Social media

Drogi i komunikacja

Władze Kielc opracują „Standardy Ulicy Miejskiej”. Co to za dokument?

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

W Kielcach opracowane będą Standardy Ulicy Miejskiej. Urząd Miasta informuje, że dokument będzie przewodnikiem dla projektantów i wskazówką jak w miejskiej przestrzeni pogodzić interesy pieszych, rowerzystów, kierowców, transportu publicznego, a jednocześnie jak zadbać o zieleń. Podobny dokument powstał już w Gdańsku.

Chcemy w Kielcach podzielić ulice na kategorie ze względu na ich charakter, czyli tak zwane sąsiedztwo oraz ich klasę techniczną. Bardzo istotnym elementem będą standardy rowerowe, ale także przyjazna przestrzeń publiczna. Chcemy przy każdej planowanej inwestycji drogowej lub przy remontach uwzględniać elementy zieleni miejskiej i traktować je jako priorytet – mówi wiceprezydentka Agata Wojda.Przy założeniach dokumentu będą pracować urzędnicy z wielu wydziałów Urzędu Miasta i miejskich jednostek oraz różne środowiska m.in. przedstawiciele rowerzystów. Proponowane zapisy będą także szeroko konsultowane z mieszkańcami Kielc.

Chcemy, aby był to dokument dobrze przemyślany. Będziemy Państwa zapraszać do współpracy na każdym etapie jego tworzenia – podkreśla Agata Wojda.

Urząd Miasta informuje, że chodzi o stworzenie takiej infrastruktury rowerowej, aby dwa kółka stały się alternatywą dla samochodów.

– Ścieżki rowerowe mają być dostępne i bezpieczne, tak aby mieszkańcy mogli dojechać na rowerze do najważniejszych terenów w Kielcach – czytamy na stronie magistratu.

Rowerowe inwestycje w realizacji

Obecnie w Kielcach realizowane są dwa duże projekty współfinansowane z środków Unii Europejskiej.

– Kończymy już realizację ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jesteśmy już po przetargu i przed podpisaniem umowy na budowę ostatnich dwóch ok. dwukilometrowych odcinków przy ulicy Krakowskiej – od ul. Pakosz do WDK oraz od ul. Górników Staszicowskich do granicy miasta – informuje Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. infrastruktury rowerowej.

W ramach tego projektu wybudowane zostały już ścieżki rowerowe przy ul. Klonowej, Jaworskiego, Orkana i Warszawskiej, al. Solidarności, Wrzosowej oraz na połączeniu ul. Piekoszowskiej i Bernardyńskiej, łącznie 8,49 km.Drugi duży projekt realizowany w mieście to Kielecki Rower Miejski, który składa się z trzech zadań. W ramach pierwszego powstanie dziewięć odcinków ścieżek rowerowych – łącznie cztery kilometry.

– Drugie zadanie to uruchomienie wypożyczalni rowerów. Wybraliśmy już operatora. Z ramienia miasta będzie nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W tej chwili opracowywany jest regulamin wypożyczalni – mówi Tomasz Zboch.

Trzecie zadanie to ustawienie w mieście 200 stojaków dla rowerów i stworzenie dwóch miejsc obsługi rowerzystów – w rejonie Kadzielni i Ogrodu Botanicznego.

Obecnie w Kielcach jest 65 kilometrów miejskiej infrastruktury rowerowej i 4 kilometry, których zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Rowerowy zespół ma dbać o lepszą infrastrukturę

Od ponad roku działa także w Kielcach Zespół ds. polityki rowerowej.

– Zespół ma łączyć różne środowiska – rowerzystów, pieszych i kierowców. Rozmowy nie zawsze są łatwe, ale musimy współpracować – podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta.

– Udało się już poprawić wiele projektów drogowych związanych z rowerami. Jeżeli w Kielcach zostaną wprowadzone standardy dotyczące infrastruktury to zespół byłby niejako ich strażnikiem i pilnowałby ich wdrożenia – mówi Michał Karoński, współorganizator Kieleckiej Masy Krytycznej, które jest członkiem Zespołu ds. polityki rowerowej.

W Kielcach z rowerów korzysta z roku na rok coraz więcej osób. Licznik rowerzystów przy ul. Wiśniowej w ubiegłym roku zanotował 126 tys. przejazdów a ten przy ulicy Warszawskiej 110 tys. przejazdów.

Drogi i komunikacja

Eksperyment w centrum Kielc. Woonerf zamiast miejsc parkingowych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano

-

fot. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych

Urząd Miasta Kielce przeprowadził w sobotę eksperyment polegający na stworzeniu na ulicy Głowackiego woonerfu. Na miejscach parkingowych dla samochodów stanęły ławki, stoliki, leżaki i namioty, a obok stoiska handlowe. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Miasto wprowadza zmiany w centrum. Szykany na Sienkiewicza, zakazy na Paderewskiego

Opublikowano

-

fot. YouTube / ITV Kielce - Urząd Miasta Kielce

W poniedziałek (20 września) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Kielc. Obejmą rejon ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego, Silnicznej oraz Bodzentyńskiej. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Kolejny etap rewolucji w kieleckiej komunikacji. Zobacz co się zmieni [WYKAZ ZMIAN]

Opublikowano

-

fot. Faktykielce24.pl

9 października wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane, a dziewięć innych zmieni swoje trasy, w tym tak popularne jak: 4, 13, 21 czy 35. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Eksperyment w centrum Kielc. Na jeden dzień woonerf zamiast miejsc parkingowych

Opublikowano

-

fot. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych

Urząd Miasta Kielce w ramach eksperymentu wprowadzi jednodniowe zmiany na ulicy Głowackiego w Kielcach. W sobotę (18 września) będzie tam woonerf. To rodzaj ulicy zaprojektowanej w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy mają priorytet przed samochodami. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Największa drogowa inwestycja w Kielcach… potrwa dłużej. Jest nowy termin

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Przebudowa ulic Zagnańskiej, Witosa i Szybowcowej potrwa dłużej. Miejski Zarząd Dróg w Kielcach zgodził się na przedłużenie realizacji inwestycji do 15 października. Jako jeden z głównych powodów opóźnienia prac wykonawca podał dużą liczbę kolizji z infrastrukturą podziemną. (więcej…)

Czytaj dalej

Drogi i komunikacja

Syf na klawiaturach kieleckich parkomatów. Radny: „stanowią źródło chorób”

Opublikowano

-

fot. Biuletyn Informacji Publicznej UM Kielce (interpelacja radnego)

Klawiatury na parkomatach ustawionych w strefie płatnego parkowania w centrum Kielc są… brudne – alarmuje radny Kamil Suchański. W interpelacji do władz miasta napisał, że dostaje szereg sygnałów od mieszkańców, którzy są zaniepokojeni ich stanem higienicznym. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Artykuł sponsorowany1 dzień temu

Jakie są rodzaje pożyczek i na jaką najlepiej się zdecydować?

Pożyczka przez internet

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Hania Terlecka przegrała walkę z rakiem. W zbiórkę na jej leczenie angażowały się tysiące osób z całej Polski

Nie żyje Hania Terlecka, 3-letnia dziewczynka z Kielc, którą w walce z chorobą wspierała cała Polska. U dziewczynki w listopadzie...

Policja2 dni temu

Interwencja Policji w kieleckiej katedrze. Zatrzymano 39-latka

Funkcjonariusze Policji interweniowali w niedzielę (19 września) w kieleckiej bazylice katedralnej z powodu mężczyzny, który wszedł do kościoła i wykrzykiwał...

Wydarzenia2 dni temu

Pokaz mody na… dworcu autobusowym. Tego w Kielcach jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Na dworcu autobusowym w Kielcach odbył się… pokaz mody. W ten sposób zainaugurowana została pierwsza edycja Festiwalu Wiatru. W sobotni...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Woonerf zamiast miejsc parkingowych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urząd Miasta Kielce przeprowadził w sobotę eksperyment polegający na stworzeniu na ulicy Głowackiego woonerfu. Na miejscach parkingowych dla samochodów stanęły...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Pielęgniarka z Kielc wróciła z Ugandy. Pomagała chorym na covid-19

Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy...

Sport2 dni temu

Szpital na Czarnowie zaprasza sportowców. „Badania i konsultacje w ciągu jednego dnia”

Poradnia Medycyny Sportowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaprasza młodych sportowców na badania i konsultacje. Czas oczekiwania na wizytę jest...

Podróże2 dni temu

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do...

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Zabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Policji udało się namierzyć sprawcę wypadku

Jest tymczasowy areszt dla 43-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca. Do tragicznego w skutkach...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Miasto wprowadza zmiany w centrum. Szykany na Sienkiewicza, zakazy na Paderewskiego

W poniedziałek (20 września) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Kielc. Obejmą rejon ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego, Silnicznej oraz...

Policja4 dni temu

Nie żyje 71-latek, który zgwałcił 13-latkę. Zmarł czekając na proces

W szpitalu zmarł 71-letni mężczyzna oskarżony o wykorzystanie seksualnie 13-letniej dziewczynki. Badania DNA wykazały, że to on był ojcem dziecka,...

Policja4 dni temu

Sceny jak z filmu akcji: 21-latek na podwórku potrącił policjanta, padły strzały

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się na terenie prywatnej posesji w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Po tym jak...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Kolejny etap rewolucji w kieleckiej komunikacji. Zobacz co się zmieni [WYKAZ ZMIAN]

9 października wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane, a dziewięć...

Policja4 dni temu

Świętokrzyskie: 18-latek wiózł kolegów do szkoły. Wjechał w drzewo, zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Nie żyje 18-letni kierowca, który w piątek o poranku jadąc do szkoły stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Na jeden dzień woonerf zamiast miejsc parkingowych

Urząd Miasta Kielce w ramach eksperymentu wprowadzi jednodniowe zmiany na ulicy Głowackiego w Kielcach. W sobotę (18 września) będzie tam...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Nadajesz list? Poczta Polska zaproponuje też… ubezpieczenie od zachorowania na raka

Poczta Polska będzie oferowała swoim klientom… ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwory albo choroby układu krążenia.

Media6 dni temu

Jakich stacji radiowych słucha się w Kielcach? Są najnowsze badania rynku [WYKRES]

Jest najnowszy raport o słuchalności stacji radiowych w Kielcach. Zestawienie przygotowane przez pracownię Kantar Polska, za okres od lutego do...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Kaufland będzie sprzedawał produkty pochodzące z obiegu zamkniętego. Na półkach od 16 września

Kaufland ogłosił ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych i zwiększenie wykorzystania surowców będących już w obiegu. Od 16 września w ofercie sieci...

Dom i ogród6 dni temu

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Majonez Kielecki ma swoje święto. Jest hitem nie tylko w Polsce, ale i za oceanem

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. Okazuje się, że jego smakiem zachwycają się nie tylko Polacy....

Media7 dni temu

Rusza budowa nowej siedziby TVP w Kielcach. Na uroczystości Jacek Kurski i politycy PiS

Na działce pomiędzy stadionem piłkarskim a Wojewódzkim Domem Kultury rozpoczęła się budowa nowej siedziby kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. W uroczystym...

Straż pożarna7 dni temu

Strażacy z kieleckiego Niewachlowa zostaną włączeni do krajowego systemu? „Rozpoczęła się procedura”

Rozpoczęła się procedura włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele jednostki,...

Policja7 dni temu

Kielce: Pijany kierowca potrącił rowerzystę

Pijany kierowca potrącił rowerzystę na ulicy Kryształowej na kieleckiej Podkarczówce. Do wypadku doszło we wtorek.

Stowarzyszenia i fundacje1 tydzień temu

Ekolodzy będą protestować pod Kielcami. Nie godzą się na rządowe plany zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Pod hasłem „100 lat ochrony Łysogór, niszczone jednym rozporządzeniem” demonstrować będą w środę przedstawiciele środowisk przyrodniczych i obywatelskich. Manifestacja rozpocznie...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Internetowa mapa kieleckich rzemieślników już działa. Są tam adresy do fachowców z miasta

Miasto Kielce uruchomiło internetową mapę rzemieślników. Na początek dodano w niej adresy 40 fachowców działających w mieście. Twórcy tego narzędzia...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja3 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Dziewiąty raz został zatrzymany, gdy kierował po alkoholu!

42-latek ze Skarżyska dziewiąty raz został zatrzymany przez Policję, gdy kierował po alkoholu! Już wcześniej miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Pięć tysięcy endoskopii rocznie w szpitalu w Czerwonej Górze. „To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta”

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze. – Na...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Za nami Świętokrzyska Gala Kabaretowa. Zobacz najciekawsze fragmenty programu Polsatu [WIDEO]

Ponad 1 mln 900 tys. osób oglądało w niedzielę transmisję Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej. Impreza na Kadzielni sprawiła, że Polsat był...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

„Najlepsza oprawa na pasterce to kibice Korony Kielce”. Kabaret Nowaki zrobił show na Kadzielni [WIDEO]

Kabaret Nowaki skradł show artystom polskiej i światowej sceny muzycznej podczas imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Krótkie kabaretowe...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Polskie i światowe gwiazdy na kieleckiej Kadzielni. Zobacz najciekawsze fragmenty [WIDEO]

Gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej wystąpiły na kieleckiej kadzielni w trakcie imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Przed publicznością...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Odór na osiedlu Sieje. Mieszkańcy mają dość składowiska odpadów firmy Eneris

Mieszkańcy osiedla Sieje w Kielcach mają dość uciążliwego sąsiedztwa firmy Eneris. Apelują o „eliminację smrodu, jaki zatruwa życie mieszkańcom osiedla...

Dzieje się4 tygodnie temu

Michael Patrick Kelly i Olivia Addams w Kielcach! Zagraniczne gwiazdy wystąpią na Kadzielni

Letnią Kliniką Skeczów Męczących rozpoczął się w piątek (27 sierpnia) Festiwal Muzyczne Zakończenie Wakacji. Kulminacyjnym punktem będzie jednak sobotni koncert...

Dom i ogród4 tygodnie temu

Escentric Molecules – poznaj magię zapachowych molekuł

Escentric Molecules to niezwykła seria zapachów na rynku perfum niszowych. Jak tylko pojawiły się w ofercie w 2006 roku, zdobyły...

Popularne artykuły