Instalacje fotowoltaiczne wciąż nie tracą na popularności. Szczególnie w związku z ostatnimi zmianami w zakresie rozliczania się za energię wprowadzoną, a później odebraną z sieci, wielu ludzi decyduje się na założenie paneli solarnych na dachach swoich domów. Warto bowiem wiedzieć, że pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to nieunikniona przyszłość – poza aspektami ekologicznymi (postępujące zmiany klimatyczne), mają bowiem na to wpływ stale rosnące ceny energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych paliw, energia słoneczna jest ogólnodostępna i darmowa. Masz gospodarstwo domowe w Kielcach i zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku instalacja fotowoltaiczna spełni swoją funkcję? Skupimy się na tym w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy!
Korzyści z podjęcia decyzji o założeniu fotowoltaiki w swoim gospodarstwie
Nie da się zaprzeczyć, że to względy finansowe są głównym powodem, dla którego właściciele domów, lecz również obiektów budowlanych o innym przeznaczeniu, decydują się na montaż instalacji pozyskującej energię elektryczną ze słońca. Pomimo początkowej inwestycji, oszczędności rozłożone w czasie, sprawiają, że staje się to rozwiązaniem niezwykle korzystnym szczególnie podczas dynamicznych zmian cen energii. Jeżeli koszty związane z wykorzystywaniem energii z sieci będą zgodnie z prognozami stale wzrastać, zwrot z inwestycji w fotowoltaikę w Kielcach może zostać znacznie skrócony nawet do 5 lat!
Warto też zaznaczyć, że nie musimy brać na siebie wszystkich kosztów związanych z instalacją. Dążenia Państw Unii Europejskiej do zadbania o środowisko, przekładają się na pojawianie coraz to nowszych programów, które mają na celu dofinansowanie fotowoltaiki w gospodarstwach domowych. Cały proces jest dość prosty do ukończenia, a współpracując z zaufaną i doświadczoną firmą związaną z fotowoltaiką, z reguły otrzymamy pomoc w wypełnieniu wszelkich wniosków.
Nie da się także zaprzeczyć, że ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery to kolejna korzyść z montażu fotowoltaiki w swoim domu w okolicach Kielc. Trzeba wiedzieć, że nie ma to jedynie wymiaru globalnego – bezemisyjność CO2 fotowoltaiki sprawia, że nawet obszar wokół domu jest korzystniejszy dla zdrowia mieszkańców.
Jakie są warunki do fotowoltaiki w Kielcach?
W Kielcach i okolicach panują świetne warunki do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Średnie nasłonecznienie w tym obszarze wynosi ok. 1100kWh/kWp, co bez wątpienia sprzyja wydajności ogniw solarnych. Trzeba jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o zakupie paneli, powinniśmy zlecić wykonanie audytu, aby fachowcy zweryfikowali czy np. kierunek i nachylenie dachu jest odpowiednie. Specjaliści są w stanie na tej podstawie przewidzieć „ilość” wytwarzanego prądu ze słońca, jak również dobrać odpowiednie technologie do uzyskania najlepszego efektu w danym budżecie. Do renomowanych firm w tym zakresie należy zdecydowanie Synteza OZE – jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z montażem fotowoltaiki w Kielcach – wejdź na https://syntezaoze.pl/m/kielce/
W jaki sposób działa fotowoltaika?
Przypominamy, że instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię elektryczną z darmowego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Aby to osiągnąć, panele umieszcza się na dachach budynków choć nie zawsze stanowi to regułę – można spotkać się z instalacjami naziemnymi, jak również z panelami znajdującymi się na elewacji. Wyróżniamy ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i bipolarne – wszystkie różnią się od siebie zastosowaną technologią, a ostatni rodzaj konstrukcją.
Promienie słoneczne trafiające na ogniwo wytwarzają w nim prąd stały (DC) – tak przygotowana energia nie jest jednak w stanie zasilać sprzętu AGD i RTV w naszym domu. Wymagane jest bowiem przetworzenie prądu DC na prąd zmienni AC. Takie zjawisko następuje w falowniku. Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest ochronnik przepięciowy oraz licznik dwukierunkowy, który jest wymagany przez prawo przy korzystaniu i oddawaniu energii elektrycznej pozyskanej ze słońca do sieci. Następnie prąd zmienny trafia do rozdzielnicy, gdzie przekazywany jest do gniazdek znajdujących się w domu.
Warto wspomnieć, że coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są magazyny energii. Pozwalają one na „przechowywanie” energii wytworzonej za dnia do użytku w godzinach wieczornych i nocnych. Takie rozwiązanie w obliczu zmian sposobu rozliczania się za fotowoltaikę, wydaje się być rozsądne – nie musimy bowiem w dużym stopniu korzystać z energii sieciowej, którą przecież sami wytworzyliśmy i oddaliśmy wcześniej do sieci. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja w magazyny energii jest kosztowna, jak również wymaga dodatkowego wentylowanego pomieszczenia.
Wyróżniamy jeszcze instalacje z inwenterem hybrydowym, który łączy w sobie cechy standardowej instalacji i tej z magazynem energii. Inwerter hybrydowy pozwala na oddawanie części energii do sieci, a pozostałej do magazynu energii.
W przygotowaniu pomógł Piotr Łukasik z zespołu Synteza OZE.