Lifestyle
Wczasy z prawem jazdy kat A B B+E C C+E
Opublikowano
1 rok temu-
Autor
Artykuł sponsorowany
Wczasy z prawem jazdy kat A B B+E C C+E to przyspieszony kurs prawa jazdy połączony z odpoczynkiem.
Wczasy z prawem jazdy kat A B B+E C C+E to oferta dla osób którzy chcą w szybkim czasie zdać prawo jazdy i przy okazji odpocząć od dnia codziennego. Szkolenie z odpoczynkiem w hotelu to idealny sposób żeby połączyć odpoczynek z uzyskaniem prawa jazdy.
Realizujemy Wczasy z prawem jazdy kat A2 A B B+E C C+E oraz jazdy doszkalające zakończone egzaminem w Word. Wczasy z prawem jazdy pozwalają Ci zaoszczędzić czas. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne są realizowane codziennie w jednym miejscu. Naszym miejscem do nauki i odpoczynku jest Hotel Hubus w Ostrołęce, który znajduje się na powyższym zdjęciu.
Uczestnicy kursu odpoczywają w wygodnych jedno osobowych pokojach. W dwuosobowych pokojach gdy przyjadą z osobą towarzyszącą. Nauka jazdy i egzamin odbywa się w tym samym miejscu co egzamin państwowy.
W czasie urlopu możesz zrobić swoje upragnione prawo jazdy nawet w 14 dni. Nasz ośrodek posiadam wysoką zdawalność egzaminów na prawo jazdy W Word Ostrołęka oraz Word Łomża. Miejsce egzaminu państwowego ustalamy w zależności od wolnych terminów. Wordy w tych miastach od zawsze są w czołówce najwyższej zdawalności egzaminów państwowych.
Wakacje z prawem jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Warto wykorzystać wakacyjny urlop i uzyskać prawo jazdy na wczasach, jednocześnie odpocząć przebywając u nas na kursach. Wszystkim kursantom zapewniamy zakwaterowanie w pokojach z Wi-Fi oraz wyżywienie. Wszelkie informacje na stronie https://jazda.ostroleka.pl/wczasy-z-prawem-jazdy/
Kategorie prawa jazdy na jakie szkolimy w naszym ośrodku to : A2 A B B+E C C+E oraz jazdy doszkalające
Czas trwania kursów przyspieszonych:
Kat A2,A- 9 dni
Kat. B – 14 dni
Kat. B+E – 7 dni
Kat C – 11 dni
Kat E do C – 10 dni
Kat C i C+E – 15 dni
Czy wiedziałeś, że w aktualnym stanie prawnym występuje aż 16 kategorii prawa jazdy?
W Polsce występują różne kategorie prawa jazdy, uprawniające do prowadzenia różnych pojazdów mechanicznych. Prawo jazdy możemy uzyskać do prowadzenia motorowerów, motocykli, czterokołowców, samochodów osobowych, samochodów osobowych z przyczepami, samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników rolniczych.
Przedstawimy poszczególne kategorię prawa jazdy z omówieniem do czego są potrzebne i w jakim wieku można się o nie ubiegać:
Kategoria AM do prowadzenia motoroweru, ale również czterokołowca lekkiego. Wymagany wiek minimum 14 lat.
Kategoria A1 po uzyskaniu możemy prowadzić motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW oraz pojazdy z kategorii AM. Wymagany wiek 16 lat.
Kategoria A2 umożliwia prowadzić motocykl, który spełnia wszystkie poniższe warunki: moc do 35 kW stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW oraz pojazdy z kategorii AM. Wymagany wiek 18 lat.
Kategoria A uprawnia do prowadzenia każdego motocykla. Wiek 20 lat – jeśli masz już od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2 lub 24 lata – jeśli od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2.
Kategoria B1 na czterokołowiec, quady oraz pojazd z kategorii AM. Wymagany wiek 16 lat.
Kategoria B najbardziej popularna kategoria uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t czyli samochód osobowy, z wyjątkiem autobusu i motocykla oraz umożliwia prowadzić zespół pojazdów – o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg. Również pojazd z kategorii AM. Jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny kat B96 i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy – zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg ciągnik rolniczy – tylko w Polsce pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg – Wymagany wiek 18 lat
Kategoria B+E zespół pojazdów złożony z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep. Wymagany wiek 18 lat.
Kategoria C pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, z wyjątkiem autobus (na przykład duża ciężarówka)zespół pojazdów – powyższy pojazd i lekka przyczepa (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)pojazd z kategorii AM ciągnik rolniczy – tylko w Polsce pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg). Wymagany wiek 21 lat lub 18 uzyskując Kwalifikację Wstępną.
Kategoria C1 pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t, z wyjątkiem autobus (na przykład mała ciężarówka)zespół pojazdów – powyższy pojazd i lekka przyczepa (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)pojazd z kategorii AM ciągnik rolniczy – tylko w Polsce, pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg). Wymagany wiek 18 lat.
Kategoria C1+E zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton, który składa się z:pojazdu, który ciągnie – pojazdy z kategorii C1przyczepy (na przykład mała ciężarówka z przyczepą)zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep. Wymagany wiek 18 lat.
Kategoria C+E zespół pojazdów złożony z pojazdu z kategorii C i przyczepy, zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy lub przyczep. Wymagany wiek 21 lat lub 18 uzyskując Kwalifikację Wstępną.
Kategoria D autobus zespół pojazdów złożony z autobusu oraz z lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)pojazd z kategorii AM ciągnik rolniczy – tylko w Polsce pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) Wymagany wiek 24 lata.
Kategoria D1 autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu do 17 osób łącznie z kierowcą, o długości do 8 m zespół pojazdów złożony z pojazdu, o którym mowa powyżej, oraz z lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)pojazd z kategorii AM ciągnik rolniczy – tylko w Polsce pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) Wymagany wiek 21 lat.
Kategoria D1+E zespół pojazdów złożony z pojazdu kategorii D1 i przyczepy zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) oraz przyczepy lub przyczep. Wymagany wiek w Polsce21 lat.
Kategoria D+E zespół pojazdów złożony z pojazdu z kategorii D i przyczepy zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lub przyczep – tylko w Polsce zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) oraz przyczepy lub przyczep. Wymagany wiek w Polsce 24 lata.
Kategoria T ciągnik rolniczy pojazd wolnobieżny (na przykład walec)zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego i przyczepy lub przyczep zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego (na przykład walca) i przyczepy lub przyczep pojazd z kategorii AM. Wymagany wiek 16 lat.
Egzamin państwowy można zdawać miesiąc przed uzyskaniem wymaganego wieku.
Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy musisz wcześniej ukończyć szkolenie przygotowujące do egzaminu państwowego w Word. Najlepszą opcją jest skorzystanie z oferty szkoły Premium Nauka Jazdy Ostrołęka. Szkoła prowadzi kursy na prawo jazdy oraz jazdy doszkalające w Ostrołęce.
Jak zostać kierowcą zawodowym kat C, C+E lub D?
Wczasy z prawem jazdy to również oferta dla osób chcących uzyskać uprawnienia kierowcy zawodowego. Praca kierowcy zawodowego związana jest z wykonywaniem przewozów drogowych różnego typu. Może dotyczyć zarówno prowadzenia samochodów ciężarowych, jak i autobusów. Praca ta może kojarzyć się z beztroskimi podróżami i ciekawymi przygodami, ale w rzeczywistości jest bardzo wymagająca.
Do podjęcia pracy w charakterze kierowcy zawodowego jest potrzebne prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Kierowanie samochodem ciężarowym wymaga prawa jazdy kategorii C a samochodem ciężarowym z przyczepą kategorii C+E, zaś do prowadzenia autobusów prawa jazdy z kategorią D lub D+E
Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych i pracy w charakterze kierowcy zawodowego. Kandydat na kierowcę zawodowego musi się też poddać się badaniom psychologicznym wykonanym przez uprawnionego psychologa transportu.
Samo zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów to jeszcze nie wszystko. Kandydaci na kierowców zawodowych są również zobowiązani do uzyskania kwalifikacji wstępnej (kod95) a jeśli od jej uzyskania upłynęło 5 lat, powinni ukończyć szkolenie okresowe. Co ważne, nie ma tu konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów – do odnowienia świadectwa kwalifikacji zawodowej wystarczy jedynie uczestnictwo w szkoleniach.
Procedura zdobywania prawa jazdy C, C+E . Krok po kroku:
- W pierwszej kolejności należy zacząć od wykonania badań lekarskich i psychologicznych oraz uzyskania orzeczeń o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu kierowcy.
- Z otrzymanymi orzeczeniami i zdjęciem należy się udać do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. W urzędzie trzeba złożyć wniosek o wydanie numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę)
- Po otrzymaniu numeru PKK skontaktuj się z nami w celu rozpoczęcia kursu.
- Po zakończeniu kursu możesz przystąpić do egzaminów organizowanych w WORD Ostrołęka lub w każdym innym w całej Polsce. Nie ma rejonizacji.
- Jeżeli chcesz być kierowcą to musisz przejść jeszcze kurs kwalifikacji wstępnej. Szkolenie zawodowe możesz robić w tym samym czasie co kurs na kat. C lub C+E
- Po zdaniu wszystkich egzaminów wystarczy udać się do Urzędu i wymienić prawo jazdy.
- Do pracy potrzeba Ci będzie jeszcze karta kierowcy.
Wszelkie informacje pod numerem telefonu 535-496-197 lub na stronie https://jazda.ostroleka.pl/wczasy-z-prawem-jazdy/
To może Cię zainteresować
-
Egzaminacyjne Hyundaie i20 już na ulicach Kielc. Zastąpiły czerwone toyoty yaris
-
85-latek jeździł bez prawa jazdy i pod wpływem alkoholu
-
Zostań zawodowym kierowcą – kurs na prawo jazdy kategorii C
-
Świętokrzyskie: Oblał egzamin na prawo jazdy, po czym… wsiadł do swojego auta i odjechał
-
Prawo.pl: Od soboty bez mandatu za brak dokumentów w aucie
Artykuł sponsorowany
Złote kolczyki – ponadczasowy wybór dla każdej kobiety
Opublikowano
1 dzień temu-
13 lipca 2025Autor
Artykuł sponsorowany
Złote kolczyki to jeden z tych elementów biżuterii, który od pokoleń pozostaje symbolem elegancji, klasy i dobrego smaku. Ich uniwersalny charakter sprawia, że doskonale komponują się zarówno z codziennymi stylizacjami, jak i z wieczorowymi kreacjami. W czasach zmieniających się trendów modowych kolczyki ze złota zachowują swoją niezmienną wartość i urok, stając się często rodzinną pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. (więcej…)
Artykuł sponsorowany
Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
Opublikowano
2 tygodnie temu-
3 lipca 2025Autor
Artykuł sponsorowany
W dzisiejszym biznesie dokładność jest kluczem do sukcesu. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw marża jest często niewielka. (więcej…)
Lifestyle
Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
Opublikowano
2 tygodnie temu-
3 lipca 2025Autor
Artykuł partnera
Bieganie w środku dnia, kiedy słońce praży jak opiekacz do tostów, może być zarówno błogim resetem, jak i przepisem na zjazd energetyczny rodem z filmu dokumentalnego o przetrwaniu. Z jednej strony – ruch, słońce, endorfiny, witamina D. Z drugiej – ryzyko przegrzania, odwodnienia i tego dziwnego uczucia, że człowiek już nie biegnie, tylko się topi. Nie każdy ma czas, żeby trenować o świcie czy wieczorem, więc dla wielu jedyną opcją zostaje bieg w samo południe. Sam nieraz wychodziłem wtedy, kiedy „nikt normalny by nie wyszedł” – i choć czasem kończyło się to satysfakcją, to bywały też momenty, że człowiek miał ochotę wejść do najbliższej fontanny i zostać tam na zawsze. (więcej…)
Lifestyle
Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
Opublikowano
2 tygodnie temu-
3 lipca 2025Autor
Artykuł sponsorowany
Wprowadzenie nowych zasad dotyczących badań prenatalnych w Polsce budzi wiele emocji. W ciągu pierwszego roku od ich wdrożenia zauważalny jest wyraźny wpływ na zdrowie kobiet. Organizacja systemu opieki zdrowotnej również uległa zmianom. (więcej…)
Lifestyle
Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
Opublikowano
2 tygodnie temu-
30 czerwca 2025Autor
Artykuł partnera
Wybór odpowiedniego sportu dla dziewczynki to jedna z najważniejszych decyzji, które mogą wpłynąć na jej całe życie. Aktywność fizyczna nie tylko kształtuje zdrowe nawyki, ale także buduje charakter i pewność siebie. Warto poznać różne opcje sportowe, aby znaleźć tę idealną dla młodej sportsmenki. (więcej…)
Lifestyle
Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
Opublikowano
2 tygodnie temu-
30 czerwca 2025Autor
Artykuł partnera
W dobie powszechnych połączeń zdalnych, aplikacji do pracy online, zdalnej pomocy technicznej i komunikatorów, zdalny dostęp do ekranu komputera stał się czymś codziennym. Niestety, nie zawsze odbywa się to za zgodą użytkownika. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują legalne mechanizmy systemowe, by potajemnie obserwować Twój ekran, sterować myszką lub przechwytywać dane na żywo. Co gorsza – wiele takich działań nie pozostawia widocznych śladów. (więcej…)
Najnowsze informacje


Złote kolczyki – ponadczasowy wybór dla każdej kobiety
Złote kolczyki to jeden z tych elementów biżuterii, który od pokoleń pozostaje symbolem elegancji, klasy i dobrego smaku. Ich uniwersalny charakter sprawia, że doskonale komponują się...


Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
W dzisiejszym biznesie dokładność jest kluczem do sukcesu. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw marża jest często niewielka.


Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Objawy, których nie można ignorować
Masz ból pleców, ograniczoną ruchomość lub przewlekłe napięcie mięśni? Sprawdź, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.


Rossmann: Z Amo’ya bądź dla siebie codziennie
Już jest – nowa, wyjątkowa marka, dostępna tylko w drogeriach Rossmann. Zachęca do traktowania swojego ciała z uwagą i czułością, do „bycia dla siebie codziennie”.


Jak działa ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach? Przebieg terapii
Nosisz się z zamiarem podjęcia terapii uzależnień? A może członek Twojej najbliższej rodziny zmaga się z nałogiem i chcesz mu pomóc? Wybierz dobry ośrodek leczenia uzależnień,...


Nadzieje Kielc 2025 przyznane. Zobacz do kogo trafiły nagrody
Za nami jubileuszowa, 30. edycja gali „Nadzieje Kielc”. To wyróżnienie dla młodych ludzi z pasją, ambicją i imponującymi osiągnięciami – w nauce, kulturze, sporcie i działalności...


Pacjent zaatakował pielęgniarza w kieleckim szpitalu. Poważne złamanie ręki
Agresywny incydent na SOR-ze


Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej świętowała 7. rocznicę powstania
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej (10 ŚBOT) po raz siódmy obchodziła swoje święto. Główne uroczystości odbyły się 10 czerwca w Parku Etnograficznym...


Industria Kielce z nowym partnerem. Od sezonu 2025/2026 w strojach adidas
Legenda polskiej piłki ręcznej łączy siły z adidas


Policja zlikwidowała plantację marihuany – zabezpieczono 2 kg suszu i 28 krzewów
Nielegalna uprawa konopi odkryta przez policję


Kazimierza Wielka z nową trasą rowerową! Są pieniądze na projekt „Rowerowe SPA VELO”
Świętokrzyskie inwestuje w turystykę rowerową – w latach 2025-2027 powstanie nowy odcinek ścieżki rowerowej w Kazimierzy Wielkiej, który połączy uzdrowiskowe atrakcje regionu.


Świętokrzyskie: 81-latek przygnieciony przez własny ciągnik [zdjęcia]
Do groźnego wypadku doszło w sobotę (7.06) na leśnym odcinku ul. Trójca w Zawichoście. 81-letni rolnik został przygnieciony przez wywrócony ciągnik Ursus, ale samodzielnie wydostał się spod...


Kielce szykują się do remontów ulic Piekoszowskiej i Kołłątaja
Miejski Zarząd Dróg wkrótce wybierze wykonawców prac, które mają poprawić stan nawierzchni dwóch ważnych arterii w mieście. Prace potrwają 120 dni...


Świętokrzyskie: Wycieczka zostawiła dziecko w toalecie restauracji… i odjechała
Szokujące zdarzenie w Sandomierzu: grupa wycieczkowa odjechała, zostawiając w toalecie pizzerii 7-letniego chłopca. Dzięki czujności właściciela lokalu dziecko zostało odnalezione, ale sytuacja budzi...


Radni Masłowa blokują utworzenie Centrum Historii Lotnictwa. „Jest wiele ważniejszych inwestycji…”
Po burzliwej sześciogodzinnej debacie radni gminy Masłów nie wyrazili zgody na zmianę wieloletniej prognozy finansowej, blokując budowę Centrum Historii Lotnictwa, nowej atrakcji regionu.


Kierowca zignorował zakaz jazdy i wiózł dzieci autokarem z pękniętą szybą! Interwencja policji w Sandomierzu
Policjanci z Sandomierza udaremnili niebezpieczny wyjazd 20 uczniów na wycieczkę szkolną. Kierowca autokaru, mimo wcześniejszego zakazu, zdecydował się jechać niesprawnym pojazdem.


Świętokrzyskie: Niewybuch w… podporach szopy
Podczas prac porządkowych na prywatnej posesji w Ludwinowie (gm. Małogoszcz) 46-letni mężczyzna odkrył cztery rakiety kalibru 210 mm pochodzące z czasów II Wojny Światowej....


Policja z Końskich ma swoją maskotkę. To Sierżant Kuc
Ponad 300 prac konkursowych, mnóstwo kreatywności i w końcu – zwycięzcy! Komenda Powiatowa Policji w Końskich ma już swoją oficjalną maskotkę, która będzie towarzyszyć funkcjonariuszom...


Urobus w Świętokrzyskiem: Bezpłatne badania urologiczne dla mężczyzn 45+
Mobilna pracownia urologiczna jeździ po regionie, oferując darmowe badania profilaktyczne. To szansa na wczesne wykrycie nowotworów i innych chorób układu moczowo-płciowego!


Skąd bierze się paliwo na kieleckich stacjach? Zajrzyj za kulisy logistyki Orlenu, BP i Shell
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi paliwo, które tankujesz na co dzień? Choć może się wydawać, że każda stacja dostaje paliwo prosto z rafinerii, rzeczywistość...


Schroniska młodzieżowe w Górach Świętokrzyskich – idealna baza dla turystów
Planujesz aktywny wypoczynek w regionie świętokrzyskim? Sprawdź ofertę komfortowych i niedrogich schronisk w Mąchocicach i Chęcinach!


Remont ul. Warszawskiej w Kielcach rusza już wkrótce! Co się zmieni i jakich utrudnień się spodziewać?
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach podpisał umowę na remont nakładkowy ul. Warszawskiej. Prace potrwają 120 dni i obejmą odcinek od ul. Turystycznej do ul. Jesionowej. Kierowcy zyskają nową,...


Rewolucja na placach zabaw w Kielcach! Trzy lokalizacje czekają na modernizację
Miasto Kielce rozpoczyna modernizację placów zabaw na Skwerze Brzezinki, ul. Giserskiej i ul. Różyckiego w ramach programu „Przyjazne Place Zabaw”. Nowe przestrzenie będą kolorowe, bezpieczne...


Politechnika Świętokrzyska świętuje 60-lecie
60 lat innowacji i kształcenia przyszłych inżynierów


Szkoła Rodzenia Vita w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka – przygotuj się do porodu i rodzicielstwa
Chcesz pewnie wejść w rolę rodzica? Szkoła Rodzenia Vita pomoże Ci przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem. Bez stresu, za to z profesjonalnym wsparciem położnych!
Z kraju i ze świata


Samoleczenie w Polsce: 55% obywateli radzi sobie z drobnymi dolegliwościami bez wizyty u lekarza
Polska jest liderem w UE pod względem samoleczenia – aż 55% pacjentów samodzielnie radzi sobie z łagodnymi objawami. Eksperci podkreślają, że odpowiedzialne samoleczenie odciąża system...


Polsce zabrakło mocy! Awaryjna dostawa prądu zza granicy! Czy grożą nam blackouty?
Poniedziałkowy wieczór (2 czerwca) przyniósł niepokojące sygnały – polski system energetyczny był na skraju wydolności. Słońce zaszło, wiatr ucichł, a elektrownie nie nadążały...


Rekordowy spadek ograniczeń prędkości na polskich kolejach. Pociągi punktualniejsze niż kiedykolwiek
Liczba ograniczeń na polskiej sieci kolejowej drastycznie spadła w ostatnich latach. W 2024 r. Polskie Linie Kolejowe S.A. odnotowały historyczny, 27-procentowy spadek, a do maja 2025 r....


Kanada w ogniu. Największa ewakuacja w historii – prawie 100 pożarów wymknęło się spod kontroli
Ponad 17 tysięcy osób ewakuowanych, setki pożarów i dramatyczna walka z żywiołem – Kanada mierzy się z jednym z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii. Władze ostrzegają...


Wakacyjne zmiany na kolei: nowe przystanki, krótsze czasy przejazdów
Od 15 czerwca podróżowanie pociągami stanie się szybsze i wygodniejsze. Wprowadzana korekta rozkładu jazdy przyniesie wiele zmian, w tym nowe przystanki, skrócone czasy...
Przeczytaj też


Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
Bieganie w środku dnia, kiedy słońce praży jak opiekacz do tostów, może być zarówno błogim resetem, jak i przepisem na zjazd energetyczny rodem z filmu...


Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
Wprowadzenie nowych zasad dotyczących badań prenatalnych w Polsce budzi wiele emocji. W ciągu pierwszego roku od ich wdrożenia zauważalny jest wyraźny wpływ na zdrowie...


Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
Wybór odpowiedniego sportu dla dziewczynki to jedna z najważniejszych decyzji, które mogą wpłynąć na jej całe życie. Aktywność fizyczna nie tylko kształtuje zdrowe nawyki, ale także...


Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
W dobie powszechnych połączeń zdalnych, aplikacji do pracy online, zdalnej pomocy technicznej i komunikatorów, zdalny dostęp do ekranu komputera stał się czymś codziennym. Niestety,...


Czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne zużywa dużo prądu?
Wielu opiekunów osób chorych, starszych lub z niepełnosprawnościami staje przed pytaniem: czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne nie podniesie znacząco rachunków za prąd? W czasach rosnących cen energii...


Jak zmienić pozycję chorego bez wysiłku fizycznego?
Zmienianie pozycji chorego w łóżku to codzienność setek tysięcy opiekunów w Polsce. Czasem robimy to intuicyjnie, czasem z trudem, obawiając się, że zrobimy krzywdę albo sobie, albo osobie,...


Jak dobrać rolety do aranżacji?
Wybór odpowiednich rolet to już nie tylko kwestia ochrony przed światłem i zapewnienia prywatności. W 2025 roku osłony okienne stają się istotnym elementem wystroju wnętrza, integrują...


Co to jest audyt SEO i kiedy warto go wykonać?
W dobie cyfrowej transformacji, obecność firmy w wyszukiwarce Google to nie luksus, a konieczność. SEO, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, pozwala osiągać lepszą widoczność...


Domowa apteczka seniora — co powinno się w niej znaleźć?
Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko występowania różnych schorzeń, dlatego warto zadbać o to, aby domowa apteczka seniora była odpowiednio wyposażona. To nie tylko kwestia...


Jaki kolor szminki najlepiej pasuje do blond włosów?
Wybór idealnej szminki dla blondynki to nie tylko kwestia gustu, ale głównie dopasowania kolorystycznego. Kluczowe jest rozróżnienie między ciepłymi a chłodnymi podtonami skóry – złociste...


Poduszka ortopedyczna – czy pomoże na problemy z kręgosłupem?
Sen uchodzi za najlepszy czas na regenerację organizmu – nie tylko dla mózgu, ale i dla układu ruchu. Niestety w praktyce wiele osób budzi się nie z poczuciem ulgi,...


Shopify w Polsce – przewodnik po popularnej platformie e-commerce
Platforma Shopify zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców, którzy szukają prostego sposobu na uruchomienie sklepu internetowego. W 2025 roku w Polsce działa już...


Rodzaje wód pitnych
Rodzaje wód pitnych – czym różni się woda artezyjska od mineralnej, źródlanej i stołowej?


JuraPark Bałtów z prestiżowym Godłem „Teraz Polska”! Turystyczna perła Świętokrzyskiego nagrodzona
Bałtowski Kompleks Turystyczny dołączył do elitarnego grona laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia w Polsce. Uroczysta gala w Belwederze potwierdziła wyjątkowość tego miejsca!


Świętokrzyskie: Filip Chajzer po dramatycznym wypadku na S7: „To był cud, że przeżyłem”
Filip Chajzer, znany dziennikarz i prezenter trafił do szpitala w Skarżysku-Kamiennej po groźnym wypadku motocyklowym. Sytuację opisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.


Katastrofa przy Dębie Bartku! Wichura złamała konar. Czy legendarny pomnik przyrody przetrwa?
Silny wiatr i ulewa spowodowały odłamanie spróchniałego konaru słynnego dębu. To kolejny taki incydent w jego długiej historii.


Aleksandra Kurzak gwiazdą XXXI Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
Festiwal z gwiazdą światowego formatu


Świętokrzyskie: Kibic z promilami wtargnął na mecz. Sąd wymierzył surową karę
32-latek z gminy Bodzechów w stanie upojenia alkoholowego przerwał mecz piłkarski. Teraz zapłaci wysoką grzywnę i nie wejdzie na stadion przez 2 lata.


Ponad 2 promile na hulajnodze elektrycznej! 31-latek stracił 2500 zł
Policjanci z Połańca zatrzymali nietrzeźwego użytkownika hulajnogi elektrycznej. Mandat był wysoki, ale konsekwencje mogły być znacznie poważniejsze.


Edukacja i zatrudnienie: Jak kieleckie uczelnie przygotowują studentów do rynku pracy
Współczesny rynek pracy wymaga od absolwentów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności i gotowości do adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.


Egzaminacyjne Hyundaie i20 już na ulicach Kielc. Zastąpiły czerwone toyoty yaris
Od 2 czerwca kandydaci na kierowców w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach będą zdawać praktyczny egzamin na prawo jazdy w nowych Hyundaiach i20. To efekt zakupu 25 nowoczesnych pojazdów,...
Popularne artykuły
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne zużywa dużo prądu?
-
Zdrowie2 tygodnie temu
Jak zmienić pozycję chorego bez wysiłku fizycznego?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
-
Artykuł sponsorowany2 tygodnie temu
Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
-
Artykuł sponsorowany1 dzień temu
Złote kolczyki – ponadczasowy wybór dla każdej kobiety