Tapeta z kamienia? Brzmi jak coś fantastycznego, ale to jest właśnie fornir kamienny. Produkowany w Polsce, dostępny od ręki. To jeden z coraz popularniejszych materiałów wykończeniowych. Być może nadszedł czas, aby zagościł i w Twoim domu. Przeczytaj, jakie są zalety forniru. Sprawdź, jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz. Wszystko znajdziesz poniżej 🙂
Zalety forniru kamiennego
Zacznijmy od trwałości. Mianowicie fornir kamienny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne w bardzo dużym zakresie. W gruncie rzeczy zwykłe płyty ceramiczne nie mogą się z nim równać. Chodzi o właściwości kamienia naturalnego, który jest podstawą produkcji forniru. Pomimo obróbki cieplnej materiał ów zachowuje swoje cechy fizyczne. W związku z tym nie zaszkodzą mu nawet trudne warunki atmosferyczne.
Inną zaletą forniru kamiennego jest jego elastyczność. To dlatego nazywa się go czasem kamieniem na rolce. Choć wydaje się to abstrakcyjne, fornir jest tak elastyczny, że można go zwijać bez szkody dla estetyki kamienia. To również ma niebagatelny wpływ na transport oraz nakładanie – jest łatwe.
Łatwy montaż forniru jest możliwy również ze względu na lekkość. Mimo że mówimy tu o kamieniu, metr kwadratowy to zaledwie… 1 kilogram. Tylko średnio waży ten materiał, co jeszcze bardziej wpływa na jego użyteczność. A ile kosztuje fornir kamienny?
Ano właśnie, cena. Jest mniejsza niż niektóre płytki ceramiczne. Tak jest, estetyczny kamień na ścianę nie musi zaraz kosztować fortuny. Dzięki temu ten unikalny materiał wykończeniowy jest tak popularny wśród dekoratorów wnętrz. Zapewnia nowoczesne piękno i niską cenę zarazem. Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź graniteks.pl/c/fornir-kamienny.
Pomysły na fornir kamienny w domu
Tak, forniry kamienne są wyjątkowe. Sprawdźmy teraz, jak je możesz wykorzystać. Oto kilka praktycznych inspiracji.
Fornir kamienny w łazience
Kamienne wykończenie łazienki to marzenie wielu z nas. Taka estetyka przyciąga uwagę i pozwala nam poczuć się jak w luksusowym hotelu. Polskie tapety kamienne często wykorzystują biały marmur. Ściany pokryte takim fornirem przywodzą na myśl włoskie rezydencje, a czarna podłoga i równie czarne umeblowanie łazienki stworzą efekt kontrastu. Połączyć to z oświetleniem w stylu glamour i gotowe. Oto przepis na luksus za niewielkie pieniądze.
Rustykalne wykończenie kominka
Lekki i elastyczny fornir pozwala na montaż nawet w trudno dostępnych miejscach. Skomplikowany kształt kominka nie stanowi więc przeszkody. W związku z tym nie ma co się męczyć z płytkami. Fornir kamienny piaskowy to doskonała alternatywa. Jako że można go kupować w rolkach, pojedyncze połacie materiału mogą być dość spore, większe niż człowiek. Oznacza to, że Twój kominek może sprawiać wrażenie, jakby został wykuty z jednej bryły piaskowca. Takie rozwiązanie aż się prosi o wykorzystanie w rustykalnym domu. Czyż to nie interesujące?
Elewacja z kamienia naturalnego
Fornir kamienny, ze względu na swoje właściwości, nadaje się do stosowania na zewnątrz. W związku z tym możesz bez przeszkód obłożyć nim ścianę na balkonie. Naturalny kamień podkreśli jego walory w takim samym stopniu jak na tarasie, dajmy na to. Elastyczne warstwy forniru można kłaść całymi połaciami, więc elewacja stworzy efekt jednolitej całości. Zupełnie jak w przypadku kominków. Wykorzystanie mebli ogrodowych z drewna tymczasem pozwoli Ci stworzyć bardzo zgrabne połączenie, które dodatkowo mogą podkreślić rośliny tarasowe.
Montaż forniru na ścianie
Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, fornir kamienny jest łatwy w montażu. Wystarczy go trochę podgrzać, aby cienki rulon nabrał elastyczności. Reszta to rzecz równie prosta co w przypadku normalnej tapety klejonej do czystego podłoża. Ważne jest jednak to, aby kupić odpowiedni klej. Nie może to być zwykły produkt. Tapeta kamienna ma pewne wymagania, dlatego trzeba się upewnić, że kupiony klej jest przeznaczony do nakładania forniru.
Eksperci zalecają również pozostawienie niewielkiej przerwy między warstwami forniru kamiennego. Rzecz w tym, że bez tego z czasem materiał może się odkształcić. A czy można ciąć fornir? Oczywiście. Choć nożyczki do tego się nie nadają, proste narzędzia mechaniczne bez problemu pozwolą przyciąć kamienny fornir w dowolnym kształcie.
Czy fornir powstaje z kamienia naturalnego?
Powyższe może wydawać się niemożliwe. Ktoś mógłby nawet powiedzieć, że to kamień tylko z nazwy. Nic bardziej mylnego. Otóż fornir kamienny rzeczywiście powstaje z łupka, marmuru czy piaskowca. Są one tworzywem, które ulega podgrzaniu w wysokiej temperaturze. Dzięki temu kamień się rozwarstwia. Następnie można pokryć go włóknem szklanym i utwardzić za pomocą żywicy. Efekt? Twoje idealne wnętrze 🙂
Duża wytrzymałość, łatwość użycia bez względu na miejsce stosowania i przede wszystkim piękno kamienia naturalnego. A do tego niska cena… Oto dlaczego warto wybrać forniry kamienne do mieszkania lub domu. Nie szukaj więcej. Już dziś postaw na elegancki luksus prosto od samej Matki Natury!
Czytaj też:
> Zanurzmy się w świat fasad aluminiowych – doskonałej estetyki i funkcjonalności
> Osuszacz budowlany – po co go wynajmować?