Social media

Lifestyle

Groźne czynniki biologiczne w powietrzu – Zadbaj o bezpieczeństwo w Twoim miejscu pracy

Opublikowano

-

Szkodliwe czynniki biologiczne (SCB) to zagrożenie zarówno dla pracowników w miejscu pracy, jak i dla klientów firm, którzy pojawiają się w pomieszczeniach tych firm. Do tego dochodzą także inne zanieczyszczenia. W jaki sposób je wyeliminować?

Przez termin szkodliwe czynniki biologiczne należy rozumieć drobnoustroje, pasożyty, a także organizmy komórkowe i bezkomórkowe, które zdolne są do namnażania. Takich czynników może być bardzo wiele, a wszystkie one wywołują różne choroby i dolegliwości lub w inny sposób niekorzystnie wpływają na organizm. Do tego trzeba jeszcze dodać inne zanieczyszczenia w powietrzu na czele z pyłami PM 10, PM 2,5 i innymi. Należy również zauważyć, że w miejscu pracy na szkodliwe czynniki biologiczne narażeni są przede wszystkim pracownicy, ale także klienci firm. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw świadczących różne usługi (np. SPA, fryzjer).Zagrożenie szkodliwymi czynnikami biologicznymi w pracy

Niestety, w miejscu pracy ludzie są bardzo często narażeni na szkodliwe czynniki biologiczne. Można tu wymienić przede wszystkim ekspozycję na takie czynniki jak priony, wirusy, bakterie, grzyby, alergeny, pasożyty itp. Takich czynników jest ponad 150 tys. W rezultacie coraz częściej pojawiają się choroby i dolegliwości, które są ściśle związane z miejscem wykonywania pracy.

Już dziś w takich krajach jak Francja, Niemcy i inni członkowie tzw. Starej Unii co roku pojawia się około 2 tys. przypadków chorób zawodowych spowodowanych SCB, a prawie 3 mln pracowników jest narażonych na kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi (źródło: EU-OSHA – European Agency for Safety and Health at Work: Expert forecast on emerging biological risks related to occupational safety and health. European risk observatory report. Office for Official Publications of the European Communities, Luksemburg 2007).

Te oraz wiele innych danych pokazują, że zagrożenie SCB w miejscu pracy jest wręcz powszechne. Do tego nie można zapominać również o zanieczyszczeniu powietrza smogiem, który przenika również przecież do pomieszczeń.

Uważaj na bioaerozole!

W jakiej formie pojawiają się najczęściej szkodliwe czynniki biologiczne? Okazuje się, że większość takich czynników to bioaerozole. Tak nazywamy zawieszone w powietrzu cząstki pochodzenia biologicznego (średnica od ~0,02 do kilkuset μm). Ich droga przenoszenia ma charakter powietrzn kropelkowy lub powietrzno-pyłowy. Bioaerozole są bardzo niebezpieczne i łatwo przedostają się do organizmu, ponieważ mogą przeniknąć przez nos, jamę ustną, spojówki, a nawet przez naskórek.

Na bioaerozole ludzie są narażeni zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. W ostatnim przypadku ich głównym źródłem jest gleba, zbiorniki wodne i rośliny. Natomiast we wnętrzach często zależą o środowiska pracy. Ponadto źródłem bioaerozole mogą być ludzie i ich aktywność fizyczna. Stężenie bioaerozoli zależy od wielu czynników (np. strefa klimatyczna, mikroklimat, czynności wykonywane w pomieszczeniu itd.).Zagrożenie SCB dla pracowników i klientów

To, ile aerozoli przeniknie do dróg oddechowych, zależy tego, jak duże są cząstki, jaki mają rozmiar, jaki jest ich skład chemiczny, reaktywność itd. Do tego dochodzą jeszcze czynniki indywidualne jak  sposób oddychania, głębokość wdechów itp. Stopień zagrożenia SCB zależy tak naprawdę od środowiska i charakteru pracy. Przy czym należy pamiętać, że nawet praca, która nie prowadzi do kontaktu z biologicznym czynnikiem, może przyczyniać do dużej emisji takich czynników.

Tymczasem  według Kodeksu pracy każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom  bezpiecznego i czystego środowiska pracy. Leży to również w jego interesie, ponieważ w ten sposób ogranicza absencje pracowników spowodowane chorobami. Do tego w miejscach, gdzie świadczone są różne usługi na SCB, ale i na inne zanieczyszczenia powietrza, są narażeni także klienci. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Jak wyeliminować zanieczyszczenie powietrza?

Można korzystać z różnych rozwiązań, aby wyeliminować zanieczyszczenia z powietrza. Nie wszystkie jednak są efektywne. Najlepiej użyć do tego jonizatora powietrza i generatora wodoru. Dziś można bez problemu nabyć takie urządzenia jako 2w1 (np. Ion System Plasma). Wodór to bardzo silny antyoksydant, a do tego jego cząsteczka jest na tyle mała, że bardzo łatwo i szybko przenika do  komórek. Wodór ma działanie selektywne, a więc neutralizuje tylko toksyczne wodne rodnik, reguluje  homeostazę, a do tego wpływa pozytywnie na wiele schorzeń.

Tego rodzaju urządzenia wytwarzają również jony ujemne, które razem z wodorem eliminują wiele dolegliwości. Przytaczany w przykładzie Ion System Plasma wytwarza zjonizowano-wodorową bryzę. Tym różni się od zwykłego jonizatora powietrza, że wzbogaca to powietrze o jony ujemne nasycone wodorem. Dzięki temu łączona jest funkcja oczyszczania powietrza i wspomagania organizmu. Tego rodzaju urządzenia produkują jony, które długo utrzymują się w powietrzu, zapewniają długotrwałe oczyszczanie i eliminują pyłki oraz biologiczne zagrożenie.Co mówią badania?

Jak skuteczny jest Ion System Plasma? Na ten temat przeprowadzono badania w pomieszczeniach, a do pomiarów wykorzystano licznik jonów w powietrzu AIC2AlphaLab Inc. i miernik parametrów jakości powietrza BRV-smart. Okazało się, że na wysokości 20 cm ilość jonów ujemnych bez użycia generatora wahała się od 60 do 510 ION/cm3, a z użyciem Ion System Plasma – od 6780 do 53230 ION/cm3. Natomiast na wysokości 1,8 m bez generatora wykryto jony ujemne w ilości od 130 do 790 ION/cm3.

Gdy został włączony generator plazmy, ilość jonów wahała się od 7890 do 32640 ION/cm3. Generator plazmy radził sobie także skutecznie z zanieczyszczeniem powietrza. Ilość pyłu PM 2.5 na wysokości 1,8 m przed włączeniem generatora wynosiła od 10 do 14 µg/m3, a po włączeniu generatora plazmy – od 6 do 9 µg/m3. Podobnie było w przypadku PM 10. Natomiast zawartość lotnych związków organicznych bez włączonego generatora wynosiła od 0,42 do 1,09 mg/m3, a po uruchomieniu urządzenia – od 0,20 do 0,32 mg/m3. Łatwo zatem zauważyć różnice.

Narażenie na szkodliwe czynniki biologiczne oraz inne zanieczyszczenia w powietrzu są powszechne w miejscach pracy. Wywołują do tego bardzo niekorzystne skutki zdrowotne. Aby je wyeliminować, należy używać nowoczesnych rozwiązań, które skutecznie oczyszczają powietrze, a przy okazji wpływają korzystnie na ludzki organizm, czego przykładem jest połączenie jonizatora powietrza z generatorem wodoru.

Symec Consulting
Zamów plazmowy jonizator powietrza do swojego biura tutaj

 

Wiadomości z regionu

Świętokrzyskie: Wilk padł ofiarą kłusowników. Zwierzę miało na szyi pętle ze stalowej linki

Opublikowano

-

fot. facebook / Nadleśnictwo Daleszyce

Drastyczne odkrycie w lesie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Jeden z leśniczych dostał informacje o znalezieniu martwego wilka. Na szyi zwierzęcia była pętla ze stalowej linki. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Jak funkcjonalnie i tanio urządzić mieszkanie?

Opublikowano

-

Czy meble muszą być drogie? Akcesoria do dekoracji oraz stylowe meble wiele osób mogą przyprawić o zawrót głowy, ale ich ceny… Często również. Czy jednak naprawdę nie ma sposobów na to, aby urządzić tanio, stylowo oraz funkcjonalne mieszkanie? Oczywiście, że są. Zapraszamy do artykułu, w którym doradzamy jak ekonomicznie i bardzo elegancko budować stylizacje w salonie, kuchni czy sypialni. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Lubisz grać na PC? Płacisz za to 50 zł miesięcznie!

Opublikowano

-

Okazuje się, że granie na komputerze zostawia za sobą spory rachunek za prąd. Ciężko przyznać, że tak z pozoru niewielki i cichy sprzęt, może generować tak olbrzymie koszty. A jednak! Czy wiesz, że 4 godziny grania na średniej klasie sprzęcie będzie kosztować Cię po miesiącu ponad 50 złotych? To cena dobrej gry, nieprawdaż? Sprawdźmy, z czego wynika na kalkulacja. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Marketing szeptany – co warto wiedzieć?

Opublikowano

-

Marketing ma wiele form i rodzajów. Jedną z nich jest marketing szeptany, który istnieje już od wielu lat. Przez ten czas zmieniał się, ale nadal jest jednym z ważnych elementów szeroko pojętej działalności promocyjnej. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Jakie klocki hamulcowe, czy jakość ma znaczenie?

Opublikowano

-

Układ hamulcowy stanowi w naszych samochodach jeden z najważniejszych elementów. To właśnie od poprawności działania układu hamulcowego zależy nasze bezpieczeństwo na drogach. Tak ważny podzespół w naszych pojazdach powinien być często kontrolowany z bardzo prozaicznego powodu – pewne elementy układu hamulcowego jak na przykład klocki hamulcowe szybko się zużywają. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Jak oszczędzać na zakupach w Internecie?

Opublikowano

-

Zakupy przez Internet zyskują coraz większą popularność. Kupowanie produktów w sklepach internetowych czy na portalach aukcyjnych pozwala kupować ulubione produkty bez wychodzenia z domu. Nie można zapominać jednak o tym, że nie każdy sprzedawca jest uczciwy, a oferty, które z pozoru wydają się atrakcyjne, nie mają nic wspólnego z oszczędzaniem. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc2 godziny temu

Kielce pomogą dojechać na szczepienie. Działa już specjalna miejska infolinia

Urząd Miasta Kielce zapowiada możliwość skorzystania z dowozu do punktów szczepień przeciwko wirusowi.

Wiadomości z Kielc4 godziny temu

Sanepid w obstawie Policji kontrolował restaurację na Czarnowie. Chodzi o bistro otwarte mimo obostrzeń

Pracownicy Sanepidu w obstawie Policji kontrolowali we wtorkowe przedpołudnie restaurację Family Bistro na kieleckim Czarnowie. Lokal w poniedziałek zapowiedział pełne...

Policja21 godzin temu

Świętokrzyskie: Tajemnicza śmierć na stacji paliw. Nie żyje 58-letni mężczyzna

Tragedia na jednej ze stacji paliw w Sobkowie w powiecie jędrzejowskim. W toalecie znalezione zostało ciało 58-letniego mężczyzny. Makabrycznego odkrycia...

Wiadomości z regionu22 godziny temu

Świętokrzyskie: Wilk padł ofiarą kłusowników. Zwierzę miało na szyi pętle ze stalowej linki

Drastyczne odkrycie w lesie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Jeden z leśniczych dostał informacje o znalezieniu martwego wilka. Na szyi zwierzęcia...

Wiadomości z Kielc22 godziny temu

Kieleckie Bistro otworzyło się mimo rządowych obostrzeń. Klienci mogą zjeść przy stoliku

„Informujemy iż od dzisiaj jesteśmy już otwarciu” – ogłosiło w poniedziałek Bistro Family na kieleckim Czarnowie. Lokal poinformował, że wróciła...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Kielecka Kadzielnia w śmieciach. Radni przedstawiają pomysły na uporządkowanie miasta

Zdjęcie zaśmieconego parkingu przed kielecką Kadzielnią zamieścił na swoim profilu na facebooku radny Marcin Chłodnicki. Zaznaczył, że w tej sprawie...

Wiadomości z regionu1 dzień temu

„Pomagamy jak umiemy kobietom”. Rossmann ruszył z kolejną edycją swojej akcji pomocowej

Sieć drogerii Rossmann rusza z kolejną edycją swojej sztandarowej akcji pomocowej „Pomagamy jak umiemy kobietom”.

Polityka2 dni temu

Świętokrzyskie: Jarosław Kaczyński na mszy o… Amber Gold. Społecznicy piszą do sanepidu w sprawie dystansu społecznego w kościele

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wziął udział we mszy świętej w w Starachowicach, w rocznicę śmierci jego matki Jadwigi Kaczyńskiej. Jego...

Polityka2 dni temu

„Kielce solidarne z Sędziami”. Przeciwnicy polityki PiS będą protestować przed Sądem Okręgowym

W poniedziałek (18 stycznia) przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbędzie się kolejny protest w obronie wolnych sądów. Manifestację organizuje Komitet...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Trwa zbiórka darów dla pacjentów chorych na COVID-19 leczonych w szpitalu wojewódzkim

Wciąż potrzebna jest pomoc dla chorych na COVID-19, przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Do Domu Środowisk Twórczych przy...

Policja3 dni temu

Kielce: Policyjny pościg z finałem na ogrodzeniu posesji. Kierowca miał zakaz prowadzenia pojazdów

Policjanci z Komendy Miejskiej w Kielcach po pościgu zatrzymali 29-latka, który na ulicy Ściegiennego podjął próbę ucieczki przed kontrolą drogową....

Wiadomości z regionu3 dni temu

Lekarze ze szpitala na Czarnowie ostrzegają: wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne

Wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne. Każdego roku do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiają pacjenci w stanie hipotermii. Nie...

Policja3 dni temu

Radiowozem w 20 minut ze Skarżyska do Kielc. Rodząca kobieta w porę trafiła do szpitala

Bardzo nietypową interwencję przeprowadzili policjanci skarżyskiej drogówki. Z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych wieźli do szpitala w Kielcach rodzącą bliźniaki...

Drogi i komunikacja3 dni temu

ZTM wprowadził istotne zmiany na trzech liniach. I już zapowiada następne

W sobotę (16 stycznia) wprowadzony został kolejny etap zmian w komunikacji miejskiej w Kielcach. Tym razem objął trzy linie autobusowe:...

Polityka3 dni temu

Świętokrzyskie: Radny PiS z zarzutami. Podczas domowej awantury zaatakował policjanta

Miejski radny Prawa i Sprawiedliwości w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednocześnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, usłyszał zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności...

Polityka4 dni temu

Radny PO zawiesił członkostwo w partii. Media ujawniły, że zaszczepił się na covid-19, choć nie jest medykiem

Kielecki radny Karol Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej zawiesił swoje członkostwo w partii. Zrobił to po tym jak media ujawniły, że...

Prokuratura4 dni temu

Świętokrzyskie: Zabójstwo w więzieniu. Jeden z osadzonych zaatakował kolegę

Dramatyczne sceny w Zakładzie Karnym w Pińczowskie. 72-letni osadzony zaatakował jednego ze swoich kolegów, z którym przebywał na oddziale szpitalnym.

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Szpital na Czarnowie wykonuje odpłatne testy na przeciwciała. Wiemy ile kosztują

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wykonuje testy, które wykażą czy w organizmie osoby, która mogła mieć kontakt z wirusem SARS...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Energetycy wyłączą prąd. Przerwy w dostawie energii w Kielcach i okolicach [HARMONOGRAM]

PGE Dystrybucja przedstawiło nowy harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń...

Policja5 dni temu

Świętokrzyskie: 63-latek zagroził sąsiadce, że ją zabije. Potem padły strzały…

Policjanci z Komisariatu Policji w Radoszycach w powiecie koneckim zatrzymali 63-latka, który w miniony wtorek groził pozbawieniem życia jednej z...

Drogi i komunikacja5 dni temu

Akcja „Zima” w pełni. Kieleckie ulice odśnieżane są według trzech kategorii [WIDEO, WYKAZ ULIC]

Ponad 20 pługopiaskarek patroluje od kilkudziesięciu godzin kieleckie ulice odśnieżając oraz posypując jezdnie mieszanką piasku i soli – informuje Urząd...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Świętokrzyskie: Zuchwała kradzież jedliny. Mnóstwo ogołoconych drzew w lesie [ZDJĘCIA]

Do dwóch zuchwałych kradzieży stroiszu jodłowego doszło na początku roku na terenie Nadleśnictwa Barycz w powiecie koneckim w województwie świętokrzyskim.

Turystyka5 dni temu

Świętokrzyski Park Narodowy wprowadził całoroczne opłaty za wstęp na szlaki. Dotychczas pobierane były tylko latem

Świętokrzyski Park Narodowy wprowadził całoroczne opłaty za wstęp na szlaki. Dotychczas bilety trzeba było kupować w okresie od kwietnia.

Drogi i komunikacja6 dni temu

Straż Miejska zabrała się za busiarzy blokujących zatoki autobusowe. Założyła im blokady [ZDJĘCIA]

Straż Miejska w Kielcach nakłada kary na kierowców busów, którzy blokują zatoki autobusowe. Prywatni przewoźnicy mogą zatrzymać na przystankach tylko...

Dzieje się6 dni temu

Rocznica śmierci prezydenta Gdańska. Na kieleckim Rynku zapłonie serce ze świec

W czwartek (14 stycznia) na kieleckim Rynku ułożone zostanie serce ze świec. Wydarzenie zostanie zorganizowane w związku z drugą rocznicę...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Nie ustają apele o oddawanie osocza. W Kielcach niektórzy ozdrowieńcy oddali je kilkukrotnie

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach nadal apeluje do osób, które przechorowały covid-19 o oddawanie osocza. Jak na razie...

Drogi i komunikacja1 tydzień temu

ZTM zapowiada kolejne zmiany. Od 16 stycznia nowa trasa trzech linii autobusowych

W sobotę (16 stycznia) wprowadzony będzie kolejny etap zmian w komunikacji miejskiej w Kielcach. Tym razem obejmie trzy linie autobusowe:...

Polityka1 tydzień temu

Świętokrzyski poseł PiS wśród autorów ustawy znoszącej prawo do odmowy przyjęcia mandatu

Świętokrzyski poseł PiS Krzysztof Lipiec jest jednym z wnioskodawców projektu ustawy, która ma znieść prawo do odmowy przyjęcia mandatu. W...

Nauka i oświata1 tydzień temu

Kielce pominięte przez Ministerstwo Sportu. Nie będzie pieniędzy na inwestycję przy liceum Żeromskiego

Miasto Kielce nie otrzyma dofinansowania z Ministerstwa Sportu na budowę nowej hali sportowej przy liceum imienia Żeromskiego. Wniosek o wsparcie...

Policja1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Nastolatki uciekły z ośrodka wychowawczego. Szukając autostopa trafiły na… policjanta

Niespodziewany finał miała ucieczka dwóch nastolatek z jednego z młodzieżowych ośrodków wychowawczych w województwie świętokrzyskim. Dziewczyny chciały udać się do...

Nauka i oświata1 tydzień temu

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 27 ma nową nawierzchnię [ZDJĘCIA, WIDEO]

Boisko do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach ma nową nawierzchnię. O jej wymianie Urząd Miasta zdecydował...

Straż miejska1 tydzień temu

Straż Miejska w Kielcach rozpoczęła kontrole z użyciem drona antysmogowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Straż Miejska w Kielcach przeprowadziła już pierwsze kontrole z wykorzystaniem specjalistycznego drona antysmogowego. Urządzenie wyposażone jest w stację pomiarową do...

Policja1 tydzień temu

Policyjny pościg zakończony staranowaniem radiowozu i pożarem. Kierowca nie żyje!

Dramatyczne sceny rozegrały się w piątek (8 stycznia) późnym wieczorem na pograniczu województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Policjanci ścigali samochód osobowy,...

Popularne artykuły