Social media

Wiadomości z regionu

Storczyki pod nadzorem. Świętokrzyscy leśnicy chcą zapewnić im warunki do rozmnażania

Opublikowano

-

fot. Jadwiga Zagrobelna / Nadleśnictwo Pińczów

Nadleśnictwo Pińczów, chce by Ponidzie było rajdem dla storczyków. To rośliny wzbudzające zachwyt ze względu na piękne i różnobarwne kwiaty o nietypowych kształtach. Są niezwykle rzadkie na terenie Polski, często zagrożone wyginięciem. Na Ponidziu czują się bardzo dobrze i jest ich tu niemało. Wśród rosnących w naszym regionie roślin są i te, które podlegają częściowej ochronie.

Leśnicy mówią, że aby w dalszym ciągu tu rosły i mogły się rozmnażać wymagają ochrony czynnej. Jest ona prowadzona w ramach projektu finansowanego z unijnej dotacji.Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Pińczów występuje kilkadziesiąt stanowisk chronionych storczyków, w tym takie gatunki jak: storczyk purpurowy, dwulistnik muszy, storczyk kukawka, buławnik wielkokwiatowy czy obuwik pospolity. Występują one głównie w leżących na terenach leśnych rezerwatach przyrody „Wroni Dół”, „Polana Polichno”, „Grabowiec” i „Pieczyska”.

Storczyk purpurowy

jest jednym z najrzadszych storczyków występujących w Polsce. Znane jest tylko 10 izolowanych jego stanowisk, z czego połowa występuje na Wyżynie Małopolskiej. Pozostałe głównie na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu. Jedno ze stanowisk znajduje się na terenie Nadleśnictwa Pińczów w rezerwacie przyrody „Polana Polichno”. Występuje tu kilkaset osobników. Czerwona lista roślin i grzybów klasyfikuje go jako narażony na wyginięcie.

 

Dwulistnik muszy

jest również bardzo rzadkim storczykiem, który swą nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi kwiatu, który przypomina muchę siedzącą na kwiatku. Ze względu na swe niewielkie rozmiary jest trudny do wypatrzenia. W Polsce znanych jest ok. 30 jego stanowisk zlokalizowanych głównie na Wyżynie Małopolskiej, a także w Tatrach i Pieninach. Jedno z nich znajduje się w rezerwacie przyrody „Wroni Dół”. Wg czerwonej listy roślin i grzybów sklasyfikowany jest jako rzadki, narażony na wyginięcie.

 

Storczyk kukawka

występuje również rzadko na terenie Polski – potwierdzonych jest ok. 50 stanowisk. Są one rozmieszczone są nierównomiernie na terenie całego kraju. Dwa z nich zlokalizowane są na terenie rezerwatów przyrody „Wroni Dół” i „Pieczyska”. Czerwona lista roślin i grzybów klasyfikuje go jako narażony na wyginięcie.

 

Buławnik wielkokwiatowy

jest gatunkiem rzadkim w Polsce i w ostatnich latach zmniejsza się liczba jego stanowisk. Występuje w południowych regionach Polski, szczególnie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i Śląskiej, w niższych partiach Sudetów oraz na pogórzu. W Nadleśnictwie Pińczów występuje na terenie rezerwatów przyrody „Wroni Dół” oraz „Polana Polichno”. Według Czerwonej listy roślin i grzybów gatunek ten został sklasyfikowany go jako bliski zagrożenia wyginięciem.

 

Obuwik pospolity

jest również jednym z rzadszych storczyków występujących w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi kwiatu, który przypomina mały bucik. Znanych jest ok 250 stanowisk, z czego większość zlokalizowana jest w południowej i południowo wschodniej części kraju. Obuwik jest gatunkiem silnie zagrożonym. Nie tylko umieszczono go w Polskiej czerwonej księdze roślin jako gatunek narażony na wyginięcie, jest również nieliczny poza naszymi granicami mimo rozległego zasięgu. Został wymieniony w załącznikach dyrektywy siedliskowej jako gatunek wymagający ochrony w krajach członkowskich Unii Europejskiej w sieci Natura 2000. Na terenie Nadleśnictwa Pińczów występuje 10 stanowisk na terenie 3 rezerwatów („Grabowiec”, „Wroni Dół” oraz „Polana Polichno”), oraz 15 stanowisk poza terenem rezerwatów.

Oprócz tego na terenie Nadleśnictwa Pińczów możemy także spotkać takie storczyki jak buławnik czerwony, kukułki oraz będące pod ochroną częściową gnieźnik leśny, podkolan biały, podkolan zielonawy , listera jajowata,  kruszczyk szerokolistny.Zagrożenie dla storczyków

Podstawowym zagrożeniem dla tych roślin jest zarastanie ich naturalnych stanowisk przez gatunki ekspansywne. Powoduje to ograniczenie liczby osobników, a docelowo może doprowadzić do ich całkowitego zaniku.

– Dlatego konieczne jest w takich sytuacjach prowadzenie czynnej ochrony przyrody, którą Nadleśnictwo Pińczów realizuje w ramach „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez Lasy Państwowe”. Działania ochronne projektu obejmują jeden gatunek (Obuwik pospolity) i jedno siedlisko przyrodnicze (murawa kserotermiczna) w ramach obszaru NATURA 2000. Prace polegają na usuwaniu krzewów i wykaszaniu roślinności zielnej stanowiących zagrożenie dla chronionych roślin oraz ich wywóz poza teren objęty zabiegiem. Stwarza to korzystne warunki świetlne dla rozwoju storczyków. Corocznie zabieg ten jest wykonywany na powierzchni około 10 ha i obejmuje także powierzchnie poza rezerwatami przyrody – informuje Tomasz Zagrobelny z Nadleśnictwa Pińczów.

Efektem tych prac jest między innymi wzrost liczebności populacji storczyków. Duże wrażenie robi wzrost ilości osobników obuwika pospolitego w rezerwacie „Wroni Dół”, gdzie w ciągu tylko ostatnich dwóch lat przybyło kilkadziesiąt osobników.

Największe wrażenie robi jednak wzrost liczebności storczyka purpurowego w rezerwacie „Polana Polichno”. W tym ostatnim przypadku po wykonaniu opisanych wyżej prac storczyki zakwitły w miejscach, w których od wielu lat ich nie obserwowano. W niektórych z nich występują wręcz łanowo, a ich liczbę obecnie trzeba liczyć w setkach.

 

fot. Jadwiga Zagrobelna / Nadleśnictwo Pińczów 
źródło: Tomasz Zagrobelny, Nadleśnictwo Pińczów 
Regionalna Dyrekcja Lasów PaństwowychWiadomości z regionu

Lekarze ze szpitala na Czarnowie ostrzegają: wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne

Opublikowano

-

fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne. Każdego roku do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiają pacjenci w stanie hipotermii. Nie wszystkich udaje się uratować. (więcej…)

Czytaj dalej

Policja

Radiowozem w 20 minut ze Skarżyska do Kielc. Rodząca kobieta w porę trafiła do szpitala

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja

Bardzo nietypową interwencję przeprowadzili policjanci skarżyskiej drogówki. Z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych wieźli do szpitala w Kielcach rodzącą bliźniaki kobietę. (więcej…)

Czytaj dalej

Polityka

Świętokrzyskie: Radny PiS z zarzutami. Podczas domowej awantury zaatakował policjanta

Opublikowano

-

fot. Policja / facebook

Miejski radny Prawa i Sprawiedliwości w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednocześnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, usłyszał zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. (więcej…)

Czytaj dalej

Prokuratura

Świętokrzyskie: Zabójstwo w więzieniu. Jeden z osadzonych zaatakował kolegę

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. unsplash / CC0 Creative Commons

Dramatyczne sceny w Zakładzie Karnym w Pińczowskie. 72-letni osadzony zaatakował jednego ze swoich kolegów, z którym przebywał na oddziale szpitalnym. (więcej…)

Czytaj dalej

Wiadomości z Kielc

Energetycy wyłączą prąd. Przerwy w dostawie energii w Kielcach i okolicach [HARMONOGRAM]

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

PGE Dystrybucja przedstawiło nowy harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń prądu. (więcej…)

Czytaj dalej

Policja

Świętokrzyskie: 63-latek zagroził sąsiadce, że ją zabije. Potem padły strzały…

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja

Policjanci z Komisariatu Policji w Radoszycach w powiecie koneckim zatrzymali 63-latka, który w miniony wtorek groził pozbawieniem życia jednej z kobiet. Ponadto mężczyzna strzelał z broni w jej mieszkanie. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc10 godzin temu

Trwa zbiórka darów dla pacjentów chorych na COVID-19 leczonych w szpitalu wojewódzkim

Wciąż potrzebna jest pomoc dla chorych na COVID-19, przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Do Domu Środowisk Twórczych przy...

Policja10 godzin temu

Kielce: Policyjny pościg z finałem na ogrodzeniu posesji. Kierowca miał zakaz prowadzenia pojazdów

Policjanci z Komendy Miejskiej w Kielcach po pościgu zatrzymali 29-latka, który na ulicy Ściegiennego podjął próbę ucieczki przed kontrolą drogową....

Wiadomości z regionu10 godzin temu

Lekarze ze szpitala na Czarnowie ostrzegają: wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne

Wychłodzenie organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne. Każdego roku do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach trafiają pacjenci w stanie hipotermii. Nie...

Policja11 godzin temu

Radiowozem w 20 minut ze Skarżyska do Kielc. Rodząca kobieta w porę trafiła do szpitala

Bardzo nietypową interwencję przeprowadzili policjanci skarżyskiej drogówki. Z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych wieźli do szpitala w Kielcach rodzącą bliźniaki...

Drogi i komunikacja20 godzin temu

ZTM wprowadził istotne zmiany na trzech liniach. I już zapowiada następne

W sobotę (16 stycznia) wprowadzony został kolejny etap zmian w komunikacji miejskiej w Kielcach. Tym razem objął trzy linie autobusowe:...

Polityka23 godziny temu

Świętokrzyskie: Radny PiS z zarzutami. Podczas domowej awantury zaatakował policjanta

Miejski radny Prawa i Sprawiedliwości w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednocześnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, usłyszał zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności...

Polityka1 dzień temu

Radny PO zawiesił członkostwo w partii. Media ujawniły, że zaszczepił się na covid-19, choć nie jest medykiem

Kielecki radny Karol Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej zawiesił swoje członkostwo w partii. Zrobił to po tym jak media ujawniły, że...

Prokuratura2 dni temu

Świętokrzyskie: Zabójstwo w więzieniu. Jeden z osadzonych zaatakował kolegę

Dramatyczne sceny w Zakładzie Karnym w Pińczowskie. 72-letni osadzony zaatakował jednego ze swoich kolegów, z którym przebywał na oddziale szpitalnym.

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Szpital na Czarnowie wykonuje odpłatne testy na przeciwciała. Wiemy ile kosztują

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wykonuje testy, które wykażą czy w organizmie osoby, która mogła mieć kontakt z wirusem SARS...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Energetycy wyłączą prąd. Przerwy w dostawie energii w Kielcach i okolicach [HARMONOGRAM]

PGE Dystrybucja przedstawiło nowy harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń...

Policja3 dni temu

Świętokrzyskie: 63-latek zagroził sąsiadce, że ją zabije. Potem padły strzały…

Policjanci z Komisariatu Policji w Radoszycach w powiecie koneckim zatrzymali 63-latka, który w miniony wtorek groził pozbawieniem życia jednej z...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Akcja „Zima” w pełni. Kieleckie ulice odśnieżane są według trzech kategorii [WIDEO, WYKAZ ULIC]

Ponad 20 pługopiaskarek patroluje od kilkudziesięciu godzin kieleckie ulice odśnieżając oraz posypując jezdnie mieszanką piasku i soli – informuje Urząd...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Świętokrzyskie: Zuchwała kradzież jedliny. Mnóstwo ogołoconych drzew w lesie [ZDJĘCIA]

Do dwóch zuchwałych kradzieży stroiszu jodłowego doszło na początku roku na terenie Nadleśnictwa Barycz w powiecie koneckim w województwie świętokrzyskim.

Turystyka3 dni temu

Świętokrzyski Park Narodowy wprowadził całoroczne opłaty za wstęp na szlaki. Dotychczas pobierane były tylko latem

Świętokrzyski Park Narodowy wprowadził całoroczne opłaty za wstęp na szlaki. Dotychczas bilety trzeba było kupować w okresie od kwietnia.

Drogi i komunikacja3 dni temu

Straż Miejska zabrała się za busiarzy blokujących zatoki autobusowe. Założyła im blokady [ZDJĘCIA]

Straż Miejska w Kielcach nakłada kary na kierowców busów, którzy blokują zatoki autobusowe. Prywatni przewoźnicy mogą zatrzymać na przystankach tylko...

Dzieje się4 dni temu

Rocznica śmierci prezydenta Gdańska. Na kieleckim Rynku zapłonie serce ze świec

W czwartek (14 stycznia) na kieleckim Rynku ułożone zostanie serce ze świec. Wydarzenie zostanie zorganizowane w związku z drugą rocznicę...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Kupują kolejny sprzęt do szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Ale szpital wciąż jest zamknięty

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zamawia kolejny sprzęt przeznaczony do zamkniętego wciąż tymczasowego szpitala, który powstał w halach Targów Kielce....

Drogi i komunikacja4 dni temu

Atak zimy sparaliżował komunikację miejską. Jeden z autobusów zjechał do rowu

Atak zimy doprowadził do paraliżu w komunikacji miejskiej.

Turystyka4 dni temu

Rządowa pomoc dla branży turystyki zimowej. Świętokrzyskie stoki nie mają na co liczyć

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt uchwały w sprawie wsparcia dla gmin górskich. Program zakłada refinansowanie 80 procent umorzenia podatku...

Straż miejska5 dni temu

Nie możesz uruchomić auta? Straż Miejska w Kielcach deklaruje gotowość do pomocy

Straż Miejska w Kielcach obiecuje pomoc kierowcom, którzy w czasie mrozów będą mieli problem z uruchomieniem własnego samochodu.

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Minus 10 stopni w dzień, nawet minus 16 w nocy. Do Kielc zawita zima

Najbliższe dni przyniosą dużą zmianę pogody w województwie świętokrzyskim – zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nauka i oświata5 dni temu

W Kielcach ruszyło masowe testowanie nauczycieli pod kątem koronawirusa

W Kielcach rozpoczęły się masowe testy przesiewowe dla nauczycieli uczących w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Badania są bezpłatne i dobrowolne,...

Policja6 dni temu

Chciał ukraść BMW. Przez kilka godzin próbował uruchomić silnik, aż w końcu zjawił się właściciel

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 21-latka z powiatu szydłowieckiego, który podejrzany jest o usiłowanie kradzieży z włamaniem do samochodu marki BMW.

Wiadomości z regionu6 dni temu

Najmłodsi uczniowie wrócą do szkół. Reszta ograniczeń została wydłużona

Obowiązuje koronawirusowe obostrzenia zostaną wydłużone do 31 stycznia – poinformowała w poniedziałek (11 stycznia) Kancelaria Premiera. Wyjątkiem będzie jedynie powrót...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Nie ustają apele o oddawanie osocza. W Kielcach niektórzy ozdrowieńcy oddali je kilkukrotnie

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach nadal apeluje do osób, które przechorowały covid-19 o oddawanie osocza. Jak na razie...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Miejski Urząd Pracy w Kielcach ma pieniądze dla bezrobotnych i pracodawców. Ile i na co można dostać?

Miejski Urząd Pracy w Kielcach opublikował terminy przyjmowania wniosków o wsparcie, które obowiązywać będą w 2021 roku.

Wiadomości z regionu1 tydzień temu

Świętokrzyskie odgrodziło się od Mazowsza. Powstał płot długi na 34 kilometry [ZDJĘCIA]

Na granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego powstał długi na 34 kilometry płot. Został wybudowany zgodnie z nakazem wojewody świętokrzyskiego.

Policja1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Tajemnica śmierć starszego mężczyzny. Miał ranę na brzuchu

Tajemnicza śmierć starszego mężczyzny przy ulicy Ogrodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego ciało z widoczną raną na brzuchu znaleziono w środę...

Policja1 tydzień temu

Nieudany „skok” przez płot. Pomysłowość złodzieja zdziwiła nawet samych policjantów

Ostrowieccy policjanci zatrzymali 33-latka, który z marketu budowlanego ukradł wkrętarkę. Wartość strat oszacowano na kwotę blisko 600 złotych.

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Odpady bio czy gabaryty? Sprawdź jak pozbyć się świątecznego drzewka

Okres świąteczny dobiega końca, a to oznacza problem z pozbyciem się choinek. Wiele osób nie wie gdzie można je wyrzucić.

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Plus uruchomił w Kielcach sieć 5G. Działa od nowego roku

Z początkiem roku 2021 operator sieci Plus uruchomił kolejne nadajniki najszybszej sieci 5G. Działają one już we wszystkich miastach wojewódzkich...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Olbrzymia kara za nieterminowe odbieranie śmieci. Firma Eneris nie zapłaciła ani złotówki

Firma Eneris nie zapłaciła olbrzymiej kary, którą za nieterminowy odbiór odpadów nałożyło miasto Kielce – wynika z informacji, które podało...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Co z remontem Wydryńskiej? Miasto szykuje się do inwestycji, ale mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość

Pół miliona złotych – taką kwotę w projekcie tegorocznego budżetu zapisano na przebudowę ulicy Wydryńskiej w Kielcach. To lokalna droga...

Popularne artykuły