Zdrowie
Kiedy ból pleców jest zapaleniem?
Opublikowano
3 lata temu-

Na osiowe spondyloartropatie może chorować nawet kilkaset tysięcy Polaków, jednak większość o tym nie wie – wskazują eksperci Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Opóźnienia diagnostyczne tych chorób wynoszą średnio ok. 7 lat.
Ból pleców może być sygnałem całego szeregu problemów, począwszy od niegroźnych, przemijających, jak niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu, po choroby kości, mięśni, innych układów narządowych (np. choroby serca!); może wynikać z choroby nowotworowej czy reumatycznej.
Jednymi z przyczyn bólu pleców mogą być zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa lub nieradiograficzna postać spondyloartropatii. Charakterystycznym objawem tych chorób jest tzw. zapalny ból krzyża i kręgosłupa.
Zgodnie z kryteriami wylistowanymi w podręczniku „Interna Szczeklika” wydanego przez Medycynę Praktyczną, aby stwierdzić taki rodzaj bólu, muszą być spełnione co najmniej cztery z pięciu warunków:
- ból pojawił się przed 40. r. ż.;
- miał podstępny początek;
- ból zmniejsza się po ćwiczeniach fizycznych (odwrotnie niż w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa);
- nie ustępuje po odpoczynku;
- występuje w nocy (a zmniejsza się po wstaniu z łóżka).
Spondyloartropatiom towarzyszą też inne symptomy; m.in. obecne bądź przebyte zapalenie stawów czy palców, a także zmiany w wynikach badań krwi (np. podwyższone CRP, którego nie da się wytłumaczyć innym stanem zapalnym). Czynnikiem ryzyka są nieswoiste zapalenia jelit, łuszczyca (także u bliskich krewnych).
W przebiegu spondyloartropatii bardzo często dochodzi do całkowitego zarośnięcia stawów oraz – na dalszym etapie – skostnienia więzadeł, co skutkuje sztywnością kręgosłupa.
Przewlekły ból i stopniowe ograniczenie ruchomości stawów kręgosłupa to wynik procesu zapalnego obejmującego stawy krzyżowo-biodrowe oraz stawy kręgosłupa. Spondyloartropatie osiowe (SpA), w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i nieradiograficzna postać spondyloartropatii osiowej należą do chorób reumatycznych.
Dzięki nowoczesnym lekom biologicznym pacjenci z osiową spondyloartropatią mogą funkcjonować społecznie. Zwłaszcza że od 1 lipca refundowane są kolejne leki spowalniające postęp tych chorób. Aby jednak potrzebujący mogli skorzystać z nowych metod leczenia, konieczne jest jednak wczesne rozpoznanie, a nie średnio siedmioletnie opóźnienie w diagnozie.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne przygotowało raport „Osiowe spondyloatropatie w Polsce. Wczesna diagnoza, dostępność do innowacyjnych terapii oraz personalizacja leczenia kluczem do osiągnięcia sukcesu populacyjnego.” To potężny zastrzyk wiedzy na temat tych chorób.
Specyficzny przebieg u kobiet
Dużym problem w praktyce klinicznej jest odmienność objawów klinicznych spondyloartropatii u kobiet.
„Manifestacja tej dolegliwości może nie być tak typowa jak u mężczyzn, a często tzw. objawy osiowe dotyczą także kręgosłupa szyjnego lub piersiowego. Ponadto u kobiet choroba przebiega częściej z zapaleniem stawów obwodowych i przyczepów ścięgnistych. Chorobie częściej towarzyszą, nieswoiste zapalenia jelit oraz łuszczyca, a także fibromialgia i depresja. U kobiet częściej też nie obserwujemy progresji spondyloartropatii do ZZSK, ale objawy kliniczne zapalenia są równie ciężkie” – mówi dr Marcin Stajszczyk, autor raportu, przewodniczący Komisji ds. Polityki Lekowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownik Oddziału Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji.
W przypadku ZZSK zmiany zapalne widać na klasycznym zdjęciu radiologicznym stawów krzyżowo-biodrowych, a w przypadku spondyloartropatii nieradiograficznej konieczne jest badanie rezonansem magnetycznym tych stawów. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacowana jest na ok. 0,3–0,4 proc. w krajach Europy Środkowej. Nieradiograficzna postać osiowej spondyloartropatii według różnych badań dotyczy od ok. 0,1–0,5 proc. do nawet powyżej 1% populacji. Choroba zaczyna się przed 45 r.ż., a szczyt zachorowań przypada na ok. 30 r.ż. Najnowsze badania pokazują, że opóźnienie rozpoznania może wynosić od 9 do 14 lat u kobiet i od 5 do 7 lat u mężczyzn.
Pielgrzymowanie od lekarza do lekarza
Pacjenci z bólem pleców zgłaszają się do lekarzy rodzinnych, ortopedów, medycyny pracy czy neurologów. Ci specjaliści nie traktują jednak tego objawu jako zapalenia.
„Opracowane m.in. przez reumatologów formularze przesiewowe, pozwalające na identyfikacje chorych z zapalnym bólem krzyża, nie są stosowane w praktyce na poziomie ambulatorium. Musimy wspólnie z lekarzami innych specjalności skuteczniej wyłapywać tych pacjentów” – podkreśla prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów NIGRiR w Warszawie.
Dzieci też chorują na choroby reumatyczne
Średni wiek zachorowania w przypadku młodzieńczej spondyloartropatii wynosi ok. 12 lat, a opóźnienie diagnostyczne może być porównywalne do opóźnienia u pacjentów dorosłych i wynosi ok. 6 lat. Brak szybkiej diagnozy może wynikać z odmiennego początku choroby u dzieci, u których zapalenie przyczepów ścięgnistych lub stawów dominują, a typowy zapalny ból pleców pojawia się tylko u kilku procent pacjentów. Młodzieńcza spondyloartropatia częściej rozpoznawana jest u chłopców.
„Zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych może być nieme klinicznie (bezobjawowe – red.) na początku choroby, dlatego kryteria klasyfikacyjne mają mniejszą czułość w praktyce pediatrycznej. Najnowsze dane pokazują, że częstość występowania poszczególnych postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS) zmienia się istotnie wraz z wiekiem. U dzieci poniżej 5 r.ż. zdecydowanie dominuje postać z zajęciem niewielu stawów. W wieku 5-11 lat postacie mogące obejmować młodzieńcze spondyloatropatie rozpoznawane są już u 18 proc. dzieci (w całej populacji z MIZS – red.), a powyżej 11 r.ż. aż u 38 proc.. W Polsce, co pokazują opublikowane dane z województwa małopolskiego, dzieci z rozpoznaniem MIZS ze spektrum spondyloatropatii mogą stanowić ok. 14 proc. całej populacji z MIZS” – mówi prof. Zbigniew Żuber, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownik Katedry Pediatrii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Oddziału Klinicznego Pediatrii, Reumatologii z pododdziałem Alergologii, Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
Słaby dostęp do leków biologicznych
Dane za 2021 r. pokazują, że w Polsce leczonych biologicznie było ok. 4,2 tys. chorych z ZZSK i ok. 400 chorych z nrSpA (postać osiowa i obwodowa łącznie). Wstępne dane z 2022 r. wskazują na odpowiednio ok. 4,7 tys. i ok. 500 chorych.
„Obserwowany przyrost liczby leczonych pacjentów w przypadku ZZSK jest stały na poziomie kilkuset chorych, czyli ok. 10 proc. rocznie, a w przypadku nrSpA, z uwagi na bardzo niską bazę, ale także istotną zmianę kryteriów kwalifikacji w 2020 r., liczba leczonych pacjentów uległa w ostatnich dwóch latach podwojeniu. Biorąc pod uwagę epidemiologię i rozwój metod diagnostycznych, dostępność do leczenia biologicznego w tym wskazaniu powinna być jednak na znacznie wyższym poziomie” – mówił dr Marcin Stajszczyk.
Refundacja leków biologicznych szansą dla pacjentów
Refundacja od 1 lipca 2022 r. iksekizumabu i sekukinumabu w ZZSK oraz w spondyloartropatii bez zmian radiograficznych będzie istotnym elementem zwiększającym skuteczność terapii dla szerszej grupy pacjentów.
„Nowe kryteria diagnostyczne pozwalają rozpoznać chorobę wcześniej, zanim u chorego rozwinie się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. To z kolei daje większe szanse na zahamowanie postępu choroby, przez co pacjent ma szansę na normalne życie i pełną sprawność fizyczną. Stosowanie klasycznego leczenia, czyli niesterydowych leków przeciwzapalnych, daje chorym ulgę w bólu, ale może nie chronić przed postępem choroby. Leki biologiczne stanowią ogromny postęp w leczeniu chorych ze spondyloartropatią osiową – podkreślał prof. Włodzimierz Samborski – prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. – Badania pokazują, że zastosowane na wczesnym etapie choroby ograniczają postępujące uszkodzenie stawów kręgosłupa. Istotne różnice kliniczne w obrazie choroby u kobiet i mężczyzn stanowią powód większego opóźnienia diagnostycznego u kobiet, ale także – jak pokazują najnowsze analizy – mogą leżeć u podstaw różnej skuteczności leków biologicznych u obu płci” – dodaje ekspert.
Dzieci także mogą korzystać z leków biologicznych, ale jest gorzej z refundacją
„W przypadku młodzieńczych spondyloartropatii spośród leków biologicznych zarejestrowane wskazanie w jednej postaci od 6 r.ż. posiada adalimumab, a w dwóch postaciach od 12 r.ż. etanercept. Żaden z ww. leków nie jest w Polsce refundowany w tych wskazaniach. Pierwszy lek hamujący aktywność interleukiny 17 – sekukinumab – został zarejestrowany do leczenia dzieci w wieku 6 lat lub starszych z oboma postaciami młodzieńczej spondyloartropatii w Europie w maju 2022 r., co może się istotnie przyczynić do poprawy rokowania u tych pacjentów. Mamy nadzieję, że będzie dostępny dla dzieci w Polsce” – mówi prof. Zbigniew Żuber.
Oszczędności z tytułu właściwego leczenia
„Dane pokazują, że realne łączne oszczędności płatnika w ostatnich latach na leczeniu biologicznym sięgają kilkuset mln zł, z czego zdecydowana większość przypada na reumatologię. Oszczędności te powinny być reinwestowane w dalszą poprawę jakości opieki w tym obszarze” – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, ekspert systemu ochrony zdrowia, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia i Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego.
Pacjenci z chorobami reumatycznymi często nie są w stanie normalnie pracować, relatywnie często korzystają ze zwolnień lekarskich
„Łączna potencjalna utrata PKB na skutek absencji chorobowej w latach 2017–2021 wyniosła według przyjętej w raporcie metodologii prawie 450 mln zł. Przy czym dane dotyczące kosztów pośrednich są z pewnością niedoszacowane. Pewien odsetek chorych, którzy korzystają obecnie ze zwolnień lekarskich z rozpoznaniem choroby zwyrodnieniowej lub innych patologii kręgosłupa ma de facto nierozpoznaną chorobę ze spektrum zapalnej spondyloartropatii. Całkowita liczba dni absencji chorobowej łącznie dla kilku niezapalnych chorób kręgosłupa wynosiła tylko w 2021 r. prawie 30 mln. Biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne wskazujące, że pewien odsetek chorych zgłaszających się do lekarza z bólem pleców spełnia kryteria spondyloartropatii, nawet ok. 1,5 mln dodatkowych dni absencji może wynikać z tych chorób w jednym roku” – podkreśla autor raportu.
Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorób na Łuszczycę, zajmująca się również krzewieniem wiedzy o łuszczycowym zapaleniu stawów, zauważa, że dzięki akcjom edukacyjnym pacjenci cierpiący na osiowe spondyloartropatie będą w stanie wymusić odpowiednie leczenie. Po jednym z webinarów prof. Kwiatkowskiej pacjent powiedział: już teraz wiem, o co mam prosić mojego lekarza.
Źródło: Polskie Towarzystwo Reumatologiczne
Raport dostępny na stronie Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego: https://reumatologia.ptr.net.pl/files/raport_osiowe_spondyloartropatie_w_polsce_ptr_hcs_warszawa_2022.pdf
Źródło informacji: Serwis Zdrowie PAP MEDIA ROOM
To może Cię zainteresować
Zdrowie
Jak poduszka ortopedyczna wpisuje się w trend slow life?
Opublikowano
5 dni temu-
6 maja 2025Autor
Artykuł partnera
Slow life to nie tylko modne hasło, ale świadomy wybór stylu życia, w którym liczy się jakość, uważność i komfort codziennych doświadczeń. To filozofia, która zachęca do zwolnienia tempa, zadbania o siebie i swoje otoczenie. W tym kontekście poduszka ortopedyczna staje się czymś znacznie więcej niż zwykłym akcesorium do snu – to narzędzie codziennego dobrostanu, które idealnie wpisuje się w ideę uważnego życia. (więcej…)
Zdrowie
Badanie USG prostaty. Wskazania i przebieg
Opublikowano
2 tygodnie temu-
29 kwietnia 2025Autor
Artykuł sponsorowany
Ultrasonografia prostaty to nieinwazyjne badanie obrazowe, wykorzystujące fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu narządu. Pozwala ono na ocenę wielkości, kształtu oraz struktury gruczołu krokowego. USG może być wykonywane na dwa sposoby. (więcej…)
Zdrowie
Wody siarczkowe – poznaj ich właściwości!
Opublikowano
1 miesiąc temu-
5 kwietnia 2025Autor
Artykuł partnera
Lecznicze kuracje siarczkowe od wieków cieszą się uznaniem w medycynie uzdrowiskowej. Wody bogate w związki siarki są wykorzystywane zarówno w terapii różnych schorzeń, jak i w profilaktyce zdrowotnej. Współczesne badania potwierdzają ich skuteczność w leczeniu chorób reumatycznych, dermatologicznych oraz w poprawie ogólnej kondycji organizmu. Skąd bierze się ich dobroczynne działanie i dlaczego warto włączyć je do swojej terapii zdrowotnej? (więcej…)
Lifestyle
Depilacja pastą cukrową – naturalna alternatywa dla tradycyjnych metod depilacji
Opublikowano
2 miesiące temu-
11 marca 2025Autor
Artykuł partnera
Depilacja pastą cukrową to metoda, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych i skutecznych sposobów na usunięcie zbędnego owłosienia. W przeciwieństwie do tradycyjnych wosków czy maszynek do golenia, pasta cukrowa opiera się na prostych, ekologicznych składnikach, takich jak cukier, woda i sok z cytryny. Dzięki temu jest bardziej przyjazna dla skóry i minimalizuje ryzyko podrażnień oraz reakcji alergicznych. Z uwagi na swój delikatny skład, jest szczególnie polecana dla osób o wrażliwej skórze oraz skłonnościach do wrastania włosków. (więcej…)
Zdrowie
Obrzęk nóg – przyczyny i skutki dla zdrowia
Opublikowano
3 miesiące temu-
23 lutego 2025Autor
Artykuł sponsorowany
Obrzęk nóg to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn i znacząco wpływać na komfort życia. Zmagają się z nim zarówno osoby prowadzące siedzący tryb życia, jak i ci, którzy spędzają długie godziny na stojąco. Problemy z zatrzymywaniem płynów w kończynach dolnych mogą wynikać z niewydolności żylnej, chorób serca, nerek, a także schorzeń limfatycznych. Często obrzęki są również wynikiem urazów, stanów zapalnych czy niewłaściwej diety bogatej w sól i przetworzoną żywność. (więcej…)
Artykuł sponsorowany
Masaż leczniczy: Naturalny sposób na ulgę w bólu i poprawę zdrowia
Opublikowano
4 miesiące temu-
25 stycznia 2025Autor
Artykuł sponsorowany
Masaż leczniczy to jedna z najstarszych metod terapii, która łączy przyjemność z korzyściami zdrowotnymi. Ta naturalna technika pomaga złagodzić ból, poprawić funkcjonowanie organizmu i zrelaksować się. W tym artykule dowiesz się, czym jest masaż leczniczy, jakie są jego rodzaje i dlaczego warto włączyć go do swojego życia. (więcej…)
Najnowsze informacje


Miasta 15-minutowe w praktyce – jak deweloperzy tacy jak Cavatina kształtują nowoczesne środowiska życia
Koncepcja miasta 15-minutowego zdobywa coraz większą popularność wśród urbanistów, architektów i samorządowców na całym świecie. Opiera się na prostej idei: wszystkie podstawowe potrzeby...


Prezenty na ślub – eleganckie kosze prezentowe jako forma podziękowania dla gości i rodziców
Ślub to chwila pełna znaczeń. Dla wielu par to czas radości, wzruszeń i wdzięczności. Coraz częściej nowożeńcy chcą wyrazić ją w wyjątkowy sposób. Prezenty na ślub...


Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?
Polski przedsiębiorca ma dziś do wyboru wiele opcji w zakresie prowadzenia księgowości. Może zdecydować się na samodzielne rozliczenia, zatrudnienie księgowej na etat lub skorzystanie z usług...


Jak wybrać profesjonalną firmę do archiwizacji dokumentów?
Na rynku działa wiele firm oferujących usługę archiwizacji i niszczenia dokumentów. Wybór odpowiedniej nie jest łatwy, zwłaszcza dla osoby, która nie posiada wiedzy branżowej. Podpowiadamy,...


„Przydatne w drogerii” – korzystaj z aplikacji na zakupach w Rossmannie
Aż 10 milionów użytkowników ma w swoich smartfonach aplikację Rossmann PL. Daje ona wiele korzyści: pokazuje najlepsze promocje, akcje specjalne, umożliwia wygodne zakupy online....


Bieg Rossmann Run z aplikacją dla 500 tys. biegaczy
Trzy… dwa… jeden… Start! Ruszają zapisy na Bieg Rossmann Run z aplikacją. Od piątku 4 kwietnia do naszej zabawy mogą już dołączać osoby, które...


Kiedy warto skorzystać z usług trenera personalnego?
Coraz więcej osób decyduje się na trening personalny, aby zwiększyć efektywność treningów. Indywidualne podejście i skupienie na realizacji konkretnych celów to gwarancja lepszych wyników....


Wynajem biura Kielce – idealne miejsce na Twój biznes
Szukasz przestrzeni do prowadzenia działalności w dogodnej lokalizacji? Wynajem biura Kielce to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą działać w dynamicznym otoczeniu biznesowym. Oferujemy...


Perfumy beBIO Ewa Chodakowska już w Rossmannie
Rossmann przedstawia nowość, na którą czekały nie tylko fanki Ewy Chodakowskiej. Kolekcja pięciu wód perfumowanych beBIO powstała jako hołd dla różnych aspektów kobiecego...


Rossmann przedłuża Dzień Kobiet
W drogeriach Rossmann megaceny na setki zapachów obowiązują aż do 21.03.2025.


Salon optyczny – miejsce w którym zadbasz o swój wzrok
Dbanie o wzrok powinno być priorytetem dla każdego, niezależnie od wieku. Regularne badanie wzroku pozwala nie tylko wykryć ewentualne wady, ale również zapobiec poważniejszym problemom...


Gdzie warto oszczędzać podczas przeprowadzki, a na czym nie warto?
Koszty przeprowadzki lokalnej – gdzie warto oszczędzać, a na czym nie warto?


Gdzie wybrać się na rodzinne pływanie na desce SUP?
Pływanie na desce SUP to doskonała forma aktywnego spędzania czasu na wodzie, zwłaszcza dla rodzin posiadających dmuchane deski. Wybór odpowiedniego miejsca ma kluczowe znaczenie...


Perfumy lane – idealne rozwiązanie dla miłośników pięknych zapachów
Perfumy lane zyskują coraz większą popularność wśród osób, które cenią sobie wyjątkowe zapachy w przystępnej cenie. To doskonała alternatywa dla drogich perfum,...


Dodatkowa praca jako kierowca w Kielcach?
Szukasz dodatkowego źródła dochodu w Kielcach? Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą praca jako kierowca taxi! W tym artykule przybliżymy Ci wszystkie zalety tego...


Rossmann: Darmowy gigapakiet z teatrzykiem i pacynkami dla dzieci
Czyściochowa Akademia to bezpłatny program edukacyjny, skierowany do żłobków, przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych. W atrakcyjny sposób – z pomocą Czyściochów, czyli sympatycznych zwierzątek, pomagamy...


Masaż leczniczy: Naturalny sposób na ulgę w bólu i poprawę zdrowia
Masaż leczniczy to jedna z najstarszych metod terapii, która łączy przyjemność z korzyściami zdrowotnymi. Ta naturalna technika pomaga złagodzić ból, poprawić funkcjonowanie organizmu i zrelaksować się....


Rossmann: Najwyższe obroty i rekord nowych drogerii
Rok 2024 był rekordowy dla Rossmanna w Polsce. Po raz pierwszy obroty firmy wyniosły aż 17,9 mld zł. – Ponadto przez 12 miesięcy uruchomiliśmy...


Jakie czynniki pomagają wygrać z alkoholizmem?
W nałóg zdecydowanie łatwiej jest wpaść niż z niego wyjść. Alkoholizm stopniowo niszczy wszystkie sfery życia po kolei. W momencie, gdy osoba uzależniona zdaje sobie...


Nie inwestujesz w marketing? Twoja firma na tym traci!
Marketing to nie tylko dodatek do działalności firmy, ale jej fundament. Bez odpowiedniej strategii marketingowej trudno osiągnąć przewagę konkurencyjną, zdobyć nowych klientów czy zbudować trwałą markę. Brak...


Podstawka zamiast fotelika? Kluczowe zasady bezpiecznego przewożenia dzieci
Wielu rodziców zastanawia się, czy wystarczy zwykła podstawka zamiast fotelika podczas jazdy samochodem. W dobie rosnącej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa dziecka i dynamicznie zmieniających...


Fotograf na wesele Warszawa: przewodnik dla przyszłych małżonków
Jak znaleźć idealnego fotografa ślubnego w Warszawie?


Dieta na odporność – co jeść, by wzmocnić organizm?
Odporność to kluczowy element dbania o zdrowie, szczególnie w okresach przejściowych, kiedy narażeni jesteśmy na zmiany temperatury, przeziębienia i infekcje. Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na nasze...


Czy zimą są komary w Polsce?
Kiedy myślimy o komarach, od razu wyobrażamy sobie letnie wieczory spędzone w ogrodzie lub nad jeziorem, przerywane nieprzyjemnym bzyczeniem i swędzeniem po ukąszeniach. Zimą, gdy temperatura spada...


Top 5 Najlepszych Giełd Kryptowalutowych w 2025 Roku
Rynek giełd kryptowalutowych rozwija się dynamicznie, a platformy konkurują, aby zapewnić traderom najlepsze narzędzia, ETF-y, handel kryptowalutami i kontraktami terminowymi, dźwignię, płynność...
Z kraju i ze świata


Pomagamy jak umiemy – pierwszy etap remontu w ICZMP zakończony!
Dzięki wsparciu klientów i pracowników Rossmanna zakończył się pierwszy etap remontu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Do całkowicie odmienionej przestrzeni, w której docelowo...


Ruszyły zapisy na Bieg Rossmann Run
Ruszyły zapisy na 22. edycję Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. W Łodzi może pobiec aż 8 tys. osób, a w całej Polsce – z aplikacją Rossmann...


Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
Mamy rekord! W 21. Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run w Łodzi na 10 km wzięło udział aż 5.600 zawodników, a z aplikacją Rossmann PL pobiegło ponad188...


Protestujący rolnicy nie przepuścili karetki jadącej do chorego! [wideo]
Wtorek upłynął w Polsce pod znakiem rolniczych protestów. W całym kraju odbyło kilkadziesiąt blokad. Manifestujący sprzeciwiali się w ten sposób napływowi produktów rolnych z Ukrainy...


Będzie obowiązek chipowania psów i kotów? Unia proponuje, trwają konsultacje
Komisja Europejska zdecydowała o nowelizacji unijnych przepisów w sprawie dobrostanu zwierząt. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. obowiązku czipowania czworonogów, powstawania baz danych na ich temat...
Przeczytaj też


Szafki RTV w kolorze kaszmir – subtelna elegancja, która odmienia polskie salony
W świecie aranżacji wnętrz moda zmienia się jak w kalejdoskopie, ale są trendy, które zostają z nami na dłużej. Jednym z nich jest kaszmir – kolor, który w ostatnich...


Jak poduszka ortopedyczna wpisuje się w trend slow life?
Slow life to nie tylko modne hasło, ale świadomy wybór stylu życia, w którym liczy się jakość, uważność i komfort codziennych doświadczeń. To filozofia, która zachęca do zwolnienia tempa, zadbania...


Badanie USG prostaty. Wskazania i przebieg
Ultrasonografia prostaty to nieinwazyjne badanie obrazowe, wykorzystujące fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu narządu. Pozwala ono na ocenę wielkości, kształtu oraz struktury gruczołu krokowego. USG...


Skracanie pszenicy ozimej – kiedy i jak przeprowadzać regulację wzrostu?
Skracanie pszenicy ozimej to istotny element technologii uprawy, który pozwala ograniczyć ryzyko wylegania roślin, poprawić ich kondycję oraz zwiększyć potencjał plonowania. Prawidłowa regulacja...


Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Praktyczny poradnik dla narzeczonych
Wybór fotografa ślubnego to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujecie podczas planowania ślubu. To właśnie zdjęcia będą pamiątką, do której będziecie wracać przez lata, a odpowiednio uchwycone...


Jak działa nasz umysł? Mity na temat psychologii i ludzkiego zachowania, które wciąż w nas żyją
W dobie wszechobecnych informacji i szybkiego dostępu do wiedzy, wiele osób wciąż wierzy w przestarzałe lub wręcz fałszywe twierdzenia dotyczące ludzkiej psychiki. Mity na temat...


9 pomysłów na prezent dla krawcowej i pasjonatek szycia
Znalezienie idealnego prezentu dla krawcowej bywa wyzwaniem – chcemy podarować coś praktycznego, ale z osobistym sznytem. Zestaw modnych tkanin z wykrojami, overlock ułatwiający...


Jaką szafę wybrać do sypialni? Praktyczny poradnik i najnowsze trendy wnętrzarskie
Wybór odpowiedniej szafy do sypialni powinien rozpocząć się od dokładnego określenia naszych potrzeb. Kluczowe jest, aby mebel był nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny i dopasowany...


Zalety i wady diety wegańskiej – jak zbilansować roślinny jadłospis
Dieta wegańska, oparta wyłącznie na produktach roślinnych, przyciąga uwagę osób poszukujących zdrowego stylu życia, dbałości o środowisko i etycznego podejścia do konsumpcji. Jej popularność...


Uprawa warzyw i ziół w donicach – praktyczne porady dla miłośników małych ogrodów
W czasach, gdy tempo życia w miastach nie zwalnia, a przestrzeń prywatna często ogranicza się do kilku metrów kwadratowych balkonu lub niewielkiego ogródka, coraz więcej osób...


Kryzys pracy w IT – czy AI pozbawi pracy informatyków?
Odpowiedź jest krótka: tak, ale nie wszystkich i nie od razu. Branża IT przeżywa kryzys, bo sztuczna inteligencja zaczyna wykonywać zadania, które do niedawna należały do ludzi. Raporty...


Wody siarczkowe – poznaj ich właściwości!
Lecznicze kuracje siarczkowe od wieków cieszą się uznaniem w medycynie uzdrowiskowej. Wody bogate w związki siarki są wykorzystywane zarówno w terapii różnych schorzeń, jak i w profilaktyce...


Konsultant ClickUp – ekspert, który pomoże uporządkować Twoją firmę
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że skuteczne zarządzanie projektami, zadaniami i czasem pracy wymaga odpowiednich narzędzi. ClickUp to rozbudowana platforma, która może pełnić...


Rejsy po Kanale Elbląskim – jakie wybrać?
Kanał Elbląski to prawdziwa perła hydrotechniki i jeden z najbardziej unikatowych szlaków wodnych na świecie. Jego największą atrakcją są rejsy, które pozwalają podziwiać nie tylko malownicze krajobrazy,...


Jakie akcesoria są potrzebne do treningów BJJ i MMA?
Treningi brazylijskiego jiu-jitsu (BJJ) i mieszanych sztuk walki (MMA) cieszą się coraz większą popularnością. Te dyscypliny sportowe wymagają nie tylko odpowiedniej techniki i zaangażowania, ale również...


RODO w firmie – jak przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych?
W dobie cyfryzacji i rosnącej roli danych osobowych każda firma, niezależnie od wielkości, musi działać zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych....


Kajak wędkarski – nowy wymiar wędkowania na wodzie
Wędkarstwo od zawsze kojarzyło się z relaksem, spokojem i bliskością natury. Dla wielu pasjonatów liczy się nie tylko sam moment złowienia ryby, ale także cały proces,...


Premiera nowej koszulki na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run
Organizatorzy imprezy oraz sponsor tytularny firma Rossmann zaprezentowali biegową koszulkę na nadchodzący Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Twórczynią projektu jest graficzka i projektantka...


Co wynaleźli Polacy? 12 najsłynniejszych wynalazków
Polscy wynalazcy zmienili świat na zawsze – czy wiesz, że bez ich pomysłów nie miałbyś smartfona, bezpiecznej kolei ani nawe wycieraczek w samochodzie? Od lampy naftowej Łukasiewicza...


Genialny trik na piękny zapach w domu. Wrzuć to do odkurzacza, a efekt cię zaskoczy
Nieprzyjemne zapachy unoszące się w domu po odkurzaniu to częsty problem, z którym trudno sobie poradzić bez sięgania po chemiczne odświeżacze powietrza. Istnieje jednak prosty sposób, aby...


Depilacja pastą cukrową – naturalna alternatywa dla tradycyjnych metod depilacji
Depilacja pastą cukrową to metoda, która zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych i skutecznych sposobów na usunięcie zbędnego owłosienia. W przeciwieństwie do tradycyjnych wosków...
Popularne artykuły
-
Artykuł sponsorowany5 dni temu
Miasta 15-minutowe w praktyce – jak deweloperzy tacy jak Cavatina kształtują nowoczesne środowiska życia
-
Zdrowie2 tygodnie temu
Badanie USG prostaty. Wskazania i przebieg
-
Zdrowie5 dni temu
Jak poduszka ortopedyczna wpisuje się w trend slow life?
-
Dom i ogród4 dni temu
Szafki RTV w kolorze kaszmir – subtelna elegancja, która odmienia polskie salony