Trzeba zobaczyć
Gipsowa dolina

W województwie świętokrzyskim wytwarza się 100 procent produkcji krajowej kamienia gipsowego. Naturalny gips obok wapna, drewna i ceramiki jest jednym z najstarszych surowców służących do produkcji materiałów budowlanych. Gips jest naturalną skałą osadową, która powstała wiele milionów lat temu we wczesnych epokach geologicznych permu, triasu i trzeciorzędu w środowiskach morskich, jak również słonych jezior bogatych w jony siarczanowe i wapniowe.
Złoża gipsu na Ponidziu, w rejonie rzeki Nidy, są jednymi z największych w Europie i występują w dogodnych warunkach geologiczno-górniczych. Przy pozyskiwaniu gipsu ze złóż naturalnych w kopalniach w Leszczach i Niwnicach wykorzystuje się tę metodę eksploatacji złóż naturalnych.
Mocne uderzenie
W kopalni liczy się przede wszystkim mocne uderzenie. Żeby zyskać urobek, trzeba bardzo mocno huknąć. Najlepiej, oczywiście, materiałem wybuchowym. W Leszczach strzela się dwa – trzy razy w tygodniu. Za każdym razem do ponad 30 otworów o głębokości 11 bądź 18 metrów (zależnie od poziomu), trafiają blisko dwie tony materiału wybuchowego. Eksplozja daje około 13 tysięcy ton surowca.
Kopalnia Gipsu Leszcze jest typową kopalnią odkrywkową. Podłużna, szarobiała dolina o dwóch tarasach jest doskonale widoczna z otaczających ją wzgórz. Pejzaż jest niezapomniany – w tej wielkiej przestrzeni, niczym pracowite mrówki, uwijają się żółte i czerwone samochody, wyglądające z oddali jak resoraki. Z bliska widać, że są to potężne ciężarówki – wozidła. To szczególny rodzaj ciężarówek. Potężniej zbudowane od normalnych, bardziej wytrzymałe. Radzą sobie z terenem, któremu nie podołałby niejeden wóz terenowy. Zdolne dźwigać po 25-30 ton, przez osiem godzin dziennie przewożą wydobyty kamień gipsowy do kruszarki, z której taśmociągiem wędruje on do zakładu przeróbki surowca i do magazynu.
Jak długo jeszcze
Złoże Leszcze jest eksploatowane od 1982 roku. Jego zasoby, przy obecnym poziomie eksploatacji, ocenia się na około 30-40 lat. Przyszłością kopalni jest nietknięte jeszcze, kolejne złoże, Winiary. Łącznie więc, można mówić o jeszcze mniej więcej stu latach wydobywania kamienia gipsowego. Średnia zawartość czystego gipsu w złożu jest tu stosunkowo wysoka, osiąga 92 proc. Jeśli chodzi o zasoby i perspektywy wydobywcze, Kopalnia Gipsu Leszcze to największa kopalnia gipsu w Polsce.
Źródło informacji: Wrota Świętokrzyskie

Trzeba zobaczyć
Świętokrzyskie w filmach i serialach

Najbardziej znany polski film, w którego kadrach przewijają się świętokrzyskie plenery to z pewnością „Pan Wołodyjowski„. Ta widowiskowa ekranizacja powieści Sienkiewicza, uznana za najbardziej kasową produkcję polskiego kina, pochłonęła 40 milionów złotych – zawrotną, jak na lata siedemdziesiąte, kwotę. Na potrzeby filmu wzniesiono kilka ogromnych dekoracji, w tym Raszków i fortyfikację chreptiowską. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielce miastem pomników?

.W Kielcach jest ponad 250 pomników i tablic. Niektóre są unikatowe, najstarsze są nieodłącznym elementem historii miasta. Nowe albo bardzo szybko wtapiają się w miejski krajobraz, albo od samego początku budzą estetyczne lub ideowe kontrowersje. Symbolika wielu pomników jest zwykle czytelna i zrozumiała, ale zdarzają się obiekty, które zawsze będą nasuwać pytania: „o co tu chodzi?” i „dlaczego właśnie w tym miejscu?”. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu w powiecie koneckim to unikalny zabytek techniki, obejmujący szereg zabytkowych budowli, konstrukcji i urządzeń, wykorzystywanych w przeszłości w działalności przemysłowej i wytwórczej. Zgromadzone tu eksponaty i zabytki związane są z pierwszym etapem mechanizacji polskiej metalurgii i hutnictwa, przypadającym na koniec XVIII wieku i I połowę XIX wieku. Większość z nich zachowała sprawność po dzień dzisiejszy. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat Ślichowice jest najmniejszym znajdującym się na terenie Kielc. To dawny kamieniołom, położony w zachodniej części miasta na obszarze Góry Ślichowica (303 m n.p.m.) w rejonie Czarnowskich Górek. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach

Mikołaj Rej, pierwszy pisarz piszący wyłącznie po polsku, autor słynnych słów: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, i swój język mają, związany jest z Nagłowicami w powiecie jędrzejowskim. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielecki rynek – dawniej i dziś

Saturatory, wodotrysk, konne dorożki, przekupki i zapamiętany przez większość kielczan poniemiecki zbiornik przeciwpożarowy, zaadaptowany na fontannę. Taki obraz kieleckiego Rynku to już historia. Dziś jest to brukowany plac z otaczającymi go kamienicami. (więcej…)
-
Policja1 tydzień temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Samorząd6 dni temu
Socjolog o władzy w Kielcach: „Miastem z tylnego siedzenia zarządza Danuta Papaj”
-
Polityka2 tygodnie temu
Wojciech Lubawski ma nową pracę. Będzie zarabiał dwa razy więcej niż gdy był prezydentem
-
Drogi i komunikacja1 tydzień temu
Jest przetarg na nowe ścieżki rowerowe w Kielcach. Rowerzyści wytykają serię błędów
-
Samorząd1 tydzień temu
Dyscyplinarka dla dyrektora miejskiej instytucji. Ryszard Pomorski zwolniony przez prezydenta
-
Nauka i oświata2 tygodnie temu
Licealista z Kielc spędził dwa miesiące na Oceanie Atlantyckim. „To przygoda życia”
-
Samorząd5 dni temu
Popierali Bogdana Wentę, a teraz….? „Panie Prezydencie, nie tak miało być, nie tego oczekiwaliśmy”
-
Policja1 tydzień temu
Pościg na kieleckich Dyminach. Za kierownicą Opla siedział pijany 23-latek