Życie w relacjach z innymi ludźmi wymaga wzajemnego zrozumienia, tolerancji i równowagi. Każdy człowiek ma inne zachowania, oczekiwania i styl życia, a w celu stworzenia bezpiecznej i nietoksycznej więzi, trzeba brać pod uwagę zarówno potrzeby swoje, jak i drugiej osoby.
W relacji z osobą uzależnioną osiągnięcie powyższych celów bywa mocno utrudnione. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zdecydować się na związek z alkoholikiem po leczeniu lub w nim pozostać.
W życiu z uzależnionym zawsze będą występowały przeszkody do pokonania. Nie każda sytuacja będzie jasna i prosta. Pojawią się trudne do podjęcia i realizacji decyzje. Ważne, aby pamiętać, że nie chodzi o to, żeby łapać uzależnionego, kiedy upada, tylko podać mu rękę, aby mógł się podnieść.
Jak wspierać osobę uzależnioną po terapii?
Życie z osobą, która przeszła odwyk alkoholowy lub narkotykowy, może być trudne i wymagać dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Wspieranie takiej osoby w powrocie do zdrowia jest jednak niezwykle ważne i potrzebne.
Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne przy wspieraniu bliskiej osoby zmagającej się z uzależnieniem.
1. Dbanie o siebie
Aby pomóc drugiej osobie, w pierwszej kolejności należy zadbać o własną kondycję psychiczną. Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która wpływa nie tylko na samą osobę uzależnioną, ale także na jej najbliższych. Bardzo często osoby pozostające w bliskiej relacji z alkoholikiem, przekładają jego potrzeby ponad swoje. Biorą odpowiedzialność za jego zachowanie i uczucia. Zaniedbują siebie, co często prowadzi do depresji, lęków i poczucia winy. Dbanie o swoje zdrowie psychofizyczne i codzienne potrzeby sprawia, że łatwiej i skuteczniej można pomóc bliskiej osobie na drodze zdrowienia.
2. Zrozumienie uzależnienia
Wspólne życie z niepijącym alkoholikiem wymaga dużej dozy cierpliwości, ale także zrozumienia. Bardzo ważnym aspektem jest poznanie choroby, jaką jest alkoholizm, jej mechanizmów oraz wpływu na relacje z ludźmi. Dzięki zrozumieniu specyfiki choroby łatwiej jest zaakceptować trudności i znaleźć siłę do ich pokonywania. Świadomość i akceptacja uzależnienia bliskiej osoby umożliwia zrzucenie z siebie odpowiedzialności za chorobę, zachowania i uczucia drugiego człowieka. Pozwala się zdystansować, co pozytywnie oddziałuje na relacje i powrót do zdrowia.
3. Zrozumienie uzależnionego
Uzależnienie zmienia system wartości człowieka i kieruje go w stronę ciągłego nadużywania substancji. Powoduje to zmiany w jego zachowaniu, co dla osób bliskich może być frustrujące, niepokojące i trudne do zaakceptowania. Warto pamiętać, że osoba uzależniona w trakcie terapii uczy się nowych nawyków i prowadzenia zdrowego trybu życia. Przystosowanie do nowych warunków po leczeniu może być dla niej bardzo trudne, szczególnie na początku. Dlatego należy wykazać się wsparciem, zrozumieniem i szacunkiem wobec alkoholika, nie zapominając jednocześnie o własnych granicach i bronieniu ich. Uzależnionemu potrzebna jest przestrzeń i czas, aby w swoim tempie mógł dostosować się do nowego stylu życia.
4. Wsparcie bliskiej osoby
Niektóre wypowiedziane zdania mogą nieść ze sobą odwrotny skutek. Mówienie alkoholikowi, np. “gdybyś mnie kochał, rzuciłbyś to” jest jednym z nich. To destrukcyjne i destabilizujące relację zachowanie. Można przekazać swoje obawy z uczuciem. Warto często przypominać uzależnionemu, że jest się obok, że nie jest sam, a także zapewnić gotowość do wsparcia w powrocie do zdrowia. Zachęcanie do kontynuowania leczenia, wzmacnianie i zauważanie pozytywnych zmian oraz okazywanie zrozumienia są motywujące w procesie trzeźwienia.
5. Stawianie granic i uświadamianie
Uzależnienie często prowadzi do problemów finansowych i prawnych. Rodzina i bliscy najczęściej starają się pomóc alkoholikowi i chronić go przed konsekwencjami. Nie jest to jednak właściwe postępowanie. Stawianie granic osobie uzależnionej jest w porządku. Należy także umożliwić jej ponoszenie konsekwencji swoich działań. To nie jest kara, tylko lekcja brania odpowiedzialności za własne czyny. Warto nadmienić uzależnionemu, iż zawsze otrzyma pomoc, jednak tylko i wyłącznie na drodze zdrowienia, a także wspierać w zdrowych, przyszłych inicjatywach tj. jak poszukiwanie pracy czy powrót do hobby.
6. Pozwolenie na uczenie się na błędach
Należy pozwolić osobie uzależnionej na radzenie sobie z pokusami. Na odmawianie przysłowiowego „kieliszka” czy wyjścia na zakrapianą imprezę. Warto także dać alkoholikowi przestrzeń na mówienie o swoich problemach z nałogiem bez wstydu. Bez oceniania go, umoralniania i dawania rad. Wysłuchanie, okazywanie miłości i zachęty, a także szacunku na pewno będzie krzepiące i podnoszące na duchu.
7. Czujność
Choroba alkoholowa, tak jak i inne uzależnienia, cechuje się nawrotowością. Każda osoba uzależniona przechodzi przez nawroty. Wśród objawów można wymienić: unikanie rozmów na temat choroby, niechęć do leczenia, problemy z koncentracją i pamięcią, objawy depresji, obwinianie otoczenia za swój stan, kłamstwa czy zaprzeczenie i obronne zachowania wobec swojego stanu. Czujność bliskich może uświadomić uzależnionemu, że znalazł się w nawrocie choroby. Po przebytej terapii alkoholik i jego najbliżsi mają narzędzia i wiedzę, jak radzić sobie w tym trudnym czasie. Dostrzeżenie symptomów nawrotu może pomóc w uniknięciu utraty kontroli, a w rezultacie powrotu do picia.
Trzeźwienie to proces trwający całe życie
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc i wsparcie w powrocie do zdrowia jest procesem trwającym całe życie. Uzależnienia nie da się wyleczyć. Statystyki sugerują, że tylko średnio jedna na trzy osoby, które zachowały abstynencję przez mniej niż rok, nie pije nadal.
Oznacza to wysokie prawdopodobieństwo nawrotu choroby alkoholowej. Osoba uzależniona może nawet wielokrotnie wrócić do picia, zanim znajdzie odpowiednią dla siebie metodę leczenia alkoholizmu, która utrzyma go na właściwym torze. Warto wspierać wysiłki ukochanej osoby. Miliony osób, które zmagają się z niszczącym uzależnieniem, potrafią z powodzeniem prowadzić szczęśliwe i satysfakcjonujące życie wśród swoich bliskich.
Wsparcie dla osób współuzależnionych
W Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnien NASZ DOM (Os. Dąbrowa, Kielce) w każdą sobotę odbywają się spotkania Grupy dla osób współuzależnionych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem oraz opiniami uczestniczek i uczestników Grupy. Informacje i numer kontaktowy znajdują się pod podanym odnośnikiem.
Czytaj też:
> Czy alkoholik może kontrolować swoje picie?