Social media

Zdrowie

Wczesne, nietypowe objawy nowotworów krwi. Co powinno nas niepokoić?

Opublikowano

-

Nowotwory nadal stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Rocznie umiera na nie prawie 10 milionów osób. Według danych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, każdego dnia w Polsce, ponad czterysta osób dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Wśród nich są również nowotwory układu krwiotwórczego, których wykrycie – z uwagi na nieoczywiste symptomy – opóźnia często diagnozę. Dlatego nietrudno je zbagatelizować i przypisać np. zmęczeniu. Dowiedz się więcej o wczesnych, nietypowych objawach nowotworów krwi.Dane Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wskazują, że tylko na przełomie ostatnich trzech dekad liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego wzrosła ponad 2-krotnie. Na świecie średnio co 30 sekund jedna osoba dowiaduje się o tej chorobie. Dziś w Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozowanych jest niemal 6 tys. nowych przypadków.

Rodzaje nowotworów krwi

Nowotwory krwi są bardzo niebezpieczne. Ich późna diagnoza zmniejsza szanse na pełne wyleczenie i często sprawia, że rokowania nie są pomyślne. Do nowotworów krwi zaliczamy choroby dotyczące układu krwiotwórczego oraz układu chłonnego. Choroby nowotworowe układu krwiotwórczego to różnego typu białaczki. Są one diagnozowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wyróżniamy ostre białaczki szpikowe – o częstych niepomyślnych rokowaniach – oraz białaczki przewlekłe. Do nowotworów układu chłonnego zaliczamy chłoniaki i szpiczaki.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, mogą być nieprawidłowe wyniki badań krwi, które zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku. Są one niezbędne do szybkiej diagnostyki w kierunku choroby nowotworowej krwi, a wczesne rozpoznanie znacznie poprawia rokowania i szanse wyleczenia. Niektóre nowotwory hematologiczne, np. chłoniaki, mogą długo nie powodować żadnych zmian w badaniach krwi, ale zwykle występuje w nich powiększenie węzłów chłonnych. Jest to również bardzo niepokojący wczesny objaw choroby.

Chociaż nowotwory krwi różnią się od siebie, dają zazwyczaj podobne, stopniowo narastające i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie objawy. Niestety są one często bagatelizowane i kojarzone z innymi dolegliwościami. Jak zauważa prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak, hematolog, Magodent, Grupa LUX MED, jeśli towarzyszą nam przez dłuższy czas, konieczne będzie wykonanie podstawowych badań krwi. O jakich objawach mowa?

Do najczęstszych sygnalizujących chorobę nowotworową objawów zaliczyć możemy przewlekłe uczucie zmęczenia, którego przyczyną jest zwykle niedokrwistość (anemia) wtórna do rozwijającego się w szpiku nowotworu. Może ono być spowodowane oczywiście różnymi innymi czynnikami, np. brakiem snu, przepracowaniem oraz nieracjonalną i niepełnowartościową dietą, niemniej – warto być czujnym i w razie utrzymywania się podobnych objawów, należy zgłosić się do lekarza.Częstym, wczesnym objawem nowotworów krwi, są także wzmożone infekcje, które trwają zwykle znacznie dłużej niż zwykłe przeziębienie. Przewlekły ból gardła, kaszel, stany podgorączkowe lub gorączka, krwawienie z nosa i/lub dziąseł, nocna nadmierna potliwość, zauważalna podatność na siniaki, – mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie.

Bardzo ważnym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie, gdy są one niebolesne i nie towarzyszy im infekcja. Tego objawu nie wolno zbagatelizować i należy natychmiast zgłosić się do lekarza. O nowotworze krwi mogą też świadczyć: ból kości, mięśni i stawów, obniżona tolerancja wysiłku, spłycony oddech, a także bladość skóry i błon śluzowych oraz niewyjaśniona utrata masy ciała.

Diagnoza – i co dalej?

W przypadku podejrzenia nowotworu niezwykle cenny jest czas. W tym celu lekarz pierwszego kontaktu zakłada pacjentowi kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Jest to karta, która przyspiesza zarówno proces diagnostyczny, jak i ewentualne leczenie, które prowadzone jest przez odpowiednich i doświadczonych specjalistów w sposób skoordynowany.

– Zakładając, że wstępna diagnostyka potwierdziła chorobę nowotworową, pacjent kierowany jest na tzw. diagnostykę pogłębioną. Polega ona na ustaleniu stopnia zaawansowania choroby i oceny kwalifikacji do ewentualnego radykalnego leczenia. Ten etap trwa około 3 tygodni (wstępna i pogłębiona diagnostyka trwają łącznie około 7 tygodni). Po tym czasie zwołuje się zwykle konsylium lekarzy, którzy ustalają termin i indywidualnie dostosowany do pacjenta sposób leczenia. To, co wyróżnia szybką terapię onkologiczną, to fakt, że na żadnym etapie pacjent nie jest pozostawiony samemu sobie. Otrzymuje pełne wsparcie – również psychoonkologiczne – co w przypadku procesu leczenia – jest niezwykle istotne – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak, hematolog, Magodent, Grupa LUX MED

Nowotwór krwi potrafi dawać bardzo niecharakterystyczne objawy, przez co pacjenci nawet nie podejrzewają, że z ich zdrowiem nie jest najlepiej. Niektóre z nich przypominają nawet zwykłą infekcję. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka badań krwi. Dzięki niej wczesne wykrycie choroby nowotworowej zwiększa rokowania i szanse na wyleczenie.

 

Źródło: Informacja prasowa

Wiadomości z regionu

Świętokrzyskie: Pierwszy w regionie punkt szczepień na… targowisku

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Nietypowa forma promowania akcji szczepień w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mobilny punkt w którym można przyjąć preparat został ustawiony na terenie targowiska. Medycy zachęcają do zaszczepienia się przy okazji robionych tam zakupów. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Grill, kiełbaski, upominki i… szczepionka. Tak miasto zachęca do przyjęcia preparatu

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Miasto Kielce włączyło się w ogólnopolską kampanię informacyjną zachęcającą do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W ramach akcji „Szczepimy się” organizowane są pikniki rodzinne i spotkania z seniorami. Pierwsze z nich odbyło się w Klubie Seniora przy ul. Marszałkowskiej. Kolejne wydarzenia odbędą się 12, 15, 20 i 27 lipca. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Miasto Kielce będzie promować szczepienia. Zaplanowano cykl pikników rodzinnych [TERMINY]

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Miasto Kielce będzie zachęcało mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko covid-19. Zaplanowano cykl pikników rodzinnych podczas których będzie można porozmawiać ze specjalistami a także przyjąć szczepionkę. Dla osób, które zdecydują się na to, miasto przygotowało upominki. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z regionu

Wypoczynek nad wodą, piwo i… wizyta w szpitalu. Lekarze z kieleckiego Czarnowa leczą głównie 20-latków

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Lekarze i fizjoterapeuci Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z wypoczynku nad wodą. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Tłok i kolejki w szpitalu dziecięcym. W tle problemy z dostaniem się do przychodni

Opublikowano

-

fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Wojewódzki Szpital Zespolony opublikował apel, aby do Izby Przyjęć Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii zgłaszały się jedynie dzieci w stanach poważnych. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Lekarze ze szpitala na Czarnowie o wariancie Delta. Zabierają też głos w sprawie szczepień

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. unsplash / CC0 Creative Commons

Nowy wariant wirusa, nazwany odmianą delta, jest bardziej zakaźny niż wariant odpowiedzialny za zimowo/wiosenny wzrost zakażeń w Polsce – mówi dr Dorota Zarębska – Michaluk, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dodaje, że przy obecnej łącznej liczbie osób zaszczepionych, nadal wiele osób może ulec zakażeniu. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Kosze na odpady BIO stały się wylęgarnią robaków!

Kosze na odpady biodegradowalne stały się wylęgarnią robaków i owadów – alarmują w mediach społecznościowych mieszkańcy Kielc. Problem szczególnie uciążliwy...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Trwa odbudowa spalonego Lidla na Piekoszowskiej. Prawie rok po wielkim pożarze

Przy ulicy Piekoszowskiej trwa odbudowa marketu Lidl, który doszczętnie spłonął 24 sierpnia ubiegłego roku. Wcześniej pogorzelisko zostało uprzątnięte, a inwestor...

Biznes1 dzień temu

InPost w Kielcach chce być eko. Będą elektryczne furgonetki i ekologiczne paczkomaty

Kielce będą trzecim miastem w Polsce, w którym firma InPost realizować będzie program „Green City”. Umowa zawarta z Urzędem Miasta...

Dzieje się1 dzień temu

Tęczowy Piknik w Dolinie Silnicy. W sobotę integracyjne wydarzenie pod patronatem prezydenta Kielc

W Dolinie Silnicy Kielcach odbędzie się II Tęczowy Piknik Integracyjny. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lipca. Właśnie poinformowano, że...

Policja3 dni temu

Przebadali ponad 1200 kierowców wjeżdżających do Kielc. Wiemy ilu jechało po alkoholu

1258 kierowców zostało przebadanych alkomatem w trakcie akcji „trzeźwy poranek” przeprowadzonej w czwartek o poranku na drogach Kielc i powiatu....

Artykuł sponsorowany3 dni temu

Czym jest kredyt konsolidacyjny i kiedy warto go rozważyć?

Kredyt gotówkowy to rzecz, po którą często sięgamy w różnych sytuacjach. Czasem jednak może nagromadzić się ich większa ilość, a...

Straż miejska4 dni temu

Nietypowa interwencja kieleckiej Straży Miejskiej. Funkcjonariusze uratowali… jeża

Nietypową interwencję podjęli funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kielcach. Zostali wezwani na ulicę Karbońską, gdzie w przęśle ogrodzeniowym utknął… jeż.

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Betonowe leżaki już są nad kieleckim zalewem. Będą też nowe nasadzenia [ZDJĘCIA]

Dwanaście betonowych leżaków zostało ustawionych nad kieleckim zalewem. Inwestycja została zrealizowana z inicjatywy mieszkańców miasta, którzy zgłosili projekt w ramach...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Szczury na kieleckiej Podkarczówce! Mimo trutek dostały się do bloków

Mieszkańcy kilku bloków na osiedlu Podkarczówka w Kielcach mają problem ze… szczurami. Alarmują, że gryzonie wchodzą na klatki schodowe a...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Kolejne donice z ziołami dostępne dla kielczan. Można je zerwać za darmo

Mięta, szałwia, majeranek, oregano, melisa i rozmaryn już rosną w trzech miejscach na osiedlu Sady. Nasadzenia są realizowane w ramach...

Drogi i komunikacja5 dni temu

Syf na klawiaturach kieleckich parkomatów. Radny: „stanowią źródło chorób”

Klawiatury na parkomatach ustawionych w strefie płatnego parkowania w centrum Kielc są… brudne – alarmuje radny Kamil Suchański. W interpelacji...

Straż pożarna5 dni temu

Pożar w bloku na osiedlu KSM. Nie żyje mężczyzna!

Groźny pożar w bloku przy ulicy Spółdzielczej na osiedlu KSM w Kielcach. W nocy z niedzieli na poniedziałek zapaliło się...

Polityka6 dni temu

Przeciwnicy PiS protestowali w Kielcach w obronie niezależnych sędziów [ZDJĘCIA]

Przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbyła się kolejna pikieta w obronie niezależnych sędziów. Antyrządową demonstrację zorganizował w niedzielę Komitet Obrony...

Policja6 dni temu

Policyjna blokada i strzały w Warszawie. Ścigano 66-latka z Kielc

Policyjna blokada pod Warszawą. Policjanci z Piaseczna i Lesznowoli schwytali 66-latka z Kielc, który uciekał przed funkcjonariuszami po próbie zatrzymania...

Wiadomości z regionu7 dni temu

Świętokrzyskie: Odprawiono mszę w intencji księdza oskarżonego o pedofilię

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowej odprawiono mszę świętą w intencji księdza Kamila N., oskarżonego o gwałcenie nastoletniej...

Dzieje się1 tydzień temu

W Kielcach odbędzie się Tęczowy Piknik Integracyjny. Pod patronatem prezydenta

W Dolinie Silnicy Kielcach odbędzie się II Tęczowy Piknik Integracyjny. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lipca. Właśnie poinformowano, że...

Wiadomości z regionu1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Pierwszy w regionie punkt szczepień na… targowisku

Nietypowa forma promowania akcji szczepień w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mobilny punkt w którym można przyjąć preparat został ustawiony na terenie targowiska....

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Samochód ze specjalnymi czujnikami kontrolował strefę płatnego parkowania w Kielcach. Na razie testowo

Przez kilka dni w Kielcach prowadzone były testy urządzenia do mobilnej kontroli biletów w Strefie Płatnego Parkowania. City Scanner to...

Policja2 tygodnie temu

63-latka w szpitalu po zjedzeniu… ciastka z marihuaną. Znalazła je w swojej lodówce

63-letnia mieszkanka Buska-Zdroju trafiła do szpitala po zjedzeniu… babeczki ze swojej lodówki. Okazało się, że powodem złego samopoczucia były narkotyki....

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

100 straci pracę? Znana firma chce zamknąć swój zakład w Kielcach

Zarząd irlandzkiego koncernu Kerry planuje likwidację swojego zakładu w Kielcach. O planach została już poinformowana załoga firmy. W praktyce oznacza...

Na sygnale2 tygodnie temu

Kolejne utonięcie w kieleckim zalewie! Reanimacja trwała prawie godzinę

Kolejne utonięcie nad kieleckim zalewem. W sobotę wieczorem z wody wyłowiono ciało mężczyzny w wieku około 50 lat. Jak informowali...

Wiadomości z regionu2 tygodnie temu

Leśnicy pokazali krajobraz po burzy. Największe straty w lasach w rejonie Dymin i na Telegrafie [ZDJĘCIA]

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje o dużych stratach w lasach na terenie Nadleśnictwa Kielce. Gwałtowna burza z porywistym wiatrem, które...

Wiadomości z regionu2 tygodnie temu

Dąb Bartek uszkodzony podczas nawałnicy. Odłamał się kilkumetrowy konar

Słynny Dąb Bartek w Zagnańsku koło Kielc został uszkodzony podczas nawałnicy, która przeszła przez region w piątkowe popołudnie. Złamał się...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Słynna wierzba w Parku Miejskim uszkodzona podczas wichury [ZDJĘCIA]

Słynna wierzba rosnąca nad stawem w Parku Miejskim została uszkodzona podczas burzy, która w piątkowe popołudnie przeszła nad Kielcami. Silny...

Na sygnale2 tygodnie temu

Wichura i potężna burza nad Kielcami. Są duże zniszczenia! [ZDJĘCIA]

Duże zniszczenia po nawałnicy, która w piątkowe popołudnie przeszła nad Kielcami. Silny wiatr powalił m.in. okazałe drzewa na Plantach oraz...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Miasto Kielce będzie promować szczepienia. Zaplanowano cykl pikników rodzinnych [TERMINY]

Miasto Kielce będzie zachęcało mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko covid-19. Zaplanowano cykl pikników rodzinnych podczas których będzie można porozmawiać ze...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

50 aut z przebitymi oponami! Wandal grasował na Ślichowicach [ZDJECIA]

W co najmniej 50 samochodach zaparkowanych na osiedlu Ślichowice w Kielcach ktoś poprzebijał opony – alarmuje facebookowy profil „Scyzoryk się...

Nauka i oświata3 tygodnie temu

Szkoła przy ul. Jagiellońskiej będzie miała większy internat. Trwa rozbudowa

Trwa rozbudowa Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Warta 7 milionów złotych inwestycja zakłada budowę dwupiętrowego budynku,...

Turystyka3 tygodnie temu

Buska tężnia oblegana. To nowa atrakcja regionu [ZDJĘCIA]

Otwarta niedawno tężnia solankowa w Busku Zdroju, jedna z największych w Polsce, jest oblegana przez kuracjuszy i turystów. Budowla ma...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Kosze na odpady BIO stały się wylęgarnią robaków! Winni są… mieszkańcy?

Kosze na odpady biodegradowalne stały się wylęgarnią robaków i owadów – alarmują w mediach społecznościowych mieszkańcy Kielc. Problem szczególnie uciążliwy...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Galerii sław na kieleckim dworcu nie będzie. Miasto odrzuca pomysł radnego

Na dworcu autobusowym przy ulicy Czarnowskiej nie będzie galerii kieleckich sław. Władze Kielc odrzuciły pomysł zgłoszony przez radnego Dariusza Kisiela.  W...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Wypoczynek nad wodą, piwo i… wizyta w szpitalu. Lekarze z kieleckiego Czarnowa leczą głównie 20-latków

Lekarze i fizjoterapeuci Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z...

Wydarzenia3 tygodnie temu

Sto najdroższych samochodów świata zaparkowało na kieleckim Rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Około 100 najdroższych samochodów świata zaparkowało w sobotę na płycie kieleckiego Rynku i w jego pobliżu. Był to przystanek na...

Popularne artykuły