Dzieje się
W sobotę Europejska Noc Muzeów [23 propozycje z Kielc i regionu]
Opublikowano
1 rok temu-
W sobotę (13 maja) odbędzie się kolejna Europejska Noc Muzeów. Placówki w Kielcach i regionie przygotowały wiele specjalnych atrakcji.
Czytaj też: ZTM wzmacnia komunikację z okazji Europejskiej Nocy Muzeów
1. Muzeum Zabawek i Zabawy
Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza w godzinach 19:00 – 23:00. Na dziedzińcu w godz. 19:00 – 21:00 wystąpi Studio Pantomimy „Praca w toku” z Kieleckiego Centrum Kultury. Będzie można zobaczyć pokaz zatytułowany „To się w geście nie mieści” nawiązujący m.in. do zabawek i zbiorów muzeum (etiudy, mimodramy, żarty, klaunada, interaktywna zabawa).
O godzinie 21:00 odbędzie się finałowy pokaz z cieniem w oknie Muzeum. Dodatkowo na dziedzińcu organizowane będą zabawy w stylu retro.
2. Wzgórze Zamkowe
O 22 Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza na dziedziniec Wzgórza Zamkowego na prezentację projektu „Ślad Pamięciowy” autorstwa prof. łódzkiej PWSFiT Izabeli Łapińskiej. Autorka stworzyła fotograficzny i dźwiękowy zapis ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, a w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.
Do północy będzie można zwiedzać wystawy dostępne po sąsiedzku w Instytucie Dizajnu. Ostatnie wejście na wystawy o godz. 23.00. W Galerii na Piętrze na gości czekać będzie wystawa: Eugenia Tynna. Znaki. Wystawa o liternictwie, a w Galerii Głównej: Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego. Będzie to ostatni weekend z wystawą.
3. Dom Kultury „Zameczek”
Najwcześniej Noc Muzeów zacznie Dom Kultury „Zameczek”, który zaprasza od 11 do 15 na „Majowy szafing”. A to nie wszystko, bo „Zameczek” proponuje także wizytę w Galerii ART-STYL, gdzie można zobaczyć wystawę „Rzeźba” autorstwa Andrzeja Kozłowskiego, ludowego rzeźbiarza związanego z regionem świętokrzyskim.
W Galerii „Na Płocie” dostępne są fotogramy prezentujące działalność Domu Kultury, a w Galerii „Format” wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym „Kielce – miasto, które kocham”. Swoimi pracami pochwalą się także uczestnicy sekcji plastycznej „Zameczku” w Galerii Sztuki Dziecięcej „Na tablicy”.
4. Zwiedzanie budynku dawnej synagogi
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do zwiedzania wnętrza budynku dawnej kieleckiej synagogi u zbiegu ul. Warszawskiej i al. IX Wieków.
5. Muzeum Historii Kielc
Dla zwiedzających będą otwarte wszystkie aktualnie prezentowane wystawy: stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, wystawa czasowa „Kielce –Keltz. Historia społeczności żydowskiej” oraz w Małej Galerii wystawa malarstwa Dominiki Mijas-Musiał pt. „Świętokrzyskie w niecodziennym kolorycie”. Ostatni zwiedzający będą mogli wejść do Muzeum o godz. 23.30. Wstęp wolny.
6. Centrum Geoedukacji
Bez rezerwacji i za darmo Centrum Geoedukacji zabierze gości w podróż po dziejach ziemi. W godz. 19.00-20.00 z przewodnikiem będzie można zwiedzić wystawę „Morskie opowieści”. Natomiast w godz. 20-23 na gości czekać będą wystawa „Chronos” wraz z kinem-kapsułą czasu, gra terenowa „Misja Chronos” po wystawie stałej, wystawa „Paleo-art. Niezwykłe kręgowce z ery dinozaurów”, przestrzeń paleo-plastyczna dla najmłodszych.
Ostatnie wejście na wystawę przewidziane jest na godzinę przed zamknięciem obiektu.
7. Galeria „Winda” w KCK
Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” od godz. 19:00 do 24:00 udostępni wystawę „Dyplom 2023” tegorocznych absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach.
8. Kieleckie Centrum Kultury
Kieleckie Centrum Kultury wraz z El Viento – Tango Kielce przez cały wieczór zaprasza miłośników tanga na milongę w wyjątkowej artystycznej oprawie Galerii. O godz. 21:00 odbędzie się wyjątkowy pokaz taneczny w wykonaniu mistrzowskiej pary Beaty Mai Gellert oraz Łukasza Wiśniewskiego. Wstęp wolny.
9. Energetyczne Centrum Nauki Industria
Od godz. 18 w Energetycznym Centrum Nauki Industria Kieleckiego Parku Technologicznego na chętnych czeka interaktywna wystawa „Energia”, którą będzie można zobaczyć za darmo. Wejścia na wystawę będą odbywać się o godz. 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wcześniej trzeba zarezerwować miejsce. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg.
10. Biuro Wystaw Artystycznych
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na cztery wystawy, prezentowane w ramach drugiego Festiwalu Fotograficznego FOTOPERYFERIE. Fotografie w technikach dawnych i alternatywnych to perełki, które można obejrzeć w Europejską Noc Muzeów od 18 do 24 godziny w Galerii Dolnej. Natomiast w Galerii Górnej prezentowane są wystawy Weroniki Teplickiej – „Spacer po wstędze Möbiusa” oraz Katarzyny Łaty – „Studium przypadku”, a w Galerii Małej można zobaczyć prace Iwony Germanek – „Różowy nie istnieje”. Wstęp wolny.
11. Muzeum Hammonda
Muzeum Hammonda zaprasza w godz. 17-24 na bezpłatne zwiedzanie jedynego tego typu muzeum w Europie. Przewodnicy przedstawią krótką lekcję historii łączącej muzykę z techniką, opowieść o życiu Laurensa Hammonda, jego twórczości i wynalazku, który zmienił światową scenę muzyki rozrywkowej. Na wystawie stałej instrumentów można zobaczyć: 61 modeli organów, 27 modeli zegarów, stolik do brydża i grające schody.
12. Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria
Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria działająca przy Pałacyku Zielińskiego zaprasza w godz. 16-24 na zbiorową wystawę czasową prac członków studenckiego Koła Naukowego Ilustracji FLOW. Wstęp wolny.
13. Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki”
W Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” Noc Muzeów rozpocznie się już o godz. 16. od oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Sprawdzam. Cóż to jest prawda?”. Oprowadzać będzie Bernadeta Stano -kuratorka, historyczka sztuki z zespołu badawczego Sztuka i Metafizyka w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP w Krakowie. Wstęp wolny. W godz. 16-24 można też oglądać wystawę stałą.
14. Baza Zbożowa
13 maja, w sobotę w godzinach 17-21 będzie można obejrzeć pełen tajemnic i niespodzianek wypał RAKU. Będzie też Kiermasz prac ceramicznych, wylepionych i wyszkliwionych na warsztatach w Ceramika Nova.
Natomiast w godz. 18-20:30 w pokoju nr 9 w części biurowej odbędzie się KielceAirCollection – „Wystawa złomu lotniczego i fotela katapultowego”. Zobaczyć można będzie między innymi Fotel katapultowy Martin Baker mk.4 z samolotu Mirage, butlę tlenu z samolotu B17 z czasów II Wojny Światowej, a także butlę tlenową z samolotu Halifax, który został zestrzelony w okolicy Ćmielowa w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Wstęp wolny.
15. Wystawy fotograficzne w Foyer Teatru Ecce Homo
Wystawa fotografii Anny Kalety – Świadectwo wykonana technikami tradycyjnymi oraz mieszanymi. Autorka w swoich pracach zwraca uwagę na wpływ czasu, zmieniający człowieka fizycznie oraz psychicznie. Druga wystawa to Dyslokacje. Zaburzenia w monotonnej przestrzeni. Defekty, dzięki którym struktura ta staje się odbieralna. Autorem jest Grzegorz Bętkowski.
16. Muzeum Narodowe w Kielcach
W sobotnią noc, 13 maja, Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do wszystkich swoich oddziałów w godz. 19-24. Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Ostatnie wejście do muzeum godzinę przed zamknięciem. Wstęp wolny.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zwiedzanie:
– wnętrz zabytkowych XVII-XVIII w., w tym unikatowego XVII-wiecznego stropu ramowego warsztatu Tomasza Dolabelli „Pożar Troi”, fryzu portretowego, podstropowego w Izbie Stołowej Górnej oraz dwóch tapiserii: Triumf Ateny i Bitwa nad Granikiem
– zmodernizowanej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać m.in. portrety staropolskie i malarstwo
– Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego
17. Pałacyk w Oblęgorku
Na Noc Muzeów zaprasza również Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową Imaginarium afrykańskie Henryka Sienkiewicza, będącą opowieścią o podróży pisarza do Afryki
18. Muzeum Żeromskiego
Muzeum Stefana Żeromskiego poleca stałą ekspozycję, która koncentruje się na wczesnym okresie życia autora Syzyfowych prac, a także przybliża jego miejsca życia i pracy.
19. Muzeum Dialogu Kultur
Muzeum Dialogu Kultur na kieleckim Rynku umożliwi zwiedzanie wystawy czasowej Przestrzeń obecności oraz ekspozycji stałych.
20. Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy proponuje unikatową, ponad 150-metrowaą, podziemna ścieżka zwiedzania łącząca najważniejsze wiślickie artefakty.
21. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach czeka na gości 13 maja w godzinach od 19.00 do 24.00 w “Galerii u Strasza”.
Na Noc Muzeów do “Galerii u Strasza” zapraszają Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Dla dziesięciu osób, które pierwsze odwiedzą placówkę, przygotowano zaproszenia do kina “Fenomen”.
Obecnie w galerii prezentowana jest wystawa zatytułowana “A-Wangarda” – fotografie autorstwa Artura Dziwirka.
22. Jędrzejowska Noc Muzeów z Ciuchcią Ponidzie
Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie zaprasza w sobotę 13 maja na „Jędrzejowską Noc Muzeów”. Ciuchcia z tej okazji przygotowała specjalną linię komunikacyjną oraz ciekawe atrakcje dla pasażerów.
13 maja, na stacji kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie „Jędrzejów Wąskotorowy” w godzinach 17:00 – 23:00 zaplanowano program” Wsiąść do pociągu niebylejakiego…”, a w ramach tego : bezpłatny przejazd dla mieszkańców na trasie Jędrzejów Wąskotorowy – Jasionna – Jędrzejów Wąskotorowy, odjazd pociągu godz. 17:00 planowany powrót ok. godz. 19:30, przystanki na trasie w obie strony:
miasteczko ruchu drogowego (przed przejazdem na ul. Górnej) 17:10 , 19:30 (powrót)
Ul. Partyzantów (przed przejazdem) 17:25, 19:15 (powrót)
Ul. Głowackiego (przed przejazdem) 17:40, 19:00 (powrót)
Jasionna 18:10 (przyjazd), 18:30 (odjazd)
ekspozycja związana z historią kolejki wąskotorowej,
18:00 -20:00 konkurs plastyczny dla najmłodszych na ilustrację do bajki „Pan Parowozik zwiedza okolice Pińczowa”,
19:30 spotkanie z Panią Geną Rosołowską, autorką bajek dla dzieci m. in. „Pan Parowozik”, zabytkowy park maszynowy w dawnej hali napraw parowozów, kuźnia – pokazy kowalstwa artystycznego.
Tego samego dnia na terenie stacji kolejki wąskotorowej w Pińczowie w godzinach 16:00 – 18:00 odbędzie się ekspozycja związana z historią kolejki wąskotorowej:
• spotkanie z Panią Geną Rosołowską, autorką bajek dla dzieci m. in. „Pan Parowozik”,
• konkurs plastyczny dla najmłodszych na ilustrację do bajki „Pan Parowozik zwiedza okolice Pińczowa” .
23. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu podczas dorocznej Nocy Muzeów otwiera swoje podwoje i w najbliższą sobotę, 13 maja serdecznie zaprasza wszystkich do odwiedzenia i obejrzenia prezentowanych wystaw. Placówka, za symboliczną złotówkę, udostępnia swoje zbiory od 19.00 do 23.00.
Goście sandomierskiego muzeum w sobotni wieczór mogą obejrzeć wszystkie obecnie prezentowane wystawy czasowe oraz ekspozycje stałe. Mają one zostać na tę okazję specjalnie oświetlone.
Wśród odwiedzanych wystaw warto zwrócić uwagę na zbiór zabytkowych map ziem polskich, poczynając od najstarszej mapy z 1662 roku, wykonanej przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda czy XVIII wiecznych map wykonanych w okresie Sejmu Wielkiego. Wystawa zatytułowana „Imago Terrae Sandomiriensis” dostępna jest tylko do 2 czerwca, warto więc obejrzeć skarby kartograficzne i przyrządy, wykorzystywane przy wyznaczaniu szlaków morskich i lądowych.
Interesujące są także elementy ekspozycji pt. “Twarze Powstania Styczniowego”. Przedstawia ona ikoniczne postaci Powstania Styczniowego stanowiące punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w ten narodowy zryw. Zwiedzający mogą zobaczyć sylwetki przywódców insurekcji: Traugutta, Langiewicza, Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Ekspozycję dopełniają repliki strojów z epoki, kioski multimedialne z powstańczą ikonografią oraz ryciny Grottgera ze zbiorów Muzeum Zamkowego.
Nie można ominąć ekspozycji archeologicznych, ukazujących najdawniejsze dzieje dzisiejszej Sandomierszczyzny, skarby zamku królewskiego, a także kamień optymizmu – krzemień pasiasty.
W trakcie Nocy Muzeów w sklepiku muzealnym będzie można również nabyć z 30% rabatem wszystkie publikacje wydane przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. 13 maja Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 10.00-18.00, oraz podczas samej Nocy Muzeów w godzinach od 19.00-23.00 (ostatnie wejście g. 22.30).
Czytaj też:
> ZTM wzmacnia komunikację z okazji Europejskiej Nocy Muzeów
To może Cię zainteresować
-
Miniaturowy świat wielkich rzeczy. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy [zdjęcia]
-
Kieleckie placówki kultury w ten weekend dostępne za darmo [lista atrakcji]
-
Retro-gry wróciły do Muzeum Zabawek. Można nie tylko zobaczyć, ale też zagrać [ZDJĘCIA, WIDEO]
-
Muzum Zabawek zaprasza w podróż do prehistorii kina [ZDJĘCIA]
-
ZTM wzmacnia komunikację z okazji Europejskiej Nocy Muzeów
-
Kieleckie muzea szykują się do Europejskiej Nocy Muzeów [propozycje]
-
Miasto Kielce przedstawiło propozycje na majówkę [LISTA]
-
Pamiętacie grę Mario i komputery Atarii? W Kielcach możecie cofnąć się w czasie i pograć na sprzęcie sprzed lat
-
Kielce z tektury. Na nową wystawę zaprasza Muzeum Zabawek i Zabawy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Dzieje się
Teatr Kubuś zaprasza na pierwszą premierę w nowej siedzibie. Znamy termin [wideo, zdjęcia]
Opublikowano
2 miesiące temu-
19 lipca 202431 sierpnia i 1 września 2024 o godz. 18 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprasza na premierę „Celestyny”, która zainauguruje nową siedzibę teatru „Kubuś” przy ul. Zamkowej 1. (więcej…)
Dzieje się
Warsztaty, kino letnie i relaks w sobotę w Ogrodzie Botanicznym
Opublikowano
2 miesiące temu-
18 lipca 2024Duża dawka wytchnienia wśród zieleni, Oranżeria Somersby, wyciszający Quiet Box, warsztaty przygotowane przez Fundację Ekologiczną Pszczołą Musi Być oraz kino letnie – takie atrakcje będą czekać na gości Ogrodu Botanicznego już w sobotę (20 lipca). Akcja „Zapylamy z pomocą” marki Somersby rozpocznie się o godzinie 13. (więcej…)
Dzieje się
Majówka w Tokarni: W sobotę i niedzielę Świętokrzyski Festiwal Smaków
Opublikowano
5 miesięcy temu-
30 kwietnia 2024W sobotę i niedzielę (4 i 5 maja) na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Smaków. (więcej…)
Dzieje się
W Kielcach rozpoczął się Jarmark Walentynkowy. Atrakcje będą też w weekend
Opublikowano
7 miesięcy temu-
14 lutego 2024W centrum Kielc rozpoczął się Jarmark Walentynkowy. Na ulicy Sienkiewicza, między Placem Artystów a mostkiem na Silnicy, zaparkowały food trucki. Są też stoiska handlowe z rękodziełem, produktami regionalnymi i dekoracjami. (więcej…)
Dzieje się
Miniaturowy świat wielkich rzeczy. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy [zdjęcia]
Opublikowano
8 miesięcy temu-
14 stycznia 2024„Miniaturowy świat wielkich rzeczy” – to tytuł nowej wystawy czasowej, którą oglądać można w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ekspozycja składa się z ponad 150 unikatowych modeli, w tym maszyn, statków, samochodów, samolotów i wielu innych obiektów, które są dowodem ogromnej pasji modelarskiej oraz wielkich odkryć w świecie nauki. (więcej…)
Dzieje się
6 grudnia oficjalne włączenie lampek na miejskiej choince. W tym roku zmieniono jej lokalizację
Opublikowano
10 miesięcy temu-
3 grudnia 2023W środę, 6 grudnia, ulicami Kielc przejdzie orszak Świętego Mikołaja. Kolorowy pochód wyruszy sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza o godz. 17. W rolę „Mikołajów” wcielą się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale do pochodu mogą dołączyć wszyscy.
Najnowsze informacje
Tłumaczenie CV – klucz do sukcesu na międzynarodowym rynku pracy
Współczesny rynek pracy coraz częściej wymaga od kandydatów umiejętności poruszania się w środowisku międzynarodowym. Jednym z kluczowych elementów skutecznego aplikowania o pracę za granicą jest...
Odzież męska od marki Wólczanka – kluczowe elementy szafy nowoczesnego mężczyzny
W dzisiejszym dynamicznym świecie moda męska łączy funkcjonalność z estetyką. Każdy nowoczesny mężczyzna potrzebuje garderoby, która podkreśli jego styl, jednocześnie zapewniając komfort i uniwersalność....
Budowanie marki na Instagramie – jak to zrobić dobrze?
Budowanie marki na Instagramie to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie social media. Warto wiedzieć, jak to zrobić dobrze, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zbudować...
Dlaczego warto kupować skarpetki online? 5 powodów, które przekonają każdego
Zakupy skarpetek online stają się coraz bardziej popularne wśród konsumentów, którzy cenią sobie wygodę i szeroki wybór. Dzięki internetowym sklepom mamy dostęp...
Rusza program Mój prąd 6.0, ile można zyskać dofinansowania?
W 2024 roku startuje kolejna edycja programu Mój Prąd 6.0, skierowana do osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Program ten zyskał ogromną popularność, a Ministerstwo...
Nieznana przyczyna zgonu – co wtedy?
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Gdy jednak przyczyna zgonu pozostaje nieznana, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana i stresująca...
Selflove, czyli szeroko pojęta miłość do siebie – jak odkryć i zaakceptować siebie?
W dzisiejszym szybkim tempie życia, otoczonym przez media społecznościowe, normy kulturowe i presje społeczne, miłość do siebie staje się coraz ważniejszym aspektem zdrowia psychicznego....
Noce saunowe – doskonały relaks i latem, i zimą!
W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i stresu, coraz więcej osób poszukuje skutecznych sposobów na regenerację ciała i umysłu. Jedną z najbardziej popularnych metod, która zyskuje na popularności,...
Uzdatnianie wody – sprawdź dlaczego jest ważne
Uzdatnianie wody to proces, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego oraz ochrony środowiska. Woda, choć niezbędna do życia, często zawiera zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne czy fizyczne,...
Metka w ubraniu – mała, ale niezbędna
Własne metki to bardzo ważna część produkcji odzieży. Są w stanie pokazać logo marki i wyeksponować logo producenta. Dlatego wszyscy producenci ubrań powinni się...
Panele tapicerowane jako akustyczne rozwiązania w domu
Współczesne wnętrza coraz częściej łączą estetykę z funkcjonalnością. Jednym z najlepszych przykładów tego trendu są panele tapicerowane, które nie tylko dodają elegancji, ale również znacząco poprawiają...
Świętokrzyskie: 29-latek postrzelony przez myśliwego. Jego życia nie udało się uratować
Śledczy wyjaśniają okoliczności tragedii w rejonie Woli Wiśniowej koło Włoszczowy w woj. świętokrzyskim. 60-letni myśliwy postrzelił tam 29-letniego mężczyznę. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (29...
Rossmann na OFF Festivalu ze strefą Czujesz Klimat?
Trwa festiwalowe lato ze strefą „Czujesz Klimat?” Rossmanna. Tym razem możecie ją znaleźć na OFF Festival w Katowicach, który odbędzie się w weekend 2-4 sierpnia. Zaplanowano...
Miniaturowy park powstał na os. Świętokrzyskim. Wnioskowali o to mieszkańcy
Na Os. Świętokrzyskim w Kielcach powstał mini park, w którym posadzono prawie trzy tysiące roślin. Utworzono go obok wybiegu dla psów w rejonie ulic Ignacego Daszyńskiego i Marszałka...
Uzdatnianie wody w domu – czy jest potrzebne?
Uzdatnianie wody jest procesem, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia i niepożądane substancje z wody, aby była ona bezpieczna do picia, gotowania, kąpieli oraz innych zastosowań domowych...
CO TO JEST SPADŹ, dlaczego jest zdrowy i jak powstaje?
Produkty pszczele mają ogrom właściwości odżywczych i leczniczych. Do najbardziej znanych i chętnie spożywanych należą oczywiście miody. Jednakże niewiele osób jest świadomych, jak...
Wakacje w górach? Coraz bardziej popularna Krynica Zdrój
Krynica Zdrój, perła Beskidu Sądeckiego, od lat przyciąga turystów z całej Polski i zagranicy. To miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i zatopić się w urokliwym...
Teatr Kubuś zaprasza na pierwszą premierę w nowej siedzibie. Znamy termin [wideo, zdjęcia]
31 sierpnia i 1 września 2024 o godz. 18 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprasza na premierę „Celestyny”, która zainauguruje nową siedzibę teatru „Kubuś” przy ul. Zamkowej...
Słynny porcelanowy rynek w Ćmielowie zdewastowany! [zdjęcia]
Wandale zdewastowali słynny porcelanowy rynek w Ćmielowie. Ławki w kształcie filiżanek zostały pomalowane różnymi napisami.
Są przetargi na pięć remontów na peryferiach Kielc [zobacz listę inwestycji]
Pięć kieleckich ulic, położonych głównie w peryferyjnych obszarach miasta, wkrótce doczeka się kompleksowej modernizacji. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na realizację inwestycji.
Artyści z UJK będą mieć nową siedzibę. Kielecka uczelnia szykuje się do dużej inwestycji [wizualizacje]
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach podpisał umowę na projekt nowego budynku Wydziału Sztuki. Gmach stanie przy ulicy Świętokrzyskiej w kampusie uczelni, obok Biblioteki...
Bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy dla mieszkańców Kielc. Trwają zapisy
Grupa Ratownictwa PCK Kielce organizuje szkolenie na temat podstawowych zabiegów ratujących życie. Odbędzie się ono w poniedziałek 29 lipca w godz. 15 – 18...
Dach amfiteatru na Kadzielni uszkodzony po nawałnicy. Ale koncerty nie będą odwołane [zdjęcia]
Nawałnica, która w nocy z soboty na niedzielę (13/14 lipca) przeszła przez Kielce, uszkodziła dach amfiteatru na Kadzielni.
Warsztaty, kino letnie i relaks w sobotę w Ogrodzie Botanicznym
Duża dawka wytchnienia wśród zieleni, Oranżeria Somersby, wyciszający Quiet Box, warsztaty przygotowane przez Fundację Ekologiczną Pszczołą Musi Być oraz kino letnie –...
Miasto Kielce już oficjalnie jest właścicielem dawnej synagogi
Miasto Kielce już oficjalnie jest właścicielem dawnej synagogi znajdującej się pomiędzy jezdniami Al. IX Wieków Kielc. Akt notarialny został podpisany w środę...
Z kraju i ze świata
Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
Mamy rekord! W 21. Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run w Łodzi na 10 km wzięło udział aż 5.600 zawodników, a z aplikacją Rossmann PL pobiegło ponad188...
Protestujący rolnicy nie przepuścili karetki jadącej do chorego! [wideo]
Wtorek upłynął w Polsce pod znakiem rolniczych protestów. W całym kraju odbyło kilkadziesiąt blokad. Manifestujący sprzeciwiali się w ten sposób napływowi produktów rolnych z Ukrainy...
Będzie obowiązek chipowania psów i kotów? Unia proponuje, trwają konsultacje
Komisja Europejska zdecydowała o nowelizacji unijnych przepisów w sprawie dobrostanu zwierząt. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. obowiązku czipowania czworonogów, powstawania baz danych na ich temat...
Rośnie liczba skazanych za przestępstwa wobec zwierząt. Eksperci: Kary są zbyt łagodne
Rośnie liczba skazanych za przestępstwa wobec zwierząt. Raport organizacji Otwarte Klatki wskazuje jednak, że niemal połowa podobnych spraw kończy się umorzeniem postępowania....
Randka na siłowni? „82 procent Polek by ją doceniło” – wynika z badań
Aż 8 na 10 Polek uważa, że wspólny trening na siłowni lub w klubie fitness jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę – wynika ze specjalnej edycji badania...
Przeczytaj też
Wrzesień – idealny moment na urlop w SPA
Wrzesień to miesiąc, który coraz częściej wybierany jest przez turystów jako idealny czas na urlop, w tym na relaks w hotelach SPA. W porównaniu do lipca i sierpnia, wrzesień oferuje...
Jak wykorzystuje się cięcie laserem i wycinanie laserowe w obróbce metalu
Cięcie blach jest jednym z kluczowych procesów w przemyśle metalowym, który odgrywa istotną rolę w produkcji maszyn, konstrukcji oraz elementów dekoracyjnych. W ostatnich latach cięcie laserem...
Jak wybrać idealną piosenkę na pierwszy taniec: najlepsze utwory na ślub
Pierwszy taniec to jeden z najbardziej magicznych momentów każdego ślubu, który na długo pozostaje w pamięci młodej pary i ich gości. Wybór odpowiedniej piosenki na pierwszy taniec...
Jak przygotować instalacje automatycznego nawadniania na zimę i zabezpieczyć rury za pomocą kompresora
Instalacje automatycznego nawadniania to nieoceniona pomoc w dbaniu o ogród, szczególnie w sezonie letnim. Aby jednak system działał niezawodnie przez wiele lat, konieczne jest odpowiednie...
Eleganckie świece zapachowe: jak wybrać idealny aromat do wnętrza
Świece zapachowe stały się nieodłącznym elementem wystroju wnętrz, nie tylko wprowadzając przyjemny aromat, ale także tworząc niepowtarzalną atmosferę. To idealny sposób na odrobinę luksusu w codziennym...
Regeneracja turbosprężarki: na czym polega, kiedy niezbędna jest wymiana turbiny
Turbosprężarka to jedno z kluczowych rozwiązań w nowoczesnych silnikach, które znacznie podnosi ich wydajność i moc. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie osiągów pojazdu bez konieczności...
Terapeutyczna moc border collie: Dogoterapia jako metoda wsparcia rehabilitacji
Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psów, od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród specjalistów, jak i osób potrzebujących wsparcia rehabilitacyjnego. Szczególnie ceniona...
Kompletny przewodnik po pędzlach do makijażu: od wyboru po pielęgnację
Pędzle do makijażu są nieodłącznym elementem kosmetyczki zarówno amatorów, jak i profesjonalnych makijażystów. Odpowiedni dobór pędzla może znacząco wpłynąć na jakość i trwałość makijażu, a także...
Jak oświetlenie miast zwiększa nasze bezpieczeństwo
Oświetlenie miejskie to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. W miastach, gdzie dobrze zaplanowane oświetlenie jest integralną częścią infrastruktury, zarówno piesi,...
Dlaczego warto współpracować z firmą programistyczną z Torunia?
Toruń, znany z malowniczych zabytków i bogatej historii, rośnie w siłę także jako centrum technologiczne. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z lokalnymi firmami...
Internetowy sklep z elektronarzędziami Domitech to wygoda i świetne ceny!
Domitech to firma, której zdążyła już zaufać znaczna część polskich fachowców oraz majsterkowiczów. Jest to jeden z największych sklepów internetowych, w którego ofercie znajdziesz kompleksowy asortyment elektronarzędzi,...
Jak wybrać drzwi, podłogi i tapety do nowego mieszkania?
Urządzanie wnętrza to proces, który wymaga nie tylko staranności i wrażliwości estetycznej, ale także dobrego wyczucia funkcjonalności przestrzeni. Każdy wybór, począwszy od drzwi, przez podłogi, aż po tapety, ma ogromny wpływ...
Pierścionki zaręczynowe na zamówienie: unikalność i osobisty styl
Wybór pierścionka zaręczynowego to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej pary. Jest to symbol miłości, zaangażowania i planów na wspólną przyszłość. W dzisiejszym świecie, gdzie dostępne...
Apartament czy pokój – co lepiej wynająć?
Wybierając miejsce do wynajęcia, wiele osób stoi przed dylematem: czy lepiej wynająć apartament czy pokój? Obie opcje mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć...
Błędy wentylacyjne mogą nas kosztować nie tylko pieniądze, ale i zdrowie
Wentylacja to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo życia w naszych domach. Choć często niedoceniana, prawidłowo zaprojektowana i utrzymana wentylacja ma ogromne znaczenie...
Na wygodnym krześle pracownik jest wydajniejszy – prawda czy mit?
Ergonomia pracy biurowej staje się coraz bardziej istotnym tematem, szczególnie w kontekście rosnącej liczby osób pracujących w trybie zdalnym. Wygodne krzesło biurowe,...
Robocze rękawice – niezwykle ważny element odzieży ochronnej
Robocze rękawice są niezwykle ważnym elementem odzieży ochronnej, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas pracy. W zależności od rodzaju wykonywanych zadań dostępne są różne typy rękawic,...
Co to jest PSZOK i co można tam wywieźć?
Dla osób dbających o ekologię, prawidłowa segregacja odpadów stanowi niezwykle ważny element codziennego życia. W tym kontekście, Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych...
Czym jest audyt SOC 3 i czym różni się od SOC 2?
Audyt SOC 3 (Service Organization Control 3) to raport atestacyjny, potwierdzający skuteczność kontroli organizacji w zakresie bezpieczeństwa, dostępności, integralności przetwarzania, poufności i prywatności.Przeprowadzany...
W jakim wieku mężczyzna traci zainteresowanie seksem?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku mężczyzna traci zainteresowanie seksem. Proces ten jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników. Generalnie jednak zainteresowanie...
Rzęsy Doczepiane: Trendy i Techniki
Rzęsy doczepiane zyskują coraz większą popularność w świecie mody i urody. Dzięki nim można uzyskać efekt gęstych, długich rzęs, który dodaje spojrzeniu wyrazistości...
Popularne artykuły
-
Zwierzaki2 tygodnie temu
Terapeutyczna moc border collie: Dogoterapia jako metoda wsparcia rehabilitacji
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Kompletny przewodnik po pędzlach do makijażu: od wyboru po pielęgnację
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Regeneracja turbosprężarki: na czym polega, kiedy niezbędna jest wymiana turbiny
-
Artykuł sponsorowany7 dni temu
Tłumaczenie CV – klucz do sukcesu na międzynarodowym rynku pracy
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Jak oświetlenie miast zwiększa nasze bezpieczeństwo
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Dlaczego warto współpracować z firmą programistyczną z Torunia?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Internetowy sklep z elektronarzędziami Domitech to wygoda i świetne ceny!
-
Artykuł sponsorowany1 tydzień temu
Odzież męska od marki Wólczanka – kluczowe elementy szafy nowoczesnego mężczyzny
-
Dom i ogród24 godziny temu
Eleganckie świece zapachowe: jak wybrać idealny aromat do wnętrza
-
Dom i ogród24 godziny temu
Jak przygotować instalacje automatycznego nawadniania na zimę i zabezpieczyć rury za pomocą kompresora
-
Lifestyle24 godziny temu
Jak wybrać idealną piosenkę na pierwszy taniec: najlepsze utwory na ślub
-
Lifestyle24 godziny temu
Jak wykorzystuje się cięcie laserem i wycinanie laserowe w obróbce metalu