W sobotę, 30 czerwca, na tory wyjedzie pociąg relacji Kielce – Busko Zdrój. Połączenie na tej trasie będzie reaktywowane po 13 latach przerwy. Na razie będzie wykonywane tylko w weekendy i w okresie wakacyjnym. Ale niewykluczone, że w przyszłości pociąg ten będzie kursował codzienne.
– Szukaliśmy rozwiązań, aby to połączenie uruchomić. Było to możliwe dzięki współpracy samorządu województwa, władz Buska – Zdroju, Uzdrowiska, naszych partnerów z PKP oraz Wojewódzkiego Zarządu Transportu – podkreślał Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Ważne jest też to, że pociąg do Buska będzie skomunikowany z innymi, które przyjadą do Kielc z Katowic czy Ostrowca Świętokrzyskiego, tak żeby nie tylko kielczanie i mieszkańcy regionu, ale także pasażerowie z dalekich tras mogli skorzystać z pociągu wakacyjnego do Buska – Zdroju. Bilet będzie kosztował 6,20 zł, w tej cenie będzie się mieścił także przejazd autobusem z dworca kolejowego w Busku do centrum miasta lub Uzdrowiska. W ten sposób miasto włączyło się w tę inicjatywę.
– Uporządkowany został też teren wokół stacji kolejowej, a odcinek drogi od dworca do centrum zyskał nową nawierzchnię – mówił Waldemar Sikora, burmistrz Buska – Zdroju.
Na trasie nowoczesne składy
Podróż będzie odbywać się w nowoczesnych pociągach. Władze regionu zdecydowały, że do obsługi tych połączeń przeznaczone zostaną komfortowe składy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, dużych bagaży i rowerów. Pociągi będą kursować w soboty i niedziele od 30 czerwca do 2 września, po dwa kursy w ciągu dnia z Kielc do Buska i z powrotem.
– Traktujemy to jako dobry początek współpracy w uruchamianiu kolejnych połączeń i liczymy na jak najlepsze efekty ekonomiczne, marketingowe, które będą odczuwalne dla mieszkańców Buska – powiedział Grzegorz Łukasik, dyrektor PKP PLK w Kielcach.
Pociąg rozpocznie bieg w Kielcach i będzie się zatrzymywał na stacjach: Kielce Białogon, Kielce Słowik, Sitkówka Nowiny i Busko – Zdrój. Pierwszy kurs pociągu z Kielc do Buska-Zdroju zaplanowano na godzinę 11.04, drugi na 19.13, a kursy z Buska-Zdroju do Kielc – o godzinie 12.06 i 20.20. Podróż będzie trwała około 50 minut.
W planach dodatkowe atrakcje
Podróżni „Pociągu do Zdroju” będą mogli wziąć udział w zabawie. Począwszy od 1 lipca do 2 września w każdym pierwszym kursie w sobotę i niedzielę do wygrania będą nagrody – niespodzianki. Trzeba będzie znaleźć ukryty w pociągu kupon i udać się z nim do jednego z czterech wyznaczonych do konkursu obiektów: Sanatorium “Marconi” i “Mikołaj” oraz Szpitali “Górka” i “Krystyna”. By wygrać nagrodę w recepcji trzeba będzie odpowiedzieć na jedno proste pytanie dotyczące Uzdrowiska.
Natomiast na pasażerów pierwszego kursu na tej trasie czeka dodatkowa niespodzianka. – 30 czerwca będzie można wygrać voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób w Sanatorium „Krystyna”, który obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie i zabiegi – zapowiedział Grzegorz Gałuszka, dyrektor Szpitala Uzdrowiskowego „Krystyna”.
Pięć kieleckich ulic, położonych głównie w peryferyjnych obszarach miasta, wkrótce doczeka się kompleksowej modernizacji. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na realizację inwestycji. (więcej…)
Jesienią bieżącego roku Zarząd Transportu Miejskiego przeniesie się do nowej siedziby, w której poprawić ma się obsługa pasażerów. Miasto Kielce podpisało z Polskimi Kolejami Państwowymi umowę na najem powierzchni w budynku dworca kolejowego. ZTM zajmie prawie 800 m kw. powierzchni na pierwszym piętrze dworca. ZTM ogłosił już przetarg na adaptację i wyposażenie pomieszczeń.(więcej…)
Blisko 300 pojazdów zabytkowych jest obecnie zarejestrowanych w Starostwie Powiatowym w Kielcach. To przede wszystkim auta i motocykle. Najstarsze pochodzą sprzed II wojny światowej. (więcej…)
Rolnicy zapowiedzieli, że w środę (20 marca) zablokują siedem dróg wjazdowych do Kielc. Zawiadomienia o planowanych akcjach protestacyjnych wpłynęły do Urzędu Miasta. (więcej…)
Wiosną rozpoczną się kolejne drogowe inwestycje na terenie Kielc. Miejski Zarząd Dróg podpisał umowy z wykonawcami trzech zadań:
– przebudowy ulicy Klonowej,
– przebudowy Orląt Lwowskich i J. Piłsudskiego oraz skrzyżowania bp Jaworskiego z J. Piłsudskiego z G. Zapolskiej,
– przebudowy skrzyżowania Batalionów Chłopskich z Wystawową i Malików. (więcej…)