Social media

Wiadomości z Kielc

Czy szczepionki na koronawirusa powinniśmy się obawiać? Lekarz zakaźnik z Kielc odpowiada

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. unsplash / CC0 Creative Commons

Epidemiolodzy mówią, że przed nami być może przełomowe tygodnie w walce z Covid-19. Cały świat przygotowuje się do szczepień przeciwko tej chorobie. Nie brakuje sceptyków. Wiele osób deklaruje, że nie zaszczepi się na koronawirusa.

Jakie są obawy przed szczepieniami, z czego wynikają i co jest faktem, a co mitem – mówi doktor habilitowana nauk medycznych Dorota Zarębska-Michaluk, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, która na co dzień zajmuje się osobami chorymi na covid-19. Doktor Zarębska-Michaluk jest również członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Publikujemy wywiad, który opublikowany został na stronie szpitala wojewódzkiego.Szczepionka przeciw Covid-19 budzi skrajne emocje. Czy tak powinno być?

Dr Dorota Zarębska-Michaluk: Przez wiele miesięcy cały świat czekał na szczepionkę, która uratuje życie wielu ludzi. Doczekaliśmy się. Naukowcy zaprzęgli do pracy najnowsze technologie i dzięki temu udało się stworzyć szczepionkę w rekordowo krótkim czasie.

A teraz ze zdumieniem słyszymy, że połowa naszego społeczeństwa ma obawy i nie planuje się zaszczepić. Obawy rozumiem, w końcu jesteśmy homo sapiens i myślimy. Ale rachunek jest prosty. Po jednej stronie obawy przed szczepionką a po drugiej szansa na uratowanie kilkuset osób dziennie.

Tyle ludzi umiera w naszym kraju każdego dnia. Kto przeżył ciężką chorobę lub śmierć bliskiej osoby z powodu COVID-19 nie ma wątpliwości, dla takiej osoby wybór jest oczywisty.

 

Czy powinniśmy obawiać się tych szczepień? Czy szczepionka będzie bezpieczna?

Nie powinni obawiać się szczepień przeciwko SARS-CoV-2 bardziej niż innych. Stosowanie każdej szczepionki, każdego leku, a nawet suplementów diety obarczone jest jakimś ryzykiem. Są to substancje wprowadzane do naszego organizmu z zewnątrz i jako takie mogą powodować reakcje uboczne. Do najczęstszych działań niepożądanych po szczepieniu należą objawy w miejscu podania: ból, zaczerwienienie, obrzęk, poza tym mogą wystąpić objawy ogólne takie jak ból głowy czy ogólne rozbicie.

Ryzyko poważnych działań niepożądanych, w tym wstrząsu, dotyczy pacjentów, którzy mają obciążający wywiad w kierunku ostrych reakcji alergicznych, w tym również poszczepiennych. Moim zdaniem, takie osoby nie powinny być szczepione, takie przeciwwskazanie obowiązuje w stosunku do każdego innego rodzaju szczepień.

W badaniu klinicznym w grupie blisko 19 tysięcy zaszczepionych odnotowano jedną reakcję anafilaktyczną, podczas gdy w tak samo licznej grupie porównawczej, która otrzymała placebo, wystąpił jeden przypadek wstrząsu anafilaktycznego.

Kto w pierwszej kolejności powinien, gdy dotrze do Polski szczepionka, zaszczepić się?

W pierwszej kolejności powinni zostać zaszczepieni pracownicy służby zdrowia. Mamy kontakt z wieloma osobami cierpiącymi na różne inne schorzenia, czyli tymi, którzy są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

Zaszczepienie nas to gwarancja, że nie dojdzie do dalszych zakażeń tych pacjentów wewnątrz placówek służby zdrowia. Z drugiej strony nie możemy sobie pozwolić na chorowanie, bo jesteśmy potrzebni naszym chorym. W następnej kolejności szczepienie powinno objąć osoby starsze z chorobami współistniejącymi, czyli tych właśnie, którzy ciężej przechodzą infekcję SARS-CoV-2 i ryzyko śmierci jest u nich istotne.

Kolejną grupą do zaszczepienia powinni być, moim zdaniem nauczyciele, oni również mają styczność z wieloma osobami, dziećmi i młodzieżą, która co prawda choruje w ogromnej większości bezobjawowo, ale może stanowić źródło zakażenia dla innych, starszych członków rodziny.Jaka część populacji powinna zostać zaszczepiona w naszym kraju?

Aby wygasić epidemię, poziom uodpornienia w populacji powinien wynieść około 60%. Zatem tyle osób łącznie powinno przebyć infekcję lub otrzymać szczepienie. W grupie tych niezaszczepionych mogłyby wtedy znaleźć się osoby, u których występują przeciwwskazania do szczepienia.

 

Co z osobami, które już przeszły COVID-19?

Jeśli przebycie COVID-19 wiązało się z typowymi objawami klinicznymi i zostało udokumentowane dodatnim wynikiem wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 z potwierdzonym wytworzeniem przeciwciał, to w mojej ocenie szczepienie nie jest konieczne. Natomiast jeśli zakażenie nie objawiało się klinicznie, a przemawiają za nim tylko wyniki badań dodatkowych, to niestety przy niedoskonałości stosowanych metod nie można mieć 100% pewności i w takim przypadku zalecałabym szczepienie.

Warto jednak podkreślić, że przebycie zakażenia w takiej bezobjawowej formie nie stanowi przeciwwskazania, więc badanie przeciwciał przed szczepieniem nie jest uzasadnione.

Co zagwarantuje szczepienie?

Zabezpiecza przed zakażeniem SARS-CoV-2. Nie w 100%, bo żadna szczepionka nie ma takiej skuteczności, ale jest to poziom ponad 95%.Jak obecnie wygląda sytuacja związana z zachorowaniami na COVID-19 w naszym regionie?

Liczba osób zakażonych w ciągu ostatnich tygodni nieznacznie, ale systematycznie obniża się, nie tylko zresztą w naszym regionie, ale w całym kraju. Chcę wierzyć, że to trwała tendencja i najtrudniejszy moment epidemii mamy za sobą.

 

COVID-19 jest obecny we wszystkich szpitalach. Chorych leczą również lekarze POZ, co jako zakaźnicy, którzy mają największe doświadczenie i wiedzę w tym temacie, możecie doradzić kolegom z innych placówek medycznych?

Jako zakaźnicy chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Zachęcam do kontaktu z nami lekarzy, którzy zastanawiają się jak postąpić chorym z COVID-19, który jest pod ich opieką. Pacjent hospitalizowany na innym niż zakaźny oddziale szpitalnym to chory obciążony chorobami, na leczeniu których znakomicie zna się lekarz prowadzący – my służymy pomocą w zakresie terapii zakażenia SARS-CoV-2, bo na tym się znamy.

Chcę w tym momencie podkreślić jak ważne jest takie współdziałanie, dzięki któremu największym wygranym jest pacjent. Również lekarze POZ zasięgają naszej rady. Wiemy, że trudno jest dodzwonić się do nas, dlatego zachęcam kolegów lekarzy do przesyłania zapytań drogą mailową na adres choroby.zakazne@wszzkielce.pl.

Co do zasad ogólnych dotyczących prowadzenia chorego z COVID-19, zwłaszcza tego skapoobjawowego, który nie wymaga leczenia szpitalnego, to chcę przypomnieć, że na tym etapie choroby najlepsze co możemy jako lekarze zrobić, to nie przeszkadzać.

Przestrzegam przed stosowaniem antybiotyków, bo to przecież choroba wirusowa, jak również chcę przypomnieć, że w tym stadium choroby przeciwwskazane jest stosowanie sterydów, które nasilając replikację wirusa w pierwszym okresie zakażenia, a wręcz mogą pogorszyć rokowanie. Zatem w tym okresie choroby stawiamy na leczenie objawowe (leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, nawadnianie doustne), a najważniejsze działanie lekarza w tym momencie to monitorowanie saturacji u chorego i badanie fizykalne.

W sytuacji, gdy saturacja obniża się, a osłuchowo stwierdzane są zmiany nad polami płucnymi, typowe dla zapalenia płuc, taki pacjent powinien być skierowany do szpitala. Na stronie PTEiLChZ znajdują się rekomendacje terapii chorych z COVID-19, stanowiące źródło najbardziej aktualnej wiedzy na temat postępowania z pacjentami.

 

 

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Dzieje się

Michał Wiśniewski akustycznie w Kielcach. Znamy termin koncertu

Opublikowano

-

fot. facebook / Michał Wiśniewski

Największe przeboje Michała Wiśniewskiego i zespołu Ich troje w wersjach akustycznych zabrzmią w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Koncert odbędzie się 21 listopada o godzinie 18. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Remont Domaszowskiej staje się faktem! Kierowców czekają utrudnienia [MAPA]

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Domaszowskiej, Żniwnej oraz newralgicznego skrzyżowania Solidarnosci, Tysiąclecia i Domaszowskiej. W pierwszym etapie roboty wykonywane będą na ulicy Domaszowskiej. Kierowców czekać będą duże utrudnienia. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Rusza remont osiedlowej ulicy w Kielcach. Wykonawca apeluje o przeparkowanie samochodów

Opublikowano

-

fot. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych

W najbliższy poniedziałek (18 października) rozpocznie się remont ulicy Starej na kieleckim Szydłówku. Na całej długości ulicy, od Marszałkowskiej do Warszawskiej, zaplanowano wymianę nawierzchni jezdni. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Kieleccy radni przyjęli rezolucję w sprawie Unii Europejskiej. Tylko PiS się wyłamał

Opublikowano

-

Rada Miasta Kielce przyjęła rezolucję w której podkreśla, że „realizacja strategicznych planów rozwojowych” oraz „budowanie dobrobytu mieszkańców” jest ściśle związane z obecnością Polski w Unii Europejskiej. To reakcja na ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który według ekspertów jest pierwszym krokiem do tzw. polexitu. (więcej…)

Czytaj dalej

Samorząd

Porażka inicjatorów referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc. „Za” były tylko 4 osoby

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Klęska radnych z klubu Bezpartyjni i Niezależni, którzy chcieli doprowadzić do referendum sprawie odwołania prezydenta Kielc. Na czwartkowej sesji Rady Miasta projekt nie wszedł nawet pod obrady. Za jego wprowadzenie było zaledwie czterech radnych, przeciwnych było 19 i to zarówno ze strony PO jak i PiS. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna nie wzięła udziału w głosowaniu. (więcej…)

Czytaj dalej

Nauka i oświata

Święto nauczycieli. Podczas uroczystości w WDK przyznano tytuły profesora oświaty

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Pedagogom przyznano odznaczenia państwowe, resortowe oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Policja4 dni temu

21-latek z Piekoszowa znalazł sposób na drogie paliwo. Teraz czeka go proces przed sądem

Kryminalni z Komendy Miejskiej w Kielcach zatrzymali 21-latka z Piekoszowa, który znalazł sobie sposób na bardzo wysokie ceny paliwa. Młody...

Dzieje się2 tygodnie temu

Michał Wiśniewski akustycznie w Kielcach. Znamy termin koncertu

Największe przeboje Michała Wiśniewskiego i zespołu Ich troje w wersjach akustycznych zabrzmią w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Koncert odbędzie się...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Remont Domaszowskiej staje się faktem! Kierowców czekają utrudnienia [MAPA]

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Domaszowskiej, Żniwnej oraz newralgicznego skrzyżowania Solidarnosci, Tysiąclecia i Domaszowskiej. W pierwszym etapie roboty wykonywane będą na...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Rusza remont osiedlowej ulicy w Kielcach. Wykonawca apeluje o przeparkowanie samochodów

W najbliższy poniedziałek (18 października) rozpocznie się remont ulicy Starej na kieleckim Szydłówku. Na całej długości ulicy, od Marszałkowskiej do...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Kieleccy radni przyjęli rezolucję w sprawie Unii Europejskiej. Tylko PiS się wyłamał

Rada Miasta Kielce przyjęła rezolucję w której podkreśla, że „realizacja strategicznych planów rozwojowych” oraz „budowanie dobrobytu mieszkańców” jest ściśle związane...

Samorząd2 tygodnie temu

Porażka inicjatorów referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc. „Za” były tylko 4 osoby

Klęska radnych z klubu Bezpartyjni i Niezależni, którzy chcieli doprowadzić do referendum sprawie odwołania prezydenta Kielc. Na czwartkowej sesji Rady...

Nauka i oświata2 tygodnie temu

Święto nauczycieli. Podczas uroczystości w WDK przyznano tytuły profesora oświaty

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Pedagogom przyznano odznaczenia państwowe, resortowe oraz nagrody...

Dzieje się2 tygodnie temu

Nocny Kochanek wystąpi w Kielcach. Znamy datę koncertu

12 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce zagra legenda prześmiewczego heavy metalu pod flagą biało-czerwoną, czyli Nocny Kochanek. Występ będzie...

Media2 tygodnie temu

Radio Fama straci zezwolenie na nadawanie? Jest decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Dalsze nadawanie Radia Fama w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim stoi pod znakiem zapytania. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Co dalej ze słynnym blokiem na Młodej 4? Miał być wyburzony, ale… [ZDJĘCIA]

Słynny blok socjalny przy ulicy Młodej 4 w Kielcach wciąż straszy. Choć wielokrotnie zapowiadano jego wyburzenie, nadal nie udało się...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

W szpitalu na Czarnowie wykryją wadę serca u płodu! Ośrodek kupił aparat USG wysokiej klasy

Wysokiej klasy aparat USG, wyposażony w unikatowy w skali Polski program, który ocenia funkcję serca u płodu otrzymała Klinika Położnictwa...

Kultura2 tygodnie temu

Galeria Korona prawie jak galeria… sztuki? Prezentuje najdroższe obrazy świata [ZDJĘCIA]

W Galerii Korona można poczuć się jak w… galerii sztuki. Do 30 października w holu prezentowane są reprodukcje najdroższych obrazów...

Samorząd2 tygodnie temu

Kielce wyróżnione za różowe skrzyneczki z tamponami. „Możemy promować Kielce jako otwarte miasto…”

Realizowany w Kielcach projekt ustawienia w miejskich placówkach różowych skrzyneczek z podpaskami i tamponami został doceniony przez europejski Instytut Innowacji...

Policja2 tygodnie temu

Groźny wypadek na wylotówce z Kielc. Sprawca miał 2,6 promila!

Pijany kierowca sprawcę groźnego wypadku na ulicy Piekoszowskiej w Kielcach. 34-latek kierujący audi jadąc w stronę centrum miasta uderzył w...

Policja2 tygodnie temu

Pijany senior na kosiarce. Potrącił rowerzystkę, wjechał w latarnię

Policjanci z Komendy w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali 72-latka, który kierował ogrodowym traktorkiem – kosiarką do trawy. Niewielkim pojazdem wybrał się...

Wiadomości z regionu2 tygodnie temu

Ile zarabiają księża? Powstał raport na temat zarobków duchownych

Ile zarabiają księża? Okazuje się, że za swoją posługę dostają pieniądze i to często nie małe. Składają się na to...

Dzieje się2 tygodnie temu

Kielce gospodarzem Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej. Wystąpi m.in. Sound’n’Grace

Zespoły Sound’n’Grace oraz Mafia będą gwiazdami VI Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja, czyli Happy Day”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (16...

Nauka i oświata2 tygodnie temu

Co wydarzyło się przed szkołą w Kielcach? Dyrekcja ostrzega przed… zboczeńcem

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Gagarina w Kielcach rozesłała do nauczycieli i rodziców maila z prośbą o informacje...

Na sygnale2 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Tragedia podczas wykopek. 26-letni rolnik wciągnięty przez maszynę

Tragedia podczas prac polowych w miejscowości Wójcza w powiecie buskim. Nie żyje 26-letni rolnik, który został wciągnięty przez wał ciągnika.

Policja2 tygodnie temu

Akcja Policji w gabinecie kosmetycznym w centrum Kielc! Zatrzymane dwie pracownice

Dwie pracownice gabinetu kosmetycznego w centrum Kielc zostały zatrzymane, po tym jak do lokalu weszli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji zajmujący...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Market E.Leclerc został zamknięty! Marka znika z Kielc

Sklep sieci E.Leclerc w Pasażu Świętokrzyskim na Ślichowicach został zamknięty! Po 15 latach marka znika z Kielc.

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Znamy nową organizację ruchu na Domaszowskiej! Od soboty będzie jednokierunkowa! [MAPA]

W sobotę (16 października) rozpocznie się duża drogowa inwestycja polegająca na przebudowie Domaszowskiej, Żniwnej oraz newralgicznego skrzyżowania Solidarnosci, Tysiąclecia i...

Polityka2 tygodnie temu

Tłum Kielczan na proteście po wyroku Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]

Setki osób wzięły udział w niedzielnej demonstracji na Runku w Kielcach. Był to protest przeciwko ostatniemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Kierowana...

Sport2 tygodnie temu

Mini skocznia narciarska powstanie w Kielcach? Symboliczny powrót skoków narciarskich

Projekt budowy mini skoczni narciarskiej na Stadionie Leśnym w Kielcach walczy o głosy mieszkańców w budżecie obywatelskim. Zadanie wyceniono na...

Policja2 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Młody kierowca zabił 65-latka. Był pijany, uciekł z miejsca wypadku

Tragedia w Ostrowcu Świętokrzyskim. W nocy z soboty na niedzielę 19-latek kierujący BMW spowodował śmiertelny w skutkach wypadek. Młody kierowca...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Lifestyle3 tygodnie temu

Jak zrobić aukcje na Allegro? Integracja z ErpBox

E-commerce jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż.

Sport3 tygodnie temu

Znani sportowcy odcisną dłonie? W Kielcach może powstać Aleja Sław Piłki Ręcznej

Utworzenie w Kielcach Alei Sław Piłki Ręcznej to jeden z projektów walczących o głosy w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcy...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Lekarz z Kielc został dyrektorem szpitala w Krakowie. Wcześniej był szefem szpitala w Targach Kielce

Dr Michał Zabojszcz, dotychczasowy zastępca kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, został dyrektorem szpitala MSWiA w Krakowie....

Polityka3 tygodnie temu

„Stan wyjątkowo nieludzki”. Antyrządowy protest na Rynku w Kielcach [ZDJĘCIA]

Pod hasłem „Stan wyjątkowo nieludzki” na kieleckim Rynku odbył się antyrządowy protest organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Wzięło w nim...

Drogi i komunikacja3 tygodnie temu

Popularne linie zmieniają trasy! Duże zmiany w Kielcach już od soboty

W sobotę (9 października) wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane...

Policja3 tygodnie temu

Tragiczny wypadek w świętokrzyskiem. Traktor przygniótł 54-latka, mężczyzna nie przeżył

Tragiczne zdarzenie w miejscowości Pęczyny w gminie Wilczyce (powiat sandomierski). Nie żyje 54-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego, którego przygniótł traktor.

Lifestyle3 tygodnie temu

Częste przerwy w dostawie prądu? Oto rozwiązanie

Jeśli Twoja firma często mierzy się z przerwami w dostawie prądu sieciowego, powinieneś pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Niezależnie od wielkości...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Dr Krzewicki żegna się ze szpitalem na Czarnowie. Leczył tu przez… 51 lat!

Dr n. med. Jerzy Krzewicki, specjalista chirurg, wieloletni ordynator Oddziału Chirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach, żegna się w tym roku...

Popularne artykuły