8 lipca rozpocznie się 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Z powodu epidemii program będzie mocno ograniczono. Nie będzie m.in. korowodu i koncertu na Rynku. Zaplanowano jednak koncert galowy laureatów, przeglądy konkursowe, warsztaty, dwa wydarzenia w miejskiej przestrzeni i grę terenową.
Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku na harcerski festiwal przyjedzie 380 osób z Polski i Ukrainy.
– W tym roku festiwal odbędzie się w pewnej izolacji. Młodzież będzie mogła przebywać tylko w swoich grupach i zaraz po zakończeniu zajęć warsztatowych przemieszczać się do miejsca zakwaterowania. Ze względów sanitarnych tej wesołości i setek dzieci na kieleckim Rynku nie będzie widać – mówi Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.
Program tegorocznego „Wiatraczka” został ograniczony do kilku wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Niestety przez ulice miasta nie przejdzie barwny korowód, ale uczestnicy festiwalu zostaną gorąco powitani w Kielcach.
– Planujemy Koncert Inaugurujący i spotkamy się 8 lipca w Kieleckim Teatrze Tańca. Tym wydarzeniem rozpoczniemy festiwal, mamy nadzieję, że pan prezydent Kielc Bogdan Wenta przekaże wtedy klucze do bram miasta harcerzom. Wszyscy uczestnicy festiwalu zobaczą spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu tancerzy KTT – mówi Arkadiusz Szostak, dyrektor festiwalu.
10 lipca w Parku Miejskim odbędzie się Dzień Tradycji Polskiego Folkloru, a 14 lipca w Domu Środowisk Twórczych konkurs piosenki harcerskiej i Koncert Zespołu „Wołosatki”. Festiwalowi goście będą też uczestniczyć w przeglądach konkursowych, warsztatach dla solistów, zespołów wokalnych, wokalno – instrumentalnych i dla zespołów tanecznych. Od 8 do 15 lipca planowana jest także gra terenowa pod hasłem „Zakręceni na Kielce”.
Tradycyjnie złote, srebrne i brązowe jodły zostaną rozdane 17 lipca podczas Koncertu Galowego Laureatów w Amfiteatrze Kadzielnia. Otworzy go specjalny blok artystyczny „Gospodarze – Gościom”.
W tym roku w ramach projektu „Culture is a brige”, dofinansowanego z środków programu Erasmus+, do Kielc przyjedzie grupa młodzieży z Hiszpani. Goście będą uczyć się jak organizować duże imprezy kulturalne.
W ubiegłym roku Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbył się online.
– Bardzo cieszę się, że możemy znów spotkać się w Kielcach na żywo z harcerzami i młodymi artystami. Ich występy są zawsze na wysokim poziomie. Festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem i doskonałym elementem promocji Kielc, istotnym w strategii miasta – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.
48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej uzyskał m.in. dofinansowanie w kwocie 170 tys. zł z Urzędu Miasta Kielce.
Tak było podczas poprzednich edycji wydarzenia:
fot. wiatraczek.pl / biuro prasowe
Zobacz materiał filmowy ITV Kielce:
Źródło informacji: UM Kielce
Więcej o programie 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej na stronie wiatraczek.pl.
31 sierpnia i 1 września 2024 o godz. 18 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprasza na premierę „Celestyny”, która zainauguruje nową siedzibę teatru „Kubuś” przy ul. Zamkowej 1.(więcej…)
Duża dawka wytchnienia wśród zieleni, Oranżeria Somersby, wyciszający Quiet Box, warsztaty przygotowane przez Fundację Ekologiczną Pszczołą Musi Być oraz kino letnie – takie atrakcje będą czekać na gości Ogrodu Botanicznego już w sobotę (20 lipca). Akcja „Zapylamy z pomocą” marki Somersby rozpocznie się o godzinie 13. (więcej…)
W centrum Kielc rozpoczął się Jarmark Walentynkowy. Na ulicy Sienkiewicza, między Placem Artystów a mostkiem na Silnicy, zaparkowały food trucki. Są też stoiska handlowe z rękodziełem, produktami regionalnymi i dekoracjami. (więcej…)
„Miniaturowy świat wielkich rzeczy” – to tytuł nowej wystawy czasowej, którą oglądać można w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ekspozycja składa się z ponad 150 unikatowych modeli, w tym maszyn, statków, samochodów, samolotów i wielu innych obiektów, które są dowodem ogromnej pasji modelarskiej oraz wielkich odkryć w świecie nauki. (więcej…)
W środę, 6 grudnia, ulicami Kielc przejdzie orszak Świętego Mikołaja. Kolorowy pochód wyruszy sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza o godz. 17. W rolę „Mikołajów” wcielą się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale do pochodu mogą dołączyć wszyscy.