Urząd Miasta ogłosił wyniki budżetu obywatelskiego. Na inwestycje wybrane przez mieszkańców przeznaczono 7 milionów złotych, a projekty podzielono na zadania duże, małe lokalne inicjatywy oraz projekty nieinwestycyjne, czyli związane np. z organizacją akcji społecznych czy organizacją wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Wśród zadań dużych najwięcej, bo niemal 5 400 osób swój głos oddało na budowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9 na ul Dygasińskiego.
Na drugim miejscu znalazło się boisko do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 25 na ul. Jurajskiej.
Trzecim i ostatnim projektem z zadań dużych będzie budowa oświetlenia alejek spacerowych i ścieżki rowerowej w Parku im. Adolfa Dygasińskiego na Bocianku.
Wybrano też 16 zadań małych. Są to:
– budowa placu zabaw przy SP nr 9,
– modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 18,
– modernizacja terenu przy Przedszkolu nr 22,
– budowa siłowni zewnętrznej na terenie III LO im. Norwida,
– zakup drona antysmogowego do prowadzenia kontroli przez Straż Miejską,
– budowa miejsc parkingowych przy ul. Kaznowskiego,
– budowa placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych na os. Na Stoku,
– wyposażenie placówek użyteczności publicznej w zbiorniki na deszczówkę,
– stworzenie małego ogrodu botanicznego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1,
– budowa rzutni do pchnięcia kulą przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Langego,
– budowa toru do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich na skwerze im. Niziurskiego,
– budowa siłowni zewnętrznej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1,
– budowa toalety w Dolinie Silnicy,
– utworzenie tęczowych ławeczek, stojaków rowerowych i miejsc z miskami z wodą dla psów,
– oświetlenie krzyża powstańczego na Bruszni na Białogonie,
– wykonanie promenady wzdłuż Silnicy w rejonie ul. Kaczmarka.
Sfinansowane zostaną także 32 zadania nieinwestycyjne, które wprowadzono do regulaminu po raz pierwszy. To m.in. festyny, konferencje, spotkania edukacyjne, zajęcia z samoobrony, imprezy muzyczne i sportowe. Wykaz wszystkich projektów dostępny jest na stronie Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego bo.kielce.eu.
W atmosferze skandalu…
W tej edycji budżetu obywatelskiego oddano ponad 33 tysiące głosów. Ale aż 9 750 zostało unieważnionych! Powodem były nadużycia ze strony głosujących. Okazało się, że niektórzy próbowali oddać głos posługując się cudzymi danymi. Urząd Miasta informuje, że przy sprawdzaniu głosów nie pasowały takie dane, jak numer pesel z nazwiskiem czy podawano błędny adres zamieszkania, bądź jako adres prywatny podawany był adres szkoły. Ponieważ są podejrzenia, że część głosów została sfałszowana. sprawę zgłoszono do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Unieważniono także ponad 5 tys. głosów oddanych hurtowo. Sprawa dotyczyła dwóch placówek: Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Langiewicza oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
– Z jednego komputera były wysyłane w ciągu kilku godzin bardzo duże ilości głosów. Po prześledzeniu całej ścieżki oraz zasięgnięciu opinii prawnej postanowiliśmy te głosy unieważnić – poinformowała Danuta Papaj, zastępca Prezydenta Kielc.
Całego głosowania na projekty zgłoszone w Budżecie Obywatelskim jednak nie unieważniono.
– Błąd kogoś nie może powodować, że wszyscy będą rzucani do tego samego worka. Wiele zgłoszonych projektów otrzymało wsparcie. Mieszkańcy wykonali dużą pracę, aby cos zrobić w swoim otoczeniu więc sądzę, że byłoby to niesprawiedliwe, gdyby w tej chwili unieważnić głosowanie i, aby zaplanowany budżet był niewykorzystany – podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.
W przyszłym roku głosowanie będzie się odbywało tylko drogą internetową, zaś każdy oddany głos będzie potwierdzany sms.
Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Urząd Miasta Kielce.
Miasto Kielce już oficjalnie jest właścicielem dawnej synagogi znajdującej się pomiędzy jezdniami Al. IX Wieków Kielc. Akt notarialny został podpisany w środę (18 lipca).(więcej…)
21 kolejnych lokali mieszkalnych powstanie w budynku po byłej szkole przy ulicy Jeziorańskiego 53. Miejski Zarząd Budynków podpisał umowę z wykonawcą. Inwestycja kosztować będzie ponad 6,5 mln złotych. Spora część tej kwoty to zewnętrzne dofinansowanie. (więcej…)
W Kielcach przybywa miejsc przyjaznych zwierzakom. Do sieci stworzonej przez Urząd Miasta Kielce przyłączyło się już ponad 60 instytucji, lokali gastronomicznych i firm, gdzie psy i koty są mile widziane. Ostatnio do tego grona dołączył Urząd Miasta. Zgodę na wprowadzanie do ratusza zwierzaków musieli jednak wydać radni, wprowadzając zmiany w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Kielce”. (więcej…)
W środę (12 kwietnia) rozpocznie się kolejny nabór wniosków o dopłaty dla mieszkańców Kielc do zakupu i montażu zbiorników do gromadzenia wód opadowych i roztopowych.
– Z miejskiego programu dopłat mogą skorzystać mieszkańcy Kielc, którzy chcą zainstalować na swoich posesjach zbiorniki gromadzące wodę opadową i roztopową, przydatną do podlewania ogródków i trawników. W tym roku Miasto Kielce przeznaczy na wsparcie kielczan, którzy chcą oszczędzać wodę 100 tys. zł. Dotacja wyniesie 100% kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, ale nie więcej niż 2 500 zł na jedną nieruchomość – mówi zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda. (więcej…)
Z uwagi na pojawiające się przypadki zaniżania ilości osób zamieszkujących nieruchomości na terenie miasta Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska przystępuje do ponownej weryfikacji danych zawartych w deklaracjach – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miasta Kielce. (więcej…)
Miasto Kielce rozstrzygnęło konkurs ofert na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Ściegiennego 203 i wyłapywanie bezdomnych zwierząt z terenu Miasta Kielce. Przez najbliższe trzy lata będzie się tym zajmować Stowarzyszenie Arka Nadziei. (więcej…)