Uzdatnianie wody jest procesem, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia i niepożądane substancje z wody, aby była ona bezpieczna do picia, gotowania, kąpieli oraz innych zastosowań domowych i przemysłowych. Dla wody pobieranej z własnej studni uzdatnianie wody jest zazwyczaj niezbędnym procesem ze względu na ilość występujących zanieczyszczeń. W przypadku wody dostarczanej z sieci wodociągowej proces uzdatniania wykonuje przedsiębiorstwo dostarczające wodę. Jednak również w takim przypadku występuje konieczność poprawy jakości wody, choćby ze względu na jej wtórne zanieczyszczenie w sieci wodociągowej lub instalacji budynku.
Istnieje wiele zalet uzdatniania wody, które można podzielić na korzyści zdrowotne, środowiskowe i ekonomiczne.
Zdrowotne korzyści uzdatniania wody
- Oczyszczanie wody ze szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Uzdatnianie wody usuwa toksyczne oraz szkodliwe substancje chemiczne, takie jak metale ciężkie (np. ołów, rtęć), pestycydy, związki azotu i inne zanieczyszczenia przemysłowe.
- Usuwanie patogenów z wody. Uzdatnianie wody usuwa bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy, które mogą powodować wiele chorób zakaźnych
- Poprawa smaku i zapachu. Uzdatnianie wody pozwala oczyścić wodę z zanieczyszczeń, które pogarszają smak i zapach wody, co sprawia, że w wielu przypadkach jest ona nieprzyjemna, a nawet niezdatna do użycia.
Ekonomiczne korzyści uzdatniania wody
- Oczyszczanie wody z wielu uciążliwych zanieczyszczeń. Procesy stosowane przy uzdatnianiu wody usuwają z niej wiele związków powodujących uciążliwe osady m.in. żelazo, mangan, twardość wody. Eliminacja tego typu zanieczyszczeń zmniejsza koszty eksploatacji budynku związane z ich czyszczeniem, oraz minimalizuje nieprzewidziane koszty związane z awariami infrastruktury technicznej budynku. Są to realne oszczędności finansowe, oraz oszczędność bezcennego czasu.
- Oszczędności dla gospodarstw domowych. Lepsza jakość wody w kuchni oznacza mniejszą potrzebę, a nawet całkowitą rezygnację z kupowania wody butelkowanej
Ekologiczne korzyści uzdatniania wody
- Ochrona środowiska naturalnego. Poprawa jakości wody pitnej umożliwia rezygnację z zakupu wody butelkowanej, a to bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości odpadów plastikowych, oraz eliminuje koszty środowiskowe związane z ich eliminacją, oraz transportem.
Jaki filtr do uzdatniania wody jest najlepszy?
Występuje wiele rozwiązań filtrów do uzdatniania wody, których podział zależy od przeznaczenia oraz od źródła dostarczającego wodę do budynku (woda wodociągowa lub z własnej studni). W przypadku wody z własnej studni np. głębinowej warto przed doborem filtrów wykonać laboratoryjne badania wody, które określą ilość oraz skalę występujących w wodzie zanieczyszczeń.
Z dostępnych rozwiązań do uzdatniania wody najczęściej wykorzystywane są:
- Filtracja mechaniczna. Filtry tego typu służą do usuwania z wody zanieczyszczeń nierozpuszczalnych typu rdza, piasek cząstki uszczelnień. Stosowane są rozwiązania w postaci tzw. filtrów narurowych do wody na wymienne wkłady lub filtrów w kolumnach z wypełnieniem filtrującym.
- Wymiana jonowa. Proces polegający na usuwaniu z wody niepożądanych jonów z równoczesną ich podmianą na inne jony o mniej uciążliwych właściwościach. Jest to proces wykorzystywany głównie zmiękczaniu wody, podczas którego usuwane są z niej jony odpowiedzialna za powstawanie uciążliwych osadów z kamienia.
- Odżelazianie wody na złożach katalitycznych. Rozwiązanie stosowane głównie na wodzie dostarczanej z własnej studni. Wykorzystuje filtry wody usuwające żelazo oraz mangan, a także często siarkowodór zawarte w wodzie. Tego typu odżelaziacze wody wykorzystują tzw. złoża katalityczne charakteryzujące się bardzo dobrą skutecznością w usuwaniu żelaza i manganu. Występują rozwiązania płukane tylko wodą lub regenerowane utleniaczami.
- Sorbcja, czyli chemiczne wiązanie zanieczyszczeń na powierzchni złóż filtrujących. Tego typu metoda jest wyjątkowo skuteczne przy usuwaniu zanieczyszczeń organicznych lub metali ciężkich na filtrach wody zawierających węgiel aktywny oraz jonu amonowego na złożach zawierających zeolit.
- Procesy membranowe. Układy filtrów wody wykorzystujące proces odwróconej osmozy lub ultrafiltracji. Są to wyjątkowo skuteczne procesy w usuwaniu z wody wszelkich zanieczyszczeń, dlatego bardzo dobrze się sprawdzają w oczyszczaniu wody do picia. W przypadku filtrów odwróconej osmozy należy pamiętać o konieczności ponownego nasycenia wody w niezbędne dla organizmu minerały poprzez zastosowanie tzw. mineralizatora.
- Dezynfekcja, czyli usuwanie z wody mikroorganizmów typu bakterie, wirusy, grzyby. W budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się dezynfekcję poprzez chlorowanie wody lub jak dezynfekcję działającą lokalnie – lampy UV.
Jak widać występuje wiele możliwych rozwiązań uzdatniania wody, a tylko poprawny dobór zapewni odpowiednią skuteczność pracy urządzenia, jakimi są filtry do wody. Dlatego dobór i montaż warto zlecić firmie, której główna specjalizacja to montaż filtrów wody. Poprawnie dobrane i zamontowane filtry wody będą służyły z oczekiwaną skutecznością, bezawaryjnie przez wiele lat.
Czytaj też:
> Uzdatnianie wody – sprawdź dlaczego jest ważne