Social media

Dzieje się

Przed nami pełen atrakcji weekend. Zobacz co będzie się działo

Opublikowano

-

Wiele wydarzeń zaplanowano na najbliższy weekend w Kielcach i okolicach. Gdzie warto się wybrać? Zobaczcie nasze propozycje.

Trzy dni kosmicznych atrakcji

Przez cały weekend na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej odbywać się będzie finał szóstej edycji ERC Space and Robotics Event. Drużyny z 14 krajów świata wezmą udział w rywalizacji na największym sztucznym torze marsjańskim usypanym w Kielcach. Ich zmagania będzie można oglądać podczas trzydniowej transmisji online.

Z powodu epidemii, wydarzenie odbędzie się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. Zagraniczne zespoły nie przyjadą do Kielc. Swoimi robotami będą sterować zdalnie.Atrakcją będzie strefa pokazów naukowo-technologicznych. Instytut Dizajnu w Kielcach zaprezentuje „jedzenie przyszłości”, Kraina Przyszłości zaprosi do wyścigów zdalnie sterowanych pojazdów, a Energetyczne Centrum Nauki KPT przyjedzie z własną flotą maleńkich robotów Ozobotów i Photonów.

Z kolei w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat odwiedzający poznają metody poszukiwania planet pozasłonecznych, dowiedzą się jak przewidzieć ruch ciał niebieskich oraz samodzielnie zasymulują zaćmienie Słońca i Księżyca.

 

Festiwal ulicznego jedzenia

Od piątku do niedzieli przy ul. Henryka Sienkiewicza i na Placu Artystów pojawią się najlepsze polskie foodtrucki. Wszystko w ramach European Street Food Awards 2020, czyli wydarzenia podczas którego wybrane zostanie najlepsze streetfoodowe danie w Polsce.

Zwycięzca wybrany przez jury dostanie przepustkę na wielki europejski finał w przyszłym roku.

Organizatorem wydarzenia już po raz e jest Street Food Polska.

Mieszkańcy będą mogli zasmakować w różnych kuchniach

 

Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do skansenu w Tokarni na 14. Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych im. Ryszarda Mikurdy , który zakończy sezon 2020 Kieleckich Klasyków. Odbędzie się w niedzielę w godz. 11.00 – 16.00.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało kilkuset właścicieli zabytkowych aut i motocykli. W skansenie pojawią się między innymi motoryzacyjne perły PRL-u : Ikarus, Star w wersji z dźwigiem, Syrenki, Polonezy, Fiaty, Warszawy, Nyski i Żuki, SHL-ki, Junaki oraz WSK-i. Będzie można także obejrzeć Harleye, Mercedesy, Saaby, Fordy, pojazdy terenowe. Zabytkowe motocykle wezmą udział w konkursach sprawnościowych.

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz regionalnych produktów oraz rękodzieła (ponad 40 wystawców), Koła Gospodyń Wiejskich zapraszają na ciasto, pierogi i kapustę z grochem.Podróż do ludowej tradycji muzyki słowiańskiej

Podróż do ludowej tradycji muzyki słowiańskiej – to koncert na który w sobotę zaprasza Pałacyk Zielińskiego w Kielcach.  Wystąpi Waldemar Rychły TRIO. Kompozycje zespołu bazują na bogatej tradycji wielkopolskiej oraz kresowej – od Huculszczyzny po Litwę. Ludowe motywy zaczerpnięte ze zbiorów Oskara Kolberga Waldemar Rychły łączy z muzyką klasyczną, rockową ekspresją i jazzową improwizacją.

Początek sobotniego koncertu o godzinie 18. Wstęp kosztuje 10 złotych.

 

Rodzinne pożegnanie lata na Żeromszczyźnie

W sobotę na placu przed Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach będą czekać atrakcje dla całych rodzin. Początek o godz. 16:00

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w robieniu wielkich baniek oraz malowaniu specjalnych kamieni. Dorośli ze swoimi pociechami sprawdzą się w grze terenowej. Na specjalne warsztaty zaprosi Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie, a wszyscy będą mogli spróbować ziemniaków pieczonych w ognisku.

O godz. 16:00 rozpocznie się koncert zespołu Andrzej i Przyjaciele, który przygotował specjalny program. W tym roku mija 60 lat od momentu gdy dwa najsłynniejsze gitarowe, instrumentalne zespoły: The Shadows (Anglia ) i The Ventures (USA) nagrały i umieściły na listach przebojów swoje przeboje – wizytówki „Apache” oraz „Walk, Don’t Run”. Zabrzmią także inne instrumentalne, gitarowe standardy znane z repertuaru wykonawców tego rodzaju muzyki.

W drugiej części koncertu usłyszymy utwory Boba Dylana – laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku. Ten repertuar artyści zaśpiewają w dobrych polskich wersjach językowych.

Na koncert obowiązują rezerwacje pod adresem: szklanydom@maslow.pl i tel. 41 311 21 28.

 

Instytut Dizajnu na zawodach robotów marsjańskich

W piątek i sobotę na swoje stoisko w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej zaprasza Instytut Dizajnu.

Czekać będą tam prelekcje popularnonaukowe, pokazy filmów i spotkania ze specjalistami. Główną atrakcją będą wyścigi mobilnych robotów.

– Na naszym stoisku będziecie mogli poznać spirulinę – jadalną algę słodkowodną bogatą w białka i składniki odżywcze. Spirulina może być wykorzystywana m.in. do wytwarzania tlenu w przestrzeni kosmicznej – zapowiada Instytut Dizajnu.Energetyczne Centrum Nauki na zawodach robotów marsjańskich

11 oraz 12 września Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na swoje stoisko na terenie kampusu Politechniki. Odwiedzający zobaczą, co potrafią Ozoboty, maleńkie roboty, wydadzą im komendy i przyjrzą się jak realizują swoją misję. Poznają również roboty Photony i wykonają kosmiczne breloki.

 

Warsztaty familijne: Optyka z przymrużeniem oka

To kolejna propozycja Energetycznego Centrum Nauki, ale ta przygotowana już w siedzibie ECN przy ul. Olszewskiego

Jak nasze oczy postrzegają rzeczywistość? Jaką rolę pełni w tym procesie mózg? Uczestnicy zajęć na własne oczy zobaczą… oczy (gotowy model oka). Edukatorzy ECN omówią zjawisko załamania promieni świetlnych, wyjaśnią na czym polegają iluzje optyczne, a dzieci i ich bliscy wykonają szereg eksperymentów związanych z tym zjawiskiem (tj. iluzja optyczna).

Na zajęcia Energetyczne Centrum Nauki zaprasza 12 września o godz. 13:00. Koszt udziału wynosi 13 zł/os. Bilety są dostępne przez internetowy system sprzedaży bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie Centrum.

Istnieje również możliwość rezerwacji biletów, a następnie ich zakupu w kasie.

 

Szewce: Uroczyste obchody i dobra zabawa

Gmina Sitkówka-Nowiny zaprasza w niedzielę do miejscowości Szewce, by uczcić tych, którzy polegli w zgórskich lasach: zarówno żołnierzy wyklętych, którzy stracili tu życie, jak i partyzantów biorących udział w bitwie pod Szewcami, jaka rozegrana została 18 września 1944 r.

Odbędą się tam m.in. podchody leśne „Pamiętamy o bohaterach”.
– Uczestnicy podchodów będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat wydarzeń historycznych, ale również sprawnością i analitycznym myśleniem – mówi Jolanta Białek z Ośrodka Myśli P:atriotycznej i Obywatelskiej. – W grze mogą wziąć udział maksymalnie 4-osobowe drużyny składające się z osób powyżej 12. r. ż i dorosłego opiekuna lub, indywidualnie, osoby pełnoletnie – dodaje.

Program wydarzenia – 13 września 2020 r.:
14.00 – rozpoczęcie podchodów patriotycznych
14.30 – złożenie kwiatów przy symbolicznych mogiłach
15.00 – msza święta polowa przy pomniku bitwy partyzanckiej w Szewcach
ok. 16.30 – biesiada na terenie świetlicy w Szewcach

 

Zostań mimem

Jak ukazać emocje, codzienne sytuacje bez słów? Jak sprawić, by widzowie je zobaczyli i zrozumieli? W Kieleckim Centrum Kultury rusza pierwsza w mieście grupa pantomimy. Studio „Praca w toku” zaprasza dzieci od 10. roku życia.

Zajęcia będą odbywać się co wtorek w godz. 17-19, a poprowadzi je aktorka kieleckiego Kubusia Ewa Lubacz, która pantomimą zajmuje się od wielu lat.

– Będziemy poszukiwać sposobów wypowiadania się poprzez ciało. Popracujemy nad jego artykulacją i komunikatywnością. Będziemy świetnie się bawić w milczeniu. Poznamy zarówno poetycką formę wyrazu jak też elementy klaunady. Nauczymy się jak opanować zgiełk i kształtować w sobie uważność. Poszukamy artystycznych form wypowiedzenia się bez słów – wyjaśnia prowadząca.

Zajęcia pokazowe (bezpłatne) odbędą się 15 września w godz. 17-19.

Dzieje się

W niedzielę Kieleckie Święto Rowerzysty. Zobacz co będzie się działo

Opublikowano

-

fot. Kielecka Masa Krytyczna

W niedzielę (20 września) odbędzie się Kieleckie Święto Rowerzysty. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii miasta. Event rozpocznie się w południe na Rynku. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Jarmark Świętokrzyski w… żółtej strefie. Organizatorzy weekendowej imprezy wprowadzają zmiany

Opublikowano

-

fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Zaplanowany na weekend Jarmark Świętokrzyski połączony z koncertem zespołu disco-polo After Party odbędzie się w Tokarni, mimo objęcia powiatu kieleckiego żółtą strefą w związku z dużą liczbą zakażeń. Taką decyzję ogłosiło w piątek Muzeum Wsi Kieleckiej. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Interesujecie się lotnictwem? W Kielcach odbędzie się wydarzenie, które może Was zainteresować

Opublikowano

-

fot. Targi Kielce

W weekend (19/20 września) w Targach Kielce odbędzie się druga edycja Targów Lotniczych Aviation Expo. Wydarzenie skierowane jest zarówno osób pracujących w tej branży jak i wszystkich, którzy interesują się lotnictwem. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

W Kielcach będą witać… żydowski nowy rok. Wydarzenie w dawnej synagodze

Opublikowano

-

fot. Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro

W dawnej synagodze kieleckiej u zbiegu Al. IX Wieków Kielc i ul. Warszawskiej odbędzie się powitanie żydowskiego nowego roku. Wydarzenie zaplanowano na sobotę (19 września). Organizuje je Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przy wsparciu Kieleckiego Parku Technologicznego i Urzędu Miasta Kielce. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Ruszają targi zbrojeniowe. Do Kielc przyjeżdżają wystawcy z 15 krajów, m.in. z Włoch, USA, Belgii i Wielkiej Brytanii

Opublikowano

-

fot. Targi Kielce (archiwum)

W Kielcach rozpoczyna się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wydarzenie przez długi czas stało pod znakiem zapytania z powodu trwającej epidemii. Ostatecznie udało się je zorganizować, ale będzie zdecydowanie bardziej skromne niż poprzednie edycje. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Nowa przestrzeń na kieleckim dworcu. Otwiera się Mediateka i Poczytalnia

Opublikowano

-

fot. Urząd Miasta Kielce

Mieszkańcy Kielc mogą już korzystać z Mediateki, czyli nowoczesnej biblioteki zlokalizowanej na Dworcu Autobusowym przy ulicy Czarnowskiej. Rusza też Poczytalnia, czyli ogólnodostępna przestrzeń dworca. Organizowane będą w niej wydarzenia kulturalne czy spotkania z twórcami. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Drogi i komunikacja17 godzin temu

Nowy wiadukt już otwarty! Kierowcy mogą już jeździć przedłużoną ulicą Olszewskiego

Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu i drogi będącej przedłużeniem ul. Olszewskiego do skrzyżowania z Zagnańską i Witosa. Roboty...

Policja18 godzin temu

Rozbój w biały dzień. 21-latek zaatakował mężczyznę tylko dlatego, że… był obcokrajowcem

Jest decyzja o tymczasowym areszcie dla 21-latka, który dokonał rozboju na starszym od siebie mężczyźnie. Zaatakował go i znieważył tylko...

Wiadomości z regionu19 godzin temu

Nowe zadanie dla listonoszy. Mają namawiać do… wzięcia kredytu

Poczta Polska wyposażyła listonoszy w tablety, które posłużą m.in. do podpisywania odbioru przesyłek. Mają zastąpić papierowe poświadczenia odbioru listów. Okazuje...

Policja20 godzin temu

7 lat ukrywał się przed Policją. Wpadł gdy… przechodził przez jezdnię w niedozwolonym miejscu

W nietypowych okolicznościach został zatrzymany mężczyzna, który przez siedem lat ukrywał się przed Policją. Mieszkaniec Będzina w województwie śląskim został...

Policja21 godzin temu

Ćwierć kilograma marihuany w piwnicy. Właściciel wpadł, bo mieszkańcy bloku zgłosili charakterystyczny zapach na klatce

Ćwierć kilograma marihuany zabezpieczyli policjanci w piwnicy bloku na jednym z osiedli w Busku-Zdroju. Budynkiem zainteresowali się po zgłoszeniu od...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Jaja z kurzej fermy w województwie świętokrzyskim zakażone salmonellą! Jest decyzja o ich wycofaniu

Główny Inspektor Sanitarny zakazał spożywania jaj pochodzących z fermy kur niosek w Tychowie Starym w województwie świętokrzyskim. Chodzi o siedem...

Nauka i oświata2 dni temu

Koronawirus w dużej kieleckiej szkole. To już kolejna placówka z nauczaniem zdalnym

Koronawirus wpływa na pracę kolejnej kieleckiej szkoły. Tym razem zakażenie wykryto u ucznia ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 25 na...

Drogi i komunikacja2 dni temu

We wtorek pojedziesz autobusem za darmo. Jest jeden warunek

We wtorek (22 września) autobusami komunikacji miejskiej będzie można jeździć za darmo.  W taki sposób miasto włącza się w obchody...

Policja2 dni temu

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Kielc. Sprawca uciekł

Policja szuka sprawcy śmiertelnego wypadku na obwodnicy Kielc. Chodzi o zdarzenie do którego doszło w niedzielę późnym wieczorem w rejonie...

Polityka2 dni temu

Świętokrzyskie gminy bez szans na pieniądze z Funduszy Norweskich? To kara za „strefy wolne od LGBT”

Minister Spraw Zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide zapowiada brak wsparcia dla polskich samorządów, które ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT”....

Policja3 dni temu

Policja zatrzymała proboszcza świętokrzyskiej parafii. Ma zarzuty m.in. za pedofilię

Zarzuty związane z pedofilią usłyszał proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Duchowny miał się ich dopuścić kilkanaście lat...

Policja3 dni temu

Dwie osoby zatrzymane w sprawie podpalenia składowiska w Nowinach. Chodzi o gigantyczny pożar z kwietnia

Dwóch mieszkańców powiatu kieleckiego odpowie za podpalenie składowiska odpadów chemicznych w Nowinach, do którego doszło w kwietniu tego roku. Decyzją...

Dzieje się4 dni temu

W niedzielę Kieleckie Święto Rowerzysty. Zobacz co będzie się działo

W niedzielę (20 września) odbędzie się Kieleckie Święto Rowerzysty. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii miasta....

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Koronawirus w kościele. Zakażony ksiądz, ale… komunia dla 70 dzieci i tak się odbędzie

Jeden z księży pracujących w parafii błogosławionego Jerzego Matulewicza na kieleckich Ślichowicach jest zakażony koronawirusem. Dwóch kolejnych, którzy mieli z...

Dzieje się5 dni temu

Jarmark Świętokrzyski w… żółtej strefie. Organizatorzy weekendowej imprezy wprowadzają zmiany

Zaplanowany na weekend Jarmark Świętokrzyski połączony z koncertem zespołu disco-polo After Party odbędzie się w Tokarni, mimo objęcia powiatu kieleckiego...

Dzieje się5 dni temu

Interesujecie się lotnictwem? W Kielcach odbędzie się wydarzenie, które może Was zainteresować

W weekend (19/20 września) w Targach Kielce odbędzie się druga edycja Targów Lotniczych Aviation Expo. Wydarzenie skierowane jest zarówno osób...

Policja6 dni temu

27 mandatów jednego dnia. Kielecka Policja wzięła pod lupę przejeżdżanie na czerwonym świetle [WIDEO]

27 mandatów nałożyli policjanci z kieleckiej drogówki podczas akcji „Sygnalizator”. W jej ramach funkcjonariusze wzięli pod lupę skrzyżowania na których...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Powiat kielecki w żółtej strefie zakażeń. Zobacz co to oznacza dla mieszkańców

Powiat kielecki został żółtą strefą w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Decyzja zacznie...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Nowe ognisko zakażeń w Kielcach. Chorują pracownicy dużej firmy

Jest nowe ognisko zakażeń koronawirusem w Kielcach. Covid-19 potwierdzono u 10 pracowników firmy NSK Bearings, czyli dawnej Iskry – wynika...

Polityka6 dni temu

Referendum sprawie odwołania prezydenta Kielc nie będzie. Część radnych… zmieniła zdanie

W tym roku nie dojdzie do referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta z...

Drogi i komunikacja6 dni temu

Flixbus przenosi się z Żytniej na nowy dworzec. Wielu przewoźników nadal woli odjazdy ze starego dworca

Przybywa przewoźników wykonujących swoje kursy z nowego dworca autobusowego w Kielcach. Od czwartku (17 września) połączenia z tego miejsca będzie...

Dzieje się7 dni temu

W Kielcach będą witać… żydowski nowy rok. Wydarzenie w dawnej synagodze

W dawnej synagodze kieleckiej u zbiegu Al. IX Wieków Kielc i ul. Warszawskiej odbędzie się powitanie żydowskiego nowego roku. Wydarzenie...

Wiadomości z Kielc7 dni temu

Przedwojenne Kielce na pokolorowanych zdjęciach. Zobacz animację

Ciekawą animację prezentującą przedwojenne Kielce można obejrzeć na profilu „Urywki z życia” w serwisie YouTube. Zaprezentowanych zostało tam kilkanaście fotografii,...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Rośnie liczba obcokrajowców pracujących w regionie. „Wracamy do sytuacji sprzed epidemii”

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła w całym kraju 658...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Szkoła rodzenia w szpitalu na Czarnowie wznawia działalność. Kolejny etap odmrażania placówki

Szkoła Rodzenia działająca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wznawia działalność.

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja2 tygodnie temu

Kolekcja miniaturowych samochodów padła łupem złodziei. Straty na 17 tys. złotych

Kłopoty z prawem zgotowali sobie dwaj mieszkańcy Chmielnika, którzy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Referatu Kryminalnego morawickiego komisariatu. To następstwo...

Wydarzenia2 tygodnie temu

W Kielcach uczczono ofiary terroryzmu. Minęło 19 lat od ataku na USA

Przed pomnikiem Homo Homini w Kielcach odbyły się w piątek uroczystości związane z 19. rocznicą ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone....

Straż miejska2 tygodnie temu

Kielecka Straż Miejska skontroluje czym palisz w piecu. O ile oświadczysz, że nie jesteś zakażony

Straż Miejska w Kielcach przygotowuje się do prowadzenia kontroli przydomowych kotłowni. Funkcjonariusze sprawdzać będą czy mieszkańcy domków jednorodzinnych nie trują...

Dzieje się2 tygodnie temu

Przed nami pełen atrakcji weekend. Zobacz co będzie się działo

Wiele wydarzeń zaplanowano na najbliższy weekend w Kielcach i okolicach. Gdzie warto się wybrać? Zobaczcie nasze propozycje. Trzy dni kosmicznych...

Samorząd2 tygodnie temu

Będzie awantura o in-vitro? „Kto jest za in-vitro, jest za życiem” kontra „To Bóg tworzy prawo”

Burzliwie zapowiada się dyskusja na temat wprowadzenia programu finansowania zabiegów in-vitro w Kielcach. Temat ma trafić pod obrady radnych na...

Drogi i komunikacja2 tygodnie temu

W Kielcach będzie ulica Morawieckiego? Tego chcą radni PiS

Kieleccy radni PiS chcą, aby nowa ulica powstała na przedłużeniu Olszewskiego do Witosa i Zagnańskiej, nosiła imię Kornela Morawieckiego, działacza...

Nauka i oświata2 tygodnie temu

Stary budynek zniknie z nowoczesnego kampusu. UJK rusza z inwestycją za 30 milionów złotych

Jesienią ruszy budowa nowej siedziby Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia szacuje, że inwestycja kosztować...

Samorząd2 tygodnie temu

Rekord w Kieleckim Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy złożyli prawie 190 wniosków

W tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego padł rekord. Urząd Miasta poinformował, że kielczanie złożyli rekordową liczbę projektów – aż 186....

Popularne artykuły