W wyniku pandemii koronawirusa co czwarty Polak już stracił pracę lub część wynagrodzenia. Wśród zatrudnionych na niepełny wymiar czasu, na umowę-zlecenie czy o dzieło problem dotyczy 64 proc. ankietowanych – wynika z badania BIG InfoMonitor.
Jednocześnie tylko część ma poduszkę finansową, która umożliwia im przetrwanie do trzech miesięcy. Dlatego też połowa Polaków zamierza oszczędzać na wydatkach, także tych podstawowych.
– Spytaliśmy Polaków, czego obawiają się w okresie pandemii – czy bardziej o zdrowie, czy o swoje finanse. Okazało się, że co dziesiąty bardziej boi się o to, że nie będzie miał za chwilę z czego żyć, niż o to, że się zarazi. Niemal połowa obawia się na równi problemów zdrowotnych i finansowych – mówi Halina Kochalska, ekspertka Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Poważne konsekwencje koronawirusa
Z badania przeprowadzonego pod koniec marca dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że koronawirus ma poważne konsekwencje dla naszych finansów. Blisko 40 proc. pracodawców przyznaje, że bierze pod uwagę zwolnienie lub ograniczenie pensji pracowników. Co szósty badany sygnalizował, że jego dochody już stopniały, a 7 proc. już straciło źródło utrzymania. Na problemy z utratą części lub całości dochodów skarżą się przede wszystkim zatrudnieni na umowę-zlecenie i o dzieło (64 proc.) oraz prowadzący działalność gospodarczą (75 proc.).
– Polacy już sygnalizują, że są zwalniani z pracy, niemal 20 proc. badanych mówiło o ograniczeniu obowiązków zawodowych, co przełożyło się na spadek wynagrodzenia. Nie są to opowieści bezpodstawne, bo przedsiębiorcy pytani o to, jak reagują na to, co się dzieje teraz w gospodarce, odpowiadają, że w tym roku – jeśli nie w tej chwili, to za chwilę – będą ograniczać wynagrodzenia, nie będą wypłacać pensji – podkreśla Halina Kochalska.
Kto ma największe obawy?
Największe obawy towarzyszą osobom, które nie mają odłożonych żadnych pieniędzy. Prawie co piąty badany podkreśla, że starczy mu oszczędności na kolejny miesiąc lub maksymalnie dwa. 15 proc. ankietowanych jest w stanie przeżyć do trzech miesięcy, a kolejne 10 proc. – do pół roku.
– Niewielkie oszczędności mają głównie pracownicy na umowach cywilnoprawnych, w większości zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin oraz, jak wskazują badania, osoby prowadzące działalność gospodarczą. To w tych dwóch grupach problemy finansowe są spotęgowane – wskazuje ekspertka BIG InfoMonitor.
Wśród osób pracujących na umowach cywilnoprawnych 40 proc. widzi przed sobą maksymalnie dwumiesięczne perspektywy. Wśród prowadzących działalność gospodarczą odsetek ten wynosi 30 proc.
Polacy planują oszczędności
Utrata lub ograniczenie dochodów sprawiły, że Polacy planują oszczędności. Pod koniec marca 30 proc. planowało ograniczyć większe wydatki, a 20 proc. chciało ciąć nawet te podstawowe.
– W drugim tygodniu kwietnia plany oszczędzania dotyczące wydatków zadeklarowało aż 60 proc. badanych. Widać, że Polacy zamierzają zacisnąć pasa, bo to, że ograniczenia się skończą, nie oznacza, że wrócimy do stanu, który panował w gospodarce przed ogłoszeniem stanu epidemii. Każdy już się z tym liczy. Jednak nasze ograniczenia wydatków dodatkowo będą napędzały kryzys w gospodarce, bo ona żywi się właśnie naszymi zakupami – zauważa Halina Kochalska.
Większość Polaków deklaruje, że mimo problemów finansowych nie zamierza przekładać żadnych zobowiązań finansowych na później. Jeśli jednak sytuacja miałaby ich do tego zmusić, co 10. wskazuje, że odłoży w czasie raty kredytów konsumpcyjnych, czynsz lub podatki.
– Najwięcej osób pomyślało o przełożeniu na później rat kredytów konsumpcyjnych. Jest to dobra opcja, bo banki oferują wakacje kredytowe. Zaznaczyłabym tu jedynie, by skorzystać z tych wakacji, zanim zaczniemy opóźniać spłaty rat, bo w przeciwnym razie to utrudnia rozmowę z bankiem – przypomina ekspertka.
Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że jeszcze przed wybuchem pandemii kłopoty z terminowym spłacaniem zobowiązań miało 2,8 mln osób, a ich łączne zaległości sięgały 79 mld zł.
Skracanie pszenicy ozimej to istotny element technologii uprawy, który pozwala ograniczyć ryzyko wylegania roślin, poprawić ich kondycję oraz zwiększyć potencjał plonowania. Prawidłowa regulacja pszenicy ma szczególne znaczenie w intensywnej produkcji roślinnej, gdzie wysokie nawożenie azotowe sprzyja nadmiernemu wzrostowi źdźbła. (więcej…)
Ślub to chwila pełna znaczeń. Dla wielu par to czas radości, wzruszeń i wdzięczności. Coraz częściej nowożeńcy chcą wyrazić ją w wyjątkowy sposób. Prezenty na ślub przybierają formę osobistych gestów – skierowanych do rodziców, świadków, druhen i gości. Eleganckie kosze prezentowe doskonale wpisują się w ten charakter. Są piękne, symboliczne i dopracowane w każdym szczególe. Sprawdź, dlaczego warto wybrać je jako upominek na ślub. (więcej…)
Wybór fotografa ślubnego to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujecie podczas planowania ślubu. To właśnie zdjęcia będą pamiątką, do której będziecie wracać przez lata, a odpowiednio uchwycone emocje, gesty i detale pozwolą Wam przeżywać ten wyjątkowy dzień na nowo. Dlatego warto poświęcić czas, by wybrać fotografa, który nie tylko spełni Wasze oczekiwania, ale także sprawi, że będziecie czuć się swobodnie i naturalnie przed obiektywem. (więcej…)
Polski przedsiębiorca ma dziś do wyboru wiele opcji w zakresie prowadzenia księgowości. Może zdecydować się na samodzielne rozliczenia, zatrudnienie księgowej na etat lub skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Ta ostatnia opcja jest często najkorzystniejsza – pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko błędów. Jak jednak wybrać biuro rachunkowe, które spełni oczekiwania? (więcej…)
Na rynku działa wiele firm oferujących usługę archiwizacji i niszczenia dokumentów. Wybór odpowiedniej nie jest łatwy, zwłaszcza dla osoby, która nie posiada wiedzy branżowej. Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, nawiązując współpracę z firmą outsourcingową. (więcej…)
W dobie wszechobecnych informacji i szybkiego dostępu do wiedzy, wiele osób wciąż wierzy w przestarzałe lub wręcz fałszywe twierdzenia dotyczące ludzkiej psychiki. Mity na temat psychologii i ludzkiego zachowania rozprzestrzeniają się z niesamowitą łatwością – powtarzane w filmach, mediach społecznościowych i codziennych rozmowach, stają się „prawdami”, którym trudno się przeciwstawić. Z jednej strony świadczą o naszej naturalnej ciekawości: chcemy wiedzieć, jak działa nasz umysł. Z drugiej – pokazują, jak często opieramy się na stereotypach, zamiast sięgać po rzetelną wiedzę. W tym artykule rozprawimy się z najbardziej rozpowszechnionymi mitami dotyczącymi psychologii i funkcjonowania ludzkiego mózgu. (więcej…)