Social media

Dzieje się

Przed nami pełen atrakcji weekend. Zobacz co będzie się działo

Opublikowano

-

Wiele wydarzeń zaplanowano na najbliższy weekend w Kielcach i okolicach. Gdzie warto się wybrać? Zobaczcie nasze propozycje.

Trzy dni kosmicznych atrakcji

Przez cały weekend na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej odbywać się będzie finał szóstej edycji ERC Space and Robotics Event. Drużyny z 14 krajów świata wezmą udział w rywalizacji na największym sztucznym torze marsjańskim usypanym w Kielcach. Ich zmagania będzie można oglądać podczas trzydniowej transmisji online.

Z powodu epidemii, wydarzenie odbędzie się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. Zagraniczne zespoły nie przyjadą do Kielc. Swoimi robotami będą sterować zdalnie.Atrakcją będzie strefa pokazów naukowo-technologicznych. Instytut Dizajnu w Kielcach zaprezentuje „jedzenie przyszłości”, Kraina Przyszłości zaprosi do wyścigów zdalnie sterowanych pojazdów, a Energetyczne Centrum Nauki KPT przyjedzie z własną flotą maleńkich robotów Ozobotów i Photonów.

Z kolei w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat odwiedzający poznają metody poszukiwania planet pozasłonecznych, dowiedzą się jak przewidzieć ruch ciał niebieskich oraz samodzielnie zasymulują zaćmienie Słońca i Księżyca.

 

Festiwal ulicznego jedzenia

Od piątku do niedzieli przy ul. Henryka Sienkiewicza i na Placu Artystów pojawią się najlepsze polskie foodtrucki. Wszystko w ramach European Street Food Awards 2020, czyli wydarzenia podczas którego wybrane zostanie najlepsze streetfoodowe danie w Polsce.

Zwycięzca wybrany przez jury dostanie przepustkę na wielki europejski finał w przyszłym roku.

Organizatorem wydarzenia już po raz e jest Street Food Polska.

Mieszkańcy będą mogli zasmakować w różnych kuchniach

 

Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do skansenu w Tokarni na 14. Świętokrzyski Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych im. Ryszarda Mikurdy , który zakończy sezon 2020 Kieleckich Klasyków. Odbędzie się w niedzielę w godz. 11.00 – 16.00.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało kilkuset właścicieli zabytkowych aut i motocykli. W skansenie pojawią się między innymi motoryzacyjne perły PRL-u : Ikarus, Star w wersji z dźwigiem, Syrenki, Polonezy, Fiaty, Warszawy, Nyski i Żuki, SHL-ki, Junaki oraz WSK-i. Będzie można także obejrzeć Harleye, Mercedesy, Saaby, Fordy, pojazdy terenowe. Zabytkowe motocykle wezmą udział w konkursach sprawnościowych.

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz regionalnych produktów oraz rękodzieła (ponad 40 wystawców), Koła Gospodyń Wiejskich zapraszają na ciasto, pierogi i kapustę z grochem.Podróż do ludowej tradycji muzyki słowiańskiej

Podróż do ludowej tradycji muzyki słowiańskiej – to koncert na który w sobotę zaprasza Pałacyk Zielińskiego w Kielcach.  Wystąpi Waldemar Rychły TRIO. Kompozycje zespołu bazują na bogatej tradycji wielkopolskiej oraz kresowej – od Huculszczyzny po Litwę. Ludowe motywy zaczerpnięte ze zbiorów Oskara Kolberga Waldemar Rychły łączy z muzyką klasyczną, rockową ekspresją i jazzową improwizacją.

Początek sobotniego koncertu o godzinie 18. Wstęp kosztuje 10 złotych.

 

Rodzinne pożegnanie lata na Żeromszczyźnie

W sobotę na placu przed Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach będą czekać atrakcje dla całych rodzin. Początek o godz. 16:00

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w robieniu wielkich baniek oraz malowaniu specjalnych kamieni. Dorośli ze swoimi pociechami sprawdzą się w grze terenowej. Na specjalne warsztaty zaprosi Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie, a wszyscy będą mogli spróbować ziemniaków pieczonych w ognisku.

O godz. 16:00 rozpocznie się koncert zespołu Andrzej i Przyjaciele, który przygotował specjalny program. W tym roku mija 60 lat od momentu gdy dwa najsłynniejsze gitarowe, instrumentalne zespoły: The Shadows (Anglia ) i The Ventures (USA) nagrały i umieściły na listach przebojów swoje przeboje – wizytówki „Apache” oraz „Walk, Don’t Run”. Zabrzmią także inne instrumentalne, gitarowe standardy znane z repertuaru wykonawców tego rodzaju muzyki.

W drugiej części koncertu usłyszymy utwory Boba Dylana – laureata Literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku. Ten repertuar artyści zaśpiewają w dobrych polskich wersjach językowych.

Na koncert obowiązują rezerwacje pod adresem: szklanydom@maslow.pl i tel. 41 311 21 28.

 

Instytut Dizajnu na zawodach robotów marsjańskich

W piątek i sobotę na swoje stoisko w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej zaprasza Instytut Dizajnu.

Czekać będą tam prelekcje popularnonaukowe, pokazy filmów i spotkania ze specjalistami. Główną atrakcją będą wyścigi mobilnych robotów.

– Na naszym stoisku będziecie mogli poznać spirulinę – jadalną algę słodkowodną bogatą w białka i składniki odżywcze. Spirulina może być wykorzystywana m.in. do wytwarzania tlenu w przestrzeni kosmicznej – zapowiada Instytut Dizajnu.Energetyczne Centrum Nauki na zawodach robotów marsjańskich

11 oraz 12 września Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na swoje stoisko na terenie kampusu Politechniki. Odwiedzający zobaczą, co potrafią Ozoboty, maleńkie roboty, wydadzą im komendy i przyjrzą się jak realizują swoją misję. Poznają również roboty Photony i wykonają kosmiczne breloki.

 

Warsztaty familijne: Optyka z przymrużeniem oka

To kolejna propozycja Energetycznego Centrum Nauki, ale ta przygotowana już w siedzibie ECN przy ul. Olszewskiego

Jak nasze oczy postrzegają rzeczywistość? Jaką rolę pełni w tym procesie mózg? Uczestnicy zajęć na własne oczy zobaczą… oczy (gotowy model oka). Edukatorzy ECN omówią zjawisko załamania promieni świetlnych, wyjaśnią na czym polegają iluzje optyczne, a dzieci i ich bliscy wykonają szereg eksperymentów związanych z tym zjawiskiem (tj. iluzja optyczna).

Na zajęcia Energetyczne Centrum Nauki zaprasza 12 września o godz. 13:00. Koszt udziału wynosi 13 zł/os. Bilety są dostępne przez internetowy system sprzedaży bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie Centrum.

Istnieje również możliwość rezerwacji biletów, a następnie ich zakupu w kasie.

 

Szewce: Uroczyste obchody i dobra zabawa

Gmina Sitkówka-Nowiny zaprasza w niedzielę do miejscowości Szewce, by uczcić tych, którzy polegli w zgórskich lasach: zarówno żołnierzy wyklętych, którzy stracili tu życie, jak i partyzantów biorących udział w bitwie pod Szewcami, jaka rozegrana została 18 września 1944 r.

Odbędą się tam m.in. podchody leśne „Pamiętamy o bohaterach”.
– Uczestnicy podchodów będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat wydarzeń historycznych, ale również sprawnością i analitycznym myśleniem – mówi Jolanta Białek z Ośrodka Myśli P:atriotycznej i Obywatelskiej. – W grze mogą wziąć udział maksymalnie 4-osobowe drużyny składające się z osób powyżej 12. r. ż i dorosłego opiekuna lub, indywidualnie, osoby pełnoletnie – dodaje.

Program wydarzenia – 13 września 2020 r.:
14.00 – rozpoczęcie podchodów patriotycznych
14.30 – złożenie kwiatów przy symbolicznych mogiłach
15.00 – msza święta polowa przy pomniku bitwy partyzanckiej w Szewcach
ok. 16.30 – biesiada na terenie świetlicy w Szewcach

 

Zostań mimem

Jak ukazać emocje, codzienne sytuacje bez słów? Jak sprawić, by widzowie je zobaczyli i zrozumieli? W Kieleckim Centrum Kultury rusza pierwsza w mieście grupa pantomimy. Studio „Praca w toku” zaprasza dzieci od 10. roku życia.

Zajęcia będą odbywać się co wtorek w godz. 17-19, a poprowadzi je aktorka kieleckiego Kubusia Ewa Lubacz, która pantomimą zajmuje się od wielu lat.

– Będziemy poszukiwać sposobów wypowiadania się poprzez ciało. Popracujemy nad jego artykulacją i komunikatywnością. Będziemy świetnie się bawić w milczeniu. Poznamy zarówno poetycką formę wyrazu jak też elementy klaunady. Nauczymy się jak opanować zgiełk i kształtować w sobie uważność. Poszukamy artystycznych form wypowiedzenia się bez słów – wyjaśnia prowadząca.

Zajęcia pokazowe (bezpłatne) odbędą się 15 września w godz. 17-19.

Dzieje się

W poniedziałek kolejny protest w Kielcach. Tym razem przeciwko nowemu ministrowi edukacji

Opublikowano

-

fot. facebookk / Ogólnopolski Strajk Kobiet Kielce

W poniedziałek (9 listopada) odbędzie się kolejny protest organizowany przez Strajk Kobiet w Kielcach. Tym razem manifestacja odbędzie się w okolicach Urzędu Wojewódzkiego przy al. IX Wieków Kielc, gdzie swoją siedzibą ma także Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Kolejna manifestacja przejdzie w piątek ulicami Kielc. „To będzie kumulacja, to jest wojna”

Opublikowano

-

fot. Region Świętokrzyski KOD

„To jest wojna!” – mówią organizatorzy Strajku Kobiet i zapowiadają kolejną manifestację w Kielcach. Protest odbędzie się w piątek (30 października) o godzinie 17. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

W piątek kolejna manifestacja na ulicach Kielc. Organizatorzy zapowiadają, że będzie większa od poprzednich

Opublikowano

-

fot. facebook / relacje internautów

W piątek (30 października) odbędzie się w Kielcach kolejny protest w związku z ostatnim werdyktem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to największa z manifestacji, jakie do tej pory odbyły się w mieście. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

W epidemię koronawirusa nie wierzą. W sobotę chcą protestować w Kielcach przeciwko obostrzeniom

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Przeciwnicy rządowych obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa zwołują się na protest w Kielcach. W internecie skrzykują się na sobotę na godzinę 15. Manifestację chcą zorganizować na Rynku. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

W niedzielę Kieleckie Święto Rowerzysty. Zobacz co będzie się działo

Opublikowano

-

fot. Kielecka Masa Krytyczna

W niedzielę (20 września) odbędzie się Kieleckie Święto Rowerzysty. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii miasta. Event rozpocznie się w południe na Rynku. (więcej…)

Czytaj dalej

Dzieje się

Jarmark Świętokrzyski w… żółtej strefie. Organizatorzy weekendowej imprezy wprowadzają zmiany

Opublikowano

-

fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Zaplanowany na weekend Jarmark Świętokrzyski połączony z koncertem zespołu disco-polo After Party odbędzie się w Tokarni, mimo objęcia powiatu kieleckiego żółtą strefą w związku z dużą liczbą zakażeń. Taką decyzję ogłosiło w piątek Muzeum Wsi Kieleckiej. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Policja11 godzin temu

Śmiertelne potrącenie na ul. Jagiellońskiej. Policja szuka świadków wypadku

Kielecka Policja poszukuje świadków wypadku drogowego do którego na początku listopada doszło na ulicy Jagiellońskiej. Na przejściu dla pieszych potrącona...

Kultura12 godzin temu

Nie żyje Włodzimierz Kwapisz, znany nauczyciel tańca, wychowawca pokoleń tancerzy

W Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze zmarł Włodzimierz Kwapisz, znany w regionie nauczyciel tańca. To jeden ze współzałożycieli szkoły „Charleston”...

Fakty z Chęcin13 godzin temu

Dramat koło Kielc. Wybuch w domu mieszkalnym i ogromne zniszczenia!

Gaz ulatniający się z nieszczelnej butli był najprawdopodobniej przyczyną tragedii w miejscowości Łukowa w gminie Chęciny. W wyniku wybuchu gazu...

Wiadomości z Kielc15 godzin temu

Galeria Planty organizuje Black Days. Będą duże promocje

Centrum Handlowe Planty organizuje dwudniową akcję „Black Days”. W piątek i sobotę (27 i 28 listopada) sklepy przygotują dla klientów...

Straż pożarna19 godzin temu

Świętokrzyskie: Groźny pożar na torach. Zapalił się wagon z siarką!

Kilkunastu strażaków walczyło z pożarem pociągu towarowego przewożącego siarkę. Ogień pojawił się w trakcie jazdy. Ratowników zaalarmował maszynista.

Stowarzyszenia i fundacje21 godzin temu

Mały Szymon walczy o życie. „Serduszko umiera. Lekarze mówią, że jest jak sitko”

W internecie trwa zbiórka pieniędzy na kosztowne leczenie Szymona Sternika, chłopca z Ćmielowa w województwie świętokrzyskim, który cierpi na wrodzoną...

Wiadomości z Kielc23 godziny temu

Czwartek: Ponad 16,5 tys. zakażeń w Polsce, prawie 500 w świętokrzyskim. Nadal dużo zgonów

16 687 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło w czwartek (26 listopada) Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej w województwach: śląskim (1824), mazowieckim (1785)...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Rozbiórka z kłopotami. W miejscu zabytkowej kamienicy na rogu Wesołej i Mickiewicza powstanie siedziba prokuratury

Od kilkunastu dni trwa rozbiórka kamienicy na rogu ulic Wesołej i Mickiewicza. Budynek ma interesującą historię. W drugiej połowie XIX...

Policja2 dni temu

Kielecka Policja kupiła kolejne elektryczne radiowozy [ZDJĘCIA]

Dziewięć nowych radiowozów zostało przekazanych do użytku świętokrzyskim policjantom. Wszystkie posiadają napęd elektryczny.

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Tasówkarze blokowali ulice Kielc. Domagali się pomocy rządu

Kilkudziesięciu kierowców taksówek wzięło udział w proteście przeciwko braku pomocy ze strony rządu.

Policja2 dni temu

Świętokrzyska Policja szuka dwóch mężczyzn. Obaj zaginęli w niejasnych okolicznościach

Świętokrzyscy policjanci poszukują dwóch mężczyzn, z którymi rodziny od wielu dni nie mają żadnego kontaktu.

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Tajemnicza śmierć 48-letniego mężczyzny. Leżał bez głowy i ręki!

Makabryczne odkrycie w Młotkowicach w gminie Ruda Maleniecka (powiat konecki). Wezwani na miejsce policjanci odnaleźli tam ciało 48-letniego mężczyzny… bez...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Środa: 303 nowe zakażenia w świętokrzyskim. Zmarło 19 osób, w tym 7 bez chorób współistniejących

15 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło w środę (25 listopada) Ministerstwo Zdrowia. najwięcej w województwach: śląskim (1941), mazowieckim (1577)...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Szpital w Targach Kielce niebawem będzie gotowy. Ale… otwarty nie zostanie [ZDJĘCIA]

Powoli dobiega końca budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Inwestycja pochłonie ponad 11 milionów złotych. Na ukończeniu jest budowa infrastruktury,...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Wojewoda świętokrzyski powołał 15 koronerów. Będą stwierdzać w domach zgony osób zakażonych

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powołał 15 koronerów. Ich zadaniem będzie stwierdzanie zgonu osób zakażonych koronawirusem, które zmarły we własnym domu.

Straż miejska3 dni temu

Nietypowe zdarzenie na Grunwaldzkiej. Samochód przewrócony, włączony zapłon, kierowcy brak

Nietypowe zdarzenie zabezpieczali funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kielcach. Na ulicy Grunwaldzkiej zauważyli przewrócony samochód z włączonymi światłami.

Wiadomości z regionu3 dni temu

Darmowe testy na koronawirusa teraz bez wcześniejszej rejestracji. Sprawdź gdzie można je wykonać

Bezpłatne testy w kierunku koronawirusa można wykonać w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Kielc już bez wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Wtorek: Tylko 10 tys. nowych zakażeń w Polsce, ale nadal bardzo duża liczba zgonów

We wtorek (24 listopada) w Polsce potwierdzono tylko 10 139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – podało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej w...

Policja3 dni temu

Tragedia w centrum Kielc. Nie żyje pracownik, który spadł z rusztowania

Tragiczny wypadek podczas prac remontowych prowadzonych w centrum Kielc. Podczas ocieplania bloku, z rusztowania spadł 50-letni mężczyzna. Jego życia nie...

Polityka4 dni temu

Policja zablokowała poniedziałkowy Strajk Kobiet w Kielcach. „Widać takie mają rozkazy…”

Policja pokrzyżowała plany organizatorom poniedziałkowego Strajku Kobiet w Kielcach. Uczestnicy protestu w obronie praw kobiet planowali blokadę ulic jadąc samochodami...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Nie żyje dr Henryk Suchojad, wieloletni dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach

Zmarł dr Henryk Suchojad, wieloletni dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach. Uczelnia poinformowała o jego śmierci w poniedziałek.

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Poniedziałek: Tylko 15 tys. nowych zakażeń w Polsce, 364 w świętokrzyskim. Ale testów też wykonano znacznie mniej

W poniedziałek w Poslce potwierdzono 15 002 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Widać wyraźny spadek zakażeń, ale jednocześnie wykonano mniej testów...

Straż miejska5 dni temu

Pies zamknięty w klatce na balkonie. Interweniowała Straż Miejska

Kielecka Straż Miejska interweniowała w sprawie psa zamkniętego w małej klatce na balkonie. Funkcjonariusze zostawili wezwani na jedno z osiedli...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

W których sklepach zrobisz zakupy? Galeria Planty i sklepy w centrum otwarte, a co z galeriami? [LISTA SKLEPÓW]

W sobotę (28 listopada) otwarte mają zostać sklepy odzieżowe w galeriach handlowych – wynika z zapowiedzi rządu. Do tego czasu...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Wielka błyskawica Strajku Kobiet na kieleckiej Kadzielni [ZDJĘCIA]

Wielki baner z symbolem błyskawicy, znakiem rozpoznawczym Strajku Kobiet, zawisł na skalnych ścianach na kieleckiej Kadzielni. Było na nim również...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Sześć pojazdów rozbitych w karambolu. Wśród nich radiowóz i cysterna

Sześć samochodów brało udział w karambolu w Jacentowie na drodze krajowej nr 74. Pojazdami jechało w sumie 9 osób, 4...

Policja1 tydzień temu

Śmiertelne potrącenie na Krakowskiej w Kielcach. Policja szuka świadków

Świętokrzyska Policja poszukuje świadków wypadku drogowego, do którego doszło dwa tygodnie temu na ulicy Krakowskiej.

Policja1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Kabina ciężarówki niemal zmiażdżona, na jezdni ogromny betonowy blok

Do szpitala z poważnymi obrażeniami trafił kierowca ciężarówki biorącej udział w groźnym wypadku na drodze ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej.

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Czwartek: 945 nowych zakażeń w świętokrzyskim i 11 zgonów. Jest też bardzo dużo ozdrowień

Prawie 24 tysiące nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w czwartek (19 listopada) w Polsce. To wzrost, bo w ostatnich dniach liczba...

Dom i ogród1 tydzień temu

Kuchenki gazowe mogą szkodzić zdrowiu?

Kuchenki gazowe mogą szkodzić zdrowiu? To FAKT! Mogą zaszkodzić zwłaszcza wtedy, gdy w czasie gotowania pomieszczenie jest słabo wentylowane. Wstawiając...

Lifestyle1 tydzień temu

Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja?

Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja? To FAKT! Naukowcy z brytyjskiego National Marine Aquarium, Plymouth University i University of Exeter...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Protest przed kielecką Kurią Diecezjalną. Miał przypomnieć o ofiarach pedofilii w Kościele

„Śpieszmy się karać pedofili, tak szybko odchodzą! Np. na inną parafię” – między innymi takie hasła można było przeczytać podczas...

Podróże1 tydzień temu

Piwniczna-Zdrój zaprasza. Co warto tam zobaczyć?

W Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad, pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej leży Piwniczna-Zdrój, miasto-uzdrowisko. Zachwycająca pod względem urozmaiconego...

Popularne artykuły