W 2023 roku padł rekord liczby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Kielcach. Autobusami przejechało ponad 38 mln pasażerów biletowanych, czyli o prawie 2 miliony więcej niż w najlepszym dotychczas 2019 roku. W rzeczywistości liczba może być jeszcze większa, bo nie uwzględnia pasażerów którzy mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.
– Udało się nam pozyskać większą liczbę stałych pasażerów. Wyniki cieszą nas tym bardziej, że pomijając lata pandemiczne, autobusy wykonały mniejszą liczbę kilometrów – mówi Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
Z danych ZTM wynika, że w 2019 roku z komunikacji miejskiej skorzystało ponad 36 mln pasażerów. W 2022 roku liczba ta wyniosła ponad 34 mln, a w 2023 roku było ponad 38 mln przejazdów autobusami.
– Należy pamiętać, że z komunikacji korzystają również osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów, są to m.in. seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Szacujemy, że łączna liczba wszystkich pasażerów wyniosła ponad 40 mln, co faktycznie jest rekordem – tłumaczy Barbara Damian.
ZTM informuje, że duży wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej miały m.in. zmiany w taryfie biletowej. Było to wprowadzenie biletów semestralnych dla uczniów i studentów oraz biletów czasowych z nielimitowaną liczbą przesiadek. Ponadto pojawiły się zniżki na bilety okresowe dla osób, które rozliczają podatek dochodowy w Kielcach.
W roku 2023 autobusy komunikacji miejskiej wykonały ponad 12,17 mln km. Dla porównania w latach 2018-2019 rocznie było to około 13 mln km. Zmniejszenie liczby wozokilometrów to wynik „remarszrutyzacji”, czyli zmiany siatki połączeń, które w ostatnich latach wprowadzono w kilku etapach i dotyczyły wielu linii.
– Zlikwidowaliśmy linie, które kursowały najrzadziej, a zwiększyliśmy częstotliwości na liniach, z których korzysta najwięcej pasażerów. Ważną zmianą było m.in. wydłużenie kursowania linii 35 na osiedle Podkarczówka – dodała dyrektor ZTM.
W Kielcach funkcjonują 52 linie autobusowe, 21 z nich kursuje do miejscowości położonych w gminach ościennych.
Komunikacyjne plany na 2024 rok
Zmiany w kursowaniu autobusów będą związane głównie z zakończonymi drogowymi inwestycjami. Uruchomiona zostanie komunikacja w rejonie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ul. Kamińskiego i Podklasztorna) oraz na nowym układzie drogowym na osiedlu Dąbrowa, autobusy pojadą też ulicą Chabrową.
W tym roku rozpoczną się kolejne remonty miejskich ulic. Zmiany w kursowaniu autobusów związane z objazdami będą dotyczyć m.in. ul. Seminaryjskiej, Klonowej, Orląt Lwowskich czy Paderewskiego. Powstaną również nowe przystanki m.in. na ul. Paderewskiego, Seminaryjskiej i Warszawskiej.