Dzieje się
Coraz bliżej festiwalu NURT. Widzowie obejrzą w Kielcach 42 filmy [PROGRAM]
Opublikowano
6 lat temu-

18 listopada rozpocznie się w Kielcach 25. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Przez kilka dni Kielce będą stolicą polskiego dokumentu. Tegoroczny NURT będzie rekordowy. Widzowie obejrzą 42 filmy w dziesięciu pokazach.
Pokazy konkursowe noszą m.in. takie tytuły: „Jesteśmy rodziną”, „Zdradzeni przez świat”, „Ludzkie przypadki”, „Pamięć i amnezja” czy „Śmietnik i bajorko”. Prezentacje filmów, rozpoczną się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 9 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Po każdym z trzech bloków, startujących o 9, 13 i 17, odbędzie się spotkanie z twórcami. W tym roku, w odróżnieniu od poprzednich lat niewiele jest obrazów ubóstwa, na topie jest natomiast temat ekologii.
Festiwalowi jak zwykle towarzyszyć będą różne wydarzenia. W poniedziałek będzie to przedpremierowy pokaz filmu „Nasza mała Polska” o Japończykach, studentach polonistyki wystawiających po polsku sztukę. W środę o godz. 20 rozpocznie się wieczór jubileuszowy: spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą i dyrektorem NURTU. Na czwartek zaplanowano maraton filmowy z laureatami 25-lecia. W piątek 22 listopada odbędą się warsztaty Krzysztofa Miklaszewskiego z młodzieżą, a Maria Malatyńska zaprezentuje swoje odkrycie: film Michała Bielawskiego „Wiatr. Thiller dokumentalny”.
Program festiwalu
poniedziałek, 18 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ I
JESTEŚMY RODZINĄ
- „Tę rodzinę trzeba wytępić” – reż. Leszek Wiśniewski 57’
Dokument, przywołujący postać głowy przedwojennego Kościoła Ewangelickiego, biskupa Jakuba Bursche, który – podobnie jak i jego cała Rodzina, nie tylko nie dał się skusić na współpracę z niemieckim okupantem, ale który – świadomie – wybrał męczeńską śmierć polskiego patrioty.
- „Adopcja” – reż. Grzegorz Kuczek 17’
Reportaż, uprzytomniający na przykładzie rodziców, którym choroba przybranego syna nakazała egoistyczne odrzucenie przyjętego do rodziny dziecka, zakres wynikających z adopcji moralnych powinności.
- „Mój Tato” – reż. Inka Bogucka 13’
Portret mężczyzny, ocalającego porzucone przez biologicznych rodziców dzieci przez przywrócenie im domu, pełnego ojcowskiej miłości.
- „Jesteśmy rodziną, brachu” – reż. Bożena Klimus 13’
Obraz szczęśliwej rodziny, której znaczącym pełnym miłości uzupełnieniem stał się Kuba, porzucony i odrzucony przez najbliższych ze względu na jego genetyczne przypadłości.
- „Trzej przyjaciele z boiska” – reż. Krzysztof Maćkowski 47’
Optymistyczna w czasach zbrodni “kibolskiej” przemocy opowieść o prawdziwej przyjaźni trzech piłkarskich “muszkieterów”, zawodników Wisły Kraków – mistrzów swego sportowego “fachu” i wspaniałych ludzkich osobowości.
- „Łukasz z Bałut” – reż. Monika Kalinowska 19’
Reportażowym zwiadem przepojony obraz artystycznej wrażliwości dzielnicowego patrioty, dokumentującego “ostatnie tchnienia” swojej rodzinnej < małej ojczyzny>.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ II
NASZE PUZZLE
- „Puzzle doc.” – reż. Mariusz Koryciński 30’
Zabawna w formie i skomplikowana w treści wielopoziomowa próba rekonstrukcji funkcjonowania w świadomości nowego inteligenckiego pokolenia początku XXI wieku języka “nowych mediów”.
- „Farma trolli” – reż. Bertold Kittel, Anna Sobolewska 22’
Rejestracja niebezpiecznego w społecznych skutkach procederu manipulacyjnego zniewalania masowego odbiorcy w Polsce.
- “Człowiek, który wiedział za dużo” – reż. Jakub Stachowiak 26’
Dokumentalna weryfikacja po latach okoliczności tajemniczego “zniknięcia” (1.IX.1990) dziennikarza śledczego “Gazety Poznańskiej” – Jarosława Ziętary.
- „Jak opisać wielkość samolotu?” – reż. Szymon Jan Sinoff 19’
Filmowa próba notacji procesu zmysłowego odczuwania osoby, skazanej przez genetykę na chorobę “kurzej ślepoty”, a – mimo to – próbującej bardzo aktywnie “chłonąć” otaczający świat.
- „Sąd biskupi i sekret papieski” – reż. Ewa Galica, Maria Mikołajewska 31’
Reportaż, usiłujący zgłębić arkana sprawiedliwości władz Kościoła Katolickiego, sankcjonujące zasądzone przez sądy cywilne zbrodnie pedofilstwa, poprzez rekonstrukcję – z udziałem w niej odważnej ofiary – całego procesu tej sprawy księdza Jarosława P.
17:00 – 19:00 Mała Scena KCK
POKAZ III
ZDRADZENI PRZEZ ŚWIAT
- „Somniatores” – reż. Krystian Kornel 14’
Impresja filmowa na temat losu w naszej cywilizacji albinosów, naznaczonych genetycznym piętnem “inności”.
- „Niskorośli” – reż. Zbigniew Górniak, Dariusz Deberny 21’
Optymistyczny reportaż o wspólnych rodzajach zabawowo-artystycznych aktywności ludzi “wzrostu normalnego” i “niskorosłych” zwanych przez nietolerancyjne społeczeństwo “karłami”.
- „Prasowanie piersi” – reż. Małgorzata Łupina 44’
Wszechstronnie zdokumentowana relacja o zbrodniczym, afrykańskim procederze inicjacji młodych kobiet.
- „Afrin. Zdradził nas świat” – reż. Marek Sygacz 47’
Dokument o międzynarodowej zbrodni “opuszczenia” narodu kurdyjskiego, od lat walczącego o możliwość rekonstrukcji zabranego kiedyś przez sąsiedzkich agresorów kraju.
wtorek, 19 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ IV
LUDZKIE PRZYPADKI
- „Przypadek Johanny Langefeld” – reż. Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl 91’
Filmowa próba wyjaśnienia zagadki zachowań więźniarek obozu koncentracyjnego, zgodnie i solidarnie ocalających po wojnie swojego “kata”, który – tak naprawdę – był ich “aniołem stróżem”.
- „Szukając Tereski” – reż. Kama Veymont 65’
Drobiazgowa dokumentalna rekonstrukcja losów “pięknej nieznanej dziewczynki” ze słynnego zdjęcia.
- „Sto lat dla Polski – Historia Mieczysława Rosoła” – reż. Krzysztof Dziewięcki, Przemysław Predygier 12’
Budująca, pełna patriotycznych wzlotów i uniesień, historia sędziwego polskiego kombatanta.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ V
PAMIĘĆ I AMNEZJA
- „Rzeczpospolita Zakopiańska” – reż. Piotr Jaworski 47’
Pełen formalnej inwencji o nieznanej szerzej inicjatywie samorządowej Zakopanego, otwierającej jedną z niepodległościowych dróg do powstania niepodległej Polski.
- „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” – reż. Sławomir Koehler 50’
Dokumentalna “powtórka z historycznej pamięci”, przywołującej krwawy epizod bratobójczej walki NSZ- owskich patriotów i komunistycznej władzy tuż po wojnie w powiecie kraśnickim
- „Amnezja” – reż. Maciej Kuciel 40’
Pełen pokoleniowego dystansu dokumentalny “obrachunek” z historycznymi epizodami polskiej Solidarnościowej Rewolucji
17:00 – 19:00 Mała Scena KCK
POKAZ VI
WSPOMNIENIA
- „Wspomnienie to cicha nuta” – reż. Andrzej Moś 55’
Przepojona nutą ciepłego spojrzenia wspomnieniowa refleksja po latach Szymona Pawlickiego – artysty sceny polskiej, oddanego całkowicie Solidarności i jej działaniom.
- „Piszę do Ciebie, kochanie” – reż. Magdalena Szymków 25’
Unikatowy, bo bardzo subiektywny we wspomnieniu kobiety i gorzki w swoim dokumentalnym “wyrzucie sumienia” zapis “wojennych czynów” polskiego oficera – Tadeusza Oratowskiego – uczestnika “bratobójczej zbrodni”, jaką w roku 1968 stała się agresja na Czechosłowację <zaprzyjaźnionych> państw Układu Warszawskiego.
- „Lot do wolności” – reż. Grzegorz Linkowski 53’
Dokumentalna rekonstrukcja rzadkiego w dziejach światowej aeronautyki międzynarodowego lotu samolotu sportowego na wysokości 30 m, dzięki któremu powiodła się pierwsza ucieczka z PRL – dzieło znanego pilota i znakomitego szybownika – Leszka Piłata i jego kolegów z Kraśnika w październiku roku 1983.
19:30 – 21:30 Mała Scena KCK
POKAZ VII
ŚMIETNIK I BAJORKO
- „Polska śmietnikiem Europy” – reż. Maciej Kuciel, Patrycja Dzięcioł-Moskwa 22’
Reportaż, uprzytomniający w skali macro zakres procederu , akceptowanego przez władze różnych szczebli jako służącego krajowi businessu, a pogrążającego Polskę ekologicznie jako “ojczyznę” europejskich śmieci.
- „Wody skażone trotylem” – reż. Maciej Duda, Łukasz Ruciński 23’
Reporterska interwencja w sprawie istnienia i działania na środowisko prawdziwej “bomby ekologicznej”, jakim jest składowisko odpadów po dawnych zakładach zbrojeniowych “ZACHEM” w jednej z dzielnic Bydgoszczy.
- „Pszczeli szeryf z Moszczanki” – reż. Aleksandra Kiereta 12’
Budujący portret pszczelarza, który świadom zagrożenia pszczół, obronnymi działaniami swojej hodowli wypowiada walkę wszystkim nie tylko obojętnym urzędnikom, ale i bezmyślnym miłośnikom pszczelich produktów.
- „Fuks” – reż. Jakub Kowalczyk 31’
Dokument, którego bohaterem jest nie tylko społeczność “psów poszukujących” w rodzaju tytułowego Fuksa, ale – przede wszystkim – zbiorowisko ofiarnych ludzi – członków Cywilnych Zespołów Ratowniczych na Podkarpaciu, przywracających życiu prawdziwą armię zaginionych
- „Dzikusy” – reż. Katarzyna Pawlina 13’
Rejestracja dokumentalna przypadków ocalonych – wbrew bezdusznym przepisom – poszkodowanych losowo bezbronnych “drapieżników” przez prawdziwego “Judyma zwierząt” – dr weterynarii Mateusza Marcinkiewicza.
- „Bajorko” – reż. Roman Wasiluk 18’
Zadziwiająca antropomorficzną formą ożywienia codziennych reakcji bytowania dokumentalna przypowieść o życiu lasu i jego mieszkańców.
środa, 20 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ VIII
UROKI ŻYCIA
- „Testament Profesora” – reż. Wojciech Królikowski 25’
Dokumentalna impresja, wydobywająca z pamięci najbliższych (syna i współpracowników) testamentowy skład zasad legendarnego profesora Religi, którego entuzjazm życiowy pozwolił mu nie tylko przetrwać wszelkie kryzysy, ale wszystkie swoje marzenia po prostu… zrealizować.
- „Aktor Pana Boga” – reż. Mariusz Malec 26’
Nakreślony poprzez własne wypowiedzi i komentarze autoportret filmowy znakomitego aktora, świadomego twórcy własnej drogi artystycznej.
- „Piszę jak patrzy dziecko. Julian Kornhauser” – reż. Marta Węgiel 26’
Dokumentalny “koncert literacki” na dwóch solistów (ojca i syna) oraz chór komentatorów, odsłaniających niezwykłą osobowość poety, twórczego reformatora swego gatunku, przemawiającego zawsze w imię prawdy o otaczającej rzeczywistości.
- „Urok życia – Jacek Zieliński” – reż. Krzysztof Haich 22’
Barwna sylwetka filmowa wszechstronnego mistrza piosenkarskich estrad, ukazana w kontekście nieustannych życiowych i artystycznych poszukiwań.
- „Na górze Tyrryry” – reż. Renata Kijowska 61’
Udana próba dokumentalna rejestracji procesu dojrzewania do życiowych zadań całej grupy skazanych na schemat DPS- owej egzystencji młodych nieudaczników i niepełnosprawnych, podejmujących nowe wyzwania dzięki muzycznej fascynacji, zaszczepionej im przez ich opiekuna, prawdziwego artystę i pedagoga – Wojciecha Retza.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ IX
CIĄGLE JESTEŚMY
- „Ciągle tu jesteśmy” – reż. Andrzej Drobik 62’
Pobudzający optymizmem przetrwania narodowego filmowy obraz polskiej mniejszości czyli asymilowanych w pełni potomków emigrantów za chlebem z beskidzkiej Wisły, których na początku XIX wieku przyjęła tu jako “swoich” rodzinna dziś dla Polaków-serbska wioska Ostojicevo.
- „I tam naprawdę żyliśmy jak w raju” – reż. Jerzy Starzyński, Oksana Terefenko, Marcin Wilczyński 32’
Inscenizowany, opatrzony dokumentalnymi wspomnieniami, obraz tęsknoty za rodzinną łemkowskiej krainą szczęśliwości, możliwy dziś do odtworzenia tylko dzięki kultywowanym i zachowanym zwyczajom i obrzędom.
- „Halimony czyli Dana i Jacek” – reż. Alicja Grzechowiak 21’
Dokumentalna historia “miastowego” małżeństwa, którego <pasja życia> sprawiła ,że stali się pełnoprawnymi obywatelami wsi Dawidowicze na Podlasiu.
- „Zobaczyć miłość” – reż. Monika Meleń 12’
Wzorcowa historia miłości samotnej staruszki do wymagającego opieki dziecka.
17:00 – 19:00
POKAZ X Mała Scena KCK
NARODZINY EPOPEI
- „Narodziny polskich skrzydeł” – reż. Grzegorz Styła 49’
Dokument o narodzinach polskiego lotnictwa we wszystkich detalach jego historii.
- „Epopeja narodowa” – reż. Grażyna Zielińska 23’
Unikatowy formalnie zapis współczesnej recepcji Powstania Warszawskiego.
- „Pani na Korczewie” – reż. Sławomir Rogowski 58’
Zainspirowana lirykiem C .K. Norwida “Do Pani na Korczewie” dokumentalna opowieść o pra-pra-wnuczce adresatki tego wiersza – Beacie Ostrowskiej-Harris i sile jej charakteru, który doprowadził także m.in. do niesamowitej konsolidacji rozproszonego po świecie międzynarodowego dziś rodu wokół korczewskiej posiadłości.
Poniżej zamieszczamy materiał przygotowany przez ITV Kielce.
To może Cię zainteresować
Dzieje się
Aleksandra Kurzak gwiazdą XXXI Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
Opublikowano
1 miesiąc temu-
3 czerwca 2025
Festiwal z gwiazdą światowego formatu
Dzieje się
Noc na Zamku w Chęcinach 2025 – program, bilety i atrakcje
Opublikowano
1 miesiąc temu-
31 maja 2025
Wyjątkowa noc pełna historii i emocji
Dzieje się
Klocki Fest 2025 w Kielcach: Gwiazdy LEGO® i niezapomniane warsztaty dla dzieci
Opublikowano
1 miesiąc temu-
31 maja 2025
31 maja i 1 czerwca Targi Kielce zamienią się w królestwo kreatywności podczas Klocki Fest 2025 – największej imprezy z okazji Dnia Dziecka w regionie. Na uczestników czekają warsztaty z najpopularniejszymi twórcami LEGO® w Polsce, wyjątkowe atrakcje i mnóstwo zabawy! (więcej…)
Dzieje się
Varius Manx & Kasia Stankiewicz gwiazdą Dni Miasta Skarżyska-Kamiennej! Czerwiec pełen atrakcji
Opublikowano
1 miesiąc temu-
30 maja 2025
Tegoroczne Dni Miasta Skarżyska-Kamiennej potrwają cały czerwiec! W programie znajdzie się coś dla każdego – od rodzin z dziećmi po seniorów, miłośników sportu, sztuki i historii. Kulminacyjnym punktem będzie koncert finałowy 29 czerwca na stadionie Ruchu, gdzie wystąpi legendarne połączenie: Varius Manx z Kasią Stankiewicz. (więcej…)
Dzieje się
Średniowieczny Jarmark Klasztorny na Karczówce – podróż w czasie na 1000-lecie koronacji Chrobrego
Opublikowano
1 miesiąc temu-
30 maja 2025
W dniach 23-24 sierpnia 2025 r. kielecka Karczówka zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko. Średniowieczny Jarmark Klasztorny to wyjątkowa okazja, by przenieść się w czasy Bolesława Chrobrego i poczuć atmosferę sprzed tysiąca lat. (więcej…)
Dzieje się
„Trenuj z Wojskiem” – bezpłatne szkolenie już 7 czerwca w Kielcach
Opublikowano
1 miesiąc temu-
29 maja 2025
7 czerwca na terenie Kieleckiej Bukówki odbędzie się szósta edycja popularnego projektu „Trenuj z Wojskiem”. Organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i 10 Świętokrzyską Brygodę Obrony Terytorialnej szkolenie potrwa od 8:00 do 16:00. (więcej…)
Najnowsze informacje


Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
W dzisiejszym biznesie dokładność jest kluczem do sukcesu. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw marża jest często niewielka.


Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Objawy, których nie można ignorować
Masz ból pleców, ograniczoną ruchomość lub przewlekłe napięcie mięśni? Sprawdź, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.


Rossmann: Z Amo’ya bądź dla siebie codziennie
Już jest – nowa, wyjątkowa marka, dostępna tylko w drogeriach Rossmann. Zachęca do traktowania swojego ciała z uwagą i czułością, do „bycia dla siebie codziennie”.


Jak działa ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach? Przebieg terapii
Nosisz się z zamiarem podjęcia terapii uzależnień? A może członek Twojej najbliższej rodziny zmaga się z nałogiem i chcesz mu pomóc? Wybierz dobry ośrodek leczenia uzależnień,...


Nadzieje Kielc 2025 przyznane. Zobacz do kogo trafiły nagrody
Za nami jubileuszowa, 30. edycja gali „Nadzieje Kielc”. To wyróżnienie dla młodych ludzi z pasją, ambicją i imponującymi osiągnięciami – w nauce, kulturze, sporcie i działalności...


Pacjent zaatakował pielęgniarza w kieleckim szpitalu. Poważne złamanie ręki
Agresywny incydent na SOR-ze


Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej świętowała 7. rocznicę powstania
10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej (10 ŚBOT) po raz siódmy obchodziła swoje święto. Główne uroczystości odbyły się 10 czerwca w Parku Etnograficznym...


Industria Kielce z nowym partnerem. Od sezonu 2025/2026 w strojach adidas
Legenda polskiej piłki ręcznej łączy siły z adidas


Policja zlikwidowała plantację marihuany – zabezpieczono 2 kg suszu i 28 krzewów
Nielegalna uprawa konopi odkryta przez policję


Kazimierza Wielka z nową trasą rowerową! Są pieniądze na projekt „Rowerowe SPA VELO”
Świętokrzyskie inwestuje w turystykę rowerową – w latach 2025-2027 powstanie nowy odcinek ścieżki rowerowej w Kazimierzy Wielkiej, który połączy uzdrowiskowe atrakcje regionu.


Świętokrzyskie: 81-latek przygnieciony przez własny ciągnik [zdjęcia]
Do groźnego wypadku doszło w sobotę (7.06) na leśnym odcinku ul. Trójca w Zawichoście. 81-letni rolnik został przygnieciony przez wywrócony ciągnik Ursus, ale samodzielnie wydostał się spod...


Kielce szykują się do remontów ulic Piekoszowskiej i Kołłątaja
Miejski Zarząd Dróg wkrótce wybierze wykonawców prac, które mają poprawić stan nawierzchni dwóch ważnych arterii w mieście. Prace potrwają 120 dni...


Świętokrzyskie: Wycieczka zostawiła dziecko w toalecie restauracji… i odjechała
Szokujące zdarzenie w Sandomierzu: grupa wycieczkowa odjechała, zostawiając w toalecie pizzerii 7-letniego chłopca. Dzięki czujności właściciela lokalu dziecko zostało odnalezione, ale sytuacja budzi...


Radni Masłowa blokują utworzenie Centrum Historii Lotnictwa. „Jest wiele ważniejszych inwestycji…”
Po burzliwej sześciogodzinnej debacie radni gminy Masłów nie wyrazili zgody na zmianę wieloletniej prognozy finansowej, blokując budowę Centrum Historii Lotnictwa, nowej atrakcji regionu.


Kierowca zignorował zakaz jazdy i wiózł dzieci autokarem z pękniętą szybą! Interwencja policji w Sandomierzu
Policjanci z Sandomierza udaremnili niebezpieczny wyjazd 20 uczniów na wycieczkę szkolną. Kierowca autokaru, mimo wcześniejszego zakazu, zdecydował się jechać niesprawnym pojazdem.


Świętokrzyskie: Niewybuch w… podporach szopy
Podczas prac porządkowych na prywatnej posesji w Ludwinowie (gm. Małogoszcz) 46-letni mężczyzna odkrył cztery rakiety kalibru 210 mm pochodzące z czasów II Wojny Światowej....


Policja z Końskich ma swoją maskotkę. To Sierżant Kuc
Ponad 300 prac konkursowych, mnóstwo kreatywności i w końcu – zwycięzcy! Komenda Powiatowa Policji w Końskich ma już swoją oficjalną maskotkę, która będzie towarzyszyć funkcjonariuszom...


Urobus w Świętokrzyskiem: Bezpłatne badania urologiczne dla mężczyzn 45+
Mobilna pracownia urologiczna jeździ po regionie, oferując darmowe badania profilaktyczne. To szansa na wczesne wykrycie nowotworów i innych chorób układu moczowo-płciowego!


Skąd bierze się paliwo na kieleckich stacjach? Zajrzyj za kulisy logistyki Orlenu, BP i Shell
Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi paliwo, które tankujesz na co dzień? Choć może się wydawać, że każda stacja dostaje paliwo prosto z rafinerii, rzeczywistość...


Schroniska młodzieżowe w Górach Świętokrzyskich – idealna baza dla turystów
Planujesz aktywny wypoczynek w regionie świętokrzyskim? Sprawdź ofertę komfortowych i niedrogich schronisk w Mąchocicach i Chęcinach!


Remont ul. Warszawskiej w Kielcach rusza już wkrótce! Co się zmieni i jakich utrudnień się spodziewać?
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach podpisał umowę na remont nakładkowy ul. Warszawskiej. Prace potrwają 120 dni i obejmą odcinek od ul. Turystycznej do ul. Jesionowej. Kierowcy zyskają nową,...


Rewolucja na placach zabaw w Kielcach! Trzy lokalizacje czekają na modernizację
Miasto Kielce rozpoczyna modernizację placów zabaw na Skwerze Brzezinki, ul. Giserskiej i ul. Różyckiego w ramach programu „Przyjazne Place Zabaw”. Nowe przestrzenie będą kolorowe, bezpieczne...


Politechnika Świętokrzyska świętuje 60-lecie
60 lat innowacji i kształcenia przyszłych inżynierów


Szkoła Rodzenia Vita w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka – przygotuj się do porodu i rodzicielstwa
Chcesz pewnie wejść w rolę rodzica? Szkoła Rodzenia Vita pomoże Ci przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem. Bez stresu, za to z profesjonalnym wsparciem położnych!


JuraPark Bałtów z prestiżowym Godłem „Teraz Polska”! Turystyczna perła Świętokrzyskiego nagrodzona
Bałtowski Kompleks Turystyczny dołączył do elitarnego grona laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia w Polsce. Uroczysta gala w Belwederze potwierdziła wyjątkowość tego miejsca!
Z kraju i ze świata


Samoleczenie w Polsce: 55% obywateli radzi sobie z drobnymi dolegliwościami bez wizyty u lekarza
Polska jest liderem w UE pod względem samoleczenia – aż 55% pacjentów samodzielnie radzi sobie z łagodnymi objawami. Eksperci podkreślają, że odpowiedzialne samoleczenie odciąża system...


Polsce zabrakło mocy! Awaryjna dostawa prądu zza granicy! Czy grożą nam blackouty?
Poniedziałkowy wieczór (2 czerwca) przyniósł niepokojące sygnały – polski system energetyczny był na skraju wydolności. Słońce zaszło, wiatr ucichł, a elektrownie nie nadążały...


Rekordowy spadek ograniczeń prędkości na polskich kolejach. Pociągi punktualniejsze niż kiedykolwiek
Liczba ograniczeń na polskiej sieci kolejowej drastycznie spadła w ostatnich latach. W 2024 r. Polskie Linie Kolejowe S.A. odnotowały historyczny, 27-procentowy spadek, a do maja 2025 r....


Kanada w ogniu. Największa ewakuacja w historii – prawie 100 pożarów wymknęło się spod kontroli
Ponad 17 tysięcy osób ewakuowanych, setki pożarów i dramatyczna walka z żywiołem – Kanada mierzy się z jednym z najpoważniejszych kryzysów w swojej historii. Władze ostrzegają...


Wakacyjne zmiany na kolei: nowe przystanki, krótsze czasy przejazdów
Od 15 czerwca podróżowanie pociągami stanie się szybsze i wygodniejsze. Wprowadzana korekta rozkładu jazdy przyniesie wiele zmian, w tym nowe przystanki, skrócone czasy...
Przeczytaj też


Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
Bieganie w środku dnia, kiedy słońce praży jak opiekacz do tostów, może być zarówno błogim resetem, jak i przepisem na zjazd energetyczny rodem z filmu...


Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
Wprowadzenie nowych zasad dotyczących badań prenatalnych w Polsce budzi wiele emocji. W ciągu pierwszego roku od ich wdrożenia zauważalny jest wyraźny wpływ na zdrowie...


Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
Wybór odpowiedniego sportu dla dziewczynki to jedna z najważniejszych decyzji, które mogą wpłynąć na jej całe życie. Aktywność fizyczna nie tylko kształtuje zdrowe nawyki, ale także...


Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
W dobie powszechnych połączeń zdalnych, aplikacji do pracy online, zdalnej pomocy technicznej i komunikatorów, zdalny dostęp do ekranu komputera stał się czymś codziennym. Niestety,...


Czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne zużywa dużo prądu?
Wielu opiekunów osób chorych, starszych lub z niepełnosprawnościami staje przed pytaniem: czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne nie podniesie znacząco rachunków za prąd? W czasach rosnących cen energii...


Jak zmienić pozycję chorego bez wysiłku fizycznego?
Zmienianie pozycji chorego w łóżku to codzienność setek tysięcy opiekunów w Polsce. Czasem robimy to intuicyjnie, czasem z trudem, obawiając się, że zrobimy krzywdę albo sobie, albo osobie,...


Jak dobrać rolety do aranżacji?
Wybór odpowiednich rolet to już nie tylko kwestia ochrony przed światłem i zapewnienia prywatności. W 2025 roku osłony okienne stają się istotnym elementem wystroju wnętrza, integrują...


Co to jest audyt SEO i kiedy warto go wykonać?
W dobie cyfrowej transformacji, obecność firmy w wyszukiwarce Google to nie luksus, a konieczność. SEO, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, pozwala osiągać lepszą widoczność...


Domowa apteczka seniora — co powinno się w niej znaleźć?
Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko występowania różnych schorzeń, dlatego warto zadbać o to, aby domowa apteczka seniora była odpowiednio wyposażona. To nie tylko kwestia...


Jaki kolor szminki najlepiej pasuje do blond włosów?
Wybór idealnej szminki dla blondynki to nie tylko kwestia gustu, ale głównie dopasowania kolorystycznego. Kluczowe jest rozróżnienie między ciepłymi a chłodnymi podtonami skóry – złociste...


Poduszka ortopedyczna – czy pomoże na problemy z kręgosłupem?
Sen uchodzi za najlepszy czas na regenerację organizmu – nie tylko dla mózgu, ale i dla układu ruchu. Niestety w praktyce wiele osób budzi się nie z poczuciem ulgi,...


Shopify w Polsce – przewodnik po popularnej platformie e-commerce
Platforma Shopify zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców, którzy szukają prostego sposobu na uruchomienie sklepu internetowego. W 2025 roku w Polsce działa już...


Rodzaje wód pitnych
Rodzaje wód pitnych – czym różni się woda artezyjska od mineralnej, źródlanej i stołowej?


Świętokrzyskie: Filip Chajzer po dramatycznym wypadku na S7: „To był cud, że przeżyłem”
Filip Chajzer, znany dziennikarz i prezenter trafił do szpitala w Skarżysku-Kamiennej po groźnym wypadku motocyklowym. Sytuację opisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.


Katastrofa przy Dębie Bartku! Wichura złamała konar. Czy legendarny pomnik przyrody przetrwa?
Silny wiatr i ulewa spowodowały odłamanie spróchniałego konaru słynnego dębu. To kolejny taki incydent w jego długiej historii.


Aleksandra Kurzak gwiazdą XXXI Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
Festiwal z gwiazdą światowego formatu


Świętokrzyskie: Kibic z promilami wtargnął na mecz. Sąd wymierzył surową karę
32-latek z gminy Bodzechów w stanie upojenia alkoholowego przerwał mecz piłkarski. Teraz zapłaci wysoką grzywnę i nie wejdzie na stadion przez 2 lata.


Ponad 2 promile na hulajnodze elektrycznej! 31-latek stracił 2500 zł
Policjanci z Połańca zatrzymali nietrzeźwego użytkownika hulajnogi elektrycznej. Mandat był wysoki, ale konsekwencje mogły być znacznie poważniejsze.


Edukacja i zatrudnienie: Jak kieleckie uczelnie przygotowują studentów do rynku pracy
Współczesny rynek pracy wymaga od absolwentów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności i gotowości do adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.


Egzaminacyjne Hyundaie i20 już na ulicach Kielc. Zastąpiły czerwone toyoty yaris
Od 2 czerwca kandydaci na kierowców w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach będą zdawać praktyczny egzamin na prawo jazdy w nowych Hyundaiach i20. To efekt zakupu 25 nowoczesnych pojazdów,...


Orlęta Kielce świętowały 75-lecie istnienia [zdjęcia]
W miniony weekend na boisku piłkarskim na kieleckiej Dąbrowie odbyły się uroczyste obchody 75-lecia klubu sportowego Orlęta Kielce. Impreza zgromadziła zawodników, kibiców, trenerów i działaczy,...
Popularne artykuły
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Czy łóżko rehabilitacyjne elektryczne zużywa dużo prądu?
-
Zdrowie2 tygodnie temu
Jak zmienić pozycję chorego bez wysiłku fizycznego?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Sporty dla dziewczynek – które sprawdzają się najlepiej?
-
Lifestyle2 tygodnie temu
Jak sprawdzić, czy ktoś zdalnie obserwuje Twój ekran w komputerze?
-
Artykuł sponsorowany1 tydzień temu
Inwestycja w dokładność, czyli właściwy wybór urządzeń ważących, zwraca się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
-
Lifestyle1 tydzień temu
Rok po rewolucji: Jak powszechny dostęp do badań prenatalnych wpłynął na zdrowie i świadomość społeczeństwa w Polsce?
-
Lifestyle1 tydzień temu
Bieganie w pełnym słońcu. Na co uważać, żeby nie przesadzić?
-
Artykuł sponsorowany2 tygodnie temu
Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Objawy, których nie można ignorować
-
Dom i ogród2 tygodnie temu
Jak dobrać rolety do aranżacji?