Zbliża się lato, a co za tym idzie, coraz więcej z nas będzie poszukiwało coraz to nowych i oryginalnych możliwości na to, by spędzić aktywnie czas. Z racji tego, że w zdecydowanej większości wybieramy się nad morze lub nawet nad mniejsze zbiorniki wodne, idealną opcją wydają się być sporty wodne. Oczywiście miłośnicy adrenaliny nie zadowolą się zwykłym pływaniem kajakiem. Poszukują oni bowiem czegoś, co zapewni im niezapomniane doznania. Wobec tego, alternatywnym rozwiązaniem wydaje się być windsurfing. Jednak czym on jest i jak zacząć z nim swoją przygodę?
Czym jest windsurfing?
Nie da się ukryć, że większość z nas słyszała o windsurfingu w kontekście amerykańskich seriali młodzieżowych, gdzie akcja toczy się na słonecznym i gorącym wybrzeżu Kalifornii. Jednakże sport ten cieszy się ogromną popularnością również w Europie, choć w naszym kraju jeszcze tak tego nie widać. Tak więc czym jest ten słynny windsurfing? Otóż warto zacząć od tego, że od 1984 roku figuruje on jako dyscyplina olimpijska. Można powiedzieć, że sport ten poniekąd przypomina żeglugę jachtową. Zawodnicy mają bowiem do dyspozycji deskę o wyporności około 60-70 litrów, a także i maszt. Windsurfer utrzymuje się na tej desce w pozycji pionowej, jednocześnie operując żaglem. Musi on bowiem ustawiać go w ten sposób, by wiejący wiatr nadał desce kierunek i szybkość. Dodatkowo konieczne jest utrzymanie odpowiedniego balansu ciała, gdyż w ten sposób również można kontrolować deskę i kierować nią na odpowiedni tor.
Jak nauczyć się windsurfingu?
Nauka windsurfingu tak naprawdę nie jest zbyt skomplikowana, o ile tylko mamy odpowiednia cierpliwość i jesteśmy wstanie dość szybko opanować podstawy. Kolejna kwestią jest to, czy zdecydujemy się na naukę samodzielną, czy być może pod okiem doświadczonego instruktora. To pierwsze rozwiązanie będzie dla nas z pewnością o wiele bardziej czasochłonne. Z kolei amatorzy bardzo szybko pod okiem instruktora, są wstanie samodzielnie wypływać na desce już po kilku godzinach rzetelnej nauki. Warto zauważyć, że jeśli zdecydujemy się na przyspieszony kurs, to musimy przebrnąć przez część teoretyczną. Być może nie należy ona do najzabawniejszych i najbardziej porywających, jednak pozwoli nam zrozumieć podstawy odnośnie kierowania deską i balansowania ciałem. Dopiero wtedy będzie można swobodnie przejść do części praktycznej.
Początki to przede wszystkim zaznajomienie się z deską, jej wymiarami, a także podnoszeniem i kierowaniem żagla. Następnie uczestnicy kursu mogą spróbować swoich sił na otwartym zbiorniku- na początku dość blisko brzegu, zaś później samodzielnie mogą już wypływać na nieco szersze wody. Zwykle po kilku próbach, można osiągnąć całkiem dobry poziom. Najważniejsze jest jednak to, by się nie poddawać w momencie, kiedy zaliczymy spektakularny upadek do wody. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza.
Czy windsurfing jest trudny?
Czy windsurfing jest trudny? Otóż na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od naszego podejścia, a także od naszej koordynacji ruchowej. Wiele osób, które już opanowały podstawowe umiejętności jasno zaznacza, że przygoda z windsurfingiem była dla nich niezwykle prosta, a także wyjątkowo przyjemna. Z pewnością zaliczymy upadki do wody i z pewnością poczujemy się po nich nieco zniechęceni. Jednocześnie warto dać sobie czas i podejść do tego z odpowiednim dystansem. Windsurfing nie jest tak trudny, by nie dało się go nauczyć, a może dostarczyć nam wiele świetnej zabawy podczas urlopu nad wodą.
Autor artykułu
Publikacja powstała przy współpracy ze sklepem internetowym EASY-surfshop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfing |
Czytaj też:
> Szkoła windsurfingu FunSurf – odkryj w sobie nową pasję