Connect with us

Podróże

Lato nad Bałtykiem. Samorządy głowią się jak przyciągnąć i przyjąć turystów

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Świnoujście przygotowuje kampanię reklamową, burmistrz Darłowa chce, by o tym gdzie w kurortach nosić maseczki decydowali samorządowcy, Sopot oczekuję na realne wytyczne ws. organizacji plaż, Mielno – by straż miejska wróciła pod jurysdykcję miasta. Samorządowcy rozmawiają z rządem o organizacji sezonu letniego nad Bałtykiem.Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci nadmorskich miast i gmin postanowili połączyć siły i jeszcze pod koniec kwietnia napisali wspólny list do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym przestrzegają, że „branża turystyczna stanęła na krawędzi bankructwa”.

Nadmorskie kurorty chcą konkretów

– Potrzebne są nie tylko pieniądze wspierające przedsiębiorców, ale także rekompensaty dla nadmorskich jednostek samorządu terytorialnego, które już tracą miliony złotych dochodów własnych – napisali włodarze 21 miast i gmin: Darłowo (miasto i gmina), Dziwnów, Hel, Jastarnia, Kołobrzeg, Krynica Morska, Łeba, Mielno, Międzyzdroje, Postomino, Puck, Rewal, Sopot, Sztutowo, Świnoujście, Trzebiatów, Ustka (miasto i gmina), Ustronie Morskie, Władysławowo.

W odpowiedzi na tę inicjatywę w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami nadmorskich samorządów spotkał się podczas wideokonferencji wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i zapowiedział w najbliższych dniach kolejne spotkanie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, który ma odpowiedzieć na pytania i wątpliwości.

Samorządowcy podkreślają, że takie spotkanie jest niezbędne bo rodzi się szereg pytań. „Chciałbym znać minimalne kryteria” – mówił podczas konferencji burmistrz Władysławowa Roman Kurzel.

Plaże, maseczki, bezpieczeństwo

– Czy trzeba będzie nosić maseczki, czy kupować centralne dozowniki do dezynfekcji dla turystów, jak rozładowywać ruch na plażach – wskazywał podstawowe wątpliwości burmistrz Władysławowa.

Burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała dodawała, że szczególnie ważne jest dla niej to ostatnie: jak regulować ruch na deptakach i plażach.

– My jesteśmy bardzo małą gminą 5 tys. mieszkańców, a w sezonie jesteśmy w stanie przyjąć i tyle przyjmujemy – ok. 100 tys. turystów (…) Stąd też mój apel, aby straż miejska wróciła pod jurysdykcję i możliwość zarządzania nią przez włodarzy – mówiła podczas wideokonferencji burmistrz Mielna wskazując, że obecnie nadzór nad strażami gminnymi sprawuje Policja.

Inicjator wspólnego wystąpienia nadmorskich włodarzy, burmistrz Darłowa jest przekonany, że nad polski Bałtyk przyjedzie bardzo dużo turystów, może nawet więcej niż w latach ubiegłych.

– Granice są zamknięte, nawet jeśli zostaną otwarte to nie tak szybko pojedziemy za granicę, będzie lęk przed zarażeniem, Polacy zostaną w Polsce – powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Arkadiusz Klimowicz.

I mówi: „mając takie założenia trzeba być przygotowanym”. Przede wszystkim – jak mówi – oczekuje, że rząd nie będzie wprowadzał ograniczeń, które będą masowo łamane.Co z zatłoczonymi promenadami?

– Dlatego uważam, że powinniśmy pójść drogą czeską – Czesi właśnie przestają stosować maseczki, ich używanie ma być obowiązkowe tylko w przestrzeniach zamkniętych jak sklepy, galerie, ale już nie na ulicy, chyba, że jest problem z utrzymaniem dystansu dwóch metrów np. na zatłoczonych deptakach b- wskazuje Klimowicz.

Dodaje, że decyzja o tym czy i gdzie w kurortach nosić maseczki powinna należeć do wójtów, burmistrzów i prezydentów.

– Nie z Warszawy Główny Inspektor Sanitarny, czy Minister Zdrowia powinien o tym decydować, tylko te uprawnienia powinny być scedowane na samorząd. Bo to burmistrz Krynicy Morskiej, prezydent Sopotu, burmistrz Darłowa – my będziemy wiedzieli najlepiej w których miejscach rzeczywiście trudno w sezonie szpilkę włożyć i gdzie w związku z tym powinny być potrzebne maseczki – powiedział burmistrz Darłowa.

W jego ocenie nieskuteczne byłoby też limitowanie osób mogących wejść na plażę, bo przepis byłby omijany. Pożądanym rekwizytem ma być natomiast w tym sezonie nad morzem – według Klimowicza lubiany przez Polaków parawan.

Koronawirus nadejdzie wraz z turystami?

Klimowicz zwraca też uwagę, że miejscowości nadmorskie jak np. Darłowo są obecnie wolne od koronawirusa i część mieszkańców obawia się, że ten nadejdzie razem z turystami. Dlatego miasto zamierza wyposażyć pracowników branży turystycznej, którzy będą mieli intensywny kontakt z przyjezdnymi np. pracowników recepcji czy kelnerów w środki ochrony.

Nieco inaczej widzi nadchodzący sezon nad morzem prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Mówi on, że miasto przede wszystkim czeka na otwarcie granic.

– Turystyka leży od dwóch miesięcy – mówi prezydent Świnoujścia, które ma ponad 15 tys. miejsc noclegowych i kilka nowych, dużych, luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych jak Hilton, Radisson, Hamilton.

– Nam potrzeba bardzo dużej grupy turystów, żeby tę ofertę skonsumować. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z usług specjalistów i wypromować nasze miasto dodatkowo, żeby namówić jak największą grupę krajowych turystów do odwiedzenia Świnoujścia – mówi Żmurkiewicz.

– Ale mamy świadomość, że nie rozwiąże to problemu do końca (…). Cieszymy się, że przyjadą turyści z Polski, ale wiemy, że nie zaspokoją oni naszych oczekiwań – dodaje.

Otwarcie granic ratunkiem dla turystyki

W ocenie prezydenta Żmurkiewicza jedynym sposobem, by „ciężko doświadczona” branża turystyczna z mieście odetchnęła jest otwarcie granic. bo Świnoujście, Kołobrzeg i wiele innych miejscowości na zachodnim wybrzeżu w dużym stopniu bazowało na turystach zewnętrznych, głównie z Niemiec, ale też Skandynawii.

Janusz Żmurkiewicz mówi, że on sam do niedawna był zwolennikiem zamknięcia granicy z Niemcami, ale obecnie, gdy sytuacja epidemiologiczna się tam normuje nie należy się tego bać.

Od branży turystycznej oczekuje zaś rygorystycznego przestrzegania zasad sanitarnych.

– Bo dzisiaj Świnoujście jest miastem bezpiecznym, gdzie nie ma osoby zakażonej wirusem i jesteśmy w stanie zagwarantować turystom, którzy tu przyjadą – jeżeli przyjadą zdrowi – że z tego miasta wyjadą wypoczęci i zdrowi. Dlatego oczekujemy od branży, od hotelarzy, od gastronomików przestrzegania tych zasad, które rząd określa – podkreśla Żmurkiewicz.Pytany czy wiąże nadzieje z zapowiadanym przez rząd bonem turystycznym mówi, że będzie to zapewne jakiś impuls, podobnie jak wcześniej 500 plus.

– Jestem przekonany, że jeżeli wejdzie w życie ten bon, to część ludzi na pewno z tego skorzysta (…). Ale ci turyści nie przyjadą do Radissona czy Hiltona, czy do innych hoteli pięciogwiazdkowych. Oni przyjadą może do kwater prywatnych, może do apartamentów i mniejszych obiektów. A mówiąc o otwarciu granicy mam na myśli również te obiekty, gdzie i standard jest inny i cena inna, bo patrzę na to szeroko – chciałbym by wszyscy dobrze funkcjonowali w moim mieście – mówi Żmurkiewicz.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Także wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska–Jachim podkreśla, że „najważniejsze jest bezpieczeństwo”.

– Ostatnie weekendy pokazują, że w Sopocie będzie dużo gości, także jednodniowych. Gości zarówno z metropolii, regionu jak i krajowych. By się do tego rzetelnie przygotować apelujemy do rządzących o wytyczne dla organizacji plaż, ale o wytyczne realne. Problemem jest również kontrola przestrzegania nakazów. Niezadowolenie mieszkańców i części gości na tych, którzy nie przestrzegają nakazów skupia się na nas, samorządach – mówi wiceprezydent Sopotu dla Serwisu Samorządowego PAP.

Wiceprezydent podkreśla, że samorządy wzięły na siebie wsparcie lokalnych przedsiębiorców: zwolnienia z czynszów, obniżenie opłat etc., a „mechanizmu wsparcia dla samorządów od rządu pomimo apeli m.in Związku Miast Polskich  i Unii Metropolii Polskich wciąż nie ma”. Nikt nawet nie rozpoczął z nami uzgodnień tego, co pakiet powinien zawierać” – dodaje.

– Co do najnowszego pomysłu Ministerstwa Rozwoju – bonu turystycznego – Sopot czeka na szczegóły. „Może będzie to dobry pomysł dla turystów krajowych, na weekendy w Sopocie, ale po sezonie letnim – ocenia Czarzyńska–Jachim.

O tym, że tegoroczne wakacje zdominuje turystyka krajowa – przekonany jest wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i podkreśla, że trzeba „solidarnie wspierać branżę turystyczną i planować urlopy w kraju, aby pomóc jej się odbudować po pandemii”.

Formą wsparcia dla branży ma być m.in. specjalny voucher turystyczny. Prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie 1 kwietnia. Wprowadza ono możliwość zwrotu wpłat za imprezy turystyczne, po skutecznym odstąpieniu od takiej umowy, po upływie 180 dni od poinformowania o takim fakcie. Albo – zamiast zwrotu pieniężnego – pozwala na dokonanie go w formie vouchera, który będzie można zrealizować w ciągu roku.

 

 

ŹRÓDŁO: Kurier PAP / Serwis Samorządowy PAP

Lifestyle

Czarter jachtów – wady i zalety

Opublikowano

-

W ostatnich czasach można spotkać coraz więcej ofert, które wszem i wobec reklamują wspaniałe wakacje na jachcie. Coraz więcej osób rozmyśla, czy czarter jachtów to mądra propozycja na to, aby spędzić wakacje na wodzie. Zapalony fan jachtingu nie będzie wyobrażał sobie innej opcji, niż żeglowanie. Nie wszyscy są jednak takimi zapaleńcami i wakacje na jachcie nie będą im się tak pięknie kojarzyć.

(więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Jak przygotować samochód do wakacyjnych podróży?

Opublikowano

-

Hotele, pensjonaty i prywatne kwatery nad Bałtykiem, na Mazurach czy w Tatrach czeka w tym roku prawdziwe oblężenie. W związku z pandemią COVID-19 i wynikającymi z niej ograniczeniami w ruchu międzynarodowym, zdecydowana większość Polaków zamierza spędzić wakacje w kraju. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Wakacje na Mazurach – dlaczego warto wybrać hotel?

Opublikowano

-

Wybranie odpowiedniego miejsca na wakacje to podstawowe kryterium od którego zależy jakość i zadowolenie z wypoczynku. Wiele osób jako kierunek obiera Mazury, które stanowią jeden z piękniejszych rejonów Polski, i doskonale sprawdzają się jako destynacja zarówno podczas krótkiego urlopu lub dłuższych wakacji. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Urlop z psem albo kotem? Zwykle robią to ludzie młodzi

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Podróżowanie ze zwierzętami staje się coraz popularniejsze. Na letni urlop wraz z czworonożnym pupilem wyjeżdża 65 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, poniżej 34. roku życia. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Loty w czasach koronawirusa: maski, okrojone usługi, koniec z alkoholem

Opublikowano

-

Autor

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Koniec ze sprzedażą alkoholu na pokładzie, serwis zredukowany do minimum, obowiązek noszenia masek – to niektóre sposoby stosowane przez linie lotnicze, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.
W miarę jak przemysł lotniczy zaczyna odrabiać ogromne straty spowodowane pandemią koronawirusa, linie stanęły przed nowym problemem: jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa pasażerom. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Są wytyczne w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

-

Autor

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne, które będą obowiązywały w tym roku podczas organizacji wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży. Zaznaczono, że celem procedur jest minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem przez wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Policja10 godzin temu

Na ratunek polskiemu kierowcy w Anglii. Pomógł pracodawca z Kielc oraz dyżurny z kieleckiej komendy

Szybka reakcja pracodawcy oraz policjantów z kieleckiej komendy uratowała życie 69-letniego kierowcy. Mężczyzna, który znajdował się na terenie Anglii poczuł...

Samorząd12 godzin temu

Urzędnicy z ratusza w piątek nie będą pracować. Podobnie część lekarzy ze szpitala na Czarnowie

W najbliższy piątek (14 sierpnia) mieszkańcy Kielc nie załatwią żadnej sprawy w Urzędzie Miasta. Powód? Magistrat będzie zamknięty, a wszyscy...

Policja18 godzin temu

Mieszkaniec świętokrzyskiego zatrzymany przez CBŚP. Produkował i sprzedawał fałszywe leki na dużą skalę

28-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Mężczyzna od pięciu lat był poszukiwany listami gończymi. Uruchomił nielegalną...

Media23 godziny temu

Festiwal disco-polo w Kielcach stracił ponad pół miliona widzów w porównaniu z poprzednią edycją [WYNIKI OGLĄDALNOŚCI]

Trzecią edycję odbywającego się na kieleckiej Kadzielni Festiwalu Muzyki Tanecznej oglądało w TVP 2 średnio 1,51 mln widzów. To o...

Wiadomości z regionu1 dzień temu

Katastrofa ekologiczna w świętokrzyskim! Zginęło kilkadziesiąt tysięcy ryb, w tym gatunków chronionych

Katastrofa ekologiczna na Ponidziu w województwie świętokrzyskim. Wskutek otwarcia jazu na rzece Nidzie w Rębowie doszło do gwałtownego zrzutu wody.

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Tomasz Kammel o ignorowaniu zasad na festiwalu disco-polo w Kielcach: „Zapytał czy jestem poważny i stwierdził, że moja prośba jest głupia”

Brak zachowanego dystansu społecznego podczas wchodzenia i wychodzenia z amfiteatru, często również na samej widowni oraz częste zsuwanie z twarzy...

Drogi i komunikacja2 dni temu

Rzeźba przedstawiająca autobus i pasażerów stanęła przed dworcem na Czarnowskiej [ZDJĘCIA]

Zwiedzanie dworca, występy artystyczne, w tym koncert Mafii i K.A.S.Y, a także widowisko światło-dźwięk. To niektóre z atrakcji zaplanowanych na...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach apelują: zaszczepcie się na grypę

Lekarze z oddziałów zakaźnych i epidemiolodzy apelują, aby jesienią zaszczepić się przeciwko grypie.

Media3 dni temu

Jakich stacji kielczanie słuchają najchętniej? Są wyniki za pierwsze półrocze tego roku

Wiemy jakich stacji radiowych w pierwszym półroczu tego roku mieszkańcy Kielc słuchali najchętniej. Dane za okres od stycznia do czerwca 2020...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Szpital na Czarnowie zabrał głos w sprawie kompromitacji z testami na koronawirusa. „Jest nam niezmiernie przykro…”

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zabrał głos w sprawie kompromitującej wpadki z testami na koronawirusa. Jak informowaliśmy, w sobotę Ministerstwo...

Na sygnale3 dni temu

Dramatyczne sceny w centrum Kielc. Mężczyzna skoczył z wiaduktu

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotnie popołudnie na wiadukcie na ulicy Grunwaldzkiej. Skoczył z niego ok. 40-letni mężczyzna, który wcześniej...

Kieleckie absurdy4 dni temu

Ministerstwo Zdrowia: Sanepid w Kielcach zawyżył liczbę przeprowadzonych testów aż o 230 tysięcy!

Skandaliczna sytuacja z przeprowadzaniem testów na koronawirusa w województwie świętokrzyskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna...

Policja5 dni temu

121 kilogramów dopalaczy w lokalu w centrum Kielc. Po dwóch latach policja zatrzymała właściciela

Nawet 12 lat pozbawienia wolności grozi 31-latkowi z Kielc, którego zatrzymali kryminalni z Komendy Miejskiej. Mężczyzna odpowie za posiadanie ponad...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Festiwal w czasie epidemii. Fani muzyki disco-polo przed wejściem na Kadzielnię będą musieli podpisać oświadczenie

W sobotę w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni odbędzie się Festiwal Muzyki Tanecznej, czyli impreza disco-polo organizowana wspólnie przez TVP i...

Wiadomości z Kielc6 dni temu

Mieszkańcy nie chcą masztu telefonicznego. Wcześniej sami prosili operatora o poprawę zasięgu

Mieszkańcy rejonu ulicy Zagórskiej, którzy protestują przeciwko budowie w ich okolicy masztu telefonicznego, wcześniej sami zgłaszali wnioski o poprawę jakości...

Drogi i komunikacja6 dni temu

ZTM zapowiada komunikacyjną rewolucję. Tak wielkich zmian w kursowaniu autobusów jeszcze nie było

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach zapowiada komunikacyjną rewolucję. Obejmie ona aż 40 linii komunikacyjnych. Wiele z nich od września zostanie...

Wiadomości z regionu6 dni temu

Kolejny rekord zakażeń. W jednym świętokrzyskim powiecie w sobotę wracają obostrzenia – ogłosił Minister Zdrowia

Mamy kolejny rekord zakażeń w Polsce. W czwartek (6 sierpnia) poinformowano aż o 726 nowych przypadkach zakażeń. Duży dobowy wzrost...

Dzieje się6 dni temu

Dymarki Świetokrzyskie już w weekend. Ta edycja będzie inna niż dotychczasowe [PROGRAM]

W najbliższy weekend (8 i 9 sierpnia) w Nowej Słupi odbędą się Dymarki Świętokrzyskie. To jedna z najbardziej znanych plenerowych...

Wiadomości z Kielc7 dni temu

Nowoczesny tomograf tylko dla pacjentów z koronawirusem. Badania w kontenerze przed budynkiem szpitala

W ciągu najbliższych dni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpocznie pracę nowy tomograf komputerowy, przeznaczony wyłącznie do badania pacjentów...

Policja7 dni temu

Antynarkotykowa akcja policji na Osiedlu Jagiellońskim. W mieszkaniu dilera pół kilograma marihuany i amfetamina

Kieleccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową zatrzymali dilera, który posiadał w swoim mieszkaniu około pół kilograma marihuany...

Policja7 dni temu

Kusiły go datki z kościelnej skarbony. 36-latek zatrzymany przez Policję

W ręce policjantów wpadł 36-latek, który na terenie Opactwa Cystersów w Wąchocku usiłował włamać się do kościelnej skarbony z pieniędzmi....

Biznes7 dni temu

ENERIS zamknął swoje biuro w Kielcach. W obawie przed koronawirusem

Firma Eneris, która zajmuje się odbiorem śmieci od mieszkańców Kielc i kilku okolicznych gmin, zamknęła swoje Biuro Obsługi Klienta. Powodem...

Policja1 tydzień temu

Pijany kierowca na drodze krajowej. Wpadł dzięki szybkiej reakcji kielczanina

Wzorową postawą wykazał się mieszkaniec Kielc, który na drodze krajowej nr 74 zatrzymał pijanego kierowcę. Nie mylił się co do...

Straż miejska1 tydzień temu

Zaparkowała na miejscu dla niepełnosprawnych, potem próbowała oszukać strażników. Bezskutecznie

Nietypowy przebieg miała jedna z interwencji Straży Miejskiej w Kielcach. Funkcjonariusze zostali wezwani na parking w pobliżu jednego z urzędów,...

Samorząd1 tydzień temu

Pensje piłkarzy z pieniędzy podatników. Korona Kielce wraca do miasta

Miasto Kielce znów zostanie jedynym właścicielem Korony. Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek miejscy radni. Większością głosów Rada Miasta...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Atak na lekarkę w Poradni Okulistyki na Czarnowie. Pacjent wpadł w furię, bo musiał poczekać w kolejce

Skandaliczna sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Pacjent oczekujący na wizytę w Poradni Okulistyki zaatakował pracującego w niej lekarza.

Samorząd1 tydzień temu

Radni PiS: Budowa masztu telefonicznego „łamie zasady współżycia społecznego”

Radni PiS Zdzisław Łakomiec i Wiesław Koza dołączyli do protestu mieszkańców Zagórza, którzy sprzeciwiają się planowanej przez firmę Orange budowie...

Straż miejska1 tydzień temu

W biały dzień okradł Żabkę w centrum Kielc. Ujęli go strażnicy miejscy

Szybka reakcja Straży Miejskiej doprowadziła do ujęcia złodzieja, który w sobotnie popołudnia okradł sklep w centrum miasta.

Drogi i komunikacja1 tydzień temu

Koniec pouczania, początek karania. Będą mandaty za brak maseczki w autobusach

Koniec z pouczaniem, zaczynamy karać – zapowiada Straż Miejska w Kielcach. Pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy nie będą w czasie jazdy...

Policja1 tydzień temu

Są zarzuty dla 21-latka, który urządził sobie rajd ulicą Sienkiewicza. Mężczyzna był pijany

Dwa zarzuty usłyszał 21-latek, który w nocy z piątku na sobotę urządził sobie rajd ulicą Sienkiewicza. Rozbił się na latarni...

Turystyka1 tydzień temu

Rusza budowa nowej atrakcji w Górach Świętokrzyskich. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata

W Nowej Słupi podpisana została umowa z głównym wykonawcą Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Będzie to nowa atrakcja regionu. W nowoczesnej...

Nauka i oświata1 tydzień temu

Uczniowie z kieleckiego liceum będą testowali gry wideo. Zaplanowano też szkolenia z tworzenia gier

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kielcach nawiązało współpracę z PlayWay School. Uczniowie szkoły będą mogli uczestniczyć w...

Wiadomości z Kielc2 tygodnie temu

Wodospady na Kadzielni znów działają

Sztuczny wodospad na kieleckiej Kadzielni znów działa. Geopark informuje, że kaskada będzie włączona codziennie w godzinach od 8 do 20.

Popularne artykuły