Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą wybrać się w niezapomnianą podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku nad zaporą w Solinie.
Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by móc podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.
– To historyczny moment dla Grupy PKL. Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Atrakcja jakiej jeszcze nie było
Atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.
Bieszczady od zawsze przyciągały turystów o każdej porze roku, dzięki niepowtarzalnemu klimatowi, krajobrazom oraz dzikiej przyrodzie. Region właśnie zyskał nową unikatową atrakcję, z której już mogą korzystać turyści.
– Turystyka w Bieszczadach zyskała nową jakość. Możemy zanurzyć się w krajobrazie Bieszczadów, żeby się wyciszyć, ale także oglądać tę ciekawą i piękną perspektywę z wagonika kolei. Robimy ogromny krok, by odkrywać Solinę i Bieszczady na nowo – tłumaczy Adam Piątkowski, wójt Gminy Solina.
Ośrodek turystyczny PKL Solina z wieloma atrakcjami
Pierwsze niespodzianki w ośrodku PKL Solina na turystów czekają już przy stacji dolnej Plasza, która jest nie tylko startowym punkt tej wyjątkowej podróży koleją gondolową ale też miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.
W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. Z tego miejsca korzystając z kolejnej i dającej niesamowite wrażenia atrakcji – kolei gondolowej PKL – wreszcie wyruszymy w niezapomnianą i pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor.
Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać spektakularne krajobrazy na zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Ale atrakcje w solińskim ośrodku turystycznym na tym się nie kończą! Bo prawdziwe emocje czekają również na wszystkich turystów, którzy docierają wagonikiem kolei gondolowej na Górę Jawor.
Z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czeka smaczna kawa i ciasto, ale również spektakularne widoki, którymi możemy się już rozkoszować.
Na prawdziwych smakoszy czekają lokalne specjały w Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury. Prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze to tylko wybrane pozycje, znajdujące się w karcie menu.
Tuż obok Karczmy Jawor zlokalizowana jest kolejna część atrakcji ośrodka PKL – Park Tematyczny. To właśnie w parku wkrótce poznamy fascynujące legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.
Rok 2025 zapowiada się ekscytująco dla podróżników, którzy pragną odkrywać nowe horyzonty i jednocześnie wspierać lokalne społeczności oraz chronić środowisko. W obliczu rosnącego zjawiska nadmiernej turystyki, BBC Travel, we współpracy z wiodącymi organizacjami zrównoważonej turystyki, takimi jak Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych i Sustainable Travel International, stworzyło listę 25 wyjątkowych destynacji. Każde z tych miejsc nie tylko oferuje niezapomniane wrażenia, ale także wykorzystuje turystykę do wspierania lokalnej gospodarki, ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. (więcej…)
Hiszpania, drugi najczęściej odwiedzany kraj na świecie (98 mln turystów w 2024 r.), zmaga się z poważnym kryzysem mieszkaniowym, napędzanym przez masową turystykę i krótkoterminowe wynajmy. Rząd nakazał usunięcie 66 tys. ofert Airbnb, a mieszkańcy protestują przeciwko „przekształcaniu miast w parki rozrywki dla turystów”. (więcej…)
Województwo mazowieckie w 2024 roku przyjęło blisko 6,9 mln turystów, utrzymując pozycję najpopularniejszego regionu w kraju – wynika z danych GUS. To o 10% więcej niż w rekordowym 2023 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Małopolska (6,1 mln) i Dolny Śląsk (4,5 mln). (więcej…)
Kraków to miasto, które łączy w sobie bogatą historię, niepowtarzalny klimat i nowoczesną energię. Od majestatycznego Wawelu po urokliwe uliczki Kazimierza, każdy zakątek miasta opowiada własną historię. Jeśli planujesz wizytę w tym wyjątkowym miejscu, blog odkryjkrakow to idealne źródło inspiracji i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w pełni doświadczyć magii tego miasta. (więcej…)