Odpowiedź na szereg ważnych pytań znaleźć można w „Niezbędniku Rodzica Dziecka urodzonego”, jaki dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przedwcześnie opracowali członkowie Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich. Organizacja działa przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, a opracowana publikacja skierowana jest do pacjentów tego szpitala.
– Poradnik powstał dlatego, że rodzice wcześniaków, którzy znajdują się w sytuacji całkowitej izolacji, osamotnienia i stresu, potrzebują prostego przewodnika, który hasłowo, w sposób niezwykle przystępny, wprowadzi ich w życie oddziału, w którym będą uczestniczyć przez jakiś czas – tłumaczy Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich.
Jak mówi, „Niezbędnik” jest darem rodziców, którzy przeszli już trudną drogę po urodzeniu wcześniaka, dla tych par, które w tej chwili zmagają się z tym problemem i lękiem, tak by łatwiej mogli oswoić się z nową sytuacją.
-Pokazujemy, że nie ma niepotrzebnych pytań, komu warto je zadawać, bo inne są kompetencje lekarzy i pielęgniarek. Pokazujemy, że notatki porządkują choos – wylicza zalety publikacji Ewa Zajączkowska.
W „Niezbędniku” można znaleźć informacje m.in. na temat tego kto zajmuje się wcześniakami, jak wygląda Klinika, co należy zrobić po wejściu na oddział, jak może wyglądać pierwsza wizyta u dziecka, która często wywołuje szok, jak i kogo pytać o stan maluszka. Poradnik zawiera też wiadomości dotyczące sposobu odżywiania wcześniaków, potrzeb mamy i tego, jak ta powinna dbać o laktację. Są tam dane dotyczące grup wsparcia rodzin i samego Stowarzyszenia.
Ewa Zajączkowska zwraca uwagę, że w „Niezbędniku” znalazł się także mini słownik określeń medycznych, jakich używa personel Kliniki.
– Słowa są ulotne, a tu zawarto na piśmie informacje o prawach, obowiązkach, przebiegu leczenia wcześniaków. Pierwsza rozmowa z kierownikiem bądź lekarzem prowadzącym, na temat stanu zdrowia dziecka, w trakcie której przekazujemy różne informacje, bywa bardzo trudna. W sytuacjach stresowych zapamiętujemy mniej, a „Niezbędnik” zawiera najważniejsze informacje – mówi dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, która chwali i popiera inicjatywę Stowarzyszenia.
Pieniądze na druk „Niezbędnika” pozyskano z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Poradniki, rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, mogą nieodpłatnie otrzymać w Klinice Neonatologii.
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach