W każdym gospodarstwie rolniczym znajdują się różnego rodzaju maszyny, które wymagają odpowiedniego serwisowania. Dzięki wdrażaniu odpowiednich działań, pojazdy te będą nienagannie służyły przez bardzo długi czas. W wyniku eksploatacji maszyny rolnicze wymagają również wymiany filtrów. To właśnie o tym postanowiliśmy dzisiaj napisać. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie filtry do maszyn rolniczych są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, tak aby uniknąć przestojów w trakcie żniw.
Filtry do pojazdów rolniczych – rodzaje
Każda maszyna rolnicza, niezależnie od tego czy jest to ciągnik czy kombajn – napędzana jest przez silnik spalinowy i układ hydrauliczny. Aby maszyny pracowały nienagannie i bezawaryjnie, konieczne jest pamiętanie o okresowej wymianie wszystkich filtrów, które odpowiadają za prawidłową pracę tychże układów. W maszynach rolniczych wyróżnia się filtr paliwa, oleju, hydrauliczny, powietrza (suchy i mokry), kabinowy.
Dlaczego wymiana filtrów w maszynach rolniczych jest taka ważna?
Wymiana każdego rodzaju filtra jest bardzo istotna z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania maszyny rolniczej. Filtr paliwa należy koniecznie cyklicznie wymieniać, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zapowietrzenia układu paliwowego. Filtr hydrauliczny należy wymienić, aby usuwał on na bieżąco szkodliwe związki chemiczne, kwasy i bakterie. Filtr powietrza powinien być wymieniany, aby pojazd zużywał odpowiednią ilość paliwa. Brak wymiany tego filtra sprawi, że powietrze trafiające do silnika będzie nieoczyszczone. W konsekwencji może dojść do zapchania, na skutek czego moc silnika zostanie znacznie osłabiona. Z kolei wymiana filtra kabinowego jest konieczna po to, aby na bieżąco eliminować ryzyko pojawiania się zanieczyszczeń w kabinie pojazdu. W trakcie wykorzystywania maszyn rolniczych bez takiego filtra, do miejsca w którym przebywa kierowca, mogłyby dostawać się zanieczyszczenia w postaci dymu, kurzu, spalin czy zarodników grzybów. W trosce o bezpieczeństwo i komfort prowadzącego pojazd, wymiana tego filtra jest więc niezbędna. Warto podkreślić, że jakiekolwiek odstępstwa od zaleceń i niewymienianie filtrów w odpowiednim, rekomendowanym czasie może skutkować pojawieniem się usterek, które będą wiązały się z wieloma komplikacjami i wysokimi kosztami.
Kiedy należy wymienić filtry do maszyn rolniczych?
Wszystkie filtry do maszyn rolniczych należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producentów. Jakiekolwiek działania na własną rękę, których celem byłoby wydłużenie ich żywotności, mogą zadziałać na szkodę pojazdów. Bezwzględnie należy więc stosować się do informacji, jakie znajdują się w instrukcjach. To właśnie tam, oprócz tego w jaki sposób można użytkować maszynę, znajdują się również dane odnośnie częstotliwości wymiany wszystkich możliwych filtrów. Okres wymiany określa się w oparciu o rodzaj silnika i rodzaj maszyny. Wybierając filtry na wymianę należy zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów, ponieważ wyłącznie produkty wysokiej klasy są w stanie zapewnić wysoki poziom funkcjonalności i wydajności.
Czytaj też:
> Na czym polega bioasekuracja w hodowli drobiu oraz świń