Connect with us

Podróże

Lato nad Bałtykiem. Samorządy głowią się jak przyciągnąć i przyjąć turystów

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Świnoujście przygotowuje kampanię reklamową, burmistrz Darłowa chce, by o tym gdzie w kurortach nosić maseczki decydowali samorządowcy, Sopot oczekuję na realne wytyczne ws. organizacji plaż, Mielno – by straż miejska wróciła pod jurysdykcję miasta. Samorządowcy rozmawiają z rządem o organizacji sezonu letniego nad Bałtykiem.Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci nadmorskich miast i gmin postanowili połączyć siły i jeszcze pod koniec kwietnia napisali wspólny list do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym przestrzegają, że „branża turystyczna stanęła na krawędzi bankructwa”.

Nadmorskie kurorty chcą konkretów

– Potrzebne są nie tylko pieniądze wspierające przedsiębiorców, ale także rekompensaty dla nadmorskich jednostek samorządu terytorialnego, które już tracą miliony złotych dochodów własnych – napisali włodarze 21 miast i gmin: Darłowo (miasto i gmina), Dziwnów, Hel, Jastarnia, Kołobrzeg, Krynica Morska, Łeba, Mielno, Międzyzdroje, Postomino, Puck, Rewal, Sopot, Sztutowo, Świnoujście, Trzebiatów, Ustka (miasto i gmina), Ustronie Morskie, Władysławowo.

W odpowiedzi na tę inicjatywę w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami nadmorskich samorządów spotkał się podczas wideokonferencji wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i zapowiedział w najbliższych dniach kolejne spotkanie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, który ma odpowiedzieć na pytania i wątpliwości.

Samorządowcy podkreślają, że takie spotkanie jest niezbędne bo rodzi się szereg pytań. „Chciałbym znać minimalne kryteria” – mówił podczas konferencji burmistrz Władysławowa Roman Kurzel.

Plaże, maseczki, bezpieczeństwo

– Czy trzeba będzie nosić maseczki, czy kupować centralne dozowniki do dezynfekcji dla turystów, jak rozładowywać ruch na plażach – wskazywał podstawowe wątpliwości burmistrz Władysławowa.

Burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała dodawała, że szczególnie ważne jest dla niej to ostatnie: jak regulować ruch na deptakach i plażach.

– My jesteśmy bardzo małą gminą 5 tys. mieszkańców, a w sezonie jesteśmy w stanie przyjąć i tyle przyjmujemy – ok. 100 tys. turystów (…) Stąd też mój apel, aby straż miejska wróciła pod jurysdykcję i możliwość zarządzania nią przez włodarzy – mówiła podczas wideokonferencji burmistrz Mielna wskazując, że obecnie nadzór nad strażami gminnymi sprawuje Policja.

Inicjator wspólnego wystąpienia nadmorskich włodarzy, burmistrz Darłowa jest przekonany, że nad polski Bałtyk przyjedzie bardzo dużo turystów, może nawet więcej niż w latach ubiegłych.

– Granice są zamknięte, nawet jeśli zostaną otwarte to nie tak szybko pojedziemy za granicę, będzie lęk przed zarażeniem, Polacy zostaną w Polsce – powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Arkadiusz Klimowicz.

I mówi: „mając takie założenia trzeba być przygotowanym”. Przede wszystkim – jak mówi – oczekuje, że rząd nie będzie wprowadzał ograniczeń, które będą masowo łamane.Co z zatłoczonymi promenadami?

– Dlatego uważam, że powinniśmy pójść drogą czeską – Czesi właśnie przestają stosować maseczki, ich używanie ma być obowiązkowe tylko w przestrzeniach zamkniętych jak sklepy, galerie, ale już nie na ulicy, chyba, że jest problem z utrzymaniem dystansu dwóch metrów np. na zatłoczonych deptakach b- wskazuje Klimowicz.

Dodaje, że decyzja o tym czy i gdzie w kurortach nosić maseczki powinna należeć do wójtów, burmistrzów i prezydentów.

– Nie z Warszawy Główny Inspektor Sanitarny, czy Minister Zdrowia powinien o tym decydować, tylko te uprawnienia powinny być scedowane na samorząd. Bo to burmistrz Krynicy Morskiej, prezydent Sopotu, burmistrz Darłowa – my będziemy wiedzieli najlepiej w których miejscach rzeczywiście trudno w sezonie szpilkę włożyć i gdzie w związku z tym powinny być potrzebne maseczki – powiedział burmistrz Darłowa.

W jego ocenie nieskuteczne byłoby też limitowanie osób mogących wejść na plażę, bo przepis byłby omijany. Pożądanym rekwizytem ma być natomiast w tym sezonie nad morzem – według Klimowicza lubiany przez Polaków parawan.

Koronawirus nadejdzie wraz z turystami?

Klimowicz zwraca też uwagę, że miejscowości nadmorskie jak np. Darłowo są obecnie wolne od koronawirusa i część mieszkańców obawia się, że ten nadejdzie razem z turystami. Dlatego miasto zamierza wyposażyć pracowników branży turystycznej, którzy będą mieli intensywny kontakt z przyjezdnymi np. pracowników recepcji czy kelnerów w środki ochrony.

Nieco inaczej widzi nadchodzący sezon nad morzem prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Mówi on, że miasto przede wszystkim czeka na otwarcie granic.

– Turystyka leży od dwóch miesięcy – mówi prezydent Świnoujścia, które ma ponad 15 tys. miejsc noclegowych i kilka nowych, dużych, luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych jak Hilton, Radisson, Hamilton.

– Nam potrzeba bardzo dużej grupy turystów, żeby tę ofertę skonsumować. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z usług specjalistów i wypromować nasze miasto dodatkowo, żeby namówić jak największą grupę krajowych turystów do odwiedzenia Świnoujścia – mówi Żmurkiewicz.

– Ale mamy świadomość, że nie rozwiąże to problemu do końca (…). Cieszymy się, że przyjadą turyści z Polski, ale wiemy, że nie zaspokoją oni naszych oczekiwań – dodaje.

Otwarcie granic ratunkiem dla turystyki

W ocenie prezydenta Żmurkiewicza jedynym sposobem, by „ciężko doświadczona” branża turystyczna z mieście odetchnęła jest otwarcie granic. bo Świnoujście, Kołobrzeg i wiele innych miejscowości na zachodnim wybrzeżu w dużym stopniu bazowało na turystach zewnętrznych, głównie z Niemiec, ale też Skandynawii.

Janusz Żmurkiewicz mówi, że on sam do niedawna był zwolennikiem zamknięcia granicy z Niemcami, ale obecnie, gdy sytuacja epidemiologiczna się tam normuje nie należy się tego bać.

Od branży turystycznej oczekuje zaś rygorystycznego przestrzegania zasad sanitarnych.

– Bo dzisiaj Świnoujście jest miastem bezpiecznym, gdzie nie ma osoby zakażonej wirusem i jesteśmy w stanie zagwarantować turystom, którzy tu przyjadą – jeżeli przyjadą zdrowi – że z tego miasta wyjadą wypoczęci i zdrowi. Dlatego oczekujemy od branży, od hotelarzy, od gastronomików przestrzegania tych zasad, które rząd określa – podkreśla Żmurkiewicz.Pytany czy wiąże nadzieje z zapowiadanym przez rząd bonem turystycznym mówi, że będzie to zapewne jakiś impuls, podobnie jak wcześniej 500 plus.

– Jestem przekonany, że jeżeli wejdzie w życie ten bon, to część ludzi na pewno z tego skorzysta (…). Ale ci turyści nie przyjadą do Radissona czy Hiltona, czy do innych hoteli pięciogwiazdkowych. Oni przyjadą może do kwater prywatnych, może do apartamentów i mniejszych obiektów. A mówiąc o otwarciu granicy mam na myśli również te obiekty, gdzie i standard jest inny i cena inna, bo patrzę na to szeroko – chciałbym by wszyscy dobrze funkcjonowali w moim mieście – mówi Żmurkiewicz.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Także wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska–Jachim podkreśla, że „najważniejsze jest bezpieczeństwo”.

– Ostatnie weekendy pokazują, że w Sopocie będzie dużo gości, także jednodniowych. Gości zarówno z metropolii, regionu jak i krajowych. By się do tego rzetelnie przygotować apelujemy do rządzących o wytyczne dla organizacji plaż, ale o wytyczne realne. Problemem jest również kontrola przestrzegania nakazów. Niezadowolenie mieszkańców i części gości na tych, którzy nie przestrzegają nakazów skupia się na nas, samorządach – mówi wiceprezydent Sopotu dla Serwisu Samorządowego PAP.

Wiceprezydent podkreśla, że samorządy wzięły na siebie wsparcie lokalnych przedsiębiorców: zwolnienia z czynszów, obniżenie opłat etc., a „mechanizmu wsparcia dla samorządów od rządu pomimo apeli m.in Związku Miast Polskich  i Unii Metropolii Polskich wciąż nie ma”. Nikt nawet nie rozpoczął z nami uzgodnień tego, co pakiet powinien zawierać” – dodaje.

– Co do najnowszego pomysłu Ministerstwa Rozwoju – bonu turystycznego – Sopot czeka na szczegóły. „Może będzie to dobry pomysł dla turystów krajowych, na weekendy w Sopocie, ale po sezonie letnim – ocenia Czarzyńska–Jachim.

O tym, że tegoroczne wakacje zdominuje turystyka krajowa – przekonany jest wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i podkreśla, że trzeba „solidarnie wspierać branżę turystyczną i planować urlopy w kraju, aby pomóc jej się odbudować po pandemii”.

Formą wsparcia dla branży ma być m.in. specjalny voucher turystyczny. Prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie 1 kwietnia. Wprowadza ono możliwość zwrotu wpłat za imprezy turystyczne, po skutecznym odstąpieniu od takiej umowy, po upływie 180 dni od poinformowania o takim fakcie. Albo – zamiast zwrotu pieniężnego – pozwala na dokonanie go w formie vouchera, który będzie można zrealizować w ciągu roku.

 

 

ŹRÓDŁO: Kurier PAP / Serwis Samorządowy PAP

Podróże

Są wytyczne w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

-

Autor:

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne, które będą obowiązywały w tym roku podczas organizacji wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży. Zaznaczono, że celem procedur jest minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem przez wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Wakacje 2020 w Polsce. Gdzie wysłać dziecko na obóz czy kolonie?

Opublikowano

-

Nie ulega wątpliwości, że epidemia, która dotarła do naszego kraju, wprowadziła mnóstwo zamieszania w każdą dziedzinę życia. Na szczęście poluzowano obostrzenia związane z wakacyjnymi wyjazdami, a to znaczy, że dzieci znów mogą przeżyć niesamowitą przygodę na obozie albo kolonii. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Polacy na wakacjach. Najczęstsze grzechy to nieważne dokumenty i brak orientacji w zagrożeniach

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Analiza umowy z touroperatorem, ważność dokumentów umożliwiających podróż oraz bezpieczeństwo zdrowotne podczas wakacji to najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas wizyty w biurze podróży i planowania urlopu. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (OSAT) przestrzega turystów przed zbyt pobieżnym przygotowaniem się do wyjazdów zagranicznych. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Jak koronawirus przekłada się na ceny noclegów w Polsce? [RAPORT]

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

W jaki sposób koronawirus wpłynie na ceny noclegów w Polsce? Czy właściciele obiektów, którzy wiele stracili na odwołanych wyjazdach wielkanocnych oraz długim weekendzie majowym, podniosą ceny w wakacje? A może wprost przeciwnie? Portal nocowanie.pl sprawdził jak w tej chwili wygląda sytuacja. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Atrakcje dla dzieci w Koszalinie – Top 5 propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem

Opublikowano

-

Jak spędzić ciekawie czas z dzieckiem w Koszalinie? Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na aktywne spędzenie popołudnia. Rodzinne zabawy są najbardziej ekscytujące, dlatego opisywane atrakcje to formy aktywności, w których mogą uczestniczyć dzieci razem z dorosłymi. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Polacy planują wyjazdy. Wzrasta liczba zapytań o noclegi

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Wznowienie działalności noclegowej to dobra wiadomość nie tylko dla właścicieli obiektów. Również turyści z niecierpliwością czekali na wyznaczenie tej daty. Wkrótce po jej ogłoszeniu zaczęła wzrastać liczba zapytań o noclegi, co jasno świadczy o tym, że Polacy planują wyjazdy – informuje portal Nocowanie.pl. (więcej…)

Czytaj dalej
Reklama

Najnowsze informacje

Samorząd19 godzin temu

Urząd Miasta wznowił bezpośrednią obsługę mieszkańców. Na wizytę trzeba się jednak umówić

Urząd Miasta Kielce wznowił bezpośrednią obsługę mieszkańców. Wejście na piętro ratusza, które 16 marca  zostało całkowicie zamknięte, znów jest otwarte....

Wiadomości z regionu22 godziny temu

Starachowice zamykają wszystkie szkoły! Już dwa przypadki zakażeń wśród dzieci

Władze Starachowic zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół na terenie miasta. Powodem jest wykrycie wśród dzieci dwóch przypadków zakażenia koronawirusem. Zakażony...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Poniedziałek: Są pierwsze w regionie przypadki zakażenia wśród uczniów, którzy wrócili do szkół

W poniedziałek w województwie świętokrzyskim odnotowano 6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. O poranku poinformowano o trzech zakażeniach. To kobieta z...

Policja1 dzień temu

Fabryka narkotyków w Kielcach. Uprawa znajdowała się w jednym z domów [ZDJĘCIA]

Ponad kilogram suszonych roślin i aparatura przygotowana do uprawy konopi indyjskich. Taką nielegalną fabrykę narkotyków zabezpieczyli w jednym z kieleckich domów...

Fakty z Chęcin1 dzień temu

W Chęcinach powstaje nowa droga dla rowerzystów

Na terenie gminy Chęciny powstaje nowa ścieżka rowerowa. Za unijną dotację budowana jest droga o długości 1,9 km.

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Zakład energetyczny będzie modernizował sieć. Sprawdź, gdzie nie będzie prądu

PGE Dystrybucja przedstawiło harmonogram prac związanych z modernizacją swojej sieci. Mieszkańcy Kielc i okolic mogą się spodziewać okresowych wyłączeń prądu....

Wiadomości z regionu2 dni temu

Kupią ponad milion maseczek i prawie 5 milionów rękawiczek. Samorząd województwa rozdzielił pieniądze

Samorząd województwa świętokrzyskiego rozdzielił 42 miliony złotych na walkę z epidemią koronawirusa. To pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej, którymi dysponował...

Wiadomości z regionu2 dni temu

Wizyta w szpitalu po zbiorach truskawek? Nieprawidłowa pozycja może mieć fatalne skutki

Fizjoterapeuci i lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przypominają i apelują o regularne zmienianie pozycji w...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Niedziela: Bilans osób zakażonych koronawirusem wzrósł do 480

W niedzielę w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Dobrze Cię widzieć! Kieleckie restauracje witają swoich gości specjalnymi naklejkami [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Kielc powracający po dłuższej przerwie do lokali gastronomicznych witani są naklejkami z hasłami. Akcję przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach,...

Drogi i komunikacja3 dni temu

Przebudowa dworca autobusowego w Kielcach na finiszu [DUŻO ZDJĘĆ]

Przebudowa dworca autobusowego przy ulicy Czarnowskiej w Kielcach zbliża się do końca. Firma Budimex informuje, ze wykonano już 90 procent...

Wiadomości z regionu3 dni temu

Student ze świętokrzyskiego walczy o udział w programie MasterChef. Trwa głosowanie

Patryk Kłusek, student pochodzący z województwa świętokrzyskiego, walczy o udział w nowej edycji programu MasterChef w TVN. Na stronie internetowej...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Sobota: Kolejny rokord w regionie! Aż 34 nowe przypadki zakażenia

Aż 34 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w sobotę w województwie świętokrzyskim. To największy dobowy wzrost zakażeń odnotowany od początku epidemii....

Wiadomości z regionu3 dni temu

Trudny czas dla alergików. Lekarze z Kielc przygotowali porady związane z codziennym funkcjonowaniem

Wiosna nie jest korzystnym okresem dla alergików, ponieważ o tej porze kończą pylenie drzewa, a zaczynają pylenie trawy. Stężenie ich...

Sport3 dni temu

Piłkarze wracają do gry. Niebawem na trybuny wrócą też kibice

19 czerwca na polskie stadiony wrócą kibice piłkarscy. Taką informację przekazali na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i prezes...

Sport3 dni temu

130 km pokonał w 13 godzin. By pomóc małemu Miłoszowi

Dystans 130 km pokonał w 13 godzin i 33 minuty. Pobiegł, by zwrócić uwagę na 5-letniego Miłosza Lasotę, który jak...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Przez epidemię pacjenci boją się szpitali? „Obserwujemy kilkudniowe zawały ze znacznym uszkodzeniem serca i niewydolnością serca”

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację pacjentów kardiologicznych. Wielu z nich obawiając się zakażenia w szpitalu, unika kontaktu z placówkami służby...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

W Kielcach będzie więcej kwietnych łąk. Akcję zainaugurowano na Ślichowicach

Przy ulicy Szajnowicza-Iwanowa na osiedlu Ślichowice powstała kwietna łąka. Władze Kielc zainaugurowały tam pilotażowy projekt tzw. naturalnych łąk kwietnych. Wydział...

Policja3 dni temu

Włamanie do sklepu w centrum Kielc. Sprawca potrzebował… kilku małpek

Kilka małych butelek alkoholu, tzw. małpek, pało łupem złodzieja, który włamał się do sklepu w  samym centrum Kielc. Mężczyznę udało...

Policja3 dni temu

Fałszywy policjant wpadł w ręce prawdziwych funkcjonariuszy. 26-latkowi grozi teraz więzienie

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 26-latka z Olsztyna w woj. warmińsko-mazurskim, który oszukał mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego. Mężczyzna podając się za policjanta wyłudził...

Policja4 dni temu

Wyrwał kierowcy kluczyki i ukradł auto. Dwa dni po zwolnieniu z aresztu za podobne przestępstwo

Przebywanie na wolności najwyraźniej nie służy 26-latkowi ze Skarżyska-Kamiennej. Dwa dni od wysłuchania zarzutu kradzieży samochodu, mężczyzna ponownie dopuścił się...

Samorząd4 dni temu

Wydział Komunikacji otwiera się w poniedziałek. Będzie jednak wiele ograniczeń

W poniedziałek (1 czerwca) przywrócona zostanie bezpośrednia obsługa mieszkańców w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Kielce. Na razie nie ma jednak...

Wiadomości z regionu4 dni temu

Wojewoda zabiera głos w sprawie ogniska zachorowań w firmie Animex. Żołnierze są w gotowości

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zabrał głos w sprawie ogniska zachorowań wykrytego kilka dni temu w zakładach mięsnych Animex Food w...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Piątek: Bilans koronawirusa w regionie to już 439 zakażeń i 22 zgony

W piątek w województwie świętokrzyskim potwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba osób zakażonych wzrosła do 439.

Policja4 dni temu

Policyjny pościg za 17-latkiem. Młody kierowca zakończył jazdę na ogrodzeniu posesji

Na ogrodzeniu jednej z posesji zakończył się pościg za 17-latkiem, który uciekał przed policją na drodze krajowej nr 42 w...

Reklama

Z kraju i ze świata

Reklama

Przeczytaj też

Prokuratura5 dni temu

Opiekun z placówki opiekuńczo-wychowawczej zatrzymany! Znęcał się nad niepełnosprawnymi wychowankami

Jest tymczasowy areszt dla pracownika placówki opiekuńczo-wychowawczej w Opatowie, któremu śledczy zarzucają znęcanie się nad wychowankami. Mężczyzna został zatrzymany w...

Policja6 dni temu

Przyszedł na komendę, bo chciał… zapalić marihuanę

Nietypową interwencję podjęli minionej nocy policjanci z Buska-Zdroju. Dyżurny miejscowej komendy zauważył na schodach przed budynkiem dziwnie zachowującego się mężczyznę....

Turystyka6 dni temu

Bajkowe centrum w Pacanowie wznawia działalność [ZDJĘCIA]

Tuż przed Dniem Dziecka otwiera się Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Od soboty (30 maja) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa będzie...

Artykuł sponsorowany6 dni temu

Różaniec na prezent – jakie artykuły religijne możesz wybrać?

Nazwa różaniec wywodzi się od łacińskiego słowa rosarium oznaczającego ogród różany lub wieniec róż. Modlitwa różańcowa jest bowiem jak składanie...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Środa: Liczba zakażonych w regionie świętokrzyskim przekroczyła 400 [MAPA ZAKAŻEŃ]

W środę w województwie świętokrzyskim potwierdzono 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba chorych na covid-19 wzrosła do 408.

Wiadomości z regionu7 dni temu

Rośnie liczba zakażonych wśród pracowników firmy spożywczej. Już 38 chorych

Coraz poważniejsza sytuacja w firmie Animex Food ze Starachowic, w której wykryto ognisko zakażeń koronawirusem. Liczba osób chorych cały czas...

Policja7 dni temu

Kieleccy policjanci rozpoczęli patrole rowerowe

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach rozpoczęli służbę w patrolach rowerowych. Jak informują, zmniejszenie obostrzeń, poprawa pogody i zbliżające...

Wiadomości z Kielc7 dni temu

Poradnia Neurochirurgiczna w szpitalu na Czarnowie zmieniła lokalizację

Poradnia Neurochirurgiczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zmieniła lokalizację. Została ponownie przeniesiona z budynku Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii do Przychodni Przyszpitalnej....

Reklama

Popularne artykuły