Social media

Nauka i oświata

Czy świętokrzyskie szkoły poradziły sobie ze zdalnym nauczaniem? [WYNIKI BADANIA]

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

88 proc. uczniów z województwa świętokrzyskiego ma zorganizowane nauczanie online. Jak poradziły sobie z tym wyzwaniem szkoły i dzieci? Zdaniem 94 proc. rodziców, jedną z największych barier utrudniających prowadzenie lekcji przez internet jest brak odpowiednich narzędzi w domach uczniów (takich jak np. laptop, komputer, stabilne łącze internetowe), które są niezbędne do przejścia na zdalny tryb nauki. Takie dane płyną z sondażu przeprowadzonego wśród rodziców uczniów z woj. świętokrzyskiego na zlecenie firmy NEXERA – operatora światłowodowej sieci dostępowej.Świętokrzyskie szkoły vs zdalne nauczanie

Od 25 marca br. zgodnie z rozporządzeniem MEN, polskie szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Wcześniej, w związku z zamknięciem szkół i placówek edukacyjnych, tylko zalecano zorganizowanie uczniom zajęć online. Kilka dni po wprowadzeniu takiego obowiązku, firma NEXERA, która buduje i zarządza światłowodową siecią dostępową na terenie m.in. woj. świętokrzyskiego, zleciła przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców Regionu posiadających dzieci w wieku szkolnym.

Zapytano ich o doświadczenia związane ze zdalnym nauczaniem. 29% rodziców, którzy wzięli udział w badaniu przyznało, że ich pociechy mają zorganizowane nauczanie online ze wszystkich przedmiotów szkolnych, a 59% stwierdziło, że tylko część zajęć prowadzona jest przez Internet.

Rodzice zostali zapytani również o to, z jakich programów/narzędzi korzystają nauczyciele prowadzący internetowe lekcje. Ponad połowa (53%) z nich wskazała na dedykowane internetowe serwisy edukacyjne. Według 40% respondentów do nauki online wykorzystywane są media społecznościowe (Facebook, Messenger, Youtube), tyle samo osób (40%) wskazało, że prowadzenie zajęć odbywa się za pomocą programów do komunikacji i telekonferencji (np. Skype, Microsoft Teams, Google Hangout).

Według 33% ankietowanych zajęcia online odbywają się za pomocą platform webinarowych lub e-learningowych, do których szkoła posiada dostęp – pokazują wyniki sondażu NEXERY przeprowadzonego przez InsightOut Lab.

Narzędzia i stabilne łącze internetowe na wagę złota

Zdaniem 93% rodziców z województwa świętokrzyskiego, internet jest podstawowym narzędziem do nauki online. Jednocześnie aż 94% badanych przyznało, że nie wszystkie dzieci posiadają niezbędne narzędzia do zdalnego trybu nauczania, takie jak komputer, czy laptop na własne potrzeby oraz dostęp do stabilnego i szybkiego łącza.

– Wprowadzenie nauczania online było dla wielu szkół zupełnie nowym wyzwaniem, z którym niespodziewanie przyszło się mierzyć dyrektorom, nauczycielom, jak również rodzicom i uczniom. Wielu z nich nie miało możliwości odpowiednio przygotować się do nowej sytuacji, w tym wyposażyć się w rozwiązania cyfrowe, jak również dostęp do szybkiego i stabilnego łącza. Niestety na internetowej mapie Polski, również m.in. w województwie świętokrzyskim, nadal widnieją tzw. „białe plamy”, czyli miejsca, które nie są podłączone do szerokopasmowej sieci. Doświadczenia ostatnich tygodni pokazały, że rozwijanie infrastruktury telekomunikacyjnej w Regionie jest podstawą nie tylko do tego, aby przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, ale również, aby wyrównywać szanse w dostępie do edukacji online – komentuje Paweł Biarda z firmy NEXERA, pierwszego w Polsce operatora hurtowego światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali.Jak nauka wygląda w praktyce?

Aż 59% badanych jest zdania, że polscy uczniowie są gotowi na naukę online. Nieco mniej optymistycznie oceniani są pod tym kątem nauczyciele oraz szkoły – analogicznie 36% i 34% badanych uważa, że są oni przygotowani na to, aby prowadzić zdalne nauczanie.

Okazuje się, że opinie rodziców pokrywają się ze zdaniem kadry nauczycielskiej.

– Na co dzień zarówno nauczyciele, jak i uczniowie korzystają z Internetu, a lekcje prowadzone są z wykorzystaniem różnorodnych platform edukacyjnych, takich jak: scholaris.pl, instaling.pl, e-podreczniki.pl, a także z aplikacji: learningapps.pl, instaling.pl oraz z zasobów słowników i encyklopedii internetowych. Podczas prowadzenia zajęć online nauczyciele korzystają głównie z portalu Facebook, komunikatora Messenger oraz z poczty elektronicznej. Problemem, z którym spotykamy się prowadząc nauczanie zdalne jest brak wystarczającej liczby sprzętu, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, gdzie do dyspozycji dzieci jest tylko jeden komputer. Kilku uczniów z naszej szkoły natomiast nie ma w ogóle dostępu do komputera w domu. Barierą jest również dostęp do Internetu, który na wsiach jest nadal ograniczony – komentuje Sławomir Staciwa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górnikach, w powiecie koneckim.

Internetowe rewolucje w edukacji

12% rodziców z województwa świętokrzyskiego przyznało, że niezależnie od epidemii koronawirusa jego dziecko codziennie lub prawie codziennie wykorzystuje Internet do samodzielnej nauki. Jednocześnie 76% badanych stwierdziło, że dzieci powinny mieć więcej zajęć, które pokażą im w jaki sposób można korzystać z Internetu w celu zdobywania wiedzy – wynika z sondażu NEXERY.

– Możemy przypuszczać, że nauczanie online będzie odgrywało coraz większą rolę w systemie edukacji – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że część uczniów na co dzień wykorzystuje Internet do tego, aby czerpać i poszerzać swoją wiedzę. Warunkiem rozwoju tego modelu nauczania jest powstanie szerokopasmowej sieci internetowej na terenie całego kraju, zwłaszcza w tych Regionach, gdzie nie było to dotąd możliwe, czyli w mniejszych miejscowościach i wsiach. Nie powinniśmy również zapominać o tym, jak istotne jest podłączenie do stabilnej sieci szkół i jednostek edukacyjnych. To pozwoli nauczycielom wprowadzać nowoczesne metody dydaktyczne, a dzieciom nabywać i poszerzać kompetencje cyfrowe. Do 2021 r. w zasięgu sieci światłowodowej NEXERY będzie prawie 3 tys. szkół i jednostek oświatowych z 4 Regionów Polski, w tym 488 z woj. świętokrzyskiego. Każda szkoła w sieci NEXERY, będzie również włączona do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) i ma zagwarantowane łącze o prędkości 100 Mb/s. Usługa jest finansowana ze środków budżetu państwa, a szkoły za nią nie płacą – mówi Piotr Wieczorkiewicz, Członek Zarządu ds. Operacji w firmie NEXERA.

 

 

Źródło: Informacja prasowa NEXERA

Nauka i oświata

Prawie 20 nauczycieli z jednej szkoły zakażonych koronawirusem! Uczniowie z nauką online

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. unsplash / CC0 Creative Commons

Pogarsza się sytuacja Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie koło Kielc. Zakażenie koronawirusem potwierdzono tam już u 18 nauczycieli. (więcej…)

Czytaj dalej

Nauka i oświata

Samorząd województwa zapłaci studentom medycyny. Zobacz ile pieniędzy dostaną co miesiąc

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Trwa nabór do kolejnej edycji programu stypendialnego skierowanego do studentów kształcących się na kierunku lekarskim. Będą oni otrzymywać od samorządu województwa świętokrzyskiego pieniądze pod warunkiem, że po studiach rozpoczną pracę w jednym ze szpitali, którymi zarządza Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. (więcej…)

Czytaj dalej

Nauka i oświata

Stary budynek zniknie z nowoczesnego kampusu. UJK rusza z inwestycją za 30 milionów złotych

Opublikowano

-

fot. FaktyKielce24.pl

Jesienią ruszy budowa nowej siedziby Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia szacuje, że inwestycja kosztować będzie około 30 milionów złotych. 20 milionów złotych dofinansowania przekazało już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (więcej…)

Czytaj dalej

Nauka i oświata

Pierwsza w regionie szkoła przechodzi na naukę zdalną. Zakażona katechetka i dwaj księża

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Pierwsza w regionie szkoła przeszła w środę (9 września) na tryb nauki zdalnej. Chodzi o Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie. Powodem jest wykrycie zakażenia koronawirusem wśród nauczycieli. (więcej…)

Czytaj dalej

Nauka i oświata

Uniwersytet chce przejąć szpital wojewódzki na Czarnowie. Uczelnię wspiera w tym Ministerstwo Nauki

Opublikowano

-

fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach / Google Street View

Nowy rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego chce doprowadzić do przejęcia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. O takich planach uczelnia informowała od kilku lat. Ma przy tym sojusznika. Jej działania wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (więcej…)

Czytaj dalej

Nauka i oświata

Zebrali dyrektorów szkół w jednej sali, by mówić jak ważny jest… dystans społeczny

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Między innymi o tym jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i w miarę możliwości zachowanie dystansu społecznego mówili przedstawiciele władz Kielc na spotkaniu z dyrektorami szkół i przedszkoli. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Policja17 minut temu

Dwie osoby zatrzymane w sprawie podpalenia składowiska w Nowinach. Chodzi o gigantyczny pożar z kwietnia

Dwóch mieszkańców powiatu kieleckiego odpowie za podpalenie składowiska odpadów chemicznych w Nowinach, do którego doszło w kwietniu tego roku. Decyzją...

Dzieje się22 godziny temu

W niedzielę Kieleckie Święto Rowerzysty. Zobacz co będzie się działo

W niedzielę (20 września) odbędzie się Kieleckie Święto Rowerzysty. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii miasta....

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Koronawirus w kościele. Zakażony ksiądz, ale… komunia dla 70 dzieci i tak się odbędzie

Jeden z księży pracujących w parafii błogosławionego Jerzego Matulewicza na kieleckich Ślichowicach jest zakażony koronawirusem. Dwóch kolejnych, którzy mieli z...

Dzieje się2 dni temu

Jarmark Świętokrzyski w… żółtej strefie. Organizatorzy weekendowej imprezy wprowadzają zmiany

Zaplanowany na weekend Jarmark Świętokrzyski połączony z koncertem zespołu disco-polo After Party odbędzie się w Tokarni, mimo objęcia powiatu kieleckiego...

Dzieje się2 dni temu

Interesujecie się lotnictwem? W Kielcach odbędzie się wydarzenie, które może Was zainteresować

W weekend (19/20 września) w Targach Kielce odbędzie się druga edycja Targów Lotniczych Aviation Expo. Wydarzenie skierowane jest zarówno osób...

Policja3 dni temu

27 mandatów jednego dnia. Kielecka Policja wzięła pod lupę przejeżdżanie na czerwonym świetle [WIDEO]

27 mandatów nałożyli policjanci z kieleckiej drogówki podczas akcji „Sygnalizator”. W jej ramach funkcjonariusze wzięli pod lupę skrzyżowania na których...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Powiat kielecki w żółtej strefie zakażeń. Zobacz co to oznacza dla mieszkańców

Powiat kielecki został żółtą strefą w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Decyzja zacznie...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Nowe ognisko zakażeń w Kielcach. Chorują pracownicy dużej firmy

Jest nowe ognisko zakażeń koronawirusem w Kielcach. Covid-19 potwierdzono u 10 pracowników firmy NSK Bearings, czyli dawnej Iskry – wynika...

Polityka3 dni temu

Referendum sprawie odwołania prezydenta Kielc nie będzie. Część radnych… zmieniła zdanie

W tym roku nie dojdzie do referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta z...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Flixbus przenosi się z Żytniej na nowy dworzec. Wielu przewoźników nadal woli odjazdy ze starego dworca

Przybywa przewoźników wykonujących swoje kursy z nowego dworca autobusowego w Kielcach. Od czwartku (17 września) połączenia z tego miejsca będzie...

Dzieje się4 dni temu

W Kielcach będą witać… żydowski nowy rok. Wydarzenie w dawnej synagodze

W dawnej synagodze kieleckiej u zbiegu Al. IX Wieków Kielc i ul. Warszawskiej odbędzie się powitanie żydowskiego nowego roku. Wydarzenie...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Przedwojenne Kielce na pokolorowanych zdjęciach. Zobacz animację

Ciekawą animację prezentującą przedwojenne Kielce można obejrzeć na profilu „Urywki z życia” w serwisie YouTube. Zaprezentowanych zostało tam kilkanaście fotografii,...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Rośnie liczba obcokrajowców pracujących w regionie. „Wracamy do sytuacji sprzed epidemii”

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła w całym kraju 658...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Szkoła rodzenia w szpitalu na Czarnowie wznawia działalność. Kolejny etap odmrażania placówki

Szkoła Rodzenia działająca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wznawia działalność.

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Mieszkańcy świętokrzyskiego masowo składają skargi na przychodnie. To efekt ich ograniczonej pracy w czasie epidemii

Mieszkańcy świętokrzyskiego mają bardzo dużo uwag do pracy przychodni w trakcie epidemii koronawirusa. Jak się okazuje, pacjenci masowo składają też...

Fakty z Chęcin5 dni temu

Pies 21-latki ugryzł przypadkowego mężczyznę, potem młoda kobieta okradła go

Kara więzienia grozi 21-letniej mieszkance Kielce. Kobieta dokonała rozboju na 41-letnim mężczyźnie. Wcześniej ofiarę pogryzł jej pies.

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Duży wzrost liczby zakażonych w regionie. Nowe przypadki głównie w Kielcach i okolicznych gminach

O dużym wzroście liczby zakażeń w województwie świętokrzyskim poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To w sumie 33 nowe przypadki covid-19....

Straż miejska6 dni temu

Podeszli do niepełnosprawnego, pobili go i okradli. Skandaliczne zdarzenie w centrum Kielc

Do skandalicznego zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w centrum Kielc. W rejonie ulicy Parkowej pobity i okradziony...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Dużo ozdrowień w województwie świętokrzyskim. Sprawdź ile osób nadal jest pod opieką lekarzy w szpitalach

Tylko cztery nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono w poniedziałek w województwie świętokrzyskim – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia. Zakażeni to:...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Nowe zasady korzystania z darmowych porad prawnych. W końcu można porozmawiać twarzą w twarz

Darmowe porady prawne udzielane w punktach prowadzonych przez miasto Kielce znów są udzielane osobiście. Urząd Miasta poinformował w komunikacie, że...

Drogi i komunikacja7 dni temu

Rozszerzą strefę płatnego parkowania? Eksperci przygotowali analizę dla Kielc

Powiększenie strefy płatnego parkowania oraz podniesienie opłat za postój w centrum Kielc – to główne propozycje, które znalazły się w...

Nauka i oświata7 dni temu

Prawie 20 nauczycieli z jednej szkoły zakażonych koronawirusem! Uczniowie z nauką online

Pogarsza się sytuacja Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie koło Kielc. Zakażenie koronawirusem potwierdzono tam już u 18 nauczycieli.

Drogi i komunikacja7 dni temu

Rusza remont ulicy Koziej. Ulica zyska nową nawierzchnię

W poniedziałek (14 września) rozpocznie się remont ulicy Koziej w Kielcach. Prace wykona Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych na zlecenie...

Na sygnale7 dni temu

Trzydniowa akcja ITD koło Kielc. Funkcjonariusze zatrzymali 24 dowody rejestracyjne

184 skontrolowane pojazdy i 24 zatrzymane dowody rejestracyjne z wydanym zakazem dalszej jazdy – to efekt dwudniowej akcji inspektorów świętokrzyskiej...

Wiadomości z regionu1 tydzień temu

Masowe szczepienia na grypę w świętokrzyskim? Władze województwa chcą wydać na to 2 mln złotych

Samorząd województwa świętokrzyskiego rozważa wprowadzenie masowych szczepień przeciwko grypie. Władze regionu informują, że na ten cel mogą przeznaczyć około 2...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Apel lekarzy z Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach: Noście maseczki, to podstawa

Zachowywanie dystansu, stosowanie masek, dezynfekcja rąk – o tym, w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, przypominają lekarze zakaźnicy z Wojewódzkiego...

Polityka2 tygodnie temu

Radni złożą wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc. Zobacz jakie argumenty przedstawiają

Będzie wniosek o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Jego złożenie zapowiedzieli radni z klubu Bezpartyjni i...

Dzieje się2 tygodnie temu

Ruszają targi zbrojeniowe. Do Kielc przyjeżdżają wystawcy z 15 krajów, m.in. z Włoch, USA, Belgii i Wielkiej Brytanii

W Kielcach rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wydarzenie przez długi czas stało pod znakiem zapytania z powodu trwającej epidemii....

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

Nowy wiadukt już gotowy. Niebawem zostanie otwarty dla kierowców

Zakończyła się budowa nowej drogi, która połączyła Olszewskiego ze skrzyżowaniem Witosa z Zagnańską. Inwestycja ma ułatwić wyjazd z terenu Kieleckiego...

Samorząd2 tygodnie temu

Miejski program finansowania zabiegów in-vitro już gotowy. Czeka jeszcze tylko na głosowanie radnych

Urząd Miasta Kielce poinformował o zakończeniu prac nad programem finansowania zabiegów in-vitro. Z dotacji miasta będą mogły skorzystać pary, które...

Nauka i oświata2 tygodnie temu

Uniwersytet chce przejąć szpital wojewódzki na Czarnowie. Uczelnię wspiera w tym Ministerstwo Nauki

Nowy rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego chce doprowadzić do przejęcia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. O takich planach uczelnia informowała od kilku lat....

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

W Kielcach i okolicach wyłączą prąd. Podajemy harmonogram prac energetyków

PGE Dystrybucja przedstawiło nowy harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń...

Fakty z Chęcin2 tygodnie temu

Operator koparki jechał wężykiem. Zakaz prowadzenia pojazdów dostał już… cztery razy

Kielecki sąd zajmie się zachowaniem 29-latka, którego zatrzymali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kieleckiej komendy miejskiej. Mężczyzna, pomimo aktywnych czterech...

Popularne artykuły