Social media

Lifestyle

Co to jest Stomia?

Opublikowano

-

W naszym kraju rocznie lekarze przeprowadzają od 6000 do 8000 operacji wyłonienia stomii. Powodem, dla którego wykonuje się ten zabieg są różne dolegliwości, w tym onkologiczne (około 80%). Czym więc jest stomia? Na czym polega zabieg jej wyłonienia? Z jakiego powodu wykonuje się tę operację? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu wyłonienia stomii, odpowiedzi na powyższe pytania udzielimy w tym artykule.

Czym jest stomia?

Nazwa stomia pochodzi od greckiego słowa στόμα, które oznacza oznacza usta, otwór. Jest to chirurgicznie wytworzone połączenie światła narządu (najczęściej tym narządem jest jelito) z powierzchnią ciała (brzucha). Swoim wyglądem stomia przypomina błonę śluzową jamy ustnej, w okrągłej, różowo-czerwonej postaci o kilkucentymetrowej średnicy. Ze względu na to, iż nie jest unerwiona – jej dotykanie nie sprawia bólu. Stomia czasami jest wyłaniana na stałe, a czasami tylko okresowo – zależnie od powodu jej wyłonienia i panujących okoliczności; jest to kwestia indywidualna. Zabieg ten przeprowadza się nie tylko u dorosłych, ale także u bardzo małych dzieci.

Co ciekawe, pierwsze próby łączenia jelita z powierzchnią ciała pojawiły się już w XVII wieku, natomiast przełom dotyczący wywinięcia śluzówki nastąpił dopiero w latach 50. XX wieku. Dzięki temu znacznie spadła ilość powikłań i problemów skórnych w okolicach stomii.

Działanie stomii

Po wykonaniu zabiegu wyłonienia stomii, pacjent nie ma możliwości kontrolowania wypróżnień; jest to konsekwencją pominięcia zwieracza zamykającego ujście jelita. Treść jelitowa (kał) oraz mocz są więc gromadzone w specjalnym woreczku – szczelnym i okresowo opróżnianym. Taki worek przymocowywany jest do brzucha pacjenta; w niektórych przypadkach woreczki stomijne zaopatrzone są w specjalne otwory lub kraniki, dzięki którym łatwo można opróżnić ich zawartość, bez konieczności każdorazowego odklejania woreczka.

W jakich przypadkach dochodzi do operacji wyłonienia stomii?

Stomia wykonywana jest u osób, u których z różnych przyczyn proces wydalania i wypróżniania został utrudniony lub uniemożliwiony. Takimi powodami mogą być różne dolegliwości, takie jak nowotwory (około 80%), polipowatość jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Czasami zdarza się, że stomia wykonywana jest wskutek wad wrodzonych lub nabytych urazów, na przykład ran postrzałowych. Szczegółowe powody, ku którym wykonywana jest ta operacja, powinny zostać przedstawione przez lekarza. W zależności od dolegliwości, wykonywane są różne rodzaje stomii.

Rodzaje stomii

Nie każda stomia jest jednak taka sama. Wyróżniamy kilka jej rodzajów:

Kolostomia

Jest to stomia na jelicie grubym, czyli jej najpopularniejszy rodzaj. Najczęściej wykonuje się ją z powodu nowotworów jelita grubego, urazów brzucha, niedokrwienia jelit oraz niedrożności jelit. Kolostomia polega na usunięciu chorego fragmentu jelita grubego, po czym wyprowadzenia na powierzchnie brzucha końca pozostałego jelita. Wówczas wywija się na zewnątrz błonę śluzową i przyszywa ją do skóry. W ten sposób powstaje tzw. „odbyt brzuszny”, za pomocą którego od tej pory następuje wydalanie treści jelitowej. Zbierana jest ona w specjalne woreczki stomijne, przyklejane do skóry brzucha wokół stomii.

Ileostomia

W podobny sposób jak kolostomię, wykonuje się ileostomię, jednak w tym przypadku wyłania się koniec jelita cienkiego – zazwyczaj wskutek usunięcia całego jelita grubego. Najczęściej powodem wykonania ileostomii są choroby zapalne jelit, na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, a także polipowatość. W tym przypadku, w kontraście do kolostomii, z ciała pacjenta wydostaje się więcej treści jelitowej i jest ona znacznie rzadsza. Z tego właśnie powodu używa się nieco innych woreczków stomijnych; takich które można otwierać na dole. Dzięki temu nie trzeba ich za każdym razem odklejać i wymieniać na nowe (co w przypadku wydalanej ilości kału mogłoby być uciążliwe dla pacjenta) – wystarczy je jedynie opróżnić.

Urostomia

W odróżnieniu od dwóch powyższych rodzajów stomii – urostomia dotyczy układu moczowego. Najczęstszy sposób wykonywania tego zabiegu polega na połączeniu moczowodów i skóry za pomocą wstawki jelitowej (ureteroileocutaneostomia – operacja Brickera). Po takiej operacji pacjent wydala mocz do woreczków zaopatrzonych w kraniki, dzięki którym (tak jak w przypadku ileostomii) można je łatwo opróżnić. Poza tym najczęściej stosowanym sposobem wykonywania urostomii istnieje jeszcze kilka innych:

 • Ureterocutaneostomia, czyli bezpośrednie połączenie ujścia moczowodu z powierzchnią ciała.
 • Cystostomia, czyli przezskórne cewnikowanie pęcherza moczowego.
 • Nefrostomia, czyli przezskórne cewnikowanie nerki.

Stromia dróg żółciowych

Hepatojejunostomia (portoenterostomia) polega na bezpośrednim zespoleniu jelita cienkiego z wrotami wątroby. Ten rodzaj stromii wykonuje się u najmłodszych pacjentów – przede wszystkim u noworodków, u których stwierdzone zostało wrodzone zarośnięcie dróg żółciowych.

Sprzęt niezbędny po zabiegu wyłonienia stomii

Jako, że po takiej operacji wydalanie kału (lub w przypadku urostomii – moczu) jest całkowicie niekontrolowane, pacjent będzie potrzebował specjalnego sprzętu. Asortyment jest szeroki i różni się zależnie od wykonanego rodzaju stomii. W jego doborze i użytkowaniu, jeszcze podczas pobytu w szpitalu pacjentowi pomoże lekarz lub pielęgniarka. Wśród gamy akcesoriów stomijnych wyróżniamy:

 • Sprzęt jednoczęściowy. W tym przypadku płytka i worek stanowią jedną całość.
 • Sprzęt dwuczęściowy. Tutaj worek i płytka znajdują się oddzielnie.
 • Woreczki zamknięte jednorazowe. Kiedy taki woreczek zostanie zapełniony, należy go opróżnić, a następnie wyrzucić.
 • Woreczki zamknięte wielorazowe. Ten rodzaj woreczków posiada możliwość opróżniania z zawartości. Kilka razy dziennie można usuwać z nich treść.
 • Woreczki beżowe zwykłe. Są one bardziej dyskretne. W ich przypadku nie ma możliwości oglądania stomii.
 • Woreczki beżowe z okienkiem. Dzięki okienku istnieje możliwość oglądania stomii.
 • Woreczki przezroczyste. W tym rodzaju woreczków możliwe jest oglądanie stomii oraz jej zawartości (treści jelitowej/moczu), bez konieczności demontażu woreczka.
 • Akcesoria do pielęgnacji stomii. Są to między innymi gaziki, pasty lub pudry ułatwiające gojenie; szczególnie przydają się w przypadku ileostomii, ponieważ wówczas wydostający się kał jest mocno drażniący dla skóry.
 • Materiały pomocnicze. Wśród różnego rodzaju sprzętu pomocniczego, za przykład posłużyć może pasta uszczelniająca (zwiększająca przyczepność woreczków stomijnych do powierzchni skóry), która szczególnie przydatna będzie dla osób, u których na skórze wokół stomii pojawiają się nierówności.

Opieka stomijna

Sprzęt niezbędny po zabiegu wyłonienia stomii dostępny jest w sklepach medycznych. Dla osób ubezpieczonych jest on całkowicie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), w ramach określonych miesięcznych limitów kwotowych.

Opieką nad pacjentami ze stomią zajmują się poradnie stomijne. Na świecie zagadnieniami tymi zajmuje się światowe stowarzyszenie International Ostomy Association (IOA). Należy do niego Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, powstałe w 1987 roku. Powstają również regionalne stowarzyszenia stomijne, grupy wsparcia i kluby pacjentów ze stomią.

Autor artykułu
Poradnik został przygotowany przez firmę Stomia.eu oferującą produkty i sprzęt stomijny.

 

Dom i ogród

Dlaczego materiały budowlane drożeją?

Opublikowano

-

Ceny gotowych mieszkań z roku na rok rosną. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczęło poszukiwać alternatywy na zdobycie własnego M. Dla części pomysłem na swoje cztery kąty stało się zainteresowanie tematyką budowy domu jednorodzinnego. Jeszcze kilka miesięcy temu postawienie 60-metrowego domku znacząco różniło się ceną od zakupu lokalu w budynku wielomieszkaniowym. Niestety pandemia, a co za tym idzie wzrost cen materiałów budowlanych, sprawiły, że wybudowanie własnego domu wiąże się z dodatkowymi, często nieplanowanymi kosztami. Jakie są więc przewidywania na kolejne lata? (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja / mł. insp. Wojciech Sikora

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do grona zaledwie garstki osób, które przeszły go pieszo, przemaszerował w sumie ponad 2300 kilometrów. Wyruszył 10 lipca z Svinita w Rumunii i po 51 dniach dotarł do Polskich Tatr. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Te polskie atrakcje przeżywały w tym roku oblężenie! Byliście w którejś z nich?

Opublikowano

-

fot. energylandia.pl

Podczas tegorocznych wakacji polskie kurorty przeżyły prawdziwe oblężenie. Wszędzie ustawiały się kolejki! Gdzie było najwięcej ludzi?Portal nocowanie.pl przedstawił TOP 10 wakacyjnych atrakcji według użytkowników tegos erwisu. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Dlaczego warto zwiedzać Polskę?

Opublikowano

-

Choć wielu naszych rodaków wakacyjny wypoczynek spędza poza krajem, niemało jest także Polaków, którzy wolą spędzić urlop, korzystając z uroków kraju nad Wisłą. W tym tekście postaramy się pokrótce nakreślić, dlaczego warto wybrać różne zakątki Polski jako miejsce odpoczynku. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

Opublikowano

-

fot. facebook / Majonez Kielecki

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na dania, które można przygotować na bazie tego produktu. Zobaczcie najciekawsze, które dla Was wybraliśmy. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Dieta pudełkowa — czy warto z niej skorzystać? 5 najważniejszych zalet

Opublikowano

-

Czy warto wykupić dietę pudełkową? Jasne, że tak! Catering dietetyczny, jaki na przykład oferuje firma DietetycznaChatka.pl, jest całkowicie wart swojej ceny. Jest to bardzo wygodna usługa — jedzenie jest dostarczane prosto pod Twoje drzwi i możesz spróbować nowych rzeczy. Może tak spodobają Ci się dania, że będziesz chciał spróbować przygotować taki posiłek własnoręcznie? Dieta pudełkowa pomaga zmienić nawyki żywieniowe i wdrożyć zdrową rutynę jedzenia w życie codzienne. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Artykuł sponsorowany1 dzień temu

Jakie są rodzaje pożyczek i na jaką najlepiej się zdecydować?

Pożyczka przez internet

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Hania Terlecka przegrała walkę z rakiem. W zbiórkę na jej leczenie angażowały się tysiące osób z całej Polski

Nie żyje Hania Terlecka, 3-letnia dziewczynka z Kielc, którą w walce z chorobą wspierała cała Polska. U dziewczynki w listopadzie...

Policja2 dni temu

Interwencja Policji w kieleckiej katedrze. Zatrzymano 39-latka

Funkcjonariusze Policji interweniowali w niedzielę (19 września) w kieleckiej bazylice katedralnej z powodu mężczyzny, który wszedł do kościoła i wykrzykiwał...

Wydarzenia2 dni temu

Pokaz mody na… dworcu autobusowym. Tego w Kielcach jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Na dworcu autobusowym w Kielcach odbył się… pokaz mody. W ten sposób zainaugurowana została pierwsza edycja Festiwalu Wiatru. W sobotni...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Woonerf zamiast miejsc parkingowych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urząd Miasta Kielce przeprowadził w sobotę eksperyment polegający na stworzeniu na ulicy Głowackiego woonerfu. Na miejscach parkingowych dla samochodów stanęły...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Pielęgniarka z Kielc wróciła z Ugandy. Pomagała chorym na covid-19

Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy...

Sport2 dni temu

Szpital na Czarnowie zaprasza sportowców. „Badania i konsultacje w ciągu jednego dnia”

Poradnia Medycyny Sportowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaprasza młodych sportowców na badania i konsultacje. Czas oczekiwania na wizytę jest...

Podróże2 dni temu

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do...

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Zabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Policji udało się namierzyć sprawcę wypadku

Jest tymczasowy areszt dla 43-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca. Do tragicznego w skutkach...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Miasto wprowadza zmiany w centrum. Szykany na Sienkiewicza, zakazy na Paderewskiego

W poniedziałek (20 września) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Kielc. Obejmą rejon ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego, Silnicznej oraz...

Policja4 dni temu

Nie żyje 71-latek, który zgwałcił 13-latkę. Zmarł czekając na proces

W szpitalu zmarł 71-letni mężczyzna oskarżony o wykorzystanie seksualnie 13-letniej dziewczynki. Badania DNA wykazały, że to on był ojcem dziecka,...

Policja4 dni temu

Sceny jak z filmu akcji: 21-latek na podwórku potrącił policjanta, padły strzały

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się na terenie prywatnej posesji w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Po tym jak...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Kolejny etap rewolucji w kieleckiej komunikacji. Zobacz co się zmieni [WYKAZ ZMIAN]

9 października wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane, a dziewięć...

Policja4 dni temu

Świętokrzyskie: 18-latek wiózł kolegów do szkoły. Wjechał w drzewo, zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Nie żyje 18-letni kierowca, który w piątek o poranku jadąc do szkoły stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Na jeden dzień woonerf zamiast miejsc parkingowych

Urząd Miasta Kielce w ramach eksperymentu wprowadzi jednodniowe zmiany na ulicy Głowackiego w Kielcach. W sobotę (18 września) będzie tam...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Nadajesz list? Poczta Polska zaproponuje też… ubezpieczenie od zachorowania na raka

Poczta Polska będzie oferowała swoim klientom… ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwory albo choroby układu krążenia.

Media6 dni temu

Jakich stacji radiowych słucha się w Kielcach? Są najnowsze badania rynku [WYKRES]

Jest najnowszy raport o słuchalności stacji radiowych w Kielcach. Zestawienie przygotowane przez pracownię Kantar Polska, za okres od lutego do...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Kaufland będzie sprzedawał produkty pochodzące z obiegu zamkniętego. Na półkach od 16 września

Kaufland ogłosił ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych i zwiększenie wykorzystania surowców będących już w obiegu. Od 16 września w ofercie sieci...

Dom i ogród6 dni temu

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Majonez Kielecki ma swoje święto. Jest hitem nie tylko w Polsce, ale i za oceanem

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. Okazuje się, że jego smakiem zachwycają się nie tylko Polacy....

Media7 dni temu

Rusza budowa nowej siedziby TVP w Kielcach. Na uroczystości Jacek Kurski i politycy PiS

Na działce pomiędzy stadionem piłkarskim a Wojewódzkim Domem Kultury rozpoczęła się budowa nowej siedziby kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. W uroczystym...

Straż pożarna7 dni temu

Strażacy z kieleckiego Niewachlowa zostaną włączeni do krajowego systemu? „Rozpoczęła się procedura”

Rozpoczęła się procedura włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele jednostki,...

Policja7 dni temu

Kielce: Pijany kierowca potrącił rowerzystę

Pijany kierowca potrącił rowerzystę na ulicy Kryształowej na kieleckiej Podkarczówce. Do wypadku doszło we wtorek.

Stowarzyszenia i fundacje1 tydzień temu

Ekolodzy będą protestować pod Kielcami. Nie godzą się na rządowe plany zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Pod hasłem „100 lat ochrony Łysogór, niszczone jednym rozporządzeniem” demonstrować będą w środę przedstawiciele środowisk przyrodniczych i obywatelskich. Manifestacja rozpocznie...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Internetowa mapa kieleckich rzemieślników już działa. Są tam adresy do fachowców z miasta

Miasto Kielce uruchomiło internetową mapę rzemieślników. Na początek dodano w niej adresy 40 fachowców działających w mieście. Twórcy tego narzędzia...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja3 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Dziewiąty raz został zatrzymany, gdy kierował po alkoholu!

42-latek ze Skarżyska dziewiąty raz został zatrzymany przez Policję, gdy kierował po alkoholu! Już wcześniej miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Pięć tysięcy endoskopii rocznie w szpitalu w Czerwonej Górze. „To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta”

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze. – Na...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Za nami Świętokrzyska Gala Kabaretowa. Zobacz najciekawsze fragmenty programu Polsatu [WIDEO]

Ponad 1 mln 900 tys. osób oglądało w niedzielę transmisję Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej. Impreza na Kadzielni sprawiła, że Polsat był...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

„Najlepsza oprawa na pasterce to kibice Korony Kielce”. Kabaret Nowaki zrobił show na Kadzielni [WIDEO]

Kabaret Nowaki skradł show artystom polskiej i światowej sceny muzycznej podczas imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Krótkie kabaretowe...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Polskie i światowe gwiazdy na kieleckiej Kadzielni. Zobacz najciekawsze fragmenty [WIDEO]

Gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej wystąpiły na kieleckiej kadzielni w trakcie imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Przed publicznością...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Odór na osiedlu Sieje. Mieszkańcy mają dość składowiska odpadów firmy Eneris

Mieszkańcy osiedla Sieje w Kielcach mają dość uciążliwego sąsiedztwa firmy Eneris. Apelują o „eliminację smrodu, jaki zatruwa życie mieszkańcom osiedla...

Dzieje się4 tygodnie temu

Michael Patrick Kelly i Olivia Addams w Kielcach! Zagraniczne gwiazdy wystąpią na Kadzielni

Letnią Kliniką Skeczów Męczących rozpoczął się w piątek (27 sierpnia) Festiwal Muzyczne Zakończenie Wakacji. Kulminacyjnym punktem będzie jednak sobotni koncert...

Dom i ogród4 tygodnie temu

Escentric Molecules – poznaj magię zapachowych molekuł

Escentric Molecules to niezwykła seria zapachów na rynku perfum niszowych. Jak tylko pojawiły się w ofercie w 2006 roku, zdobyły...

Popularne artykuły