Są pierwsze decyzje prezydenta Kielc w związku z zagrożeniem epidemiologicznym w Polsce. Bogdan Wenta zalecił dyrektorom kieleckich szkół i przedszkoli rezygnację z organizacji wycieczek szkolnych poza granice miasta. Zalecenie obowiązuje do odwołania.
Urząd Miasta zaapelował też do rodziców o nieposyłanie do przedszkoli i szkół dzieci z objawami infekcji.
Ponadto w Domach Pomocy Społecznej, podległych Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie, ze względu na bezpieczeństwo przebywających w nich pensjonariuszy, wprowadzane zostały ograniczenia odwiedzin u mieszkańców ośrodków. Całkowite zakazy dotyczą osób z objawami grypy.
„W związku z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie kraju, mieszkańcom Kielc, szczególnie w wieku senioralnym, zalecamy także ograniczenie przebywania w miejscach publicznych oraz stosowanie się do wskazówek Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących przestrzegania zasad higieny. Prezydent Miasta Kielce pozostaje w stałym kontakcie z Wojewodą Świętokrzyskim oraz przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach” – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta.
W poniedziałek została natomiast podjęta decyzja o odwołaniu targów Agrotech, mimo że przygotowania do nich trwają od dawna. >Więcej na ten temat<
AKTUALIZACJA [11 marca, godz. 11:30]:
Decyzją rządu, zajęcia we wszystkich szkołach w Polsce są odwołane!
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach podpisał umowę na projekt nowego budynku Wydziału Sztuki. Gmach stanie przy ulicy Świętokrzyskiej w kampusie uczelni, obok Biblioteki Uniwersyteckiej i Uniwersyteckiego Centrum Sportu. To będzie największa inwestycja ostatnich lat w infrastrukturze szkolnictwa wyższego w naszym regionie.(więcej…)
Obok najstarszej kieleckiej szkoły powstała wielofunkcyjna hala sportowa. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oprócz nowych boisk będą mieli do dyspozycji siłownię, salę fitness, sanitariaty oraz dodatkowe sale dydaktyczne. Obecnie trwa wyposażanie pomieszczeń w nowy sprzęt. Od stycznia młodzież będzie mogła korzystać z nowej hali sportowej. (więcej…)
W strefie relaksu „Przestrzeń” w Dolinie Silnicy można oglądać prace ukraińskiego artysty Borisa Groha. To mroczne grafiki przedstawiające m.in. upiory przechadzające się wieczorami po osiedlach mieszkaniowych, z lokalizacją. Zestawienie ich z jesiennymi mgłami nad Silnicą, gdzie zza drzew wyłaniają się bloki okolicznych osiedli, stwarza unikatowy efekt – zachwala Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje, które jest organizatorem wystawy. (więcej…)
Co to jest Pong? Jak wyglądało ładowanie gier? I czy stare gry są trudniejsze od tych nowych? Tego i wielu innych ciekawostek można dowiedzieć się w Muzeum Zabawek i Zabawy. Do 20 sierpnia placówka zaprasza na „Oldskulowe gry wideo”. Od kilku lat wystawa przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych. (więcej…)
Miasto Kielce prowadzi nabór wniosków o przyznanie „Kieleckiego Bonu Żłobkowego”. Dokumenty można składać wyłącznie w formie papierowej w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub za pośrednictwem poczty. O wsparcie finansowe w opłatach za pobyt dziecka w placówce niepublicznej mogą się starać kielczanie, którym nie uda się znaleźć miejsca w samorządowym żłobku.