Dworzec autobusowy – architektoniczna wizytówka Kielc, został uroczyście otwarty. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści oraz licznie zebrani kielczanie.
Mieszkańcy miasta mogli w czwartek zwiedzić obiekt po przebudowie. Były też koncerty, a wieczorem pokaz światło-dźwięk.
Inwestycja warta około 70 milionów złotych realizowana była od 2018 roku.
W nowym „Spodku” zostało ułożonych ponad 105 km kabli, zamontowano zostało ok. 2 700 opraw oświetleniowych. Oprawy peronowe posiadają sterowanie zależne od potrzeb obsługi pasażera, pory dnia i natężenia ruchu pasażerskiego.
W kopule dworca zamontowano 195 świetlików.
W elewacje wokół „spodka” wbudowano szyby elektrochromowe. Sprowadzono je z USA z oprogramowaniem firmy szwajcarskiej. Każda szyba ma możliwość automatycznego sterowania i dowolnej regulacji intensywności przyciemniania, rozjaśniania w zależności od strony świata, nasłonecznienia czy pory roku. Takie rozwiązanie daje duże oszczędności energii w schładzaniu, wentylacji czy ogrzewaniu obiektu.
Warto wspomnieć o zasilaniu obiektu w energię elektryczną. Aby spełnić wymogi „konserwatorskie” stacja transformatorowa wraz z agregatem prądotwórczym (rezerwa zasilania) została zaprojektowana jako podziemna, co jest rzadkością w rozwiązaniach technicznych zasilania obiektów.
Na terenie dworca zainstalowano System Informacji Pasażera, który zapewnia rzeczywistą informację peronową o czasie odjazdu autobusów. Te informacje wyświetlane są na 15 wyświetlaczach LCD – 32’ z dostosowaniem jasności obrazu do warunków. Dodatkowo zamontowano też duże wyświetlacze na łuku, wewnątrz kopuły dworca.
Ciekawostką jest też powstanie w przestrzeni antresoli multimedialnej biblioteki – tzw. STREFY VR. Została ona wyposażona w 9 stanowisk z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami dedykowanymi do zadań realizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości VR, z których będą mogli korzystać pasażerowie.
Z myślą o pasażerach
Zmodernizowany dworzec autobusowy ma trzy poziomy:
0 – wejścia do tuneli z poziomu ulicy Czarnowskiej,
1 – poziom peronów odjazdowych,
2 – antresola.
Zamiast tradycyjnych schodów, są windy i schody ruchome. Na te ostatnie pasażerowie czekali od 1984 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze plany ich montażu.
W zmodernizowanym dworcu przygotowano dla pasażerów wiele udogodnień. Przy wejściu do tunelu A od strony ulicy Czarnowskiej znajduje się punkt sprzedaży biletów ZTM, który zostanie tam przeniesiony z ulicy Warszawskiej, poza tym w budynku funkcjonować będą kasy biletowe prywatnych przewoźników, poczekalnia dzienna czynna od 6 do 22 oraz poczekalnia nocna czynna całą dobę. Do dyspozycji pasażerów będą również bezpłatne toalety, kiosk, gastronomia oraz automaty z przekąskami, a także przechowalnia bagażu i darmowa sieć WiFi, gniazdka elektryczne przydatne do naładowania laptopa, smartfona czy tabletu.
W okolicy dworca zorganizowano również parking na 58 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 80 miejsc postojowych dla autobusów i busów. Ponadto przygotowano strefę Kiss & Ride, czyli wyznaczone miejsce służące do krótkiego postoju do kilku minut dla tych, którzy są podwożeni samochodami na dworzec. Miejsce to zlokalizowane jest po stronie wschodniej dworca z wjazdem od ulicy Czarnowskiej.
Dla pasażerów chcących skorzystać z usług taxi, postój został wyznaczony po wschodniej stronie dworca, na przeciwko miejsca Kiss & Ride.
Dla poprawy komunikacji
Na początku funkcjonowania Centrum Komunikacyjnego, od 1 września 2020 roku, z jego usług korzystać będzie 31 przewoźników. Dworzec obsługiwać będzie 63 linie w tym 3 międzynarodowe i 30 dalekobieżnych. W dni robocze realizowanych będzie 395 odjazdów, w soboty 183, a w niedziele 114.
Wraz z otwarciem dworca autobusowego nastąpią duże zmiany w układzie komunikacyjnym miasta. Zmiany te związane są z przekierowaniem od września linii podmiejskich na nowy dworzec autobusowy, który będzie integrował transport miejski, podmiejski i dalekobieżny.
Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, które linie podmiejskie skierowane zostaną na dworzec od 1 września. Będą to linie autobusowe: 10, 31, 32, 43, 47. Kolejne linie będą przekierowywane na dworzec sukcesywnie w najbliższych tygodniach.
Dodatkowo od 1 września, wraz z powrotem uczniów do szkół zostanie zwiększona częstotliwość kursowania autobusów linii 30, 34, 35 i 46. Autobusy linii 30 i 34 będą kursować w godzinach szczytu co 15 minut, a 35 i 46 co 10 minut. Przywrócone zostaje kursowanie autobusów linii 12 do Klonowa.
Mediateka czyli biblioteka XXI wieku
Połączenie nowoczesności z tradycją – tak najkrócej można określić charakter mediateki, która będzie się znajdować na andresoli dworca i rozpocznie swoją działalność 1 września. Otwarciu poczytalni na dVoRcu będą towarzyszyć wydarzenia: wystawa prac światowej klasy ilustratora Marcina Piwowarskiego, spotkanie z autorem kryminałów Alkiem Rogozińskim, gra miejska czy flash mob połączony z akcją Narodowe Czytanie 2020.
Poczytalnia na dVoRcu będzie miejscem dla każdego, kto zechce spędzać czas w Strefie VR, zagrać na konsolach do gier, śledzić rozgrywki e-sportu, przenieść się do świata w wymiarze 3D (np. zwiedzić muzeum lub stację kosmiczną), obejrzeć filmy, spędzić czas przy grach planszowych, skorzystać z audiobooków, książek w tradycyjnej formie i czasopism, wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych i twórczych projektach.
Mieszkańcy Kielc, turyści i podróżni będą mogli skorzystać z wielu publikacji, które podarowały Regionalne Organizacje Turystyczne z różnych stron Polski oraz gminy regionu świętokrzyskiego.
Źródło informacji: UM Kielce
Poniżej zamieszczamy zdjęcia udostępnione przez Urząd Miasta Kielce:
Źródło: Urząd Miasta Kielce
Źródło: UM Kielce