Trzeba zobaczyć
Ciuchcią przez Ponidzie

Choć z dawnej ponad trzystukilometrowej sieci Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej została zaledwie setka, to i tak warto wyruszyć w podróż ciuchcią przez rozlewiska Nidy, stuletnie prowizoryczne mosty, pola, wąwozy i porośnięte stepową roślinnością łąki.
Początki jędrzejowskiej kolejki sięgają czasów I wojny światowej. Wybudowany na potrzeby armii cesarsko-królewskiej w 1915 roku pierwszy odcinek łączył Jędrzejów z Motkowicami. Wtedy także zaczęto wznosić tymczasowe mosty na Nidzie, które służą do dzisiejszego dnia. Sieć sukcesywnie powiększano o nowe odcinki: do Hajdaszka, Sędziejowic i Chmielnika, przez Raków Opatowski do Bogorii, z Miechowa przez Węchadłów, Działoszyce, Kocmyrzów do Posądza oraz z Kijów do Opatowca i ze Staszowa do Szczucina. Kolejne linie połączyły Pińczów z Wiślicą i Kazimierzą Wielką.
Wąskotorówka pełniła ważną funkcję w życiu gospodarczym i społecznym Ponidzia. Transportowano nią rozmaite towary – od płodów rolnych, cukru, węgla, drewna, surowców mineralnych po przewóz pasażerów między miasteczkami i wioskami. W czasie II wojny światowej ciuchcię wykorzystywały do przemieszczania się organizacje podziemne z terenu Kielecczyzny, co umożliwiał im polski personel służby liniowej kolei.
Od 1966 roku Jędrzejowska Kolej Dojazdowa stopniowo zaczyna tracić na znaczeniu, by w 1992 roku ograniczyć swą działalność do przewozu turystów.
Atrakcja, która przyciąga turystów
Obecnie Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie” obsługuje trzy trasy: z Jędrzejowa do Pińczowa, z Pińczowa do Umianowic oraz z Umianowic do Hajdaszka. W skład taboru wchodzą: zabytkowa lokomotywa parowa, lokomotywa spalinowa, przeznaczone na porę letnią wagony bez dachu oraz plenerowy, a także cztery wagony pasażerskie i bufet.
Niezwykłą atrakcją są organizowane na stacji Umianowice zabawy przy ognisku. Tam również do dyspozycji turystów są boiska piłki siatkowej, nożnej, koszykówki i tor przeszkód.
Źródło: Wrota Świętokrzyskie

Trzeba zobaczyć
Świętokrzyskie w filmach i serialach

Najbardziej znany polski film, w którego kadrach przewijają się świętokrzyskie plenery to z pewnością „Pan Wołodyjowski„. Ta widowiskowa ekranizacja powieści Sienkiewicza, uznana za najbardziej kasową produkcję polskiego kina, pochłonęła 40 milionów złotych – zawrotną, jak na lata siedemdziesiąte, kwotę. Na potrzeby filmu wzniesiono kilka ogromnych dekoracji, w tym Raszków i fortyfikację chreptiowską. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielce miastem pomników?

.W Kielcach jest ponad 250 pomników i tablic. Niektóre są unikatowe, najstarsze są nieodłącznym elementem historii miasta. Nowe albo bardzo szybko wtapiają się w miejski krajobraz, albo od samego początku budzą estetyczne lub ideowe kontrowersje. Symbolika wielu pomników jest zwykle czytelna i zrozumiała, ale zdarzają się obiekty, które zawsze będą nasuwać pytania: „o co tu chodzi?” i „dlaczego właśnie w tym miejscu?”. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zespół zakładu przemysłowego w Maleńcu w powiecie koneckim to unikalny zabytek techniki, obejmujący szereg zabytkowych budowli, konstrukcji i urządzeń, wykorzystywanych w przeszłości w działalności przemysłowej i wytwórczej. Zgromadzone tu eksponaty i zabytki związane są z pierwszym etapem mechanizacji polskiej metalurgii i hutnictwa, przypadającym na koniec XVIII wieku i I połowę XIX wieku. Większość z nich zachowała sprawność po dzień dzisiejszy. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat Ślichowice jest najmniejszym znajdującym się na terenie Kielc. To dawny kamieniołom, położony w zachodniej części miasta na obszarze Góry Ślichowica (303 m n.p.m.) w rejonie Czarnowskich Górek. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach

Mikołaj Rej, pierwszy pisarz piszący wyłącznie po polsku, autor słynnych słów: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, i swój język mają, związany jest z Nagłowicami w powiecie jędrzejowskim. (więcej…)
Trzeba zobaczyć
Kielecki rynek – dawniej i dziś

Saturatory, wodotrysk, konne dorożki, przekupki i zapamiętany przez większość kielczan poniemiecki zbiornik przeciwpożarowy, zaadaptowany na fontannę. Taki obraz kieleckiego Rynku to już historia. Dziś jest to brukowany plac z otaczającymi go kamienicami. (więcej…)
-
Stowarzyszenia i fundacje1 tydzień temu
26-latka ze świętokrzyskiego zmaga się z rzadkim nowotworem. Rusza akcja pomocy
-
Policja3 dni temu
Strzały w centrum Kielc. Ktoś wyciągnął broń w restauracji na ul. Sienkiewicza
-
Policja1 tydzień temu
Nietypowa akcja kieleckiej policji. W autobusie MPK… pasażer w piżamie i z wkutym wenflonem
-
Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu
Ruszyła kwalifikacja wojskowa. W Kielcach wezwania dostało prawie 900 osób
-
Policja2 tygodnie temu
Policjanci przejęli 70 kg marihuany. Narkotyki były ukryte w jednej z kieleckich firm
-
Wiadomości z regionu2 tygodnie temu
JuraPark w Bałtowie odpowiada Ewie Kopacz. „Prosimy nie rzucać kamieniami w dinozaury”
-
Wiadomości z Kielc1 tydzień temu
Supermarket „Piotr i Paweł” wyprowadza się z Galerii Korona
-
Samorząd1 tydzień temu
Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego zwolniony z pracy. To decyzja władz miasta