Lifestyle
Jemy więcej warzyw? Eksperci mówią o nowym trendzie konsumenckim

Już blisko 60% Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa na rzecz roślinnych alternatyw. Ten światowy trend potwierdza także najnowszy raport GUS „Polska w liczbach 2018”, którego wyniki dowodzą, że miesięcznie zjadamy niemalże 12 kg warzyw i owoców.
Zmieniające się nawyki żywieniowe Polaków, to między innymi efekt wieloletnich działań organizacji społecznych i zdrowotnych, licznych kampanii realizowanych przez sieci handlowe, czy programów skierowanych do pracowników dużych firm, ale przede wszystkim wzrostu świadomości samych konsumentów.
Polacy zmieniają swoje nawyki
Postępująca zmiana nawyków żywieniowych wśród Polaków jest już faktem. Jemy coraz więcej warzyw i owoców, mniej w naszej diecie pieczywa, pijemy więcej wody mineralnej i zwracamy uwagę na skład produktów (czytamy etykiety). Korporacje oferują pracownikom warzywne przekąski, a programy unijne zachęcają placówki oświatowe do owocowo-warzywnej edukacji najmłodszych.
Powstaje też coraz więcej restauracji z menu wyłącznie dla wegetarian lub wegan, a bezmięsne dania coraz częściej można zamówić w zwykłych lokalach lub kupić w sieciach handlowych. Misję zachęcania rodaków do spożywania warzyw w daniach gotowych, przetworach czy sokach od kilku lat realizują także producenci branży spożywczej.
– Coraz więcej osób świadomie podejmuje decyzje o zwiększeniu ilości spożywanych warzyw czy wprowadzaniu dnia bezmięsnego do swojej diety. Ten nowy światowy trend – fleksitarianizm również w Polsce znajduje coraz liczniejszych zwolenników, ponieważ Polacy chcą jeść zdrowo i smacznie – mówi Paweł Urbanek, właściciel marki gotowych dań warzywnych Pan Pomidor
Nie tylko marka Pan Pomidor przekonuje, że polscy konsumenci rozwijają i będą rozwijać swoje warzywne upodobania. Zainteresowanie roślinną kuchnią potwierdza także agencja badawcza Mintel w raporcie „Innowacyjność vs. zdrowie. Szanse dla marek spożywczych”, którego wyniki wskazują, że w Europie zgodnie z oczekiwaniem już co dziesiąty produkt wprowadzany na rynek jest oznaczany jako wegetariański.
Jedno danie to nawet cztery z pięciu zalecanych dziennie porcji warzyw
Produkty na bazie warzyw takich marek, jak Pan Pomidor to rozwiązanie nie tylko dla osób, które chcą jeść więcej pysznych warzyw. To także okazja na zainteresowanie ofertą osób, które nie mają czasu na gotowanie, a chciałyby jeść smacznie i zdrowo. Jednak przede wszystkim to szansa na zbliżenie się do poziomu spożycia zalecanych przez WHO 400 g warzyw i owoców dziennie.
– Od ponad 30 lat zajmujemy się przetwórstwem warzyw i wiemy, że dania z nich mogą być pyszne, a ich jedzenie może sprawiać przyjemność. Nasze posiłki inspirowane przepisami z całego świata to nie tylko zdrowa alternatywa, ale też w przypadku niektórych dań nawet 4 z 5 zalecanych dziennie porcji warzyw. Łączymy ze sobą produkty od lokalnych dostawców, świeże zioła, naturalne przyprawy – wyjaśnia Paweł Urbanek, właściciel marki Pan Pomidor
Więcej warzyw na polskich stołach
Mimo że Polacy nie realizują jeszcze w pełni zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, to obecnie należą do europejskiej czołówki. Według WHO i Komisji Europejskiej średnia konsumpcja w UE wynosi ok. 341 g warzyw i owoców każdego dnia, czyli ok. 60% zalecanej dziennej porcji. Polacy spożywają 70%, a wśród Europejczyków najlepsi są Włosi, ze 100% realizacją dziennej normy.
Ten rosnący apetyt na warzywa potwierdza jak duże szanse otwierają się nie tylko przed dostawcami, ale także producentami branży spożywczej, którzy już teraz mają niemal nieograniczone możliwości kreowania oferty produktów i dań, na które czekają nie tylko polscy konsumenci.
Źródło: Informacja prasowa / Pan Pomidor / ConTrust Communication

Lifestyle
Co robimy, gdy dopada nas kaszel? Zdaniem ekspertów niestety lekceważymy problem

Potrafi spędzić sen z powiek, nie pozwala normalnie funkcjonować i bywa męczący. Choć kaszel potrafi uprzykrzyć życie, to tylko 39% z nas ogranicza swoje plany, gdy się pojawi. Jednocześnie, ponad połowa badanych reaguje na niego od razu, aby zapobiec dalszemu rozwojowi dolegliwości. Co zatem robimy, kiedy dopada nas kaszel? (więcej…)
Lifestyle
Święta przy rodzinnym stole. A potem… jedna trzecia jedzenia trafia do kosza

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z rodzinnymi spotkaniami przy stole. Dlatego poprzedza je prawdziwe zakupowe szaleństwo. Jak się okazuje, często osoby, które zapełniają sklepowe wózki różnymi produktami, nie zastanawiają się, czy rzeczywiście będą w stanie spożyć taką ilość jedzenia. (więcej…)
Lifestyle
Coraz więcej osób wykupuje dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Już ponad 2,4 mln osób posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Liczba ubezpieczonych wzrosła w ciągu roku aż o 20 procent – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Liczba ta prawdopodobnie będzie dalej rosła, a zakres polis będziesz coraz szerszy. (więcej…)
Lifestyle
31% Polaków płaci rachunki po terminie. Główny powód? Zapominalstwo

Zalegam z opłacaniem rachunków, bo o nich nie pamiętam – tak najczęściej tłumaczą swoje zaległości w opłatach Polacy. Jeśliby wierzyć tym deklaracjom, to najmniejsze problemy z pamięcią mają… osoby powyżej 60. roku życia. Takie wnioski płyną z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG „Portfel statystycznego Polaka”. (więcej…)
Lifestyle
Czas przygotować okna na nadchodzącą zimę

Intensywne burze, porywisty wiatr, chłodne poranki i duże dobowe różnice temperatur to pierwszy sprawdzian stanu naszych okien przed nadchodzącą zimą. Pomimo ich zamknięcia, nad ranem budzi Cię zimny powiew, a po deszczu wewnątrz mieszkania znajdujesz ślady wilgoci? To pierwsze oznaki, że czas działać. (więcej…)
Lifestyle
Dzieci wychowujące się z psem lub kotem lepiej radzą sobie ze stresem

Mniejsze ryzyko nadwagi i otyłości, wyższa odporność i lepszy rozwój – to tylko niektóre korzyści, jakie daje wychowywanie się dziecka z psem lub kotem. Zwierzę może być równie dobrym przyjacielem co rodzeństwo. Dzięki towarzystwu psa czy kota dzieci łatwiej znoszą stresujące sytuacje, a obecność pupila daje im poczucie akceptacji i wsparcia. Pies może też być wsparciem dla nieśmiałych, a także odgrywa znaczącą rolę w terapii dzieci z ADHD czy zespołem Downa. (więcej…)
-
Policja1 tydzień temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Samorząd6 dni temu
Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”
-
Polityka2 tygodnie temu
Wojciech Lubawski ma nową pracę. Będzie zarabiał dwa razy więcej niż gdy był prezydentem
-
Drogi i komunikacja1 tydzień temu
Jest przetarg na nowe ścieżki rowerowe w Kielcach. Rowerzyści wytykają serię błędów
-
Nauka i oświata2 tygodnie temu
Licealista z Kielc spędził dwa miesiące na Oceanie Atlantyckim. „To przygoda życia”
-
Samorząd5 dni temu
Popierali Bogdana Wentę, a teraz….? „Panie Prezydencie, nie tak miało być, nie tego oczekiwaliśmy”
-
Samorząd1 tydzień temu
Dyscyplinarka dla dyrektora miejskiej instytucji. Ryszard Pomorski zwolniony przez prezydenta
-
Policja1 tydzień temu
Pościg na kieleckich Dyminach. Za kierownicą Opla siedział pijany 23-latek