Miasto Starachowice okazało się najlepsze w ogólnopolskim rankingu samorządowym organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Zdobyło pierwsze miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
W kategorii miast na prawach powiatu wygrał Poznań, a w kategorii gmin wiejskich: Wielka Wieś.
Starachowice zasłużyły na podium między innymi dzięki staraniom o czyste środowisko. W tym obszarze miasto uzyskało najwyższą liczbę punktów w swojej kategorii – oceniają tegoroczną edycję dziennikarze Rzeczpospolitej.
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.
– Ostatnie lata są trudne dla samorządowców, co i rusz musimy zmagać się z różnymi kryzysami. Konsekwentnie pokazujemy, że potrafimy je pokonać – uważa Prezydent Materek.
Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.
– Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania – czytamy w regulaminie rankingu.
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.
Najlepsi w Polsce
Liderzy Rankingu Samorządów wyłaniani są w trzech kategoriach. W tegorocznej zwycięstwo odniosły Poznań, Starachowice i Wielka Wieś.
Wśród miast na prawach powiatu (gdzie klasyfikowane były 64 jednostki) zwycięzcą został Poznań. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: Kraków oraz Gliwice.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) pierwsze miejsce zajęło miasto Starachowice (woj. świętokrzyskie), drugie – gmina Halinów (woj. mazowieckie), a trzecie – gmina Mszczonów (woj. Mazowieckie).
Wśród gmin wiejskich (gdzie konkurowały aż 1523 jednostki) na najwyższym podium stanęła podkrakowska Wielka Wieś, na drugim – gmina Zielonki (woj. małopolskie), a na trzecim – gmina Zabierzów (woj. małopolskie).
Recepta na sukces Starachowic
– Modernizujemy drogi i chodniki, inwestujemy w rozbudowę szkół, rewitalizujemy przestrzeń publiczną, w tym miejsca rekreacji i wypoczynku, termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej, budujemy nowe centra komunikacyjne. Inwestujemy także w kulturę i sport – poprzez gruntowną modernizację obiektów – wyjaśnia Prezydent Marek Materek.
Gmina Starachowice jako jeden z pierwszych polskich samorządów utworzyła Centrum Usług Społecznych. Ponadto powstała Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka, która do pracy na rzecz miasta angażuje osoby wykluczone społecznie, a do tego prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe.
Swoistym „strzałem w dziesiątkę” okazała się bezpłatna komunikacja autobusowa, która cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców.
– Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ dzięki tej decyzji nastąpił wzrost liczby pasażerów o ponad 70%. Dodatkowo wymieniliśmy 100% taboru na ekologiczne autobusy, zasilane sprężonym gazem CNG – podkreśla prezydent Starachowic.
Gmina Starachowice dąży też do samowystarczalności, a przykładem może być chociażby decyzja o rozpoczęciu budowy Eko Spalarni, czyli Instalacji Odzysku Energii.
– IOE będzie produkowała energię cieplną i elektryczną w kogeneracji. Dzięki temu, mieszkańcy Starachowic będą mogli płacić niższe rachunki za ciepło w stosunku do innych miast. Już teraz dzięki modernizacji obydwu ciepłowni mamy jedne z najniższych stawek za ciepło w Polsce. Podwyżka w tym roku dla mieszkańców wyniosła około 14%, a miejska spółka z roku na rok generuje zysk, który przeznaczany jest na kolejne inwestycje – podkreśla prezydent.
Źródło: UM Starachowice