Connect with us

Dom i ogród

Jak wybrać schody wewnętrzne?

Opublikowano

-

Wybór schodów wewnętrznych to bardzo istotny i trudny element podczas podejmowania decyzji na etapie projektowym. Schody w domu to nie tylko ozdoba wnętrza. Powinny być one przede wszystkim praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Podpowiemy Wam, czym kierować się podczas wyboru najpopularniejszych schodów, dlaczego warto zdecydować się na balustrady, barierki i poręcze, a także jak wybrać nakładki, które będą wytrzymałe i odporne na zniszczenia.Popularne rozwiązanie do mniejszych domów – schody drewniane

Schody drewniane to dobry pomysł dla osób planujących budowę lub remont niezbyt dużej powierzchni lub też dla tych z Was, którzy zdecydowali się na drewniane stropy. Schody tego typu nie wymagają zmian w adaptacji projektu, nie są stale połączone ze stropami i są zdecydowanie lżejsze.

Mały metraż nie jest oczywiście wyznacznikiem podczas podejmowania decyzji. Schody drewniane sprawdzą się także w dużych domach, jeśli zależy Wam na efekcie lekkości, a betonowe rozwiązania, nawet najlepiej zakamuflowane do Was nie przemawiają. Pamiętać jednak należy, że aby nie uległy zniszczeniu podczas prac budowlanych, muszą być bardzo dobrze zabezpieczone lub wstawione już po wykończeniu wnętrza. Oznacza to, iż przemieszczanie pomiędzy piętrami będzie musiało odbywać się za pomocą drabiny lub tymczasowych rozwiązań, co nie zawsze jest wygodne i bezpieczne. Do ich niekwestionowanych zalet należy lekkość wykonania – różna od betonowych odpowiedników, łatwość montażu i demontażu, brak ingerencji w stropy i fundamenty oraz mnogość propozycji na rynku.

Zamówić możemy gotowe schody wraz z projektem, co wydaje się rozwiązaniem najłatwiejszym. Możemy też pokusić się o całkowitą ich personalizację i powierzyć ich wykonanie stolarzowi, który na zamówienie zrobi nam takie schody, jakie tylko sobie wymarzymy, o ile ich usytuowanie będzie w danym wnętrzu możliwe. Schody drewniane nie są jednak tak odporne i trwałe jak żelbetonowe, mogą odkształcać się wraz z upływem czasu i powodować irytujące skrzypienie.

Trwałe rozwiązanie na lata, czyli schody betonowe

W odróżnieniu od schodów drewnianych, te wykonane z betonu, powstają podczas budowy domu i w podstawowej formie muszą być naniesione na projekt. Do ich zalet należy bezsprzecznie fakt ich wczesnego powstawania.

Budowa schodów betonowych możliwa jest bowiem po wykończeniu stropów i ścian, dzięki czemu i Wy i ekipa budowlana możecie bez problemu dostać się na wyższe piętro. Są one konstrukcyjnie połączone ze stropami oraz usytuowane na oddzielnym fundamencie. Jeśli w projekcie zawarte zostały schody betonowe, a Wy w międzyczasie zmienicie zdanie, możecie je z powodzeniem zamienić na drewniane. W odwrotnej sytuacji konieczna będzie ponowna adaptacja projektu, która może wykazać, że budowa schodów betonowych nie będzie możliwa, ponieważ konstrukcja budynku nie wytrzyma dodatkowego (niezaplanowanego wcześniej) obciążenia.

Na tego typu rozwiązanie powinni zdecydować się Ci z Was, którym zależy na wysokiej trwałości i odporności na zniszczenia podczas prac wykończeniowych oraz podczas użytkowania w przyszłości. Schody wykonane z betonu nie odkształcają się i ryzyko ich zniszczenia jest bardzo niewielkie. Nie należą one jednak do rozwiązań, które wtopią się we wnętrze i będą niewidoczne dla oka, choć dają bardzo szerokie spektrum możliwości wykończeniowych.

W zależności od projektu i indywidualnych potrzeb schody betonowe wykańcza się w przeróżny sposób (do popularnych okładzin należy kamień, płytki ceramiczne, gres, klinkier czy drewno). Fachowcy i projektanci prześcigają się w pomysłach i jeśli bardzo zależy Wam na ukryciu betonu w taki sposób, aby był całkowicie zabudowany i niewidoczny – jest to możliwe i daje ciekawe rezultaty.

Przeglądając propozycje na rynku, znajdziemy też wiele innych rodzajów schodów, mniej popularnych niż wspomniane powyżej, takich jak: schody metalowe, żeliwne, czy szklane. Ilość miejsca bardzo często determinuje wybór. Wspomniana ilość miejsca będzie miała też wpływ na ich budowę (czy będą to schody jedno-, dwu- czy trójbiegowe, zabiegowe, modułowe, a może spiralne). Każde z wymienionych sprawdzi się inaczej w różnych wnętrzach i warto ich funkcjonalność przedyskutować z projektantem przed podjęciem decyzji.

Wykończenie schodów wewnętrznych

Wybór materiału, z jakiego zostaną wykonane schody w Waszych domach, to jeden z dylematów, z jakimi przyjdzie Wam się zmierzyć. Kolejne wątpliwości pojawiać się zaczną na etapie wykończeniowym, a mianowicie podczas wyboru balustrad na schody wewnętrzne, bezpiecznych barierek, poręczy czy antypoślizgowych nakładek.Mnogość ofert na rynku powoduje, że stajemy przed trudnym wyborem i nie łatwo nam podjąć decyzję. To, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Ci z Was, którzy projektują schody, które z założenia użytkowane będą tylko przez dorosłych, mogą pozwolić sobie na większą dowolność w wyborze, choć wiele zależy od konstrukcji. Balustrady, poręcze i barierki są też bardzo dekoracyjnym elementem schodów i warto dopasować je tak, aby harmonijnie współgrały z całym wnętrzem. Każda balustrada, bez względu na to, z jakiego materiału zostanie wykonania, składa się ze słupków nośnych i poręczy (oraz w zależności od modelu – wybranego wypełnienia np. ze szkła).

Często to właśnie rodzaj wypełnienia decyduje o charakterze balustrady na schodach wewnętrznych i wpływa na postrzeganie wnętrza. Mogą być one wykonane z drewna, metalu, betonu, szkła czy ze stali. Wszystko zależy od konstrukcji schodów. Zanim podejmiecie decyzję o tym, na jakie wykończenie schodów się zdecydujecie, przyjrzyjcie się projektom i spróbujcie przenieść je do Waszych domów. Warto także skorzystać z wizualizacji, jakie proponują projektanci. Zdarzyć się może bowiem tak, iż wyobrażenia zupełnie nie idą w parze z rzeczywistością. Wykończenie schodów jest dość kosztowną inwestycją i za ewentualne błędy i pomyłki aranżacyjne trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Mówiąc o bezpieczeństwie, nie sposób nie wspomnieć o nakładkach na schody wewnętrzne. Tego typu zabezpieczenia nie są niezbędne, niemniej zdecydowanie poprawiają funkcjonalność schodów i chronią je przed zniszczeniami, zabrudzeniami, czy zarysowaniami (zwłaszcza w przypadku schodów drewnianych). Bez względu na to, z jakiego materiału wykonane zostały schody, nakładki poprawiają przyczepność i chronią przez niekontrolowanym ślizganiem się. Warto w nie zainwestować, jeśli w domu są małe dzieci, a powierzchnia schodów jest stosunkowo śliska. Są one także świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy Wam na przedłużeniu pięknego wyglądu schodów. Na rynku znajdziecie nakładki wykonane z różnorodnego materiału (min. wykładzinowe, żelowe, podgumowane, gumowe, typowo antypoślizgowe, wykonane z tworzywa sztucznego itd.), o odmiennych kształtach (półokrągłe, trapezowe, prostokątne).

Nakładki na schody wewnętrzne montuje się stosunkowo łatwo i ich założenie nie powinno nastręczać trudności, nawet kompletnemu laikowi. Warto ich założenie rozważyć i cieszyć się wygodnymi, funkcjonalnymi schodami przez długie lata.

Materiał powstał we współpracy z portalem Relist.pl 

 

Artykuł sponsorowany

Filtry do maszyn rolniczych – wszystko co powinieneś wiedzieć

Opublikowano

-

W każdym gospodarstwie rolniczym znajdują się różnego rodzaju maszyny, które wymagają odpowiedniego serwisowania. Dzięki wdrażaniu odpowiednich działań, pojazdy te będą nienagannie służyły przez bardzo długi czas. W wyniku eksploatacji maszyny rolnicze wymagają również wymiany filtrów. To właśnie o tym postanowiliśmy dzisiaj napisać. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie filtry do maszyn rolniczych są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, tak aby uniknąć przestojów w trakcie żniw. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Jak urządzić salon w stylu włoskim?

Opublikowano

-

Mieszkania urządzone w stylu włoskim to sposób, aby połączyć ze sobą elegancję z nowoczesnością. Szczególnie dużo na takiej aranżacji skorzysta nasz salon. Meble włoskie wykonane z naturalnych materiałów pozwolą nadać naszemu mieszkaniu ponadczasowego charakteru. Najlepiej wybrać takie modele, które wyróżniają się na tle innych mebli pięknym wzornictwem. Ogromnie duże znaczenie ma to, aby wszystkie elementy wystroju dobrze ze sobą współgrały.

Chodzi zarówno o meble, jak i materiały na ściany i podłogę. Nie bez powodu meble włoskie mają tak wielu entuzjastów. Chociaż trendy w aranżacji wnętrz często zmieniają się, włoska stylistyka zawsze będzie miała swoich zwolenników. Regularnie wraca w odświeżonej odsłonie, która oferuje ciekawą alternatywę dla wyglądu naszego salonu. Niezależnie jednak od wariantu stylizacyjnego, należy wybierać takie barwy, aby dobrze się ze sobą harmonizowały, a kontrasty faktur nie były zbyt intensywne. W miarę możliwości najlepiej dążyć do subtelnie wystrojonego salonu. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Soda na zgagę – czy warto? Jakie są inne domowe sposoby?

Opublikowano

-

Soda na zgagę była stosowana już w XX wieku. Jest to jeden z babcinych domowych sposobów na pozbycie się objawów refluksu. Dlaczego działa i co powinniśmy wiedzieć zanim ją zastosujemy? (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Jak rozpoznać dobrą, naturalną wędlinę?

Opublikowano

-

Sklepowe, niejednokrotnie bardzo tanie wędliny, nie cieszą się ostatnio dużą popularnością. Dlaczego? Nasze społeczeństwo coraz bardziej świadomie się odżywia i zwraca uwagę na to, w jakim stopniu produkty żywnościowe są przetworzone. Czytamy etykiety, analizujemy składy i przede wszystkim śledzimy niektóre procesy produkcyjne. Nic więc dziwnego, że po tego typu analizach dochodzimy do wniosku, że najlepsze dla naszego zdrowia i jednocześnie kubków smakowych są wędliny naturalne. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Mała wyspa kuchenna? Sprawdź o czym warto wiedzieć

Opublikowano

-

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie BRW Polacy, bez względu na trendy, najbardziej cenią jednak funkcjonalność kuchni (74%) jej układ i plan (64%) oraz wyposażenie (57%). Jeśli chodzi o styl kuchni, aż 72% z nas najbardziej przypadła do gustu wyspa kuchenna. Przeanalizowaliśmy, czy to rozwiązanie faktycznie sprawdzi się w każdym domu. (więcej…)

Czytaj dalej

Dom i ogród

Jak oszczędzać wodę?

Opublikowano

-

Polska od kilku lat zmaga się z problemem deficytu wody zwłaszcza w okresie letnim. Czy możemy zapobiec globalnej suszy w naszym domu? Okazuje się, że oszczędzanie wody, wcale nie jest trudne, a oprócz wody zaoszczędzimy też całkiem sporo pieniędzy. (więcej…)

Czytaj dalej
Reklama

Najnowsze informacje

Wiadomości z Kielc7 godzin temu

Zakład energetyczny będzie modernizował sieć. Sprawdź, gdzie nie będzie prądu

PGE Dystrybucja przedstawiło harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń prądu....

Wiadomości z regionu14 godzin temu

Kupią ponad milion maseczek i prawie 5 milionów rękawiczek. Samorząd województwa rozdzielił pieniądze

Samorząd województwa świętokrzyskiego rozdzielił 42 miliony złotych na walkę z epidemią koronawirusa. To pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej, którymi dysponował...

Wiadomości z regionu14 godzin temu

Wizyta w szpitalu po zbiorach truskawek? Nieprawidłowa pozycja może mieć fatalne skutki

Fizjoterapeuci i lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przypominają i apelują o regularne zmienianie pozycji w...

Wiadomości z Kielc18 godzin temu

Niedziela: Bilans osób zakażonych koronawirusem wzrósł do 480

W niedzielę w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Wiadomości z Kielc18 godzin temu

Dobrze Cię widzieć! Kieleckie restauracje witają swoich gości specjalnymi naklejkami [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Kielc powracający po dłuższej przerwie do lokali gastronomicznych witani są naklejkami z hasłami. Akcję przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach,...

Drogi i komunikacja1 dzień temu

Przebudowa dworca autobusowego w Kielcach na finiszu [DUŻO ZDJĘĆ]

Przebudowa dworca autobusowego przy ulicy Czarnowskiej w Kielcach zbliża się do końca. Firma Budimex informuje, ze wykonano już 90 procent...

Wiadomości z regionu1 dzień temu

Student ze świętokrzyskiego walczy o udział w programie MasterChef. Trwa głosowanie

Patryk Kłusek, student pochodzący z województwa świętokrzyskiego, walczy o udział w nowej edycji programu MasterChef w TVN. Na stronie internetowej...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Sobota: Kolejny rokord w regionie! Aż 34 nowe przypadki zakażenia

Aż 34 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w sobotę w województwie świętokrzyskim. To największy dobowy wzrost zakażeń odnotowany od początku epidemii....

Wiadomości z regionu2 dni temu

Trudny czas dla alergików. Lekarze z Kielc przygotowali porady związane z codziennym funkcjonowaniem

Wiosna nie jest korzystnym okresem dla alergików, ponieważ o tej porze kończą pylenie drzewa, a zaczynają pylenie trawy. Stężenie ich...

Sport2 dni temu

Piłkarze wracają do gry. Niebawem na trybuny wrócą też kibice

19 czerwca na polskie stadiony wrócą kibice piłkarscy. Taką informację przekazali na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i prezes...

Sport2 dni temu

130 km pokonał w 13 godzin. By pomóc małemu Miłoszowi

Dystans 130 km pokonał w 13 godzin i 33 minuty. Pobiegł, by zwrócić uwagę na 5-letniego Miłosza Lasotę, który jak...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Przez epidemię pacjenci boją się szpitali? „Obserwujemy kilkudniowe zawały ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca”

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację pacjentów kardiologicznych. Wielu z nich obawiając się zakażenia w szpitalu, unika kontaktu z placówkami służby...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

W Kielcach będzie więcej kwietnych łąk. Akcję zainaugurowano na Ślichowicach

Przy ulicy Szajnowicza-Iwanowa na osiedlu Ślichowice powstała kwietna łąka. Władze Kielc zainaugurowały tam pilotażowy projekt tzw. naturalnych łąk kwietnych. Wydział...

Policja2 dni temu

Włamanie do sklepu w centrum Kielc. Sprawca potrzebował… kilku małpek

Kilka małych butelek alkoholu, tzw. małpek, pało łupem złodzieja, który włamał się do sklepu w  samym centrum Kielc. Mężczyznę udało...

Policja2 dni temu

Fałszywy policjant wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy. 26-latkowi grozi teraz więzienie

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 26-latka z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim, który oszukał mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego. Mężczyzna podając się za policjanta wyłudził...

Policja2 dni temu

Wyrwał kierowcy kluczyki i ukradł auto. Dwa dni po zwolnieniu z aresztu za podobne przestępstwo

Przebywanie na wolności najwyraźniej nie służy 26-latkowi ze Skarżyska-Kamiennej. Dwa dni od wysłuchania zarzutu kradzieży samochodu, mężczyzna ponownie dopuścił się...

Samorząd3 dni temu

Wydział Komunikacji otwiera się w poniedziałek. Będzie jednak wiele ograniczeń

W poniedziałek (1 czerwca) przywrócona zostanie bezpośrednia obsługa mieszkańców w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Kielce. Na razie nie ma jednak...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Wojewoda zabiera głos w sprawie ogniska zachorowań w firmie Animex. Żołnierze są w gotowości

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zabrał głos w sprawie ogniska zachorowań wykrytego kilka dni temu w zakładach mięsnych Animex Food w...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Piątek: Bilans koronawirusa w regionie to już 439 zakażeń i 22 zgony

W piątek w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba osób zakażonych wzrosła do 439.

Policja3 dni temu

Policyjny pościg za 17-latkiem. Młody kierowca zakończył jazdę na ogrodzeniu posesji

Na ogrodzeniu jednej z posesji zakończył się pościg za 17-latkiem, który uciekał przed policją na drodze krajowej nr 42 w...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Już ponad 50 zakażonych w zakładach mięsnych. Firma nie chce wstrzymać produkcji

Nie udało się na razie opanować wykrytego kilka dni temu ogniska zachorowań w zakładach mięsnych Animex Food w Starachowicach. Liczba...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Po zniesieniu ograniczeń wzrosła liczba porzucanych zwierząt

W czasie tzw. narodowej kwarantanny i ograniczeń w poruszaniu się, zmniejszyła się liczba zwierząt w schronisku w kieleckich Dyminach. Okazuje...

Kultura4 dni temu

Turyści stęsknili się za Oblęgorkiem? Zainteresowanie zwiedzaniem jest duże

120 osób odwiedziło Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w pierwszy weekend po jego ponownym otwarciu. Obiekt, który pisarz otrzymał od społeczeństwa...

Artykuł sponsorowany4 dni temu

Filtry do maszyn rolniczych – wszystko co powinieneś wiedzieć

W każdym gospodarstwie rolniczym znajdują się różnego rodzaju maszyny, które wymagają odpowiedniego serwisowania. Dzięki wdrażaniu odpowiednich działań, pojazdy te będą...

Wiadomości z regionu4 dni temu

Koronawirus w Polsce [WYKRESY, NAJNOWSZE DANE]

Prezentujemy aktualizowane na bieżąco mapy i wykresy dot. potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce oraz liczby przeprowadzonych testów.

Reklama

Z kraju i ze świata

Reklama

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Poradnia Neurochirurgiczna w szpitalu na Czarnowie zmieniła lokalizację

Poradnia Neurochirurgiczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zmieniła lokalizację. Została ponownie przeniesiona z budynku Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii do Przychodni Przyszpitalnej....

Policja6 dni temu

Bimber, dziczyzna, trofea łowieckie i broń. To wszystko policjanci znaleźli w gospodarstwie 28-latka

Świętokrzyscy policjanci przeszukali gospodarstwo prowadzone przez 28-letniego mieszkańca gminy Tuczępy. Zabezpieczyli 10 kg wyrobów wędliniarskich z dziczyzny, około 4 kg...

Fakty z Chęcin6 dni temu

Wypożyczalnia rowerów w Chęcinach już otwarta

Wypożyczalnia rowerów w Chęcinach jest już otwarta. Do dyspozycji miłośników jednośladów jest 20 rowerów w różnych rozmiarach, a także kaski...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Wtorek: Już prawie 400 nowych zakażeń w regionie. Potwierdzono 7 nowych przypadków i kolejny zgon

We wtorek w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Wiadomości z regionu6 dni temu

PKP planują inwestycję za 150 milionów złotych. W województwie świętokrzyskim ma powstać terminal przeładunkowy

W Skarżysku ma powstać terminal intermodalny. Do inwestycji przymierza się PKP, a jej koszt szacuje się na około 150 milionów...

Policja6 dni temu

Kierowca zasłabł za kierownicą. Badanie alkomatem wyjaśniło dlaczego

2 lata za kratkami – taka kara grozi 47-letni kierowcy ze Skarżyska, któremu policjanci zatrzymali prawo jazdy. Mężczyzna zasłabł w...

Wiadomości z regionu6 dni temu

W ciągu tygodnia w regionie wykonano ponad 9 tys. testów. Jak wypadamy na tle kraju?

9347 testów pod kątem koronawirusa wykonano w ciągu ostatniego tygodnia w województwie świętokrzyskim – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia. 

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Wodociągi Kieleckie informują o awarii sieci. Wysłane zostały beczkowozy z wodą dla mieszkańców

Poważna awaria sieci wodociągowej na ulicy Piłsudskiego w Kielcach.

Reklama

Popularne artykuły