Connect with us

Lifestyle

Na co zwrócić uwagę podczas wylewania posadzek betonowych?

Opublikowano

-

Posadzka betonowa jest jednym z kluczowych elementów domu. Aby przez długie lata spełniała swoje zadanie, musi zostać wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. Nawet jeśli nie planujemy wykonać posadzki samodzielnie, tylko wynajmujemy w tym celu firmę, to pamiętać trzeba, że fachowcy też mogą popełnić jakiś błąd i nie przyznać się do niego w obawie przed utratą zlecenia. Posadzki pełnią kilka ważnych funkcji, a ich głównym zadaniem jest izolacja – prawidłowo wykonana posadzka nie przepuszcza wilgoci oraz nie pozwala uciekać ciepłu z pomieszczeń.

Nie ważne czy masz zamiar robić posadzki samemu, czy chcesz zatrudnić firmę – musisz znać kilka podstawowych zasad i wiedzieć, czego należy się wystrzegać. Wiedza ta ochroni nie tylko nasz portfel, ale też zaoszczędzą nam stresu. Jeśli zrobisz jakiś błąd, może okazać się, że naprawa będzie droższa niż same posadzki. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wady wychodzą dopiero z czasem i bez istotnej wiedzy nie jesteś w stanie w porę zorientować się, co należy poprawić, tak aby uniknąć ogromnych kosztów.

Jak wykonać posadzki betonowe?

Odpowiednia izolacja posadzki

Izolacja posadzek betonowych to kluczowa część ich przygotowywania. Najlepiej użyć do tego folii budowlanej. Izolacja jest bardzo ważną częścią, która dba o to, aby nasze posadzki były suche. Choć folia nie odpowiada za utrzymywanie ciepła, to jednak łatwiej je zachować przy posadzkach suchych, niż przy spenetrowanym wilgocią betonie. Jednym z najgorszych możliwych scenariuszy jest źle zaizolowana posadzka. Wilgoć, która szybko przeniknie beton, będzie wyciągać ciepło z pomieszczeń, a na ścianach może powstać grzyb. Do izolacji warto wykorzystać materiały atestowane, tak aby w 100% być pewnym, że nic złego się nie stanie.

Docieplenie posadzki betonowej

Sama folia pozwoli utrzymać betonu suchym, ale nie uchroni nas przed utratą ciepła. Do tego potrzeba jeszcze docieplenia. Posadzki docieplamy tym samym materiałem, co elewacje, czyli styropianem lub rzadziej wełną. Podobnie jak elewację domu, posadzki docieplamy odpowiednią warstwą materiału. Jej grubość zależy od różnic poziomów pomiędzy chudziakiem a poziomem drzwi wejściowych czy tarasowych. Zazwyczaj warstwa izolacji cieplnej mieści się między 5 a 15 cm grubości. Ważne jest natomiast, aby wybrać materiał o odpowiedniej twardości.

Materiał układamy warstwowo, naprzemiennie, co pozwoli zminimalizować powstawanie mostków cieplnych, przez które tracimy ciepło w pomieszczeniach. Konieczne jest także uzupełnianie łączeń za pomocą pianki poliuretanowej.

Zbrojenie posadzki betonowej

Aby posadzka betonowa była trwała i mocna, należy ją wzmocnić odpowiednim zbrojeniem. Do niedawna stosowano do tego celu jedynie stalowej siatki zbrojeniowej, jednak obecnie jest ona wypierana przez różnego rodzaju mikrozbrojenia. Mikrozbrojenie to rozproszone włókna polipropylenowe. Włókna te dodane do mieszanki zwiększają odporność posadzki na czynniki atmosferyczne i fizyczne, ograniczają rozprzestrzenianie się pęknięć skurczowych w betonie oraz poprawiają właściwości wylewki.

Aby zapobiec klawiszowaniu posadzki betonowej, czyli unoszeniu się narożników lub krawędzi posadzki na skutek skurczu betonu, należy stosować dyble dylatacyjne. Są one zalecane głównie przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, ale w standardowych posadzkach także zapobiegają pionowym przesunięciom.

Środki chemiczne do posadzek – plastyfikatory

Na rynku dostępne są specjalistyczne środki chemiczne, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Plastyfikatory, bo o nich mowa, to chemiczne środki do posadzek, które znacznie poprawiają konkretne parametry betonu. Część z nich odpowiada za przyspieszenie lub spowolnienie wiązania betonu, inne zwiększają jego plastyczność czy czynią beton mrozoodpornym.

Wylewanie posadzki betonowej

Przygotowanie mieszanki betonu oraz jego rozprowadzenie możemy wykonać na dwa sposoby. Tradycyjny sposób polega na ręcznym wymieszaniu wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzeniu mieszanki po izolacji styropianowej. Sposób ten jest prosty i nieskomplikowany, ale bardzo czasochłonny i męczący.

W celu oszczędzenia czasu i siły warto sięgnąć po profesjonalne urządzenie do mieszania i podawania betonu w wyznaczone miejsce. Miksokret (mixokret), bo o nim mowa, to ciężka maszyna budowlana, a zbiornik w niej zamontowany, działa pod ogromnie dużym ciśnieniem, co sprawia, że do obsługi agregatu potrzeba nie tylko odpowiednich uprawnień, ale także doświadczenia w obsłudze. Najlepszym wyjściem jest zamówienie firmy, która działa z pomocą miksokreta – fachowcy wprawnie przygotują wylewkę, a następnie posprzątają po sobie, pozwalając na przejście do kolejnego etapu pracy. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, ponieważ ręczne przygotowywanie i rozprowadzanie betonu jest bardzo ciężką i czasochłonną pracą.

Poziomowanie posadzki betonowej

Podłogi w domu muszą być równe i proste, bez spadków, wzniesień i dołów. Aby takie były, konieczne jest wypoziomowanie posadzki. Poziomowanie posadzki wykonujemy za pomocą niwelatora oraz łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej).

Podczas wybierania łaty posadzkarskiej pamiętaj o tym, że praca dłuższą łatą jest szybsza, a zakres błędu mniejszy. Niestety operowanie długą łatą 2 czy 2,5m, wymaga wprawy.

Zacieranie posadzki

Kiedy stając na posadzkę, nasz but zatapia się na około 3 mm, czas na ostatni etap – zacieranie. Niezbędnym do tego sprzętem są buty lub klapki posadzkarskie, które nie zniszczą jeszcze wilgotnej nawierzchni, oraz paca posadzkarska lub zacieraczka elektryczna. Paca posadzkarska to narzędzie proste w obsłudze, jednak ręczne zacieranie posadzki jest praco- i czasochłonne. Zamiast tego możemy wypożyczyć zacieraczkę elektryczną, dzięki której zaoszczędzimy zarówno czas, jak i energię.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

Lifestyle

Psycholog o epidemii: zaakceptujmy odczuwane emocje; dzieciom przekazujmy przystępnie informacje

Opublikowano

-

Autor:

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Postarajmy się zaakceptować odczuwane emocje – wskazuje psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka. Strach to stan, który występuje w obliczu realnych zagrożeń takich jak epidemia – przypomina. Dodaje, by nie skupiać się na zakazach, ale dzieciom przystępnie przekazać informacje. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

20 maja papierosy mentolowe znikną ze sklepowych półek. To skutek przyjętej dyrektywy

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Dziewięć milionów Polaków to palacze, z których blisko połowa sięga po papierosy mentolowe. Te wskutek unijnej dyrektywy po 20 maja całkowicie znikną z rynku. Tymczasem ponad połowa palaczy w ogóle nie jest świadoma zbliżających się zmian, ale zdecydowana większość – bo aż 90 proc. – nie zamierza z tego powodu rzucać palenia. Co czwarty palacz wprost zapowiada, że papierosów mentolowych będzie szukać w szarej strefie – wynika z badania przeprowadzonego dla Forum Konsumentów. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Jak zaaranżować sypialnię w stylu francuskim

Opublikowano

-

Sypialnia to azyl, w którym po całym dniu szuka się odprężenia i możliwości oderwania od codzienności. Osobom ceniącym wdzięk, przepych i oryginalne wnętrza, które pozostają nieco poza obecnie obowiązującym nurtem wnętrzarskim, można polecić aranżację w stylu francuskim. Czym się ona charakteryzuje i jakie detale na pewno muszą się znaleźć w takim pomieszczeniu? (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Samorząd lekarski chce, by chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 uznać za chorobę zawodową

Opublikowano

-

Autor:

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje, aby choroba zakaźna wywołana u lekarza lub lekarza dentysty wirusem SARS-CoV-2 była uznawana za chorobę zawodową. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

Opublikowano

-

Autor:

fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 – informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii. (więcej…)

Continue Reading

Lifestyle

Po ustąpieniu objawów choroby koronawirus może pozostawać w organizmie kilka dni

Opublikowano

-

Autor:

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Z nowego badania wynika, że u połowy pacjentów leczonych z powodu łagodnego zakażenia COVID-19 koronawirus nadal był obecny – do ośmiu dni po ustąpieniu objawów – informuje internetowa wersja pisma „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”. (więcej…)

Continue Reading
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z regionu2 minuty temu

Premier: spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami, gdzieś w maju, czerwcu

Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami – gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że...

Kieleckie absurdy6 godzin temu

Pijany mężczyzna urządził sobie konną przejażdżkę po centrum Kielc [WIDEO]

Kieleccy policjanci zatrzymali 58-latka, który w niedzielę urządził sobie konną przejażdżkę po ścisłym centrum Kielc. Konno przemierzył m.in. Rynek i...

Policja7 godzin temu

Świętokrzyska policja nałożyła w niedzielę 200 mandatów za łamanie ograniczeń. Jest też 50 wniosków do sądu

Prawie 200  mandatów nałożyli w niedzielę świętokrzyscy policjanci w związku z nieprzestrzeganiem zakazów przemieszczania i gromadzenia się. W 50 przypadkach...

Biznes9 godzin temu

Kieleckie piekarnie sprzedają z dowozem. W akcję zaangażowano m.in. pracowników nieczynnego hotelu

Dwie kieleckie piekarnie w związku z epidemią koronawirusa rozpoczęły sprzedaż z dostawą do domów. Do piekarni Pod Telegrafem, która taką...

Drogi i komunikacja11 godzin temu

Miasto rozszerza dezynfekowanie miejsc, w których przebywają ludzie. Już nie tylko przystanki

Urząd Miasta Kielce rozszerza akcję dezynfekowania miejsc, w których przebywają ludzie. Do tej pory środkiem o właściwościach wirusobójczych czyszczono głównie...

Wiadomości z Kielc12 godzin temu

Poniedziałek: Liczba zakażonych w województwie świętokrzyskim przekroczyła 100

W poniedziałek o poranku poinformowano o 10 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. Tym samym liczba chorych na covid-19...

Kultura13 godzin temu

Wielkanocny konkurs kieleckiej biblioteki. Zrób świąteczną dekorację z książek

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach ogłosiła konkurs fotograficzny na najbardziej pomysłowe wykorzystanie książek w świątecznej aranżacji wnętrza. To kolejna inicjatywa placówki...

Drogi i komunikacja1 dzień temu

Kieleckie inwestycje w czasie epidemii. Wykonawcy muszą stosować się do obostrzeń

Mimo epidemii koronawirusa trwają prace na drogowych inwestycjach w Kielcach. Prowadzona jest przebudowa ulic Zagnańskiej i Witosa, budowa ulicy Nowoszybowcowej...

Stowarzyszenia i fundacje1 dzień temu

Harcerze pomagają w walce z epidemią

Instruktorzy ZHP Chorągwi Kieleckiej włączyli się w służbę w związku z epidemią koronawirusa. Szyją maseczki, pomagają Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz...

Nauka i oświata1 dzień temu

Politechnika Świętokrzyska na pomoc lekarzom. Na uczelni ruszyła produkcja przyłbic medycznych

Pracownicy i studenci Politechniki Świętokrzyskiej produkują ochronne przyłbice medyczne dla medyków ze świętokrzyskich szpitali. Wykorzystują do tego około dwudziestu drukarek,...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Kieleckie jadłodajnie gotują dla osób na kwarantannie. Posiłki dowożą żołnierze

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach dostał nowe zadania w związku z epidemią koronawirusa. Instytucja wspiera nie tylko osoby starsze...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Niedziela: Bilans zakażonych w regionie wzrósł do 93. O poranku 12 nowych przypadków

Jest 12 nowych przypadków koronawirusa w województwie świętokrzyskim – poinformowało w niedzielę, w porannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba...

Policja2 dni temu

Komenda Główna: nie dawajcie policji powodów do karania, zostańcie w domach

– Nie chcemy mieć powodów do karania, ale nieodpowiedzialne osoby, które będą ignorować przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami. Apelujemy,...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Z powodu epidemii pacjenci nie mogą się leczyć. Przychodnie zamknięte, zabiegi odwołane

Co mam zrobić, gdy moja przychodnia jest zamknięta, czy lekarz przyjdzie na wizytę domową oraz czy przepadnie mi kolejka, jeśli...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Ministerstwo Zdrowia podało szczegółowe wymogi pochówku zmarłych z powodu koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia uregulowało zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. W rozporządzeniu wskazano, że w przypadku zwłok osób zmarłych...

Turystyka3 dni temu

Jest zakaz wstępu do lasów i na szlaki parku narodowego. Za złamanie zakazu grozi wysoka kara

W związku z epidemią koronawirusa w całej Polsce wprowadzono zakaz wstępu do lasów. Nie wolno wybierać się nawet na samotne...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Sobota: 2 nowe zakażenia w regionie świętokrzyskim. W sumie to już 81 przypadków

W sobotę potwierdzono 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. To oznacza, że w regionie na covid-19 zachorowało już...

Policja3 dni temu

Para spotkała się w lesie, inna jadła pizzę w samochodzie. Policja karze za łamanie zakazu przemieszczania się

Świętokrzyscy policjanci nakładają coraz więcej mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń nałożonych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. W wielu przypadkach...

Pogotowie3 dni temu

Czołowe zderzenie na kieleckim osiedlu. Kierowca miał atak epilepsji

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w piątek o poranku przy ul. Podlesie na kieleckim Barwinku. Do wypadku doszło...

Policja4 dni temu

Pijani kierowcy sieją zagrożenie. Dwa wypadki w ciągu kilku dni

Wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów lub nawet kara pozbawienia wolności – to grozi 28-letniemu mieszkańcowi gminy Daleszyce, zatrzymanemu przez dzielnicowych z...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Piątek: Bilans zakażonych w regionie świętokrzyskim wzrósł do 79

W piątek potwierdzono 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. Tym samym bilans zakażeń w regionie wzrósł do 79.

Policja4 dni temu

Kielce: Mężczyzna stał w kolejce do apteki zbyt blisko innych osób. Policja skierowała sprawę do sądu

Ponad 30 mandatów nałożyli w środę policjanci z Komendy Miejskiej w Kielcach za nieprzestrzeganie wprowadzonych przez rząd obostrzeń. W 7...

Wiadomości z regionu4 dni temu

Nie radzisz sobie podczas epidemii? W Kielcach uruchomiono telefoniczne wsparcie psychologiczne

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego uruchomił telefon psychologa i interwenta kryzysowego. Jest to forma wsparcia dla wszystkich,...

Biznes4 dni temu

Rossmann pomoże trzem świętokrzyskim szpitalom. Przekaże lekarzom swoje produkty

Sieć drogerii Rossmann przekaże część swoich produktów dla oddziałów zakaźnych w szpitalach. W sumie w całym kraju wsparcie uzyska 91...

Na sygnale4 dni temu

Wojsko wychodzi na ulice. Wspólnie z policją patroluje miasto [ZDJĘCIA]

Żołnierze wspomagają policję w patrolowaniu ulic i sprawdzaniu czy mieszkańcy przestrzegają nowych obostrzeń.

Reklama

Trzeba zobaczyć

Artykuł sponsorowany

Reklama

Popularne artykuły