Trzeba zobaczyć
Świętokrzyskie w miniaturze

Na terenie kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach koło Zagnańska znajduje się park świętokrzyskich miniatur. Rozciąga się na powierzchni 2 400 metrów kwadratowych i gromadzi kopie najważniejszych 20 obiektów regionu w skali 1:20. Przedstawiają stan idealny budowli, z czasów ich największej świetności. Rozmieszczone są bardzo pomysłowo, bo na obszarze przypominającym kształtem województwo świętokrzyskie i dokładnie w tych miejscach, w których znajdują się w rzeczywistym stanie.
Park Miniatur Świętokrzysko to okazja, aby lepiej poznać województwo świętokrzyskie, aby odkryć jego barwną historię, aby zachwycić się pięknem budowli nie bez rozmachu stawianych w tym regionie. Wszystkie obiekty zostały odtworzone z najdrobniejszymi detalami, dzięki czemu można przeżyć niezwykłą podróż w przeszłość. Ta niecodzienna wystawa zabiera obserwatorów do niewielkich miasteczek i ich żydowskich dzielnic, do czasów kształtowania się państwa polskiego, do ery pary i wielkiej rewolucji przemysłowej, do przedchrześcijańskich czasów, jak i epok wielkich bitew.
Park miniatur odzwierciedla budynki sakralne, dawne warownie i budynki obronne, jak i przemysłowe zabytki. To idealna okazja, aby przekonać się jak mieszkał Henryk Sienkiewicz w swoim pałacu w Oblęgorku, jak prezentuje się prawdziwie obronny zamek w Szydłowie, jak wyglądał zakład hutniczy w Maleńcu, zobaczyć Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie nocami z ram obrazu wychodzi biała dama, a także poznać prawdziwy kształt wielu innych niezwykłych budowli.
Źródło: Ośrodek Świętokrzyska Polana

Trzeba zobaczyć
Świętokrzyskie w filmach i serialach

Najbardziej znany polski film, w którego kadrach przewijają się świętokrzyskie plenery to z pewnością „Pan Wołodyjowski„. Ta widowiskowa ekranizacja powieści Sienkiewicza, uznana za najbardziej kasową produkcję polskiego kina, pochłonęła 40 milionów złotych – zawrotną, jak na lata siedemdziesiąte, kwotę. Na potrzeby filmu wzniesiono kilka ogromnych dekoracji, w tym Raszków i fortyfikację chreptiowską. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielce miastem pomników?

.W Kielcach jest ponad 250 pomników i tablic. Niektóre są unikatowe, najstarsze są nieodłącznym elementem historii miasta. Nowe albo bardzo szybko wtapiają się w miejski krajobraz, albo od samego początku budzą estetyczne lub ideowe kontrowersje. Symbolika wielu pomników jest zwykle czytelna i zrozumiała, ale zdarzają się obiekty, które zawsze będą nasuwać pytania: „o co tu chodzi?” i „dlaczego właśnie w tym miejscu?”. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu w powiecie koneckim to unikalny zabytek techniki, obejmujący szereg zabytkowych budowli, konstrukcji i urządzeń, wykorzystywanych w przeszłości w działalności przemysłowej i wytwórczej. Zgromadzone tu eksponaty i zabytki związane są z pierwszym etapem mechanizacji polskiej metalurgii i hutnictwa, przypadającym na koniec XVIII wieku i I połowę XIX wieku. Większość z nich zachowała sprawność po dzień dzisiejszy. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat Ślichowice jest najmniejszym znajdującym się na terenie Kielc. To dawny kamieniołom, położony w zachodniej części miasta na obszarze Góry Ślichowica (303 m n.p.m.) w rejonie Czarnowskich Górek. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach

Mikołaj Rej, pierwszy pisarz piszący wyłącznie po polsku, autor słynnych słów: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, i swój język mają, związany jest z Nagłowicami w powiecie jędrzejowskim. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielecki rynek – dawniej i dziś

Saturatory, wodotrysk, konne dorożki, przekupki i zapamiętany przez większość kielczan poniemiecki zbiornik przeciwpożarowy, zaadaptowany na fontannę. Taki obraz kieleckiego Rynku to już historia. Dziś jest to brukowany plac z otaczającymi go kamienicami. (więcej…)
-
Stowarzyszenia i fundacje2 tygodnie temu
26-latka ze świętokrzyskiego zmaga się z rzadkim nowotworem. Rusza akcja pomocy
-
Policja1 tydzień temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Policja2 tygodnie temu
Nietypowa akcja kieleckiej policji. W autobusie MPK… pasażer w piżamie i z wkutym wenflonem
-
Samorząd2 tygodnie temu
Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego zwolniony z pracy. To decyzja władz miasta
-
Polityka1 tydzień temu
Wojciech Lubawski ma nową pracę. Będzie zarabiał dwa razy więcej niż gdy był prezydentem
-
Drogi i komunikacja7 dni temu
Jest przetarg na nowe ścieżki rowerowe w Kielcach. Rowerzyści wytykają serię błędów
-
Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu
Supermarket „Piotr i Paweł” wyprowadza się z Galerii Korona
-
Samorząd3 dni temu
Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”