, że niektórzy z naszych chorych, czasami w ślad za swoimi lekarzami, w niekorzystny sposób modyfikowali swoją terapię, czy wręcz ją zaniedbywali. Na szczęście, duże towarzystwa naukowe bardzo szybko zareagowały zalecając utrzymanie dotychczasowych strategii postępowania.

Pandemia i istniejące ograniczenia działają na nas dość obciążająco i przygnębiająco, czy możemy zakończyć czymś optymistycznym?

Myślę, że pocieszający jest fakt, że zdążyliśmy wprowadzić przed epidemią koronawirusa informatyzację w polskiej ochronie zdrowia. Telemedycyna oraz e-recepty, okazały się nad wyraz przydatne, bez nich sytuacja polskich pacjentów byłaby jeszcze trudniejsza, pewnie kiedy wdrażaliśmy informatyzację w początkach roku nie było to łatwe. Teraz wiemy, jak znaczny uczyniliśmy postęp w tej dziedzinie.

Na koniec osobista refleksja, otóż pandemia, która wymusiła na nas „zwolnienie aktywności” uświadomiła również jak bardzo byliśmy przepracowani i przytłoczeni obowiązkami. W ostatnim czasie, zyskaliśmy okazję do refleksji nad sobą i tempem życia. Jest wyjątkowa okazja do przewartościowania wielu spraw i docenienia bardzo zwyczajnych, ale jakże ważnych podstawowych wartości w naszym życiu.

 

 

Źródło:
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

 

Wiadomości z Kielc

Dużo urazów wśród dzieci. Do szpitala na Czarnowie trafia też coraz więcej maluchów z poparzeniami

Opublikowano

-

fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Coraz więcej urazów wśród dzieci odnotowują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W ostatnim czasie do ośrodka trafia też więcej maluchów z poparzeniami. Są wśród nich też dzieci, które nie zachowały bezpieczeństwa podczas ogniska i grilla. Nierzadko wymagają długiej hospitalizacji. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Wracają darmowe autobusy w centrum Kielc

Opublikowano

-

fot. Faktykielce24.pl

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach przywraca kursowanie darmowych autobusów 0W i 0Z kursujących przez ścisłe centrum miasta. Obie linie kursować będą w godzinach od 9 do 22, począwszy od soboty (4 lipca). (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Piątek: W świętokrzyskich szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 73 chorych

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

W piątek w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Od wtorku wraca płatne parkowanie w centrum Kielc. Jest wiele zmian

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

Od wtorku (7 lipca) znów trzeba będzie płacić za postój w strefie płatnego parkowania w Kielcach. To efekt decyzji, którą w czerwcu podjęli miejscy radni. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Lipcowe weekendy z koncertami i filmami na placu przed KCK [PROGRAM WYDARZEŃ]

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Kieleckie Centrum Kultury przygotowało wiele atrakcji na lipcowe weekendy. Na plenerowej scenie ustawionej na Placu Moniuszki zaplanowano filmowe seanse i koncerty. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Wbrew zapowiedziom Multikino w Galerii Korona nie wznowi działalności 3 lipca. Wiemy dlaczego

Opublikowano

-

fot. Galeria Korona

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Multikino w Galerii Korona w Kielcach nie zostanie otwarte 3 lipca. Firma poinformowała o tym w rozesłanym do mediów oświadczeniu. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Fakty z Chęcin2 dni temu

W szpitalu w Czerwonej Górze otworzyli nową przychodnię. Ma poprawić komfort pacjentów

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze ma nową przyszpitalną przychodnię. Powstała ona w miejscu dawnej kuchni, która została gruntownie przebudowana....

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Dużo urazów wśród dzieci. Do szpitala na Czarnowie trafia też coraz więcej maluchów z poparzeniami

Coraz więcej urazów wśród dzieci odnotowują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W ostatnim czasie do ośrodka trafia też...

Fakty z Chęcin2 dni temu

Milionowy turysta na zamku w Chęcinach

W piątek na Zamku Królewskim w Chęcinach pojawił się milionowy turysta. Spodziewając się, że wydarzenie nastąpi właśnie tego dnia, lokalne...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Wracają darmowe autobusy w centrum Kielc

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach przywraca kursowanie darmowych autobusów 0W i 0Z kursujących przez ścisłe centrum miasta. Obie linie kursować...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Piątek: W świętokrzyskich szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 73 chorych

W piątek w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Drogi i komunikacja3 dni temu

Od wtorku wraca płatne parkowanie w centrum Kielc. Jest wiele zmian

Od wtorku (7 lipca) znów trzeba będzie płacić za postój w strefie płatnego parkowania w Kielcach. To efekt decyzji, którą...

Dzieje się3 dni temu

Lipcowe weekendy z koncertami i filmami na placu przed KCK [PROGRAM WYDARZEŃ]

Kieleckie Centrum Kultury przygotowało wiele atrakcji na lipcowe weekendy. Na plenerowej scenie ustawionej na Placu Moniuszki zaplanowano filmowe seanse i...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Wbrew zapowiedziom Multikino w Galerii Korona nie wznowi działalności 3 lipca. Wiemy dlaczego

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Multikino w Galerii Korona w Kielcach nie zostanie otwarte 3 lipca. Firma poinformowała o tym w rozesłanym...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Wodociągi Kieleckie biorą się za zalegających z opłatami

Wodociągi Kieleckie zapowiadają walkę z dłużnikami, którzy nie płacą rachunków za wodę i ścieki. Spółka poinformowała, że w związku z...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Czwartek: Nowe przypadki zakażeń w regionie świętokrzyskim, m.in. wśród obcokrajowców

W czwartek w województwie świętokrzyskim odnotowano 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To głównie mieszkańcy powiatu kieleckiego (liczonego w raportach służb...

Policja3 dni temu

Policyjny pościg za pijanymi nastolatkami na skuterze

Pościg za pijanymi nastolatkami jadącymi na skuterze. Młodego kierowcę i jego pasażera policjanci z buskiej komendy ścigali w nocy z...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Środa: Bilans zakażeń w regionie przekroczył 800, bilans zgonów wzrósł do 40

W środę w województwie świętokrzyskim odnotowano 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To młoda kobieta, mężczyzna w sile wieku i starsza...

Dzieje się5 dni temu

Przy ul. Olszewskiego rusza kino letnie. Pierwszy seans już w piątek

W piątek (3 lipca) przy ulicy Olszewskiego w Kielcach rusza letnie kino. To inicjatywa Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Kina Moskwa....

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Specjalną maszyną uratowali lipy w centrum Kielc. Zabieg ma poprawić ich żywotność

Specjalistyczną maszynę wykorzystano do oczyszczenia korzeni i usunięcia z nich zabrudzonej ziemi w centrum Kielc. Taki zabieg ma poprawić żywotność lip...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Wtorek: Dużo ozdrowień, ale w regionie są też nowe zakażenia koronawirusem

We wtorek w województwie świętokrzyskim odnotowano 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To zarówno osoby młode jak i starsze, mieszkańcy powiatów:...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Cenne wyróżnienie dla położnej ze szpitala na kieleckim Czarnowie

Edyta Radzińska, położna z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, jest najlepsza w regionie świętokrzyskim w liczbie...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Nowy sposób koszenia w Dolinie Silnicy. Będą alejki i wzory w trawie

Nietypowy wygląd zyskały tereny wokół Strefy Relaksu w Dolinie Silnicy w Kielcach. W trawie wykoszono tam alejki, place, boiska i...

Drogi i komunikacja6 dni temu

Straż Miejska w kieleckich autobusach. Funkcjonariusze sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki

Straż Miejska w Kielcach rozpoczęła kontrole przestrzegania obowiązku noszenia maseczek w autobusach komunikacji miejskiej. O obowiązku zasłaniania ust i nosa przypominają...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Tomograf tylko dla pacjentów z koronawirusem. Montują go w… kontenerze

Przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach trwa montaż tomografu, który przeznaczony będzie wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa oraz potwierdzonym...

Polityka6 dni temu

Ślichowice i centrum za Trzaskowskim, reszta Kielc za Dudą [WYNIKI WYBORÓW]

68,18% – tyle wyniosła frekwencja podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w Kielcach. Jest ona wyższa od średniej ogólnopolskiej (63,97%) oraz...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Poniedziałek: 14 nowych przypadków zakażenia w województwie świętokrzyskim

W poniedziałek w województwie świętokrzyskim odnotowano 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To głównie osoby młode oraz w sile wieku, mieszkańcy...

Wiadomości z Kielc7 dni temu

Niedziela: Znów wzrost zakażeń w województwie świętokrzyskim

W wyborczą niedzielę w województwie świętokrzyskim odnotowano 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Wybory w Kielcach. Są limity osób w lokalach wyborczych

Wybory prezydenckie w Kielcach zostaną przeprowadzone w 95 obwodach głosowania – poinformował Urząd Miasta Kielce. 83 z nich to obwody...

Turystyka1 tydzień temu

„Kielce Naturalnie”. Ruszyła nowa akcja promująca miasto

„Kielce Naturalnie” – to hasło nowej kampanii promocyjnej miasta. Realizowana przez Geopark akcja ma na celu promocję Kielc w oparciu...

Nauka i oświata1 tydzień temu

Zniżka za oceny na świadectwie. Kielecka instytucja przygotowała promocyjne bilety dla uczniów

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach ruszyło z wakacyjną akcją promocyjną. Do 11 lipca uczniowie będą mogli skorzystać z rabatu na zwiedzanie...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja2 tygodnie temu

Zatrzymania i zarzuty w sprawie propagowania faszyzmu

Cztery osoby zostały zatrzymane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Kielce-Wschód. Śledczy informują, że zatrzymania miały...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Środa: Znów duży wzrost zakażeń w województwie świętokrzyskim. Są też kolejne zgony

Duży wzrost liczby zakażeń w województwie świętokrzyskim. W środę poinformowano, że pozytywny wynik testów na koronawirusa ma 21 osób. W...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Zawieszą zajęcia w przedszkolach. Powodem są wybory prezydenckie

W poniedziałek, dzień po wyborach prezydenckich, 20 kieleckich przedszkoli pozostanie zamkniętych. Chodzi o te placówki, w których utworzone będą lokale...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Ogródki restauracyjne zamiast miejsc parkingowych. Zmiany na dwóch ulicach w centrum

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach zapowiada zmiany na dwóch ulicach w centrum Kielc. Zamiast miejsc parkingowych wydzielone będą przestrzenie dla...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Wahadło na ul. Radomskiej. Utrudnienia potrwają kilka dni

Kierowcy w Kielcach musza się przygotować na kolejne utrudnienia. Od środy (24 czerwca) do wtorku (30 czerwca) występować będą utrudnienia...

Prokuratura2 tygodnie temu

32-latka oskarżona o stalking. Kobieta nachodziła kielczankę, wysyłała jej maile, podrzucała listy

Kara więzienia grozi 32-latce, która uporczywie nękała mieszkankę Kielc. Wysyłała do niej szereg wiadomości, nachodziła w domu i wrzuciła na...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Koronawirus w Wodociągach Kieleckich. Biuro obsługi klientów znów zamknięte

Wodociągi Kieleckie ponownie zamknęły swoje Biuro Obsługi Klienta. Wstrzymanie kontaktów osobistych z klientami spowodowane jest wykryciem zakażenia koronawirusem u jednego...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Wtorek: Kolejne dwa zgony i bardzo dużo nowych ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o kolejnych dwóch zgonach spowodowanych koronawirusem wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W jednoimiennym szpitalu zakaźnym w...

Popularne artykuły