Dzieje się
Coraz bliżej festiwalu NURT. Widzowie obejrzą w Kielcach 42 filmy [PROGRAM]
Opublikowano
5 lat temu-
18 listopada rozpocznie się w Kielcach 25. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Przez kilka dni Kielce będą stolicą polskiego dokumentu. Tegoroczny NURT będzie rekordowy. Widzowie obejrzą 42 filmy w dziesięciu pokazach.
Pokazy konkursowe noszą m.in. takie tytuły: „Jesteśmy rodziną”, „Zdradzeni przez świat”, „Ludzkie przypadki”, „Pamięć i amnezja” czy „Śmietnik i bajorko”. Prezentacje filmów, rozpoczną się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 9 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Po każdym z trzech bloków, startujących o 9, 13 i 17, odbędzie się spotkanie z twórcami. W tym roku, w odróżnieniu od poprzednich lat niewiele jest obrazów ubóstwa, na topie jest natomiast temat ekologii.
Festiwalowi jak zwykle towarzyszyć będą różne wydarzenia. W poniedziałek będzie to przedpremierowy pokaz filmu „Nasza mała Polska” o Japończykach, studentach polonistyki wystawiających po polsku sztukę. W środę o godz. 20 rozpocznie się wieczór jubileuszowy: spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą i dyrektorem NURTU. Na czwartek zaplanowano maraton filmowy z laureatami 25-lecia. W piątek 22 listopada odbędą się warsztaty Krzysztofa Miklaszewskiego z młodzieżą, a Maria Malatyńska zaprezentuje swoje odkrycie: film Michała Bielawskiego „Wiatr. Thiller dokumentalny”.
Program festiwalu
poniedziałek, 18 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ I
JESTEŚMY RODZINĄ
- „Tę rodzinę trzeba wytępić” – reż. Leszek Wiśniewski 57’
Dokument, przywołujący postać głowy przedwojennego Kościoła Ewangelickiego, biskupa Jakuba Bursche, który – podobnie jak i jego cała Rodzina, nie tylko nie dał się skusić na współpracę z niemieckim okupantem, ale który – świadomie – wybrał męczeńską śmierć polskiego patrioty.
- „Adopcja” – reż. Grzegorz Kuczek 17’
Reportaż, uprzytomniający na przykładzie rodziców, którym choroba przybranego syna nakazała egoistyczne odrzucenie przyjętego do rodziny dziecka, zakres wynikających z adopcji moralnych powinności.
- „Mój Tato” – reż. Inka Bogucka 13’
Portret mężczyzny, ocalającego porzucone przez biologicznych rodziców dzieci przez przywrócenie im domu, pełnego ojcowskiej miłości.
- „Jesteśmy rodziną, brachu” – reż. Bożena Klimus 13’
Obraz szczęśliwej rodziny, której znaczącym pełnym miłości uzupełnieniem stał się Kuba, porzucony i odrzucony przez najbliższych ze względu na jego genetyczne przypadłości.
- „Trzej przyjaciele z boiska” – reż. Krzysztof Maćkowski 47’
Optymistyczna w czasach zbrodni “kibolskiej” przemocy opowieść o prawdziwej przyjaźni trzech piłkarskich “muszkieterów”, zawodników Wisły Kraków – mistrzów swego sportowego “fachu” i wspaniałych ludzkich osobowości.
- „Łukasz z Bałut” – reż. Monika Kalinowska 19’
Reportażowym zwiadem przepojony obraz artystycznej wrażliwości dzielnicowego patrioty, dokumentującego “ostatnie tchnienia” swojej rodzinnej < małej ojczyzny>.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ II
NASZE PUZZLE
- „Puzzle doc.” – reż. Mariusz Koryciński 30’
Zabawna w formie i skomplikowana w treści wielopoziomowa próba rekonstrukcji funkcjonowania w świadomości nowego inteligenckiego pokolenia początku XXI wieku języka “nowych mediów”.
- „Farma trolli” – reż. Bertold Kittel, Anna Sobolewska 22’
Rejestracja niebezpiecznego w społecznych skutkach procederu manipulacyjnego zniewalania masowego odbiorcy w Polsce.
- “Człowiek, który wiedział za dużo” – reż. Jakub Stachowiak 26’
Dokumentalna weryfikacja po latach okoliczności tajemniczego “zniknięcia” (1.IX.1990) dziennikarza śledczego “Gazety Poznańskiej” – Jarosława Ziętary.
- „Jak opisać wielkość samolotu?” – reż. Szymon Jan Sinoff 19’
Filmowa próba notacji procesu zmysłowego odczuwania osoby, skazanej przez genetykę na chorobę “kurzej ślepoty”, a – mimo to – próbującej bardzo aktywnie “chłonąć” otaczający świat.
- „Sąd biskupi i sekret papieski” – reż. Ewa Galica, Maria Mikołajewska 31’
Reportaż, usiłujący zgłębić arkana sprawiedliwości władz Kościoła Katolickiego, sankcjonujące zasądzone przez sądy cywilne zbrodnie pedofilstwa, poprzez rekonstrukcję – z udziałem w niej odważnej ofiary – całego procesu tej sprawy księdza Jarosława P.
17:00 – 19:00 Mała Scena KCK
POKAZ III
ZDRADZENI PRZEZ ŚWIAT
- „Somniatores” – reż. Krystian Kornel 14’
Impresja filmowa na temat losu w naszej cywilizacji albinosów, naznaczonych genetycznym piętnem “inności”.
- „Niskorośli” – reż. Zbigniew Górniak, Dariusz Deberny 21’
Optymistyczny reportaż o wspólnych rodzajach zabawowo-artystycznych aktywności ludzi “wzrostu normalnego” i “niskorosłych” zwanych przez nietolerancyjne społeczeństwo “karłami”.
- „Prasowanie piersi” – reż. Małgorzata Łupina 44’
Wszechstronnie zdokumentowana relacja o zbrodniczym, afrykańskim procederze inicjacji młodych kobiet.
- „Afrin. Zdradził nas świat” – reż. Marek Sygacz 47’
Dokument o międzynarodowej zbrodni “opuszczenia” narodu kurdyjskiego, od lat walczącego o możliwość rekonstrukcji zabranego kiedyś przez sąsiedzkich agresorów kraju.
wtorek, 19 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ IV
LUDZKIE PRZYPADKI
- „Przypadek Johanny Langefeld” – reż. Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl 91’
Filmowa próba wyjaśnienia zagadki zachowań więźniarek obozu koncentracyjnego, zgodnie i solidarnie ocalających po wojnie swojego “kata”, który – tak naprawdę – był ich “aniołem stróżem”.
- „Szukając Tereski” – reż. Kama Veymont 65’
Drobiazgowa dokumentalna rekonstrukcja losów “pięknej nieznanej dziewczynki” ze słynnego zdjęcia.
- „Sto lat dla Polski – Historia Mieczysława Rosoła” – reż. Krzysztof Dziewięcki, Przemysław Predygier 12’
Budująca, pełna patriotycznych wzlotów i uniesień, historia sędziwego polskiego kombatanta.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ V
PAMIĘĆ I AMNEZJA
- „Rzeczpospolita Zakopiańska” – reż. Piotr Jaworski 47’
Pełen formalnej inwencji o nieznanej szerzej inicjatywie samorządowej Zakopanego, otwierającej jedną z niepodległościowych dróg do powstania niepodległej Polski.
- „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” – reż. Sławomir Koehler 50’
Dokumentalna “powtórka z historycznej pamięci”, przywołującej krwawy epizod bratobójczej walki NSZ- owskich patriotów i komunistycznej władzy tuż po wojnie w powiecie kraśnickim
- „Amnezja” – reż. Maciej Kuciel 40’
Pełen pokoleniowego dystansu dokumentalny “obrachunek” z historycznymi epizodami polskiej Solidarnościowej Rewolucji
17:00 – 19:00 Mała Scena KCK
POKAZ VI
WSPOMNIENIA
- „Wspomnienie to cicha nuta” – reż. Andrzej Moś 55’
Przepojona nutą ciepłego spojrzenia wspomnieniowa refleksja po latach Szymona Pawlickiego – artysty sceny polskiej, oddanego całkowicie Solidarności i jej działaniom.
- „Piszę do Ciebie, kochanie” – reż. Magdalena Szymków 25’
Unikatowy, bo bardzo subiektywny we wspomnieniu kobiety i gorzki w swoim dokumentalnym “wyrzucie sumienia” zapis “wojennych czynów” polskiego oficera – Tadeusza Oratowskiego – uczestnika “bratobójczej zbrodni”, jaką w roku 1968 stała się agresja na Czechosłowację <zaprzyjaźnionych> państw Układu Warszawskiego.
- „Lot do wolności” – reż. Grzegorz Linkowski 53’
Dokumentalna rekonstrukcja rzadkiego w dziejach światowej aeronautyki międzynarodowego lotu samolotu sportowego na wysokości 30 m, dzięki któremu powiodła się pierwsza ucieczka z PRL – dzieło znanego pilota i znakomitego szybownika – Leszka Piłata i jego kolegów z Kraśnika w październiku roku 1983.
19:30 – 21:30 Mała Scena KCK
POKAZ VII
ŚMIETNIK I BAJORKO
- „Polska śmietnikiem Europy” – reż. Maciej Kuciel, Patrycja Dzięcioł-Moskwa 22’
Reportaż, uprzytomniający w skali macro zakres procederu , akceptowanego przez władze różnych szczebli jako służącego krajowi businessu, a pogrążającego Polskę ekologicznie jako “ojczyznę” europejskich śmieci.
- „Wody skażone trotylem” – reż. Maciej Duda, Łukasz Ruciński 23’
Reporterska interwencja w sprawie istnienia i działania na środowisko prawdziwej “bomby ekologicznej”, jakim jest składowisko odpadów po dawnych zakładach zbrojeniowych “ZACHEM” w jednej z dzielnic Bydgoszczy.
- „Pszczeli szeryf z Moszczanki” – reż. Aleksandra Kiereta 12’
Budujący portret pszczelarza, który świadom zagrożenia pszczół, obronnymi działaniami swojej hodowli wypowiada walkę wszystkim nie tylko obojętnym urzędnikom, ale i bezmyślnym miłośnikom pszczelich produktów.
- „Fuks” – reż. Jakub Kowalczyk 31’
Dokument, którego bohaterem jest nie tylko społeczność “psów poszukujących” w rodzaju tytułowego Fuksa, ale – przede wszystkim – zbiorowisko ofiarnych ludzi – członków Cywilnych Zespołów Ratowniczych na Podkarpaciu, przywracających życiu prawdziwą armię zaginionych
- „Dzikusy” – reż. Katarzyna Pawlina 13’
Rejestracja dokumentalna przypadków ocalonych – wbrew bezdusznym przepisom – poszkodowanych losowo bezbronnych “drapieżników” przez prawdziwego “Judyma zwierząt” – dr weterynarii Mateusza Marcinkiewicza.
- „Bajorko” – reż. Roman Wasiluk 18’
Zadziwiająca antropomorficzną formą ożywienia codziennych reakcji bytowania dokumentalna przypowieść o życiu lasu i jego mieszkańców.
środa, 20 listopada
9:00 – 12:00 Duża Scena KCK
POKAZ VIII
UROKI ŻYCIA
- „Testament Profesora” – reż. Wojciech Królikowski 25’
Dokumentalna impresja, wydobywająca z pamięci najbliższych (syna i współpracowników) testamentowy skład zasad legendarnego profesora Religi, którego entuzjazm życiowy pozwolił mu nie tylko przetrwać wszelkie kryzysy, ale wszystkie swoje marzenia po prostu… zrealizować.
- „Aktor Pana Boga” – reż. Mariusz Malec 26’
Nakreślony poprzez własne wypowiedzi i komentarze autoportret filmowy znakomitego aktora, świadomego twórcy własnej drogi artystycznej.
- „Piszę jak patrzy dziecko. Julian Kornhauser” – reż. Marta Węgiel 26’
Dokumentalny “koncert literacki” na dwóch solistów (ojca i syna) oraz chór komentatorów, odsłaniających niezwykłą osobowość poety, twórczego reformatora swego gatunku, przemawiającego zawsze w imię prawdy o otaczającej rzeczywistości.
- „Urok życia – Jacek Zieliński” – reż. Krzysztof Haich 22’
Barwna sylwetka filmowa wszechstronnego mistrza piosenkarskich estrad, ukazana w kontekście nieustannych życiowych i artystycznych poszukiwań.
- „Na górze Tyrryry” – reż. Renata Kijowska 61’
Udana próba dokumentalna rejestracji procesu dojrzewania do życiowych zadań całej grupy skazanych na schemat DPS- owej egzystencji młodych nieudaczników i niepełnosprawnych, podejmujących nowe wyzwania dzięki muzycznej fascynacji, zaszczepionej im przez ich opiekuna, prawdziwego artystę i pedagoga – Wojciecha Retza.
13:00 – 15:00 Duża Scena KCK
POKAZ IX
CIĄGLE JESTEŚMY
- „Ciągle tu jesteśmy” – reż. Andrzej Drobik 62’
Pobudzający optymizmem przetrwania narodowego filmowy obraz polskiej mniejszości czyli asymilowanych w pełni potomków emigrantów za chlebem z beskidzkiej Wisły, których na początku XIX wieku przyjęła tu jako “swoich” rodzinna dziś dla Polaków-serbska wioska Ostojicevo.
- „I tam naprawdę żyliśmy jak w raju” – reż. Jerzy Starzyński, Oksana Terefenko, Marcin Wilczyński 32’
Inscenizowany, opatrzony dokumentalnymi wspomnieniami, obraz tęsknoty za rodzinną łemkowskiej krainą szczęśliwości, możliwy dziś do odtworzenia tylko dzięki kultywowanym i zachowanym zwyczajom i obrzędom.
- „Halimony czyli Dana i Jacek” – reż. Alicja Grzechowiak 21’
Dokumentalna historia “miastowego” małżeństwa, którego <pasja życia> sprawiła ,że stali się pełnoprawnymi obywatelami wsi Dawidowicze na Podlasiu.
- „Zobaczyć miłość” – reż. Monika Meleń 12’
Wzorcowa historia miłości samotnej staruszki do wymagającego opieki dziecka.
17:00 – 19:00
POKAZ X Mała Scena KCK
NARODZINY EPOPEI
- „Narodziny polskich skrzydeł” – reż. Grzegorz Styła 49’
Dokument o narodzinach polskiego lotnictwa we wszystkich detalach jego historii.
- „Epopeja narodowa” – reż. Grażyna Zielińska 23’
Unikatowy formalnie zapis współczesnej recepcji Powstania Warszawskiego.
- „Pani na Korczewie” – reż. Sławomir Rogowski 58’
Zainspirowana lirykiem C .K. Norwida “Do Pani na Korczewie” dokumentalna opowieść o pra-pra-wnuczce adresatki tego wiersza – Beacie Ostrowskiej-Harris i sile jej charakteru, który doprowadził także m.in. do niesamowitej konsolidacji rozproszonego po świecie międzynarodowego dziś rodu wokół korczewskiej posiadłości.
Poniżej zamieszczamy materiał przygotowany przez ITV Kielce.
To może Cię zainteresować
Dzieje się
Teatr Kubuś zaprasza na pierwszą premierę w nowej siedzibie. Znamy termin [wideo, zdjęcia]
Opublikowano
4 miesiące temu-
19 lipca 202431 sierpnia i 1 września 2024 o godz. 18 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprasza na premierę „Celestyny”, która zainauguruje nową siedzibę teatru „Kubuś” przy ul. Zamkowej 1. (więcej…)
Dzieje się
Warsztaty, kino letnie i relaks w sobotę w Ogrodzie Botanicznym
Opublikowano
4 miesiące temu-
18 lipca 2024Duża dawka wytchnienia wśród zieleni, Oranżeria Somersby, wyciszający Quiet Box, warsztaty przygotowane przez Fundację Ekologiczną Pszczołą Musi Być oraz kino letnie – takie atrakcje będą czekać na gości Ogrodu Botanicznego już w sobotę (20 lipca). Akcja „Zapylamy z pomocą” marki Somersby rozpocznie się o godzinie 13. (więcej…)
Dzieje się
Majówka w Tokarni: W sobotę i niedzielę Świętokrzyski Festiwal Smaków
Opublikowano
7 miesięcy temu-
30 kwietnia 2024W sobotę i niedzielę (4 i 5 maja) na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Smaków. (więcej…)
Dzieje się
W Kielcach rozpoczął się Jarmark Walentynkowy. Atrakcje będą też w weekend
Opublikowano
9 miesięcy temu-
14 lutego 2024W centrum Kielc rozpoczął się Jarmark Walentynkowy. Na ulicy Sienkiewicza, między Placem Artystów a mostkiem na Silnicy, zaparkowały food trucki. Są też stoiska handlowe z rękodziełem, produktami regionalnymi i dekoracjami. (więcej…)
Dzieje się
Miniaturowy świat wielkich rzeczy. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy [zdjęcia]
Opublikowano
10 miesięcy temu-
14 stycznia 2024„Miniaturowy świat wielkich rzeczy” – to tytuł nowej wystawy czasowej, którą oglądać można w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ekspozycja składa się z ponad 150 unikatowych modeli, w tym maszyn, statków, samochodów, samolotów i wielu innych obiektów, które są dowodem ogromnej pasji modelarskiej oraz wielkich odkryć w świecie nauki. (więcej…)
Dzieje się
6 grudnia oficjalne włączenie lampek na miejskiej choince. W tym roku zmieniono jej lokalizację
Opublikowano
12 miesięcy temu-
3 grudnia 2023W środę, 6 grudnia, ulicami Kielc przejdzie orszak Świętego Mikołaja. Kolorowy pochód wyruszy sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza o godz. 17. W rolę „Mikołajów” wcielą się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale do pochodu mogą dołączyć wszyscy.
Najnowsze informacje
Jak uniknąć najczęstszych błędów przy zaciąganiu kredytu? Praktyczny poradnik dla przyszłych kredytobiorców
Zaciągnięcie kredytu może być strategicznym krokiem w realizacji planów – od remontu mieszkania po zakup samochodu. Niestety, pośpiech lub brak dokładnego przemyślenia decyzji...
Najpiękniejsze stroiki bożonarodzeniowe z Kielc!
Wprowadzenie do magii świątecznych dekoracji z flosi.pl
Autoryzowany serwis napraw powypadkowych w Kielcach – sprawdź gdzie
Zarysowanie lakieru bądź stłuczka mogą przydarzyć się każdemu. Naprawa tego typu usterki nie musi być kosztowna, a jeśli oddasz samochód do fachowców, po uszkodzeniu...
Stylowy akcent we wnętrzu? Postaw na cegłę dekoracyjną
Cegły coraz śmielej wkraczają do współczesnych wnętrz. Ich wyrazistość i naturalność sprawiają, że aranżacje zyskują absolutnie wyjątkowy charakter. Zastanawiasz się nad wprowadzeniem cegiełek dekoracyjnych...
Remonty Kielce – profesjonalne usługi remontowe na najwyższym poziomie
Remonty to nieodłączny element utrzymania i modernizacji każdego mieszkania czy domu. Niezależnie od tego, czy planujemy drobne prace, takie jak układanie płytek, czy kompleksowe remonty mieszkań,...
Finansowanie dla firm – klucz do rozwoju biznesu
Prowadzenie własnej firmy to nie tylko codzienna praca nad rozwojem produktów czy usług, ale również stałe zarządzanie finansami. W wielu przypadkach przedsiębiorstwa, zwłaszcza te małe i średnie, potrzebują dodatkowych...
Najczęstsze błędy przy wyborze sukienki na studniówkę i jak ich unikać?
Wybór idealnej sukienki na studniówkę może być wyzwaniem, szczególnie gdy na rynku mamy setki dostępnych opcji. Studniówka to wyjątkowy moment, który zasługuje na odpowiednią kreację. Niestety,...
Barista od podstaw – jak rozpocząć karierę w świecie kawy?
Zawód baristy zdobywa coraz większą popularność. W kawiarni to właśnie barista odpowiada za przygotowanie doskonałej kawy, zachwycającej zarówno smakiem, jak i estetyką. Jeśli marzysz...
Szybkie i wygodne zakupy w Rossmannie z aplikacją
Aplikacja Rossmann PL należy do najpopularniejszych w Polsce. Klienci lubią ją za atrakcyjne oferty rabatowe, ale doceniają też intuicyjność, przyjazny design i przydatne funkcjonalności. Dzięki temu...
Witacze: Skuteczne narzędzie promocji i identyfikacji miejscowości
Witacze, znane powszechnie jako witacze, to charakterystyczne konstrukcje, które witają wjeżdżających do miast, miasteczek i gmin. Są one jednym z pierwszych elementów, które napotykają podróżni...
5 powodów, dla których warto wybrać catering dietetyczny Nice To Fit You
W dzisiejszym zabieganym świecie, zdrowe odżywianie często staje się wyzwaniem. Na szczęście catering dietetyczny Nice To Fit You to rozwiązanie, które łączy wygodę z dbałością...
Tancerz: Elegancja i Lekkość w Twoim Wnętrzu
Obraz Tancerz z Serii Londyn to jeden z najbardziej cenionych obrazów Galerii w Chmurach. Elegancja i lekkość tańczącego żurawia na płótnie sprawiają, że jest to motyw, który wyróżnia się...
Dlaczego warto mieć rolety w domu? Praktyczne porady i zalety
Wybór odpowiednich osłon okiennych to kluczowy element wystroju wnętrza, który może znacząco wpłynąć na komfort życia domowników. Wśród dostępnych opcji, rolety wyróżniają się...
Mieszkania na sprzedaż Kielce – jakie dzielnice okażą się najlepszym wyborem?
Kielce to miasto, w którym dostępnych jest wiele różnych mieszkań na sprzedaż. W związku z tym można znaleźć lokal, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. W jakich dzielnicach warto...
Tłumaczenie CV – klucz do sukcesu na międzynarodowym rynku pracy
Współczesny rynek pracy coraz częściej wymaga od kandydatów umiejętności poruszania się w środowisku międzynarodowym. Jednym z kluczowych elementów skutecznego aplikowania o pracę za granicą jest...
Odzież męska od marki Wólczanka – kluczowe elementy szafy nowoczesnego mężczyzny
W dzisiejszym dynamicznym świecie moda męska łączy funkcjonalność z estetyką. Każdy nowoczesny mężczyzna potrzebuje garderoby, która podkreśli jego styl, jednocześnie zapewniając komfort i uniwersalność....
Budowanie marki na Instagramie – jak to zrobić dobrze?
Budowanie marki na Instagramie to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie social media. Warto wiedzieć, jak to zrobić dobrze, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zbudować...
Dlaczego warto kupować skarpetki online? 5 powodów, które przekonają każdego
Zakupy skarpetek online stają się coraz bardziej popularne wśród konsumentów, którzy cenią sobie wygodę i szeroki wybór. Dzięki internetowym sklepom mamy dostęp...
Rusza program Mój prąd 6.0, ile można zyskać dofinansowania?
W 2024 roku startuje kolejna edycja programu Mój Prąd 6.0, skierowana do osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Program ten zyskał ogromną popularność, a Ministerstwo...
Nieznana przyczyna zgonu – co wtedy?
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Gdy jednak przyczyna zgonu pozostaje nieznana, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana i stresująca...
Selflove, czyli szeroko pojęta miłość do siebie – jak odkryć i zaakceptować siebie?
W dzisiejszym szybkim tempie życia, otoczonym przez media społecznościowe, normy kulturowe i presje społeczne, miłość do siebie staje się coraz ważniejszym aspektem zdrowia psychicznego....
Noce saunowe – doskonały relaks i latem, i zimą!
W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i stresu, coraz więcej osób poszukuje skutecznych sposobów na regenerację ciała i umysłu. Jedną z najbardziej popularnych metod, która zyskuje na popularności,...
Uzdatnianie wody – sprawdź dlaczego jest ważne
Uzdatnianie wody to proces, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego oraz ochrony środowiska. Woda, choć niezbędna do życia, często zawiera zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne czy fizyczne,...
Metka w ubraniu – mała, ale niezbędna
Własne metki to bardzo ważna część produkcji odzieży. Są w stanie pokazać logo marki i wyeksponować logo producenta. Dlatego wszyscy producenci ubrań powinni się...
Panele tapicerowane jako akustyczne rozwiązania w domu
Współczesne wnętrza coraz częściej łączą estetykę z funkcjonalnością. Jednym z najlepszych przykładów tego trendu są panele tapicerowane, które nie tylko dodają elegancji, ale również znacząco poprawiają...
Z kraju i ze świata
Rossmann Run: rekordowy bieg w Łodzi i jeden z największych biegów z aplikacją na świecie!
Mamy rekord! W 21. Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run w Łodzi na 10 km wzięło udział aż 5.600 zawodników, a z aplikacją Rossmann PL pobiegło ponad188...
Protestujący rolnicy nie przepuścili karetki jadącej do chorego! [wideo]
Wtorek upłynął w Polsce pod znakiem rolniczych protestów. W całym kraju odbyło kilkadziesiąt blokad. Manifestujący sprzeciwiali się w ten sposób napływowi produktów rolnych z Ukrainy...
Będzie obowiązek chipowania psów i kotów? Unia proponuje, trwają konsultacje
Komisja Europejska zdecydowała o nowelizacji unijnych przepisów w sprawie dobrostanu zwierząt. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. obowiązku czipowania czworonogów, powstawania baz danych na ich temat...
Rośnie liczba skazanych za przestępstwa wobec zwierząt. Eksperci: Kary są zbyt łagodne
Rośnie liczba skazanych za przestępstwa wobec zwierząt. Raport organizacji Otwarte Klatki wskazuje jednak, że niemal połowa podobnych spraw kończy się umorzeniem postępowania....
Randka na siłowni? „82 procent Polek by ją doceniło” – wynika z badań
Aż 8 na 10 Polek uważa, że wspólny trening na siłowni lub w klubie fitness jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę – wynika ze specjalnej edycji badania...
Przeczytaj też
Jakie drzwi wewnętrzne są najbardziej wytrzymałe?
Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to ważna decyzja, szczególnie jeśli zależy nam na ich długowieczności i wytrzymałości. Drzwi muszą nie tylko estetycznie pasować do wnętrza, ale również spełniać...
Zorza Polarna i Słońce Północy: Odkrywanie Arktycznych Cudów Tromsø
Tromsø, nazywane często „Bramą do Arktyki”, to magiczne miejsce położone w północnej Norwegii, które przyciąga podróżników z całego świata swoimi niesamowitymi zjawiskami naturalnymi i bogatą...
Software House w Polsce: Jakie technologie dominują na rynku?
Sektor IT w Polsce charakteryzuje się nieustannym wzrostem i innowacjami, co czyni go jednym z najbardziej dynamicznych obszarów naszej gospodarki. Software house’y odegrały główną rolę...
Jakie orzechy mogą jeść psy, a jakich nie należy im podawać?
Psy często wykazują zainteresowanie różnorodnymi smakami, w tym orzechami, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne do spożycia. Które orzechy mogą być toksyczne dla psów, a które...
Równanie Terenu – Kluczowy Proces w Przygotowaniu Działki
Równanie terenu to nieodłączny etap w pracach ziemnych, który pozwala na przygotowanie gruntu pod różne formy zagospodarowania: budowę domów, zakładanie ogrodów, a nawet infrastrukturę drogową. Wyrównanie...
Saunowe noce – cudowny czas dla zdrowia i urody!
Sauna od wieków stanowi integralną część tradycji wielu kultur. Począwszy od fińskiej, gdzie korzystanie z sauny stało się swoistym rytuałem, po inne regiony świata,...
Chorwacja dla miłośników historii: najciekawsze zabytki i dziedzictwo kulturowe
Chorwacja to kraj, który może poszczycić się wyjątkowym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Na przestrzeni wieków region ten kształtowany był przez wpływy różnych cywilizacji, od starożytnych Rzymian...
Problemy z zasilaniem w laptopach: jak rozpoznać i naprawić najczęstsze usterki
Laptopy to urządzenia, na których coraz bardziej polegamy w codziennym życiu – od pracy, przez edukację, po rozrywkę. Niestety, nawet najlepsze modele mogą napotkać problemy z zasilaniem. Awaria...
Listwy przypodłogowe NMC – kolekcje godne uwagi
NMC to znany producent, renomowany w branży wykończeń wnętrz, który oferuje szeroki asortyment produktów, w tym listwy przypodłogowe. Firma ta zdobyła uznanie dzięki wysokiemu kunsztowi...
Gdzie kupić nowego quada – poradnik dla kupujących
Zakup nowego quada to duże wydarzenie, szczególnie dla pasjonatów jazdy terenowej. Ten wszechstronny pojazd doskonale sprawdza się na różnych terenach i daje poczucie...
Kampanie Google Ads Kalisz– Jak efektywnie reklamować firmę online i zwiększyć zasięg?
W dobie cyfrowego marketingu kampanie Google Ads są jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do klientów. Reklamy w Google umożliwiają firmom promowanie swoich usług lub...
Beton Dekoracyjny na Ściany – Estetyka i Funkcjonalność w Jednym
Beton dekoracyjny stał się jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych stosowanych w nowoczesnych wnętrzach. Jego surowy charakter i industrialny wygląd sprawiają, że idealnie wpasowuje się...
Bezpieczny transport towarów z Chin Koleją
Chiny są jednym z największych partnerów handlowych Polski, a transport towarów na tej trasie jest jednym z kluczowych wyzwań logistycznych. Wraz z rosnącą potrzebą efektywności i szybkiej dostawy,...
Jak wyróżnić produkt na tle konkurencji? Zastosuj odpowiednie opakowania
Opakowanie pełni niezwykle istotną rolę w budowaniu marki, stanowiąc pierwszy punkt kontaktu klienta z produktem i mając znaczący wpływ na jego postrzeganie. Jest to element,...
Ospel Szafir – Nowoczesny Osprzęt Elektryczny z Zaawansowanymi Funkcjami i Technologią
Wybór odpowiedniego osprzętu elektrycznego odgrywa kluczową rolę w tworzeniu nowoczesnych i funkcjonalnych instalacji. Seria Ospel Szafir firmy Ospel to nowoczesne rozwiązanie, które łączy...
Organizacja biurka – porządek z produktami Oakywood
Dobra organizacja biurka to klucz do zwiększenia efektywności pracy, poprawy koncentracji oraz poczucia harmonii. Bałagan na biurku często przekłada się na chaos w głowie – dlatego...
Produkty Avon już w Rossmannie
1 października bestsellery marki Avon trafiły do 500 drogerii Rossmann. Oferta obejmuje 16 produktów do pielęgnacji twarzy, 14 kosmetyków do makijażu i 14 zapachów....
Nowoczesne oświetlenie do domu i ogrodu
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Współczesne rozwiązania świetlne pozwalają nie tylko na efektywne oświetlenie domu i ogrodu, ale również na stworzenie wyjątkowej atmosfery,...
ClickUp: Klucz do Zwiększenia Produktywności w Twojej Firmie
W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, produktywność jest kluczem do sukcesu. Firmy nieustannie poszukują narzędzi, które pomogą im efektywniej zarządzać projektami, zadaniami i współpracą zespołową....
Co jest niezbędne do organizacji transportu materiałów niebezpiecznych?
Organizacja transportu materiałów niebezpiecznych wymaga nie tylko dokładności, ale także przestrzegania skomplikowanych przepisów prawnych. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas przewozu substancji mogących stanowić zagrożenie...
Premix 40/60ml – Jak Dostosować Stężenie Nikotyny do Swojego Stylu Użytkowania?
Dla wielu użytkowników inhalatorów smakowych, kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór premixu – zarówno pod względem smaku, jak i zawartości nikotyny. Premixy 40/60ml cieszą...
Popularne artykuły
-
Artykuł sponsorowany1 tydzień temu
Najpiękniejsze stroiki bożonarodzeniowe z Kielc!
-
Lifestyle1 tydzień temu
Software House w Polsce: Jakie technologie dominują na rynku?
-
Artykuł sponsorowany2 dni temu
Jak uniknąć najczęstszych błędów przy zaciąganiu kredytu? Praktyczny poradnik dla przyszłych kredytobiorców
-
Podróże1 dzień temu
Zorza Polarna i Słońce Północy: Odkrywanie Arktycznych Cudów Tromsø
-
Dom i ogród3 godziny temu
Jakie drzwi wewnętrzne są najbardziej wytrzymałe?