Social media

Samorząd

Prezydent Kielc bez wotum zaufania, a w internecie wojna na oświadczenia

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie uzyskał wotum zaufania. Radni negatywnie ocenili jego pracę. Za nieudzieleniem mu wotum zagłosowali wszyscy radni PiS oraz czworo radnych z Projektu Świętokrzyskie (Kamil Suchańki, Maciej Bursztein, Joanna Winiarska i Katarzyna Kwietniak). Za udzieleniem wotum zaufania byli natomiast pozostali radni Projektu Świętokrzyskie (Joanna Litwin, Anna Kibortt, Jarosław Bukowski), Marcin Chłodnicki z SLD oraz wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej, za wyjątkiem Anny Myślińskiej, która wstrzymała się od głosu.Sesja Rady Miasta na której podejmowana była decyzja, była bardzo burzliwa, a po jej zakończeniu emocje przeniosły się do internetu. Swoje oświadczenia wystosowali m.in. przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Kamil Suchański: „To smutny dzień dla Kielc”

To smutny dzień dla Kielc i dla mnie osobiście, bo marzyłem o tym, by podnieść rękę za Bogdanem Wentą i pochwalić Prezydenta za realizację wyborczych obietnic – napisał na facebooku Przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański. Dalej zamieścił swoje obszerne wystąpienie z sesji Rady Miasta.

Niestety, największe grzechy zaniechania popełnił Pan przy najmniejszych, choć ważnych kwestiach zawartych w programie. Małe działania, które Pan odpuścił, mogły przynieść duże korzyści finansowe dla miasta. Rejestr faktur rodził się długo i w okropnych bólach. Śmiem twierdzić, że gdyby nie upór radnych i silna presja na Pana, kielczanie wciąż nie wiedzieliby, na co publiczne pieniądze wydaje ratusz. Tak jak zresztą wciąż nie wiedzą o wszystkich wydatkach jednostek organizacyjnych miasta. Brak transparentności prowokuje pytanie – czy tam ukrywa się transfery przed mieszkańcami? Moim zdaniem zagwarantowanie mieszkańcom pełnego wglądu do przepływów finansowych w sektorze publicznym ukróciłoby patologie i pozwoliło zoptymalizować wydatki, przez co również dać oszczędności – czytamy w wystąpieniu Kamila Suchańskiego.

Dalej zwraca uwagę na brak prezydenckiego kalendarza w internecie, niejasne efekty wyjazdów zagranicznych i pisze o nadwyrężonym zaufaniu i wiarygodności.

Zwraca też uwagę na zaniedbaną sprawę rozwoju przedsiębiorczości w mieście.    – Przez siedem miesięcy waszym największym sukcesem w polityce aktywności gospodarczej miasta jest zamknięcie działalności gospodarczej pani pełnomocnik, co umożliwiło jej objęcie teki wiceprezydenta do spraw przedsiębiorczości i gospodarki. Przyzna Pan, że to mało imponujący dorobek – napisał Suchański.

Podsumowując, Przewodniczący Rady Miasta napisał o poczuciu rozczarowania.   – Zamiast otwartych, transparentnych i realizowanych przy wsparciu profesjonalnych firm zewnętrznych konkursów na najważniejsze stanowiska, można powiedzieć, że zrobiliście zaciąg kadrowy z własnego stowarzyszenia. Miało być oszczędnie i skromnie, a prezes waszej organizacji za miesiąc normalnej pracy w grudniu nie widział problemu w tym, by wziąć premię w wysokości blisko 20 tysięcy złotych! Miała być współpraca, a prezydent dokucza radnym albo urządza sobie wyścigi pod tytułem: na godzinkę przed otwarciem pasieki jednej z firm otworzę miejski ul – jeden ul, to przykryję ten event, który transmitowała na żywo telewizja śniadaniowa. To dziecinada, panie prezydencie – czytamy w wystąpieniu Suchańskiego.Bogdan Wenta: „Jestem apolityczny i takim pozostanę”

Swoje oświadczenie po sesji Rady Miasta opublikował też na facebooku prezydent Kielc Bogdan Wenta

Jestem apolityczny i takim pozostanę, niezależnie od wewnętrznych porozumień i politycznych układów w Radzie Miasta. Wybraliście mnie, aby zmieniać Kielce i w tym kierunku, wraz z tworzonym przeze mnie zespołem zmierzam.  Pozostanę niezależnym dla dobra Kielczan i Miasta Kielce. Słucham i będę słuchał mieszkańców, bo Oni są dla mnie głównym Partnerem. Liczę na współpracę z tymi Radnymi, którzy tak jak ja, chcą wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, bo to one a nie polityka powinny wpływać na pracę i decyzje Urzędu Miasta – napisał włodarz Kielc.

Dodał, że pod jego rządami miasto się zmienia.   – Zapewne już to Kielczanie odczuli, że w ostatnim okresie, Kielce stają się otwarte, przyjazne i radosne. Wszystkim nam zależy, aby stały się też zamożne i w tym zakresie podejmujemy działania!  Nie lubię obiecywać, jeżeli nie mam „czarno na białym” , dlatego o rezultatach naszych działań będziemy informować stopniowo, po ich zamknięciu. A to się dzieje – dodał Bogdan Wenta.

 

Danuta Papaj: „Ileż to jadu,ile nienawiści My Kielczanie mamy w sobie”

Najbardziej emocjonalny wpis zamieściła w internecie wiceprezydent Danuta Papaj.

Ileż to jadu, ile nienawiści My Kielczanie mamy w sobie! Dobrze że to tylko garsteczka Kielczan. Zachęcam zwolenników przestrzegania prawa aby zatrzymać się nad samym prowadzeniem dzisiejszej sesji, podczas której m.in dopuszczono do głosu osobę, która nie zamieszkuje w mieście Kielce! Dwie osoby przekroczyły czas wypowiedzi na co nie było żadnej reakcji! Ale po co skoro byli poglądowo zbieżni. Nie dopuszczono zaś do głosu dyrektorów merytorycznych urzędu, którzy mogli odnieść się do wszystkich stawianych Prezydentowi zarzutów! Z góry zatem założono,że należy przedstawić społeczeństwu Prezydenta Bogdana Wentę i jego otoczenie w najgorszym świetle nie dając możliwości odniesienia się do stawianych zarzutów – napisała Danuta Papaj.

Smutno, że taki to dzień za nami, jednak dziękuję radnym, którzy zrozumieli nad czym i nad jakim okresem głosowali. Raport o stanie Gminy Kielce za rok 2018, w którym to roku Wojciech Lubawski rządził 11 miesięcy zaś Bogdan Wenta 1 miesiąc – dodała Danuta Papaj.Samorząd

Władze Kielc: 30 osób straci pracę, jeśli rząd wprowadzi zmiany w programie 500 Plus

Opublikowano

-

Około 30 osób może stracić pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach, jeśli wejdą w życie zapowiadane przez rząd PiS zmiany w programie Rodzina 500 Plus – wynika z informacji przekazywanych przez władze miasta. Chodzi o przeniesienie obsługi programu z samorządów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (więcej…)

Czytaj dalej

Samorząd

Prezydent Kielc powołał Rzecznika Praw Społecznych. Czym ma się zajmować?

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce (archiwum)

Prezydent Kielc Bogdan Wenta powołał Rzecznika Praw Społecznych. Funkcję objęła Monika Siciarska, która pracuje na co dzień w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Jej zadaniem będzie reprezentowanie spraw osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, rzecznik pełni swoje obowiązki bez dodatkowego wynagrodzenia. (więcej…)

Czytaj dalej

Samorząd

Bogdan Wenta krytycznie o pracy miejskich służb. „Jest to niedopuszczalne…”

Opublikowano

-

fot. facebook / Bogdan Wenta

Prezydent Kielc Bogdan Wenta skrytykował pracę miejskich służb odpowiedzialne za koszenie traw na terenie miasta. To reakcja na liczne skargi zgłaszane przez mieszkańców miasta. (więcej…)

Czytaj dalej

Samorząd

Prezydent powołał nowego pełnomocnika. Ma odpowiadać za ochronę przyrody i ekologię

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Prezydent Kielc powołał pełnomocnika ds. ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. Stanowisko objął dr Bartosz Piwowarski, dotychczasowy zastępca kierownika Ogrodu Botanicznego w Kielcach. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

W Kielcach będzie ulica im. Krzysztofa Krawczyka? Radna zaproponowała lokalizację

Opublikowano

-

Czy piosenkarz Krzysztof Krawczyk będzie patronem jednej z ulic na peryferiach Kielc? Wniosek o nadanie nazwy złożyła radna PiS Monika Słoniewska. Zdecydowała się na taki krok, choć wcześniej Rada Miasta uchwaliła, że powinno minąć co najmniej pięć lat od śmierci patrona. Jest też zapis, że od tej reguły można zrobić wyjątek, ale dotychczas robiono to tylko w przypadku polityków: ostatnio Kornela Morawieckiego, a wcześniej Lecha Kaczyńskiego. (więcej…)

Czytaj dalej

Samorząd

Nowe boiska i chodniki? A może zieleń czy atrakcje dla zwierząt? Kielecki Budżet Obywatelski rusza z kolejną edycją

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

Od 4 do 25 maja mieszkańcy Kielc będą mogli zgłaszać swoje pomysły do dziewiątej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Propozycje będą przyjmowane tylko drogą elektroniczną. W tym roku również w nowej kategorii – projektów zielonych. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc5 godzin temu

Kosze na odpady BIO stały się wylęgarnią robaków!

Kosze na odpady biodegradowalne stały się wylęgarnią robaków i owadów – alarmują w mediach społecznościowych mieszkańcy Kielc. Problem szczególnie uciążliwy...

Wiadomości z Kielc5 godzin temu

Trwa odbudowa spalonego Lidla na Piekoszowskiej. Prawie rok po wielkim pożarze

Przy ulicy Piekoszowskiej trwa odbudowa marketu Lidl, który doszczętnie spłonął 24 sierpnia ubiegłego roku. Wcześniej pogorzelisko zostało uprzątnięte, a inwestor...

Biznes5 godzin temu

InPost w Kielcach chce być eko. Będą elektryczne furgonetki i ekologiczne paczkomaty

Kielce będą trzecim miastem w Polsce, w którym firma InPost realizować będzie program „Green City”. Umowa zawarta z Urzędem Miasta...

Dzieje się5 godzin temu

Tęczowy Piknik w Dolinie Silnicy. W sobotę integracyjne wydarzenie pod patronatem prezydenta Kielc

W Dolinie Silnicy Kielcach odbędzie się II Tęczowy Piknik Integracyjny. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lipca. Właśnie poinformowano, że...

Policja1 dzień temu

Przebadali ponad 1200 kierowców wjeżdżających do Kielc. Wiemy ilu jechało po alkoholu

1258 kierowców zostało przebadanych alkomatem w trakcie akcji „trzeźwy poranek” przeprowadzonej w czwartek o poranku na drogach Kielc i powiatu....

Artykuł sponsorowany2 dni temu

Czym jest kredyt konsolidacyjny i kiedy warto go rozważyć?

Kredyt gotówkowy to rzecz, po którą często sięgamy w różnych sytuacjach. Czasem jednak może nagromadzić się ich większa ilość, a...

Straż miejska3 dni temu

Nietypowa interwencja kieleckiej Straży Miejskiej. Funkcjonariusze uratowali… jeża

Nietypową interwencję podjęli funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kielcach. Zostali wezwani na ulicę Karbońską, gdzie w przęśle ogrodzeniowym utknął… jeż.

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Betonowe leżaki już są nad kieleckim zalewem. Będą też nowe nasadzenia [ZDJĘCIA]

Dwanaście betonowych leżaków zostało ustawionych nad kieleckim zalewem. Inwestycja została zrealizowana z inicjatywy mieszkańców miasta, którzy zgłosili projekt w ramach...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Szczury na kieleckiej Podkarczówce! Mimo trutek dostały się do bloków

Mieszkańcy kilku bloków na osiedlu Podkarczówka w Kielcach mają problem ze… szczurami. Alarmują, że gryzonie wchodzą na klatki schodowe a...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Kolejne donice z ziołami dostępne dla kielczan. Można je zerwać za darmo

Mięta, szałwia, majeranek, oregano, melisa i rozmaryn już rosną w trzech miejscach na osiedlu Sady. Nasadzenia są realizowane w ramach...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Syf na klawiaturach kieleckich parkomatów. Radny: „stanowią źródło chorób”

Klawiatury na parkomatach ustawionych w strefie płatnego parkowania w centrum Kielc są… brudne – alarmuje radny Kamil Suchański. W interpelacji...

Straż pożarna4 dni temu

Pożar w bloku na osiedlu KSM. Nie żyje mężczyzna!

Groźny pożar w bloku przy ulicy Spółdzielczej na osiedlu KSM w Kielcach. W nocy z niedzieli na poniedziałek zapaliło się...

Polityka4 dni temu

Przeciwnicy PiS protestowali w Kielcach w obronie niezależnych sędziów [ZDJĘCIA]

Przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbyła się kolejna pikieta w obronie niezależnych sędziów. Antyrządową demonstrację zorganizował w niedzielę Komitet Obrony...

Policja4 dni temu

Policyjna blokada i strzały w Warszawie. Ścigano 66-latka z Kielc

Policyjna blokada pod Warszawą. Policjanci z Piaseczna i Lesznowoli schwytali 66-latka z Kielc, który uciekał przed funkcjonariuszami po próbie zatrzymania...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Świętokrzyskie: Odprawiono mszę w intencji księdza oskarżonego o pedofilię

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowej odprawiono mszę świętą w intencji księdza Kamila N., oskarżonego o gwałcenie nastoletniej...

Dzieje się1 tydzień temu

W Kielcach odbędzie się Tęczowy Piknik Integracyjny. Pod patronatem prezydenta

W Dolinie Silnicy Kielcach odbędzie się II Tęczowy Piknik Integracyjny. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lipca. Właśnie poinformowano, że...

Wiadomości z regionu1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Pierwszy w regionie punkt szczepień na… targowisku

Nietypowa forma promowania akcji szczepień w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mobilny punkt w którym można przyjąć preparat został ustawiony na terenie targowiska....

Drogi i komunikacja1 tydzień temu

Samochód ze specjalnymi czujnikami kontrolował strefę płatnego parkowania w Kielcach. Na razie testowo

Przez kilka dni w Kielcach prowadzone były testy urządzenia do mobilnej kontroli biletów w Strefie Płatnego Parkowania. City Scanner to...

Policja2 tygodnie temu

63-latka w szpitalu po zjedzeniu… ciastka z marihuaną. Znalazła je w swojej lodówce

63-letnia mieszkanka Buska-Zdroju trafiła do szpitala po zjedzeniu… babeczki ze swojej lodówki. Okazało się, że powodem złego samopoczucia były narkotyki....

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

100 straci pracę? Znana firma chce zamknąć swój zakład w Kielcach

Zarząd irlandzkiego koncernu Kerry planuje likwidację swojego zakładu w Kielcach. O planach została już poinformowana załoga firmy. W praktyce oznacza...

Na sygnale2 tygodnie temu

Kolejne utonięcie w kieleckim zalewie! Reanimacja trwała prawie godzinę

Kolejne utonięcie nad kieleckim zalewem. W sobotę wieczorem z wody wyłowiono ciało mężczyzny w wieku około 50 lat. Jak informowali...

Wiadomości z regionu2 tygodnie temu

Leśnicy pokazali krajobraz po burzy. Największe straty w lasach w rejonie Dymin i na Telegrafie [ZDJĘCIA]

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje o dużych stratach w lasach na terenie Nadleśnictwa Kielce. Gwałtowna burza z porywistym wiatrem, które...

Wiadomości z regionu2 tygodnie temu

Dąb Bartek uszkodzony podczas nawałnicy. Odłamał się kilkumetrowy konar

Słynny Dąb Bartek w Zagnańsku koło Kielc został uszkodzony podczas nawałnicy, która przeszła przez region w piątkowe popołudnie. Złamał się...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Słynna wierzba w Parku Miejskim uszkodzona podczas wichury [ZDJĘCIA]

Słynna wierzba rosnąca nad stawem w Parku Miejskim została uszkodzona podczas burzy, która w piątkowe popołudnie przeszła nad Kielcami. Silny...

Na sygnale2 tygodnie temu

Wichura i potężna burza nad Kielcami. Są duże zniszczenia! [ZDJĘCIA]

Duże zniszczenia po nawałnicy, która w piątkowe popołudnie przeszła nad Kielcami. Silny wiatr powalił m.in. okazałe drzewa na Plantach oraz...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Miasto Kielce będzie promować szczepienia. Zaplanowano cykl pikników rodzinnych [TERMINY]

Miasto Kielce będzie zachęcało mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko covid-19. Zaplanowano cykl pikników rodzinnych podczas których będzie można porozmawiać ze...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

50 aut z przebitymi oponami! Wandal grasował na Ślichowicach [ZDJECIA]

W co najmniej 50 samochodach zaparkowanych na osiedlu Ślichowice w Kielcach ktoś poprzebijał opony – alarmuje facebookowy profil „Scyzoryk się...

Nauka i oświata3 tygodnie temu

Szkoła przy ul. Jagiellońskiej będzie miała większy internat. Trwa rozbudowa

Trwa rozbudowa Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Warta 7 milionów złotych inwestycja zakłada budowę dwupiętrowego budynku,...

Turystyka3 tygodnie temu

Buska tężnia oblegana. To nowa atrakcja regionu [ZDJĘCIA]

Otwarta niedawno tężnia solankowa w Busku Zdroju, jedna z największych w Polsce, jest oblegana przez kuracjuszy i turystów. Budowla ma...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Kosze na odpady BIO stały się wylęgarnią robaków! Winni są… mieszkańcy?

Kosze na odpady biodegradowalne stały się wylęgarnią robaków i owadów – alarmują w mediach społecznościowych mieszkańcy Kielc. Problem szczególnie uciążliwy...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Galerii sław na kieleckim dworcu nie będzie. Miasto odrzuca pomysł radnego

Na dworcu autobusowym przy ulicy Czarnowskiej nie będzie galerii kieleckich sław. Władze Kielc odrzuciły pomysł zgłoszony przez radnego Dariusza Kisiela.  W...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Wypoczynek nad wodą, piwo i… wizyta w szpitalu. Lekarze z kieleckiego Czarnowa leczą głównie 20-latków

Lekarze i fizjoterapeuci Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z...

Wydarzenia3 tygodnie temu

Sto najdroższych samochodów świata zaparkowało na kieleckim Rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Około 100 najdroższych samochodów świata zaparkowało w sobotę na płycie kieleckiego Rynku i w jego pobliżu. Był to przystanek na...

Popularne artykuły