Social media

Podróże

Lato nad Bałtykiem. Samorządy głowią się jak przyciągnąć i przyjąć turystów

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Świnoujście przygotowuje kampanię reklamową, burmistrz Darłowa chce, by o tym gdzie w kurortach nosić maseczki decydowali samorządowcy, Sopot oczekuję na realne wytyczne ws. organizacji plaż, Mielno – by straż miejska wróciła pod jurysdykcję miasta. Samorządowcy rozmawiają z rządem o organizacji sezonu letniego nad Bałtykiem.Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci nadmorskich miast i gmin postanowili połączyć siły i jeszcze pod koniec kwietnia napisali wspólny list do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym przestrzegają, że „branża turystyczna stanęła na krawędzi bankructwa”.

Nadmorskie kurorty chcą konkretów

– Potrzebne są nie tylko pieniądze wspierające przedsiębiorców, ale także rekompensaty dla nadmorskich jednostek samorządu terytorialnego, które już tracą miliony złotych dochodów własnych – napisali włodarze 21 miast i gmin: Darłowo (miasto i gmina), Dziwnów, Hel, Jastarnia, Kołobrzeg, Krynica Morska, Łeba, Mielno, Międzyzdroje, Postomino, Puck, Rewal, Sopot, Sztutowo, Świnoujście, Trzebiatów, Ustka (miasto i gmina), Ustronie Morskie, Władysławowo.

W odpowiedzi na tę inicjatywę w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami nadmorskich samorządów spotkał się podczas wideokonferencji wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i zapowiedział w najbliższych dniach kolejne spotkanie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, który ma odpowiedzieć na pytania i wątpliwości.

Samorządowcy podkreślają, że takie spotkanie jest niezbędne bo rodzi się szereg pytań. „Chciałbym znać minimalne kryteria” – mówił podczas konferencji burmistrz Władysławowa Roman Kurzel.

Plaże, maseczki, bezpieczeństwo

– Czy trzeba będzie nosić maseczki, czy kupować centralne dozowniki do dezynfekcji dla turystów, jak rozładowywać ruch na plażach – wskazywał podstawowe wątpliwości burmistrz Władysławowa.

Burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała dodawała, że szczególnie ważne jest dla niej to ostatnie: jak regulować ruch na deptakach i plażach.

– My jesteśmy bardzo małą gminą 5 tys. mieszkańców, a w sezonie jesteśmy w stanie przyjąć i tyle przyjmujemy – ok. 100 tys. turystów (…) Stąd też mój apel, aby straż miejska wróciła pod jurysdykcję i możliwość zarządzania nią przez włodarzy – mówiła podczas wideokonferencji burmistrz Mielna wskazując, że obecnie nadzór nad strażami gminnymi sprawuje Policja.

Inicjator wspólnego wystąpienia nadmorskich włodarzy, burmistrz Darłowa jest przekonany, że nad polski Bałtyk przyjedzie bardzo dużo turystów, może nawet więcej niż w latach ubiegłych.

– Granice są zamknięte, nawet jeśli zostaną otwarte to nie tak szybko pojedziemy za granicę, będzie lęk przed zarażeniem, Polacy zostaną w Polsce – powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Arkadiusz Klimowicz.

I mówi: „mając takie założenia trzeba być przygotowanym”. Przede wszystkim – jak mówi – oczekuje, że rząd nie będzie wprowadzał ograniczeń, które będą masowo łamane.Co z zatłoczonymi promenadami?

– Dlatego uważam, że powinniśmy pójść drogą czeską – Czesi właśnie przestają stosować maseczki, ich używanie ma być obowiązkowe tylko w przestrzeniach zamkniętych jak sklepy, galerie, ale już nie na ulicy, chyba, że jest problem z utrzymaniem dystansu dwóch metrów np. na zatłoczonych deptakach b- wskazuje Klimowicz.

Dodaje, że decyzja o tym czy i gdzie w kurortach nosić maseczki powinna należeć do wójtów, burmistrzów i prezydentów.

– Nie z Warszawy Główny Inspektor Sanitarny, czy Minister Zdrowia powinien o tym decydować, tylko te uprawnienia powinny być scedowane na samorząd. Bo to burmistrz Krynicy Morskiej, prezydent Sopotu, burmistrz Darłowa – my będziemy wiedzieli najlepiej w których miejscach rzeczywiście trudno w sezonie szpilkę włożyć i gdzie w związku z tym powinny być potrzebne maseczki – powiedział burmistrz Darłowa.

W jego ocenie nieskuteczne byłoby też limitowanie osób mogących wejść na plażę, bo przepis byłby omijany. Pożądanym rekwizytem ma być natomiast w tym sezonie nad morzem – według Klimowicza lubiany przez Polaków parawan.

Koronawirus nadejdzie wraz z turystami?

Klimowicz zwraca też uwagę, że miejscowości nadmorskie jak np. Darłowo są obecnie wolne od koronawirusa i część mieszkańców obawia się, że ten nadejdzie razem z turystami. Dlatego miasto zamierza wyposażyć pracowników branży turystycznej, którzy będą mieli intensywny kontakt z przyjezdnymi np. pracowników recepcji czy kelnerów w środki ochrony.

Nieco inaczej widzi nadchodzący sezon nad morzem prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Mówi on, że miasto przede wszystkim czeka na otwarcie granic.

– Turystyka leży od dwóch miesięcy – mówi prezydent Świnoujścia, które ma ponad 15 tys. miejsc noclegowych i kilka nowych, dużych, luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych jak Hilton, Radisson, Hamilton.

– Nam potrzeba bardzo dużej grupy turystów, żeby tę ofertę skonsumować. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z usług specjalistów i wypromować nasze miasto dodatkowo, żeby namówić jak największą grupę krajowych turystów do odwiedzenia Świnoujścia – mówi Żmurkiewicz.

– Ale mamy świadomość, że nie rozwiąże to problemu do końca (…). Cieszymy się, że przyjadą turyści z Polski, ale wiemy, że nie zaspokoją oni naszych oczekiwań – dodaje.

Otwarcie granic ratunkiem dla turystyki

W ocenie prezydenta Żmurkiewicza jedynym sposobem, by „ciężko doświadczona” branża turystyczna z mieście odetchnęła jest otwarcie granic. bo Świnoujście, Kołobrzeg i wiele innych miejscowości na zachodnim wybrzeżu w dużym stopniu bazowało na turystach zewnętrznych, głównie z Niemiec, ale też Skandynawii.

Janusz Żmurkiewicz mówi, że on sam do niedawna był zwolennikiem zamknięcia granicy z Niemcami, ale obecnie, gdy sytuacja epidemiologiczna się tam normuje nie należy się tego bać.

Od branży turystycznej oczekuje zaś rygorystycznego przestrzegania zasad sanitarnych.

– Bo dzisiaj Świnoujście jest miastem bezpiecznym, gdzie nie ma osoby zakażonej wirusem i jesteśmy w stanie zagwarantować turystom, którzy tu przyjadą – jeżeli przyjadą zdrowi – że z tego miasta wyjadą wypoczęci i zdrowi. Dlatego oczekujemy od branży, od hotelarzy, od gastronomików przestrzegania tych zasad, które rząd określa – podkreśla Żmurkiewicz.Pytany czy wiąże nadzieje z zapowiadanym przez rząd bonem turystycznym mówi, że będzie to zapewne jakiś impuls, podobnie jak wcześniej 500 plus.

– Jestem przekonany, że jeżeli wejdzie w życie ten bon, to część ludzi na pewno z tego skorzysta (…). Ale ci turyści nie przyjadą do Radissona czy Hiltona, czy do innych hoteli pięciogwiazdkowych. Oni przyjadą może do kwater prywatnych, może do apartamentów i mniejszych obiektów. A mówiąc o otwarciu granicy mam na myśli również te obiekty, gdzie i standard jest inny i cena inna, bo patrzę na to szeroko – chciałbym by wszyscy dobrze funkcjonowali w moim mieście – mówi Żmurkiewicz.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Także wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska–Jachim podkreśla, że „najważniejsze jest bezpieczeństwo”.

– Ostatnie weekendy pokazują, że w Sopocie będzie dużo gości, także jednodniowych. Gości zarówno z metropolii, regionu jak i krajowych. By się do tego rzetelnie przygotować apelujemy do rządzących o wytyczne dla organizacji plaż, ale o wytyczne realne. Problemem jest również kontrola przestrzegania nakazów. Niezadowolenie mieszkańców i części gości na tych, którzy nie przestrzegają nakazów skupia się na nas, samorządach – mówi wiceprezydent Sopotu dla Serwisu Samorządowego PAP.

Wiceprezydent podkreśla, że samorządy wzięły na siebie wsparcie lokalnych przedsiębiorców: zwolnienia z czynszów, obniżenie opłat etc., a „mechanizmu wsparcia dla samorządów od rządu pomimo apeli m.in Związku Miast Polskich  i Unii Metropolii Polskich wciąż nie ma”. Nikt nawet nie rozpoczął z nami uzgodnień tego, co pakiet powinien zawierać” – dodaje.

– Co do najnowszego pomysłu Ministerstwa Rozwoju – bonu turystycznego – Sopot czeka na szczegóły. „Może będzie to dobry pomysł dla turystów krajowych, na weekendy w Sopocie, ale po sezonie letnim – ocenia Czarzyńska–Jachim.

O tym, że tegoroczne wakacje zdominuje turystyka krajowa – przekonany jest wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy i podkreśla, że trzeba „solidarnie wspierać branżę turystyczną i planować urlopy w kraju, aby pomóc jej się odbudować po pandemii”.

Formą wsparcia dla branży ma być m.in. specjalny voucher turystyczny. Prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie 1 kwietnia. Wprowadza ono możliwość zwrotu wpłat za imprezy turystyczne, po skutecznym odstąpieniu od takiej umowy, po upływie 180 dni od poinformowania o takim fakcie. Albo – zamiast zwrotu pieniężnego – pozwala na dokonanie go w formie vouchera, który będzie można zrealizować w ciągu roku.

 

 

ŹRÓDŁO: Kurier PAP / Serwis Samorządowy PAP

Podróże

Piwniczna-Zdrój zaprasza. Co warto tam zobaczyć?

Opublikowano

-

fot. Google Street View
W Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad, pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej leży Piwniczna-Zdrój, miasto-uzdrowisko. Zachwycająca pod względem urozmaiconego krajobrazu, licznych źródeł wód mineralnych i górskich potoków. Bliska dzikiej natury – tu można spotkać: jelenia, dzika, rysia, a nawet wilka.

(więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Mazury. Jedyne takie miejsce na ziemi

Opublikowano

-

Mazury to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości spore grono Polaków, ale również turystów przyjeżdżających z innych państw. Dzięki pięknym widokom i rozwiniętej infrastrukturze transportowej Mazury są prawdziwym rajem dla osób chcących aktywnie spędzić czas. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Największa miniaturowa kolejka w Polsce

Opublikowano

-

Kolejkowo jest największą miniaturową kolejką w Polsce. Znajduje się w dawnym budynku Dworca Świebodzkiego. Odnowiona fasada budynku z szyldem przedstawiającym lokomotywę oraz z napisem „Kolejkowo” przykuwa nie tylko uwagę mieszkańców, ale i turystów z całej Polski oraz zza granicy. Trudno nie skusić się na zwiedzanie Kolejkowa. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Lawinowy spadek rezerwacji. Mały lockdown dobija hotelarzy

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Ogłoszenie żółtej strefy w całym kraju zamroziło turystykę. W pierwszym tygodniu po ogłoszeniu obostrzeń liczba rezerwacji spadła o ponad 40% względem końcówki września – wynika z raportu platformy Noclegi.pl. Nastroje w branży coraz gorsze. (więcej…)

Czytaj dalej

Lifestyle

Z Londynu do Nowego Jorku polecą w 3,5 godziny? Pierwszy taki lot w 2021 roku

Opublikowano

-

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay / CC0 Creative Commons

Już wkrótce pierwsi komercyjni pasażerowie mogą podróżować z naddźwiękową prędkością. Zbudowany właśnie odrzutowiec poleci po raz pierwszy w 2021 roku i przejdzie przez program testów. (więcej…)

Czytaj dalej

Podróże

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Trójmieście? Sprawdź najlepsze miejsca!

Opublikowano

-

Trójmiasto to miejsce gdzie łączą się tradycje portowe i żeglarskie z szybko rozwijającymi się współcześnie miastami. W skład aglomeracji wchodzą trzy miasta: Sopot, Gdańsk i Gdynia ściśle połączone zależnościami historycznymi, kulturalnymi i biznesowymi. Mimo tego, że współcześnie turyście trudno byłoby określić, w którym miejscu kończy się jedno i zaczyna drugie z miast, każde z nich stanowi odrębny organizm miejski ze specyficznymi atrakcjami.

Każde z nich kusi ogromną ilością zabytków i obiektów turystycznych. Nie ma znaczenia, od którego z miast rozpoczniemy zwiedzanie, na pewno nie będziemy rozczarowani i każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie Trójmiasta. (więcej…)

Czytaj dalej

Najnowsze informacje

Policja11 godzin temu

Śmiertelne potrącenie na ul. Jagiellońskiej. Policja szuka świadków wypadku

Kielecka Policja poszukuje świadków wypadku drogowego do którego na początku listopada doszło na ulicy Jagiellońskiej. Na przejściu dla pieszych potrącona...

Kultura11 godzin temu

Nie żyje Włodzimierz Kwapisz, znany nauczyciel tańca, wychowawca pokoleń tancerzy

W Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze zmarł Włodzimierz Kwapisz, znany w regionie nauczyciel tańca. To jeden ze współzałożycieli szkoły „Charleston”...

Fakty z Chęcin13 godzin temu

Dramat koło Kielc. Wybuch w domu mieszkalnym i ogromne zniszczenia!

Gaz ulatniający się z nieszczelnej butli był najprawdopodobniej przyczyną tragedii w miejscowości Łukowa w gminie Chęciny. W wyniku wybuchu gazu...

Wiadomości z Kielc15 godzin temu

Galeria Planty organizuje Black Days. Będą duże promocje

Centrum Handlowe Planty organizuje dwudniową akcję „Black Days”. W piątek i sobotę (27 i 28 listopada) sklepy przygotują dla klientów...

Straż pożarna19 godzin temu

Świętokrzyskie: Groźny pożar na torach. Zapalił się wagon z siarką!

Kilkunastu strażaków walczyło z pożarem pociągu towarowego przewożącego siarkę. Ogień pojawił się w trakcie jazdy. Ratowników zaalarmował maszynista.

Stowarzyszenia i fundacje21 godzin temu

Mały Szymon walczy o życie. „Serduszko umiera. Lekarze mówią, że jest jak sitko”

W internecie trwa zbiórka pieniędzy na kosztowne leczenie Szymona Sternika, chłopca z Ćmielowa w województwie świętokrzyskim, który cierpi na wrodzoną...

Wiadomości z Kielc23 godziny temu

Czwartek: Ponad 16,5 tys. zakażeń w Polsce, prawie 500 w świętokrzyskim. Nadal dużo zgonów

16 687 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło w czwartek (26 listopada) Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej w województwach: śląskim (1824), mazowieckim (1785)...

Wiadomości z Kielc1 dzień temu

Rozbiórka z kłopotami. W miejscu zabytkowej kamienicy na rogu Wesołej i Mickiewicza powstanie siedziba prokuratury

Od kilkunastu dni trwa rozbiórka kamienicy na rogu ulic Wesołej i Mickiewicza. Budynek ma interesującą historię. W drugiej połowie XIX...

Policja2 dni temu

Kielecka Policja kupiła kolejne elektryczne radiowozy [ZDJĘCIA]

Dziewięć nowych radiowozów zostało przekazanych do użytku świętokrzyskim policjantom. Wszystkie posiadają napęd elektryczny.

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Tasówkarze blokowali ulice Kielc. Domagali się pomocy rządu

Kilkudziesięciu kierowców taksówek wzięło udział w proteście przeciwko braku pomocy ze strony rządu.

Policja2 dni temu

Świętokrzyska Policja szuka dwóch mężczyzn. Obaj zaginęli w niejasnych okolicznościach

Świętokrzyscy policjanci poszukują dwóch mężczyzn, z którymi rodziny od wielu dni nie mają żadnego kontaktu.

Policja2 dni temu

Świętokrzyskie: Tajemnicza śmierć 48-letniego mężczyzny. Leżał bez głowy i ręki!

Makabryczne odkrycie w Młotkowicach w gminie Ruda Maleniecka (powiat konecki). Wezwani na miejsce policjanci odnaleźli tam ciało 48-letniego mężczyzny… bez...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Środa: 303 nowe zakażenia w świętokrzyskim. Zmarło 19 osób, w tym 7 bez chorób współistniejących

15 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło w środę (25 listopada) Ministerstwo Zdrowia. najwięcej w województwach: śląskim (1941), mazowieckim (1577)...

Wiadomości z Kielc2 dni temu

Szpital w Targach Kielce niebawem będzie gotowy. Ale… otwarty nie zostanie [ZDJĘCIA]

Powoli dobiega końca budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Inwestycja pochłonie ponad 11 milionów złotych. Na ukończeniu jest budowa infrastruktury,...

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Wojewoda świętokrzyski powołał 15 koronerów. Będą stwierdzać w domach zgony osób zakażonych

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powołał 15 koronerów. Ich zadaniem będzie stwierdzanie zgonu osób zakażonych koronawirusem, które zmarły we własnym domu.

Straż miejska3 dni temu

Nietypowe zdarzenie na Grunwaldzkiej. Samochód przewrócony, włączony zapłon, kierowcy brak

Nietypowe zdarzenie zabezpieczali funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kielcach. Na ulicy Grunwaldzkiej zauważyli przewrócony samochód z włączonymi światłami.

Wiadomości z regionu3 dni temu

Darmowe testy na koronawirusa teraz bez wcześniejszej rejestracji. Sprawdź gdzie można je wykonać

Bezpłatne testy w kierunku koronawirusa można wykonać w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Kielc już bez wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Wiadomości z Kielc3 dni temu

Wtorek: Tylko 10 tys. nowych zakażeń w Polsce, ale nadal bardzo duża liczba zgonów

We wtorek (24 listopada) w Polsce potwierdzono tylko 10 139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – podało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej w...

Policja3 dni temu

Tragedia w centrum Kielc. Nie żyje pracownik, który spadł z rusztowania

Tragiczny wypadek podczas prac remontowych prowadzonych w centrum Kielc. Podczas ocieplania bloku, z rusztowania spadł 50-letni mężczyzna. Jego życia nie...

Polityka4 dni temu

Policja zablokowała poniedziałkowy Strajk Kobiet w Kielcach. „Widać takie mają rozkazy…”

Policja pokrzyżowała plany organizatorom poniedziałkowego Strajku Kobiet w Kielcach. Uczestnicy protestu w obronie praw kobiet planowali blokadę ulic jadąc samochodami...

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Nie żyje dr Henryk Suchojad, wieloletni dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach

Zmarł dr Henryk Suchojad, wieloletni dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach. Uczelnia poinformowała o jego śmierci w poniedziałek.

Wiadomości z Kielc4 dni temu

Poniedziałek: Tylko 15 tys. nowych zakażeń w Polsce, 364 w świętokrzyskim. Ale testów też wykonano znacznie mniej

W poniedziałek w Poslce potwierdzono 15 002 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Widać wyraźny spadek zakażeń, ale jednocześnie wykonano mniej testów...

Straż miejska5 dni temu

Pies zamknięty w klatce na balkonie. Interweniowała Straż Miejska

Kielecka Straż Miejska interweniowała w sprawie psa zamkniętego w małej klatce na balkonie. Funkcjonariusze zostawili wezwani na jedno z osiedli...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

W których sklepach zrobisz zakupy? Galeria Planty i sklepy w centrum otwarte, a co z galeriami? [LISTA SKLEPÓW]

W sobotę (28 listopada) otwarte mają zostać sklepy odzieżowe w galeriach handlowych – wynika z zapowiedzi rządu. Do tego czasu...

Wiadomości z Kielc5 dni temu

Wielka błyskawica Strajku Kobiet na kieleckiej Kadzielni [ZDJĘCIA]

Wielki baner z symbolem błyskawicy, znakiem rozpoznawczym Strajku Kobiet, zawisł na skalnych ścianach na kieleckiej Kadzielni. Było na nim również...

Reklama

Z kraju i ze świata

Przeczytaj też

Policja1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Sześć pojazdów rozbitych w karambolu. Wśród nich radiowóz i cysterna

Sześć samochodów brało udział w karambolu w Jacentowie na drodze krajowej nr 74. Pojazdami jechało w sumie 9 osób, 4...

Policja1 tydzień temu

Śmiertelne potrącenie na Krakowskiej w Kielcach. Policja szuka świadków

Świętokrzyska Policja poszukuje świadków wypadku drogowego, do którego doszło dwa tygodnie temu na ulicy Krakowskiej.

Policja1 tydzień temu

Świętokrzyskie: Kabina ciężarówki niemal zmiażdżona, na jezdni ogromny betonowy blok

Do szpitala z poważnymi obrażeniami trafił kierowca ciężarówki biorącej udział w groźnym wypadku na drodze ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej.

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Czwartek: 945 nowych zakażeń w świętokrzyskim i 11 zgonów. Jest też bardzo dużo ozdrowień

Prawie 24 tysiące nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w czwartek (19 listopada) w Polsce. To wzrost, bo w ostatnich dniach liczba...

Dom i ogród1 tydzień temu

Kuchenki gazowe mogą szkodzić zdrowiu?

Kuchenki gazowe mogą szkodzić zdrowiu? To FAKT! Mogą zaszkodzić zwłaszcza wtedy, gdy w czasie gotowania pomieszczenie jest słabo wentylowane. Wstawiając...

Lifestyle1 tydzień temu

Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja?

Patrzenie na rybki w akwarium uspokaja? To FAKT! Naukowcy z brytyjskiego National Marine Aquarium, Plymouth University i University of Exeter...

Wiadomości z Kielc1 tydzień temu

Protest przed kielecką Kurią Diecezjalną. Miał przypomnieć o ofiarach pedofilii w Kościele

„Śpieszmy się karać pedofili, tak szybko odchodzą! Np. na inną parafię” – między innymi takie hasła można było przeczytać podczas...

Podróże1 tydzień temu

Piwniczna-Zdrój zaprasza. Co warto tam zobaczyć?

W Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad, pomiędzy pasmami Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej leży Piwniczna-Zdrój, miasto-uzdrowisko. Zachwycająca pod względem urozmaiconego...

Popularne artykuły