Social media

Wiadomości z regionu

Pięć tysięcy endoskopii rocznie w szpitalu w Czerwonej Górze. „To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta”

Opublikowano

-

fot. facebook / Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze.
– Na to postawiliśmy nacisk i dziś mamy wspaniałe efekty – mówi kierownik jednostki doktor Włodzimierz Karcz.

Dodaje, że to nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta. Fundamentem tej procedury jest chirurgia mało inwazyjna.Na czym polegają zabiegi endoskopii?

Dr Włodzimierz Karcz: To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta. Fundamentem tej procedury jest chirurgia mało inwazyjna. Podam przykład. Nowotwory łagodne (polipy) przewodu pokarmowego znacznych rozmiarów współcześnie nie wymagają interwencji chirurgicznej. Endoskopia zabiegowa umożliwia skuteczne ich usunięcie, a także udrażnianie przewodu pokarmowego poprzez poszerzanie zwężeń i implantację protez.

Dzięki temu chory przebywa krócej w szpitalu i ma zupełnie inny komfort leczenia. Mamy 25-letnie doświadczenie w endoskopii. Od 2018 roku dysponujemy nowoczesną pracownią endoskopową i wykorzystujemy ją maksymalnie. Mało która placówka medyczna może pochwalić się liczbą ponad pięciu tysięcy wykonanych endoskopii zarówno w trybie hospitalizacji, jak i ambulatoryjnym. Na to postawiliśmy nacisk i dziś mamy wspaniałe efekty. Nie mam wątpliwości, że współczesna chirurgia powinna iść w kierunku mało inwazyjnej i endoskopowej.

Jakie rodzaje schorzeń leczy się metodami chirurgicznymi i endoskopowymi na Pana oddziale?

Dr Włodzimierz Karcz: Metodami chirurgicznymi z zastosowaniem chirurgii otwartej te, które najczęściej występują w populacji, czyli przepukliny brzuszne, w tym pachwinowe, oraz kamicę pęcherzyka żółciowego. To choroby cywilizacyjne związane z wydłużaniem się życia. Operujemy powikłania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy – to jest perforacje tych narządów, a także inne ostre schorzenia jamy brzusznej, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego oraz urazy jamy brzusznej skutkujące krwotokami wewnątrzbrzusznymi.

Wykonujemy ponadto dużo zabiegów dotyczących niewydolności żylnej – żylaki leczymy na każdym etapie, nawet w przypadku owrzodzenia podudzi. Realizujemy kompleksową diagnostykę oraz leczenie. Gdy pacjenci przychodzą z objawami krwawienia z przewodu pokarmowego, możemy skutecznie ratować ich zdrowie i życie nie robiąc operacji rozcinania żołądka tylko stosując różne metody ingerencji endoskopowej, by krwawiące naczynie zamknąć, dzięki czemu chory unika leczenia operacyjnego. Zajmujemy się również chirurgicznym leczeniem chorób tarczycy.

Staramy się o maksymalne bezpieczeństwo pacjenta. Posiadamy neuromonitoring, który umożliwia nam w pełni bezpiecznie operować tarczycę bez ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów krtaniowych. Specjalizujemy się ponadto w endoskopii dróg żółciowych. Często kamienie tworzą się nie tylko w pęcherzyku żółciowym, ale i w głównej drodze żółciowej lub trafiają tam z pęcherzyka. Blokują wtedy odpływ żółci z wątroby do dwunastnicy. Dawniej w takiej sytuacji trzeba było otwierać brzuch.

W tej chwili stosujemy ECPW, czyli endoskopowe rewizje dróg żółciowych. Za pomocą duodenoskopu wchodzimy w ujście dróg żółciowych i narzędziami endoskopowymi wyciągamy te kamienie zakładając protezę, by żółć swobodnie wypływała z dróg żółciowych. Po takiej interwencji chory nie umrze na zapalenie ropne dróg żółciowych, nie będzie miał w przyszłości ostrego zapalenia trzustki. Rocznie wykonujemy około 100 endoskopowych rewizji dróg żółciowych.

A jakie zabiegi realizuje oddział w zakresie chirurgii onkologicznej?

Dr Włodzimierz Karcz: Mówimy tu o nowotworach przewodu pokarmowego, czyli na przykład jelita grubego i żołądka, co, niestety, jest często występującą jednostką chorobową. Jeśli są to zmiany łagodne, podczas badania endoskopowego usuwamy je. Jeśli natomiast zmiana ma charakter nowotworu złośliwego, diagnozujemy ją szczegółowo histopatologicznie i metodami radiologicznymi.

Podczas konsylium z udziałem chirurga, chemioterapeuty i radioterapeuty decydujemy o leczeniu. Stosujemy tak zwane metody skojarzone, a więc chirurgia plus inne działania jak chemioterapia czy radioterapia, by zoptymalizować wyniki. Pacjentom zapewniamy pełne spektrum działań w zakresie chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego. Metodami laparoskopowymi potrafimy operować nowotwory przewodu pokarmowego.

Czy na etapie przed operacją, oczywiście poza diagnostyką, chory na raka jest w specjalny sposób przygotowywany do zabiegu?

Dr Włodzimierz Karcz: Tak, u chorych onkologicznie, u których są wskazania, stosujemy leczenie żywieniowe. Przyjmujemy pacjenta tydzień wcześniej i obejmujemy go leczeniem żywieniowym dożylnie stosując specjalnie skomponowane wlewy kroplowe. Wszystko po to, by stworzyć szansę na wyzdrowienie. Preparaty do przetoczeń dożylnych pozwalają zoptymalizować warunki gojenia się chorego. Oczywiście życzę wszystkim zdrowia, ale gdyby się ono zachwiało, proszę nas odwiedzać. Jesteśmy otwarci i przygotowani do leczenia chorób chirurgicznych metodami nowoczesnymi, które są współcześnie stosowane w chirurgii.

Ile osób liczy zespół, którym Pan kieruje?

Dr Włodzimierz Karcz: Zespół składa się z 10 lekarzy-specjalistów i dwóch osób szkolących się. Dla mnie ważne jest to, że mam zespół, który jest zróżnicowany zarówno pod względem wieku, jak i wyszkolenia. Jak wiadomo, największym problemem w chirurgii jest starzenie się zespołów. U nas są trzej lekarze w wieku powyżej 60 lat, dwie osoby po pięćdziesiątce, dwóch czterdziestolatków, dwóch trzydziestolatków i trzy osoby przed trzydziestką. To oznacza, że po odejściu starszych lekarzy zostaną dobrze wyszkoleni następcy. Mało takich zespołów chirurgicznych pracuje w województwie.

Dodatkowo trzech lekarzy posiada specjalizację z chirurgii onkologicznej, a dwóch to proktolodzy. Część kadry legitymuje się certyfikatami potwierdzającymi umiejętności w zakresie diagnostyki i leczenia endoskopowego chorób przewodu pokarmowego.

Jakie spektrum zabiegów realizuje Oddział?

Dr Włodzimierz Karcz: Wykonujemy zabiegi metodami chirurgii otwartej, czyli klasycznej, a także chirurgii minimalnie inwazyjnej, a więc zabiegi laparoskopowe i działania endoskopowe – dla pacjentów, którzy są hospitalizowani i również dla pacjentów ambulatoryjnych.

Jak wygląda praca Oddziału w liczbach?

Dr Włodzimierz Karcz: Średnio przyjmujemy trzy tysiące pacjentów rocznie – to liczba pacjentów hospitalizowanych. Metodami chirurgicznymi w ramach bloku operacyjnego wykonujemy około tysiąc zabiegów w ciągu roku, natomiast metodami endoskopowymi kolejny tysiąc jako alternatywę dla chirurgii otwartej. Wykonujemy rocznie ponad pięć tysięcy endoskopii.

 

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze

Policja

Świętokrzyskie: Zabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Policji udało się namierzyć sprawcę wypadku

Opublikowano

-

Jest tymczasowy areszt dla 43-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w miniony wtorek w podbuskich Mikułowicach. Wtedy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na lokalnej drodze leży nieprzytomny mężczyzna. Na miejscu okazało się, że 49-latek nie żyje. (więcej…)

Czytaj dalej

Policja

Sceny jak z filmu akcji: 21-latek na podwórku potrącił policjanta, padły strzały

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się na terenie prywatnej posesji w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Po tym jak zjawili się tam policjanci, 21-latek podczas próby ucieczki potrącił funkcjonariusza. Padły strzały. (więcej…)

Czytaj dalej

Policja

Świętokrzyskie: 18-latek wiózł kolegów do szkoły. Wjechał w drzewo, zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Opublikowano

-

fot. Państwowa Straż Pożarna

Nie żyje 18-letni kierowca, który w piątek o poranku jadąc do szkoły stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Pasażerami byli jego znajomi: 18-latka i 15-latek. Zostali ciężko ranni. Do szpitala zabrał ich śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z regionu

Nadajesz list? Poczta Polska zaproponuje też… ubezpieczenie od zachorowania na raka

Opublikowano

-

fot. Poczta Polska

Poczta Polska będzie oferowała swoim klientom… ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwory albo choroby układu krążenia. (więcej…)

Czytaj dalej

Media

Jakich stacji radiowych słucha się w Kielcach? Są najnowsze badania rynku [WYKRES]

Opublikowano

-

Jest najnowszy raport o słuchalności stacji radiowych w Kielcach. Zestawienie przygotowane przez pracownię Kantar Polska, za okres od lutego do lipca 2021r., opublikował branżowy portal WirtualneMedia.pl. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z regionu

Majonez Kielecki ma swoje święto. Jest hitem nie tylko w Polsce, ale i za oceanem

Opublikowano

-

fot. facebook / grupa Ameryka i Polityka / Paweł Żuchowski

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. Okazuje się, że jego smakiem zachwycają się nie tylko Polacy. Bez problemu można go dostać w polskich sklepach za Oceanem Atlatntyckim, a tych w USA nie brakuje. Sprzedaje się tam jak ciepłe bułeczki. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Artykuł sponsorowany1 dzień temu

Jakie są rodzaje pożyczek i na jaką najlepiej się zdecydować?

Pożyczka przez internet

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Hania Terlecka przegrała walkę z rakiem. W zbiórkę na jej leczenie angażowały się tysiące osób z całej Polski

Nie żyje Hania Terlecka, 3-letnia dziewczynka z Kielc, którą w walce z chorobą wspierała cała Polska. U dziewczynki w listopadzie...

Policja2 dni temu

Interwencja Policji w kieleckiej katedrze. Zatrzymano 39-latka

Funkcjonariusze Policji interweniowali w niedzielę (19 września) w kieleckiej bazylice katedralnej z powodu mężczyzny, który wszedł do kościoła i wykrzykiwał...

Wydarzenia2 dni temu

Pokaz mody na… dworcu autobusowym. Tego w Kielcach jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Na dworcu autobusowym w Kielcach odbył się… pokaz mody. W ten sposób zainaugurowana została pierwsza edycja Festiwalu Wiatru. W sobotni...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Woonerf zamiast miejsc parkingowych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urząd Miasta Kielce przeprowadził w sobotę eksperyment polegający na stworzeniu na ulicy Głowackiego woonerfu. Na miejscach parkingowych dla samochodów stanęły...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Pielęgniarka z Kielc wróciła z Ugandy. Pomagała chorym na covid-19

Sonia Bonar, pielęgniarka anestezjologiczna z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, uczestniczyła w misji w Ugandzie, w trakcie której polscy medycy...

Sport2 dni temu

Szpital na Czarnowie zaprasza sportowców. „Badania i konsultacje w ciągu jednego dnia”

Poradnia Medycyny Sportowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaprasza młodych sportowców na badania i konsultacje. Czas oczekiwania na wizytę jest...

Podróże2 dni temu

Policjant z Kielc pokonał pieszo 2300 km. Przeszedł górskim szlakiem z Rumunii do Polski

Mł. insp. Wojciech Sikora z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pokonał górski szlak z Rumunii do Polski. Chcąc dołączyć do...

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Zabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Policji udało się namierzyć sprawcę wypadku

Jest tymczasowy areszt dla 43-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca. Do tragicznego w skutkach...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Miasto wprowadza zmiany w centrum. Szykany na Sienkiewicza, zakazy na Paderewskiego

W poniedziałek (20 września) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Kielc. Obejmą rejon ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego, Silnicznej oraz...

Policja4 dni temu

Nie żyje 71-latek, który zgwałcił 13-latkę. Zmarł czekając na proces

W szpitalu zmarł 71-letni mężczyzna oskarżony o wykorzystanie seksualnie 13-letniej dziewczynki. Badania DNA wykazały, że to on był ojcem dziecka,...

Policja4 dni temu

Sceny jak z filmu akcji: 21-latek na podwórku potrącił policjanta, padły strzały

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się na terenie prywatnej posesji w gminie Chmielnik w powiecie kieleckim. Po tym jak...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Kolejny etap rewolucji w kieleckiej komunikacji. Zobacz co się zmieni [WYKAZ ZMIAN]

9 października wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane, a dziewięć...

Policja4 dni temu

Świętokrzyskie: 18-latek wiózł kolegów do szkoły. Wjechał w drzewo, zginął na miejscu [ZDJĘCIA]

Nie żyje 18-letni kierowca, który w piątek o poranku jadąc do szkoły stracił panowanie nad autem, wypadł z drogi i...

Drogi i komunikacja4 dni temu

Eksperyment w centrum Kielc. Na jeden dzień woonerf zamiast miejsc parkingowych

Urząd Miasta Kielce w ramach eksperymentu wprowadzi jednodniowe zmiany na ulicy Głowackiego w Kielcach. W sobotę (18 września) będzie tam...

Wiadomości z regionu5 dni temu

Nadajesz list? Poczta Polska zaproponuje też… ubezpieczenie od zachorowania na raka

Poczta Polska będzie oferowała swoim klientom… ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwory albo choroby układu krążenia.

Media6 dni temu

Jakich stacji radiowych słucha się w Kielcach? Są najnowsze badania rynku [WYKRES]

Jest najnowszy raport o słuchalności stacji radiowych w Kielcach. Zestawienie przygotowane przez pracownię Kantar Polska, za okres od lutego do...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Kaufland będzie sprzedawał produkty pochodzące z obiegu zamkniętego. Na półkach od 16 września

Kaufland ogłosił ograniczanie zużycia tworzyw sztucznych i zwiększenie wykorzystania surowców będących już w obiegu. Od 16 września w ofercie sieci...

Dom i ogród6 dni temu

Dzień Majonezu Kieleckiego. Zobacz co z niego można zrobić [PRZEPISY]

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. PSS Społem na swojej stronie internetowej zaprezentował kilka przepisów na...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Majonez Kielecki ma swoje święto. Jest hitem nie tylko w Polsce, ale i za oceanem

15 września to w kalendarzu świąt nietypowych… Dzień Majonezu Kieleckiego. Okazuje się, że jego smakiem zachwycają się nie tylko Polacy....

Media7 dni temu

Rusza budowa nowej siedziby TVP w Kielcach. Na uroczystości Jacek Kurski i politycy PiS

Na działce pomiędzy stadionem piłkarskim a Wojewódzkim Domem Kultury rozpoczęła się budowa nowej siedziby kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej. W uroczystym...

Straż pożarna1 tydzień temu

Strażacy z kieleckiego Niewachlowa zostaną włączeni do krajowego systemu? „Rozpoczęła się procedura”

Rozpoczęła się procedura włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele jednostki,...

Policja1 tydzień temu

Kielce: Pijany kierowca potrącił rowerzystę

Pijany kierowca potrącił rowerzystę na ulicy Kryształowej na kieleckiej Podkarczówce. Do wypadku doszło we wtorek.

Stowarzyszenia i fundacje1 tydzień temu

Ekolodzy będą protestować pod Kielcami. Nie godzą się na rządowe plany zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Pod hasłem „100 lat ochrony Łysogór, niszczone jednym rozporządzeniem” demonstrować będą w środę przedstawiciele środowisk przyrodniczych i obywatelskich. Manifestacja rozpocznie...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Internetowa mapa kieleckich rzemieślników już działa. Są tam adresy do fachowców z miasta

Miasto Kielce uruchomiło internetową mapę rzemieślników. Na początek dodano w niej adresy 40 fachowców działających w mieście. Twórcy tego narzędzia...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja3 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Dziewiąty raz został zatrzymany, gdy kierował po alkoholu!

42-latek ze Skarżyska dziewiąty raz został zatrzymany przez Policję, gdy kierował po alkoholu! Już wcześniej miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów...

Wiadomości z regionu3 tygodnie temu

Pięć tysięcy endoskopii rocznie w szpitalu w Czerwonej Górze. „To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta”

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze. – Na...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Za nami Świętokrzyska Gala Kabaretowa. Zobacz najciekawsze fragmenty programu Polsatu [WIDEO]

Ponad 1 mln 900 tys. osób oglądało w niedzielę transmisję Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej. Impreza na Kadzielni sprawiła, że Polsat był...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

„Najlepsza oprawa na pasterce to kibice Korony Kielce”. Kabaret Nowaki zrobił show na Kadzielni [WIDEO]

Kabaret Nowaki skradł show artystom polskiej i światowej sceny muzycznej podczas imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Krótkie kabaretowe...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Polskie i światowe gwiazdy na kieleckiej Kadzielni. Zobacz najciekawsze fragmenty [WIDEO]

Gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej wystąpiły na kieleckiej kadzielni w trakcie imprezy „Przebój Lata RMF FM i Polsatu”. Przed publicznością...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Odór na osiedlu Sieje. Mieszkańcy mają dość składowiska odpadów firmy Eneris

Mieszkańcy osiedla Sieje w Kielcach mają dość uciążliwego sąsiedztwa firmy Eneris. Apelują o „eliminację smrodu, jaki zatruwa życie mieszkańcom osiedla...

Dzieje się4 tygodnie temu

Michael Patrick Kelly i Olivia Addams w Kielcach! Zagraniczne gwiazdy wystąpią na Kadzielni

Letnią Kliniką Skeczów Męczących rozpoczął się w piątek (27 sierpnia) Festiwal Muzyczne Zakończenie Wakacji. Kulminacyjnym punktem będzie jednak sobotni koncert...

Dom i ogród4 tygodnie temu

Escentric Molecules – poznaj magię zapachowych molekuł

Escentric Molecules to niezwykła seria zapachów na rynku perfum niszowych. Jak tylko pojawiły się w ofercie w 2006 roku, zdobyły...

Popularne artykuły