Najbardziej znanym w Polsce uzdrowiskiem jest Busko-Zdrój. Miejsce to jest małym, uzdrowiskowym miastem w Polsce, w województwie świętokrzyskim, położonym w rejonie rzeki Nidy. Od lat stanowi jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Polsce, które słynie z zielonej infrastruktury, pięknych zabytkowych miejsc i wód leczniczych. Miejsce to zachwyca swoim urokiem i od lat powiększa się rzesza chętnych do spędzenia w nim czasu.
Busko-Zdrój – wyjątkowy klimat
W Busku-Zdroju panuje umiarkowany klimat charakteryzujący się niewielkimi wahaniami temperatury i niezbyt dużą ilością opadów atmosferycznych. Roczna wilgotność względna powietrza waha się w granicach 71% do 80%. Prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s. Dzięki dużej ilości terenów zielonych i lasów na okolicznych wzgórzach odczuwalne jest pozytywne oddziaływanie pogody i klimatu na samopoczucie, regenerację i odpoczynek. Busko-Zdrój jest uznawane za jedno z najbardziej słonecznych miast w Polsce. Ponadto miasto to wyróżnia się stosunkowo dużą zacisznością i nieznacznym zanieczyszczeniem powietrza. Busko-Zdrój otaczają rezerwaty i parki krajobrazowe, które chronią unikatową roślinność. Jest to miejsce, które zachwyca zielenią od początku wiosny do później jesieni.
Wyjątkowe wody uzdrowiskowe w Busku-Zdroju
Na okolicznych terenach Buska-Zdroju występują dwa typy wód mineralnych przyjmowanych za uzdrowiskowe, należą do nich wody siarczkowe i solanka jodkowo-bromkowa.
Wody siarczkowe to jeden z najbardziej znanych atrybutów Buska-Zdroju. Charakteryzują się tym, że niezależnie od ogólnej mineralizacji zawierają nie mniej niż 1 mg siarki w litrze wody-dającej się oznaczyć jodometrycznie w przeliczeniu na siarkowodór H2S.
Woda siarczkowo-siarkowodorowa słona (solanka siarczkowa) zawiera wiele istotnych dla naszego organizmu mikroelementów. Wody siarczkowe są wodami krystalicznymi, charakteryzującymi się słomkowo-zielonkawym odcieniem, wysokim zmineralizowaniem o zawartości 45 mg/l siarkowodoru i 2,2 mg/l josiarkowoddków.
W wodzie jodkowo-bromkowej znajdują się bardzo ważne dla ludzkiego organizmu biopierwiastki i mikroelementy, takie jak: sód, potas, magnez, selen, żelazo i inne. Selen znajdujący się w wodzie jest niezastąpiony dla kondycji mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, działa profilaktycznie przeciwdziałając pojawianiu się nowotworów w naszym organizmie i poprawia wzrost odporności.
Kąpiele lecznicze-rodzaje i zastosowania
Kąpiele lecznicze polegają na częściowym lub całkowitym zanurzaniu ciała w określonym rodzaju wody. Dzięki nim przenikają przez skórę i śluzówki substancje lecznicze zawarte w wodach.
Kąpiele solankowe są stosowane w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów, stanów pourazowych oraz chorób dróg oddechowych.
Kąpiele siarkowodorowe znane są jako pomoc w zwalczaniu chorób zwyrodnieniowych stawów, chrząstek stawowych, urazach kości i stawów, chorobach skórnych oraz zaburzeniach przemiany materii.
Warto zaznaczyć, że zarówno kąpiele solankowe jak i siarkowodorowe przynoszą korzyści dla naszego organizmu w postaci rozluźnienia, pomagają się odprężyć i ukoić nerwy.
Reasumując Busko-Zdrój jest pięknym i malowniczym miejscem w Polsce, które słynie z pięknego krajobrazu, specyficznego mikroklimatu oraz drogocennych dla naszego organizmu wód. Warto odwiedzić to miasto i skorzystać z niezwykle bogatej oferty sanatoryjnej, której okolice te słyną.
 |
Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |