Przegląd buskich zabytków i miejsc, które warto tu odwiedzić należy rozpocząć od najstarszej zachowanej budowli czyli Kościoła pod wezwaniem Św. Leonarda. Ta piękna, drewniana świątynia cmentarna o zrębowej konstrukcji powstała w 1699 r. w miejscu istniejącego tam wcześniej XII wiecznego kościoła. Najważniejszym elementem kościoła jest późnobarokowy ołtarz główny, będący ozdobną kompozycją architektoniczno-rzeźbiarską z centralnie usytuowaną figurą św. Leonarda. Kościół jest na co dzień zamknięty. Można go zwiedzać kilka razy w roku podczas okazjonalnych wycieczek. Msze odprawiane są tu tylko w dniu patrona, czyli w najbliższą niedzielę sąsiadującą z dniem 6 listopada.
Dawne dzieje miasta pamięta również inna budowla a mianowicie Ponorbertański Zespół Klasztorny usytuowany w pobliżu buskiego rynku. Tworzą go kościół barokowo-klasycystyczny z częściami gotyckimi pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawny budynek klasztorny oraz wolno stojąca dzwonnica.
Oglądając buskie kościoły nie należy zapominać o Kaplicy pod wezwaniem Św. Anny. To tu, w otoczeni u przepięknego ogrodu zdrojowego Busczanie najchętniej zawierają związki małżeńskie.
Buskie uzdrowisko
W bezpośrednim sąsiedztwie Kaplicy Św. Anny znajduje się Sanatorium Marconi – bezapelacyjnie wizytówka Buska-Zdroju i najbardziej reprezentacyjny budynek Miasta. Gmach dawnych „Łazienek” zaprojektowany został przez włoskiego architekta Henryka Marconiego i oddany do użytku w 1836 roku. Ma plan litery T, wzorowany na rzymskich budowlach użyteczności publicznej.
W holu głównym z okazałymi kolumnami w stylu korynckim znajduje się pijalnia wód jodkowo-bromkowych i siarczkowych. Tuż za nią usytuowana jest sala koncertowa, do której wiodą drzwi ozdobione posągami Orfeusza i Eurydyki. Po obu stronach sali znajdują się popiersia rzymskich bogów a także greckich lekarzy i filozofów. W tym zabytkowym budynku należącym do Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. mieści się sanatorium dysponujące 170 miejscami noclegowymi i nowoczesną bazą zabiegową.
Bezpośrednie otoczenie Marconiego stanowi Park Zdrojowy zaprojektowany w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza. Ogromny park krajobrazowy o powierzchni ponad 14 ha. urzeka swym pięknem i czarodziejską roślinnością. Przybyli goście mogą tu podziwiać kwiaty, słuchać śpiewu ptaków i karmić oswojone wiewiórki. Jednak największym atutem parku jest jego bogaty drzewostan. Wśród 4500 gatunków drzew najliczniejsze to: klon pospolity, lipa drobnoziarnista, kasztanowiec zwyczajny i wiąż szypułkowy.
Blisko 12 % drzew rośnie tu od ponad 100 lat. Park można podzielić na trzy części: piękny ogród łazienkowski, łączącą ogród z rynkiem widowiskową promenadę o długości 950 m (aleja Mickiewicza) oraz skwer w centrum miasta. Park Zdrojowy to wymarzone miejsce spacerów, joggingów i nordic walking ale i miejsce kojące nawet najbardziej skołatane nerwy. Głównymi atrakcjami są tu: ciąg spacerowy „Aleja Marzeń”, korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz liczne kawiarenki i restauracje.
W ostatnim czasie park rozbudowano i powiększono o kolejne 12 hektarów. Nowa część z fontannami, alejkami i licznymi mostkami to doskonałe miejsce spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Spacerując promenadą do górnej, miejskiej części Buska warto wspomnieć o jeszcze jednej historycznej budowli, która mocno wrasta w historię Miasta. To Pensjonat „Zamek Dersława” wybudowany w 1911 roku na zlecenie dr Wasyla Wasylewicza Jakobsa. W intencji swego twórcy budynek zewnętrzną architekturą miał przypominać średniowieczny zamek. Po wybuchu I wojny światowej, prawie ukończony, został sprzedany Leonowi Sulimierskiemu. Nowy właściciel nadał temu niezwykłemu miejscu nazwę „Zamek Dersława”, na cześć pierwszego właściciela Buska-Zdroju. Pensjonat, który w nim założył, przyjmował gości aż do wybuchu II wojny światowej.
W czasie wojny budynek przemianowano na „Willę pod rycerzem”. Od połowy XX w stanowi własność prywatną. W latach 1999-2003 nowi właściciele pensjonatu przeprowadzili kapitalny remont budynku i jego otoczenia. Pensjonat „Zamek Dersława”, oprócz pokojów gościnnych oferuje swoim gościom ucztę dla ciała w zamkowej restauracji. Strawę dla ducha zapewni mieszcząca się tu Galeria Sztuki, która prezentuje dorobek regionalnych twórców.
Gmina Staszów to prawdziwy skarbiec historii, gdzie na każdym kroku spotkać można niezwykłe zabytki świadczące o bogatej przeszłości regionu. Od renesansowego rynku przez gotyckie kościoły po magnackie pałace – zapraszamy w podróż po najciekawszych miejscach tej malowniczej krainy. (więcej…)
Góra Chełm (399 m n.p.m.) to najbardziej wysunięte na zachód wzniesienie Pasma Klonowskiego, oddzielające źródła Lubrzanki od doliny Bobrzy. Jej wydłużony kształt przypomina hełm, a szczyt porasta las mieszany z dominującym modrzewiem polskim i bogatym runem. (więcej…)
Kilka kilometrów od ruchliwej drogi krajowej nr 7, w gminie Zagnańsk, znajduje się rezerwat Barcza – miejsce, gdzie w dawnych wyrobiskach po kopalni piaskowców kwarcytowych powstały trzy urokliwe jeziorka. Największe z nich, nazywane przez miejscowych „Baryłą”, ma głębokość przekraczającą 20 metrów i otoczone jest stromymi, skalnymi ścianami porośniętymi lasem. (więcej…)
Puszcza Jodłowa w Górach Świętokrzyskich zyskała sławę dzięki opisom Stefana Żeromskiego, który uwiecznił jej piękno w poemacie „Puszcza Jodłowa” i innych utworach. Ten wyjątkowy obszar od lat fascynuje również naukowców, którzy odkryli tu prawdziwy fenomen przyrodniczy – wyżynny jodłowy bór mieszany Abietetum polonicum. (więcej…)
Historia kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie sięga drugiej połowy XIX wieku, gdy na wzgórzu stanęła drewniana kaplica poświęcona św. Mikołajowi. Mieszkańcy Masłowa i okolic przez lata zabiegali o własną parafię, ponieważ dotarcie do najbliższego kościoła wiązało się z trudnościami. Starania zakończyły się sukcesem 19 kwietnia 1918 roku, kiedy to biskup Augustyn Łosiński erygował parafię, wydzielając ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. (więcej…)