Obecnie zarządzanie projektami stanowi klucz do odpowiedniego kierowania produkcją produktu dla klienta. To właśnie odpowiednie zorganizowanie pracy całego zespołu może świadczyć o prawdziwej przewadze konkurencyjnej firmy a dodatkowo pełnego zadowolenia klienta z produktu.
Właśnie na tym etapie na przestrzeni wielu ostatnich lat dochodziło do sytuacji, w których okres pomiędzy spotkaniem z klientem a dostarczeniu mu produktu był dziurą, w której żadna komunikacja pomiędzy obiema stronami nie była realizowana, co powodowało duże różnice w oczekiwaniach a produkcie końcowym. W celu zminimalizowania tego ryzyka coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie metodologii zwinnych a w szczególności jednego elementu o nazwie Scrum.

Czym jest SCRUM
Scrum jest jedną z metodyk zwinnych, nazwanych Agile. Jest to dobrze znany zbiór metodologii, który wykorzystywany jest z powodzeniem już od kilku lat w największych przedsiębiorstwach. To właśnie metodologia Agile wprowadziła pewne innowacje, polegające na zmianie priorytetów w tworzeniu oprogramowania. To ludzie są najważniejsi i najważniejszą zasadą jest przejrzysta komunikacja. Agile kładzie ogromny nacisk na stałą współpracę z klientem, a co za tym idzie, również reagowanie na wszelki zmiany, odchyły od oczekiwań. Na kanwie ogólnych zasad Agile powstał Scrum, czyli pewnego rodzaju sposób działania, w jakim członkowie zespołu projektowego egzystują.
Główną ideą Scrum jest tworzenie iteracji, zwanych inaczej sprintami. Iteracja to cykl czasowy, wcześniej ustalony, który jest powtarzany podczas tworzenia jednej funkcjonalności naszego oprogramowania. Jeden sprint składa się z poszczególnych części, jakimi są planowanie celów danego sprintu, codzienne spotkanie, zwane Scrumem, relacja z efektów wykonanej pracy podczas danego dnia oraz retrospektywa, będąca burzą mózgów nad propozycjami ulepszeń i nowych koncepcji.
Skład zespołu projektowego zgodnie z metodologią Scrum
W metodologiach zwinnych istnieją role, które mają nadawać odpowiedniej dynamiki i koordynować całą pracę zespołu przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad Scrum. Jedną z najważniejszych ról jest Product Owner, czyli osoba, która jest jednocześnie liderem, alokuje konkretną pracę wśród członków zespołu, a także podejmuje konakt z klientem końcowym.
Product Owner sprawuje pieczę nad Development Teamem, który zajmuje się tworzeniem danego produktu. W skład wchodzą wszystkie osoby zaangażowane w stworzenie produktu końcowego, więc programiści, testerzy, specjaliści UX itd. Trzecią rolą jest Scrum Master.
Kim jest Scrum Master i jak nim zostać?
Scrum Master to osoba, która podczas cyklu tworzenia produktu czuwa nad zachowaniem zasad zgodnych z metodologią Scrum. Scrum Mastetem powinna być osoba, która jest komunikatywna oraz posiada kompleksową wiedzę z zakresu metodologii zwinnych.
Scrum Master powinien z jednej strony obracać się w obszarze technicznym, ale ze względu na swoją rolę powinien był swoistego rodzaju mostem pomiędzy zespołem projektowym a Product ownerem. Smrum Master może wziąć udział w szkoleniu z zakresu kompetencji i wiedzy oraz otrzymać oficjalny certyfikat potwierdzający nabycie tych zdolności.