Social media

Lifestyle

Rok 2020 faktycznie był bezpieczny na drogach?

Opublikowano

-

Przez sporą część minionego roku obowiązywały restrykcyjne przepisy sanitarne. Warto sprawdzić, jak ta sytuacja przełożyła się na zmiany bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Osoby dobrze pamiętające spadek mobilności Polaków widoczny wiosną 2020 r. mogą przypuszczać, że miniony rok przyniósł spore zmiany dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z drugiej strony, latem nasi rodacy byli zdecydowanie bardziej mobilni i nierzadko nadrabiali urlopowe zaległości. Właśnie dlatego informacje dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w całym minionym roku wydają się szczególnie ciekawe.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili je zaprezentować w ramach swojej analizy. Jest ona interesująca, ponieważ oprócz danych z komunikatów Policji uwzględnia również statystyki dotyczące niektórych regionów oraz informacje zbierane w bazie danych SEWiK (System Ewidencji Wypadków i Kolizji).Ogólne statystyki Policji wyglądają bardzo dobrze

Wszystko wskazuje na to, że przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na bardzo szczegółowe dane dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2020 r. Wstępne informacje przekazane niedawno przez polską Policję prezentują się jednak bardzo dobrze. Z komunikatu prasowego Komendy Głównej Policji możemy bowiem dowiedzieć się, że w 2020 roku odnotowano następujące zmiany bezpieczeństwa ruchu drogowego:

  • liczba wypadków drogowych, czyli kolizji skutkujących uszkodzeniem ciała lub śmiercią co najmniej jednej osoby – spadek o 22,3% względem 2019 r. (do 23 531 wypadków)
  • liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych – spadek o 14,7% względem 2019 r. (do 2480 ofiar)
  • liczba osób rannych w wypadkach drogowych – spadek o 25,4% względem 2019 r. (do 26 456 rannych)

Wstępne dane z policyjnego komunikatu wskazują natomiast, że spadek dotyczący liczby osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości był mniejszy niż można by oczekiwać. „Mowa o sześcioprocentowej zmianie względem 2019 roku. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. polscy policjanci zatrzymali około 53 000 nietrzeźwych kierowców. Po wliczeniu osób znajdujących się w stanie po spożyciu alkoholu, analogiczny wynik oscylował na poziomie niemal 99 000” – podaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Spadek liczby stłuczek mógł wpłynąć na ceny OC

Informacje publikowane przez Policję w pierwszych komunikatach prasowych nie uwzględniają ogólnej liczby zdarzeń drogowych (wypadków i stłuczek), które zgłoszono w minionym roku. Warto zatem podeprzeć się danymi z systemu SEWiK. Wskazują one, że przez cały poprzedni rok miało miejsce około 381 800 kolizji drogowych. Analogiczny wynik odnotowany rok wcześniej wynosił 455 454. „Takie porównanie wskazuje, że w ujęciu rocznym mocno spadła liczba zdarzeń drogowych, które nie skutkowały obrażeniami ciała lub śmiercią jakiejś osoby. Obserwowany spadek liczby kolizji mógł mieć wpływ na politykę cenową zakładów ubezpieczeń dotyczącą OC” – przypuszcza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Interesujące wydają się również dane dotyczące liczby stwierdzonych kolizji w poszczególnych miesiącach minionego roku. Dane pochodzące z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji wskazują, że wiosenny lockdown mocno wpłynął na ograniczenie częstości wypadków oraz stłuczek. W marcu i kwietniu 2020 r. odnotowano odpowiednio 26 000 oraz 20 000 kolizji. Były to wyniki znacznie mniejsze od średniomiesięcznego poziomu dla 2020 r. (ok. 32 000). „Najbardziej „wypadkowy” okazał się z kolei wrzesień, czyli miesiąc, w którym wielu Polaków postanowiło wybrać się na opóźniony urlop” – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.Dane z niektórych miast wyglądają niepokojąco

Analiza dodatkowych informacji pozwala nam wyciągnąć bardziej szczegółowe wnioski na temat bezpieczeństwa drogowego w pandemicznym 2020 roku. To ważna kwestia, bo krajowe media niedawno informowały o negatywnych trendach w bezpieczeństwie ruchu drogowego widocznych na terenie niektórych miast. „W skali lokalnej, niepokojąco wyglądają np. zmiany dotyczące bezpieczeństwa pieszych na obszarze części miast” – mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po sprawdzeniu lokalnych doniesień okazuje się, że pomimo pandemii źle wyglądają np. ubiegłoroczne statystyki z Warszawy. Wstępne dane Komendy Stołecznej Policji wskazują bowiem, że przez cały miniony rok na terenie stolicy w wypadkach drogowych zginęły 44 osoby. Oznacza to wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 9 względem 2019 roku. Co ważne, piesi stanowili połowę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych z Warszawy. W skali całego kraju, analogiczna proporcja jest o wiele mniejsza i wynosi około 30%. „Ta różnica potwierdza, że piesi w Warszawie muszą szczególnie uważać na swoje bezpieczeństwo” – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niepokojące doniesienia napływają również z województwa śląskiego. Dane Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mówią, że przez cały miniony rok na Górnym Śląsku zginęło 67 pieszych. Zatem miał miejsce wzrost o 7 osób względem 2019 roku. „Dodatnia zmianę odnotowano również w przypadku rocznej liczby rowerzystów, którzy ponieśli śmierć na drogach województwa śląskiego” – dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto także wspomnieć o złym bilansie, który dotyczy ubiegłorocznych wypadków na terenie Torunia. Tamtejsi policjanci od stycznia do grudnia 2020 r. odnotowali 57 poważnych kolizji, czyli o 20 więcej niż w poprzednim roku. Co, więcej liczba ofiar śmiertelnych wzrosła trzykrotnie względem 2019 roku. Spostrzeżenia toruńskich policjantów sugerują, że wiele osób wykorzystało mniejszy ruch na ulicach w czasie pierwszej fali koronawirusa, aby spróbować szybszej jazdy. „Podobny problem niestety mógł być widoczny również w Warszawie oraz innych większych miastach” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

 

Policja

Zawiózł psa do lasu i… wyrzucił go. Nie zauważył, że w pobliżu są policjanci

Opublikowano

-

fot. Świętokrzyska Policja

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który na ich oczach wyrzucił z samochodu swojego psa, a następnie zaczął odjeżdżać. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Cechy transportu ładunków ponadgabarytowych

Opublikowano

-

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Transport ładunków ponadgabarytowych jest obecnie bardzo popularny ze względu na konieczność przewożenia różnego rodzaju maszyn specjalistycznych, budowlanych, rolniczych i innych, dużych zbiorników, urządzeń przemysłowych i innych ponadgabarytowych ciężkich przedmiotów. Na specyfikę transportu ponadgabarytowego, oprócz konieczności wykorzystania specjalistycznego taboru, składa się wiele czynników, bez uwzględnienia których terminowe i bezpieczne dostarczenie ładunku ponadgabarytowego do miejsca przeznaczenia jest niemożliwe. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Jak dobrać lustro do przedpokoju?

Opublikowano

-

Lustro to przedmiot obecny w praktycznie każdym domu. Stanowi nie tylko dekorację, ale również funkcjonalny element przedpokoju. Lustro może zwiększać optycznie przestrzeń, w której się znajduje, a także korygować jej geometryczne niedociągnięcia. W przedpokoju najczęściej nie ma okien i jest to pomieszczenie o dość niewielkiej przestrzeni. Pojawia się więc pytanie, jakie lustro wybrać? (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Uprawa ogórków pod osłonami – jak sprostać ich wysokim wymaganiom?

Opublikowano

-

Szukając informacji na temat uprawy ogórków z pewnością trafiliście na stwierdzenie, że są to rośliny ciepłolubne o wysokich wymaganiach. Dotyczą one przede wszystkim odpowiedniej wilgotności, gleby a także nasłonecznienia. Z tego właśnie powodu, bardzo często sadzi się je w tunelach lub szklarniach, gdzie dojrzewają szybciej a ryzyko nieudanych zbiorów jest znacznie mniejsze. Poniższy tekst stanowi krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak powinna wyglądać uprawa, nawożenie i pielęgnacja ogórków pod osłonami. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Serwis i regeneracja pompy hydraulicznej. Jak dbać o serce maszyny budowlanej

Opublikowano

-

Hydraulika siłowa na obecną chwilę stanowi główny mechanizm wykorzystywany we współczesnym przemyśle. Większość ciężkich maszyn działa dzięki zastosowaniu układów hydraulicznych, co jest bardzo opłacalne i pozwala na osiąganie zadowalających efektów. Hydraulika siłowa pozwala na wielogodzinną pracę w trudnych warunkach. Urządzenia są też w stanie przenosić wielotonowe ładunki, nie tracą przy tym na płynności i precyzji wykonywanych ruchów. Wiele odłamów przemysłu, takich jak rolnictwo, górnictwo czy drogownictwo, posiłkuje się technologią hydrauliki siłowej, ponieważ pozwala ona na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w krótkim czasie. Aby można było cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem maszyn budowlanych, należy o nie odpowiednio dbać. Układy hydrauliczne składają się z wielu części, których stan techniczny jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego urządzenia, jednak to pompa hydrauliczna jest elementem kluczowym. Jest to podzespół, który napędza cały mechanizm do działania, dlatego tak ważne jest, aby należycie o nią dbać. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Na co zwrócić uwagę wybierając agencję pracy?

Opublikowano

-

Usługi świadczone przez agencje pracy cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tego rodzaju miejsc na polskim rynku pojawia się coraz więcej. Niestety, nie każda agencja pracy oferuje usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę, wybierając agencję pracy. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Policja13 godzin temu

Zawiózł psa do lasu i… wyrzucił go. Nie zauważył, że w pobliżu są policjanci

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który na ich oczach wyrzucił z samochodu swojego psa, a następnie zaczął odjeżdżać.

Dzieje się16 godzin temu

W Kielcach można zjeść kolację… w ciemności. Kelnerzy zaprowadzą gości w noktowizorach

Na nietypową kolację zaprasza kielczan Grand Hotel. 27 listopada w Oranżerii będzie można zjeść w… zupełnych ciemnościach. Jak mówią organizatorzy...

Policja6 dni temu

21-latek z Piekoszowa znalazł sposób na drogie paliwo. Teraz czeka go proces przed sądem

Kryminalni z Komendy Miejskiej w Kielcach zatrzymali 21-latka z Piekoszowa, który znalazł sobie sposób na bardzo wysokie ceny paliwa. Młody...

Dzieje się2 tygodnie temu

Michał Wiśniewski akustycznie w Kielcach. Znamy termin koncertu

Największe przeboje Michała Wiśniewskiego i zespołu Ich troje w wersjach akustycznych zabrzmią w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Koncert odbędzie się...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Remont Domaszowskiej staje się faktem! Kierowców czekają utrudnienia [MAPA]

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Domaszowskiej, Żniwnej oraz newralgicznego skrzyżowania Solidarnosci, Tysiąclecia i Domaszowskiej. W pierwszym etapie roboty wykonywane będą na...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Rusza remont osiedlowej ulicy w Kielcach. Wykonawca apeluje o przeparkowanie samochodów

W najbliższy poniedziałek (18 października) rozpocznie się remont ulicy Starej na kieleckim Szydłówku. Na całej długości ulicy, od Marszałkowskiej do...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Kieleccy radni przyjęli rezolucję w sprawie Unii Europejskiej. Tylko PiS się wyłamał

Rada Miasta Kielce przyjęła rezolucję w której podkreśla, że „realizacja strategicznych planów rozwojowych” oraz „budowanie dobrobytu mieszkańców” jest ściśle związane...

Samorząd2 tygodnie temu

Porażka inicjatorów referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc. „Za” były tylko 4 osoby

Klęska radnych z klubu Bezpartyjni i Niezależni, którzy chcieli doprowadzić do referendum sprawie odwołania prezydenta Kielc. Na czwartkowej sesji Rady...

Nauka i oświata2 tygodnie temu

Święto nauczycieli. Podczas uroczystości w WDK przyznano tytuły profesora oświaty

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Pedagogom przyznano odznaczenia państwowe, resortowe oraz nagrody...

Dzieje się2 tygodnie temu

Nocny Kochanek wystąpi w Kielcach. Znamy datę koncertu

12 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce zagra legenda prześmiewczego heavy metalu pod flagą biało-czerwoną, czyli Nocny Kochanek. Występ będzie...

Media2 tygodnie temu

Radio Fama straci zezwolenie na nadawanie? Jest decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Dalsze nadawanie Radia Fama w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim stoi pod znakiem zapytania. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Co dalej ze słynnym blokiem na Młodej 4? Miał być wyburzony, ale… [ZDJĘCIA]

Słynny blok socjalny przy ulicy Młodej 4 w Kielcach wciąż straszy. Choć wielokrotnie zapowiadano jego wyburzenie, nadal nie udało się...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

W szpitalu na Czarnowie wykryją wadę serca u płodu! Ośrodek kupił aparat USG wysokiej klasy

Wysokiej klasy aparat USG, wyposażony w unikatowy w skali Polski program, który ocenia funkcję serca u płodu otrzymała Klinika Położnictwa...

Kultura2 tygodnie temu

Galeria Korona prawie jak galeria… sztuki? Prezentuje najdroższe obrazy świata [ZDJĘCIA]

W Galerii Korona można poczuć się jak w… galerii sztuki. Do 30 października w holu prezentowane są reprodukcje najdroższych obrazów...

Samorząd2 tygodnie temu

Kielce wyróżnione za różowe skrzyneczki z tamponami. „Możemy promować Kielce jako otwarte miasto…”

Realizowany w Kielcach projekt ustawienia w miejskich placówkach różowych skrzyneczek z podpaskami i tamponami został doceniony przez europejski Instytut Innowacji...

Policja2 tygodnie temu

Groźny wypadek na wylotówce z Kielc. Sprawca miał 2,6 promila!

Pijany kierowca sprawcę groźnego wypadku na ulicy Piekoszowskiej w Kielcach. 34-latek kierujący audi jadąc w stronę centrum miasta uderzył w...

Policja2 tygodnie temu

Pijany senior na kosiarce. Potrącił rowerzystkę, wjechał w latarnię

Policjanci z Komendy w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali 72-latka, który kierował ogrodowym traktorkiem – kosiarką do trawy. Niewielkim pojazdem wybrał się...

Wiadomości z regionu2 tygodnie temu

Ile zarabiają księża? Powstał raport na temat zarobków duchownych

Ile zarabiają księża? Okazuje się, że za swoją posługę dostają pieniądze i to często nie małe. Składają się na to...

Dzieje się2 tygodnie temu

Kielce gospodarzem Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej. Wystąpi m.in. Sound’n’Grace

Zespoły Sound’n’Grace oraz Mafia będą gwiazdami VI Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja, czyli Happy Day”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (16...

Nauka i oświata2 tygodnie temu

Co wydarzyło się przed szkołą w Kielcach? Dyrekcja ostrzega przed… zboczeńcem

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Gagarina w Kielcach rozesłała do nauczycieli i rodziców maila z prośbą o informacje...

Na sygnale2 tygodnie temu

Świętokrzyskie: Tragedia podczas wykopek. 26-letni rolnik wciągnięty przez maszynę

Tragedia podczas prac polowych w miejscowości Wójcza w powiecie buskim. Nie żyje 26-letni rolnik, który został wciągnięty przez wał ciągnika.

Policja2 tygodnie temu

Akcja Policji w gabinecie kosmetycznym w centrum Kielc! Zatrzymane dwie pracownice

Dwie pracownice gabinetu kosmetycznego w centrum Kielc zostały zatrzymane, po tym jak do lokalu weszli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji zajmujący...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Market E.Leclerc został zamknięty! Marka znika z Kielc

Sklep sieci E.Leclerc w Pasażu Świętokrzyskim na Ślichowicach został zamknięty! Po 15 latach marka znika z Kielc.

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Znamy nową organizację ruchu na Domaszowskiej! Od soboty będzie jednokierunkowa! [MAPA]

W sobotę (16 października) rozpocznie się duża drogowa inwestycja polegająca na przebudowie Domaszowskiej, Żniwnej oraz newralgicznego skrzyżowania Solidarnosci, Tysiąclecia i...

Polityka2 tygodnie temu

Tłum Kielczan na proteście po wyroku Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]

Setki osób wzięły udział w niedzielnej demonstracji na Runku w Kielcach. Był to protest przeciwko ostatniemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Kierowana...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Sport3 tygodnie temu

Red Bull zaprasza na dużą imprezę pod Kielcami. Rywalizować będzie stu riderów!

W niedzielę na torze w Dębskiej Woli koło Kielc odbędzie się finał Red Bull Enduro Ligi. Zaproszenie do udziału w zawodach...

Sport3 tygodnie temu

Stadion Korony w końcu przestanie być szary? Jest projekt pomalowania krzesełek

Projekt wymiany krzesełek na jednej z trybun stadionu piłkarskiego w Kielcach walczy o głosy w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli zyska...

Lifestyle3 tygodnie temu

Jak zrobić aukcje na Allegro? Integracja z ErpBox

E-commerce jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż.

Sport3 tygodnie temu

Znani sportowcy odcisną dłonie? W Kielcach może powstać Aleja Sław Piłki Ręcznej

Utworzenie w Kielcach Alei Sław Piłki Ręcznej to jeden z projektów walczących o głosy w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcy...

Wiadomości z Kielc3 tygodnie temu

Lekarz z Kielc został dyrektorem szpitala w Krakowie. Wcześniej był szefem szpitala w Targach Kielce

Dr Michał Zabojszcz, dotychczasowy zastępca kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, został dyrektorem szpitala MSWiA w Krakowie....

Polityka3 tygodnie temu

„Stan wyjątkowo nieludzki”. Antyrządowy protest na Rynku w Kielcach [ZDJĘCIA]

Pod hasłem „Stan wyjątkowo nieludzki” na kieleckim Rynku odbył się antyrządowy protest organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Wzięło w nim...

Drogi i komunikacja3 tygodnie temu

Popularne linie zmieniają trasy! Duże zmiany w Kielcach już od soboty

W sobotę (9 października) wejdą w życie kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Kielcach. Trzy linie zostaną całkowicie zlikwidowane...

Policja3 tygodnie temu

Tragiczny wypadek w świętokrzyskiem. Traktor przygniótł 54-latka, mężczyzna nie przeżył

Tragiczne zdarzenie w miejscowości Pęczyny w gminie Wilczyce (powiat sandomierski). Nie żyje 54-letni mężczyzna z powiatu kieleckiego, którego przygniótł traktor.

Popularne artykuły